Оберіть замовлення для поповнення занять

Навчання в Польщі: що потрібно знати та як підготуватися до вступу?

  1. Навчання в Польщі для українців: типи навчальних закладів
  2. Важливе про освіту в Польщі: вартість навчання, побут студентів
  3. Навчання в Польщі для українців: переваги та недоліки

Навчання в Польщі стає дедалі популярнішим серед української молоді. На це є чимало причин – якісна європейська освіта, близькість до України, безпечне середовище для навчання без повітряних тривог. Диплом, здобутий у польському навчальному закладі, визнається у ЄС та відкриває можливості для працевлаштування в багатьох країнах.

У цій статті розглянемо, які навчальні заклади доступні для українських студентів після 9 і 11 класів, як підготуватися до вступу та за яких умов можливе безкоштовне навчання для українців.

Навчання в Польщі для українців: типи навчальних закладів

Функціонують різні типи закладів освіти в Польщі:

  1. Середні спеціальні заклади (технікуми, ліцеї). Вони надають можливість здобути професійну підготовку.
  2. Вищі навчальні заклади: університети, політехніки, академії, де можна здобути ступінь бакалавра, магістра та доктора наук.

Навчання в Польщі після 9 класу для українців можливе в ліцеях. У цих навчальних закладах вони здобудуть середню спеціальну освіту. Випускники 11 класу можуть вступати до університетів та коледжів для здобуття вищої освіти.

Здебільшого для навчання в польських вишах необхідне знання польської або англійської мови на рівні B1 / B2. Підтвердити знання можна міжнародними сертифікатами або пройти підготовчі курси. Вступна кампанія в Польщі триває зазвичай із травня до липня. Але остаточні дати подачі документів варто уточнити в обраному навчальному закладі.

Читайте також: Як перевестись до іншого університету

Навчання в Польщі після 9 класу

Для українських випускників 9 класу в Польщі доступні заклади для здобуття середньої освіти (технікуми та ліцеї). Під час навчання студенти отримають усі необхідні знання для роботи за фахом.

Ранній початок навчання в Польщі дає змогу швидше адаптуватися до нових умов. Проте складність може спричинити мовний бар’єр та відірваність від звичного середовища.

Щоб уникнути мовного бар’єра, швидше адаптуватися та знайти друзів серед місцевих, варто завчасно розпочати підготовку й займатися з репетитором із польської мови. Учитель дізнається про ваші цілі та з урахуванням їх, а також часу до початку навчання в Польщі, розробить індивідуальну програму підготовки.

Знайти репетитора з польської або іншої іноземної мови для учнів будь-якої вікової категорії можна на сайті BUKI School.

Для вступу до польського навчального закладу потрібно надати свідоцтво про народження (паспорт), свідоцтво про закінчення 9 класу, довідки про стан здоров’я та інші документи, про які варто дізнатися на сайті обраної Alma Mater або в приймальній комісії. Усі документи мають бути перекладені та завірені нотаріусом.

Безкоштовне навчання в Польщі після 9 класу для українців передбачене в разі наявності в них Карти поляка або якщо в навчальному закладі діють спеціальні умови підтримки для українських вступників.

Навчання в Польщі для українців після 11 класу

Здебільшого українські абітурієнти вступають до польських університетів після закінчення 11 класу. Якщо ви хочете навчатися в Польщі, важливо завчасно обрати спеціальність та мову викладання (польська або англійська). Якщо в планах є залишитися жити в цій країні, то доречно відразу вчити польську.

Щоб вступити до польського вузу під час війни необхідно скласти додаткові іспити або пройти співбесіду.

Важливе про освіту в Польщі: вартість навчання, побут студентів

Вартість навчання в Польщі залежить від обраного вишу та спеціальності. Медичні та технічні спеціальності зазвичай дорожчі. Для тих, хто навчається на платній основі, на навчання в Польщі для українців ціни на бакалавраті варіюються від 2000 до 5000 євро на рік.

Безкоштовне навчання в Польщі для українців можливе у двох випадках:

  1. Студент має Карту поляка.
  2. Університет пропонує спеціальні стипендії, державні програми підтримки для студентів з України під час війни.

Також варто враховувати додаткові витрати на медичне страхування (приблизно 300–500 євро на рік), навчальні матеріали та збори за студентські послуги.

Студенти в Польщі здебільшого проживають у гуртожитках, які коштують від 75 до 150 євро на місяць. Ще учні витрачають кошти на харчування, транспорт (в середньому 200–300 євро на місяць).

Читайте також: Навчання у Великобританії

Деякі студенти шукають для себе підробіток, у Польщі дозволяється працювати до 20 годин на тиждень під час навчального року.

Навчання в Польщі для українців: переваги та недоліки

У всього є свої переваги та недоліки, не винятком є й освіта в Польщі.

Освіта Польщі: переваги

Освіта Польщі: недоліки

Диплом, що визнаний у багатьох країнах

Можливий мовний бар’єр

Більші можливості для працевлаштування

Необхідність адаптації в новому середовищі

Можливість переїхати в країни ЄС

Можливі труднощі з пошуком роботи для тих, хто не знає польської мови на високому рівні

Практичний досвід спілкування та життя з людьми з різних країн

Тож як поступити в Польщу самостійно? Всіх труднощів можна уникнути, якщо розпочати підготовку завчасно. Виділіть достатньо часу на вивчення мови. Уважно вивчіть умови вступу у вашому виші та заздалегідь підготуйте всі необхідні документи. Щоб нічого не забути, корисно написати для себе план дій та чек-лист із переліком важливих паперів. Дізнайтеся більше про культуру та систему освіти Польщі. Якщо ви займаєтеся з репетитором із польської мови, варто наголосити на актуальності цих тем для вас, щоб він додав це в навчальний план.

Читайте також: Рівні знань польської мови

Автор:

Навчання в Польщі: що потрібно знати українським студентам

Чи можливо безкоштовне навчання в Польщі для українців?

Так, безкоштовне навчання можливе для власників Карти поляка або завдяки стипендіям для студентів з України.

Які документи необхідні для вступу в польський навчальний заклад?

Знадобляться свідоцтво про народження, документи про освіту, довідка про здоров’я та їх нотаріальний переклад.

Який рівень знання польської мови потрібен для навчання?

Потрібен рівень B1/B2 польської або англійської мови, підтверджений сертифікатом чи курсами.

14.10.2024

Як перевестись до іншого університету в Україні?

Часом таке трапляється: студент розуміє, що вибраний виш або спеціальність йому не підходить. Тож чи можна перевестися з одного університету в інший? Так. Хоча процедура переведення може зайняти багато часу та зусиль. Її складність залежить від багатьох факторів: наскільки нова спеціальність подібна до попередньої, чи є у новому виші бюджетні місця, яка академічна різниця тощо.

20.09.2024

Найкращі університети Великобританії: куди можуть вступати українці

У Великобританію щороку приїздить на навчання понад півмільйона студентів з усього світу. Українські абітурієнти також розглядають англійські університети як майбутню alma mater, адже таке навчання дає безліч можливостей для академічного та кар’єрного зростання. Університетів та коледжів у Великій Британії понад 400. Щоб дізнатися більше про особливості вступу та найкращі виші – читайте далі.

11.09.2024

Що таке дуальна форма навчання?

Чимало студентів поєднує навчання з роботою, аби здобувати досвід і мати фінансову стабільність. У багатьох виникають труднощі з навчанням через часті пропуски та відставання. Чи можна оптимально комбінувати ці види діяльності? У статті ми розповімо, що таке дуальна освіта, які її переваги та як можна навчатися у такому форматі.

23.06.2024

Як студенту знайти стажування: покроковий гід

Стажування є чудовою можливістю для професійного розвитку студентів та здобуття бажаного для багатьох роботодавців досвіду роботи. Ця практика дасть змогу поринути в реальне робоче середовище й закласти фундамент для успішного працевлаштування. Щоби дізнатися більше про стажування для студентів – читайте цей матеріал.

18.03.2024

На кого піти вчитися після 11 класу: топ професій для хлопців та дівчат

11 клас – це не просто останній рік у школі, а час для активної підготовки до вступних іспитів та вибору професії і навчального закладу для здобуття вищої освіти. Годі й казати, що до обраної спеціальності потрібно ставитися з максимальною серйозністю, адже від неї залежить майбутнє школяра та його кар’єрні можливості. Тож, як правильно обрати професію? У нашому матеріалі ми зібрали найкращі тести на профорієнтацію, а також поділилися списком популярних професій, які найчастіше обирають.

01.03.2024

На кого можна піти вчитися після 9 класу

Зважаючи на реалії сьогодення та кон’юнктуру ринку праці, нині багато випускників 9-их класів віддають перевагу вступу до коледжу та ПТУ, замість того, щоб навчатися в школі до 11 класу й далі вступати до ВНЗ. Річ у тім, що на відміну від університету, навчання в закладах передвищої освіти займає менше часу. Так, уже після кількох років навчання випускники можуть працювати за основною спеціальністю і розвивати кар’єрні можливості. А які саме професії вивчають у коледжах та ПТУ, розкажемо далі.

21.12.2023

Як стати журналістом у 2024?

Засоби масової інформації у всьому світі небезпідставно називають четвертою гілкою влади. Сучасні журналісти мають значний вплив на соціум, політику та культурну сферу. Мабуть, через це багато абітурієнтів мріють пов’язати свою майбутню професію зі ЗМІ. Як вступити на журналістику у 2024 році, який університет обрати, та які предмети потрібно складати на НМТ/ЗНО – розкажемо просто зараз.

26.12.2023

Що потрібно для вступу на менеджмент?

Менеджмент є одним із найпопулярніших факультетів серед абітурієнтів. Ця сфера діяльності має безліч галузей та направлень – від маркетингу до найвищої ланки управління. Для вступу на менеджмент потрібно чітко визначитися, з яким напрямом ви плануєте пов’язати майбутнє та знайти гарний ВНЗ. У цій статті ми розкажемо, яку професію можна обрати, який прохідний бал для вступу, та в яких університетах варто здобувати диплом бакалавра з менеджменту.

17.01.2024

Професія юриста в Україні: які предмети складати та де навчатися?

Напевно, ви не раз чули щось про відомі серіали «Як уникнути покарання за вбивство?» або «Краще подзвоніть Солу». У них йдеться про тяжкі виклики та неординарні ситуації, з якими щоденно зіштовхуються в роботі професійні юристи. Якщо також мрієте опанувати цю складну, проте дуже цікаву роботу, читайте наш матеріал. Ми розкажемо, хто такий юрист, які перспективи професії, де краще навчатися в Україні, та скільки може заробляти молодий спеціаліст після закінчення ВНЗ.