Нерідко ми стикаємося з незвичними природними явищами, які не можемо пояснити й надаємо їм навіть містичного значення. Наприклад, сонячне гало, міражі та інші оптичні ілюзії в природі. Однак, якими б загадковими атмосферні феномени не здавалися, усі вони мають наукове обґрунтування.
У цьому тексті ви дізнаєтесь про найцікавіші оптичні ефекти та причини їх появи, доведені фізичною наукою.
Які явища називають оптичними?
Оптичні явища – це будь-які події, що виникають внаслідок взаємодії світла і матерії. Всі оптичні ефекти збігаються з квантовими явищами. Такі ефекти часто обумовлені взаємодією світла Сонця чи Місяця з атмосферою, хмарами, водою, пилюкою та іншими частками.
Оптичні феномени є наслідком таких процесів, як поглинання і заломлення світла, інтерференції, дифракції, поляризації. Розглянемо ці терміни детальніше.
- Заломлення – зміна вектора світлового пучка, коли він проходить через межу поділу двох середовищ.
- Поглинання – зниження інтенсивності випромінювання в результаті його проходження крізь середовище та взаємодію з ним.
- Інтерференція – явище, за якого світлові хвилі підсилюють одна одну в одних ділянках, а в інших послаблюють.
- Дифракція – ефект, що виникає, коли хвилі змінюють напрям розповсюдження під час зіткнення з непрозорими перешкодами або отворами у непрозорому екрані. Це явище стосується не лише непрозорих об'єктів, але й малих отворів.
- Поляризація – феномен, за якого коливання частинок променя світла відбуваються в одній і тій же площині.
- Дисперсія – процес розкладання світла у спектр, що зумовлюється різними абсолютними показниками заломлення середовища, що залежать від різної швидкості поширення хвиль.
Вивчення оптичних явищ – надзвичайно цікавий розділ фізики, що вимагає спостереження та практичної залученості. Для цього може знадобитися як звичайний фотоапарат чи окуляри, так і лупа, мікроскоп, бінокль, телескоп чи проєкційний апарат.
В онлайн-школі BUKI School ви знайдете репетитора, який зможе ґрунтовно пояснити матеріал та навчити виконувати практичні завдання.