11 клас – це не просто останній рік у школі, а час для активної підготовки до вступних іспитів та вибору професії і навчального закладу для здобуття вищої освіти. Годі й казати, що до обраної спеціальності потрібно ставитися з максимальною серйозністю, адже від неї залежить майбутнє школяра та його кар’єрні можливості. Тож, як правильно обрати професію? У нашому матеріалі ми зібрали найкращі тести на профорієнтацію, а також поділилися списком популярних професій, які найчастіше обирають хлопці та дівчата для вступу після 11 класу.
Про гендерні стереотипи у виборі професії
Світ не стоїть на місці й нарешті настав той час, коли чоловіків та жінок перестали жорстко розділяти за ознаками статі. Ще 40-50 років тому важко було знайти дівчину, яка б насмілилася вступати на електрика, інженера чи архітектора, або ж хлопця, що мріяв опанувати професії б’юті сфери. На щастя, нині все інакше.
Гендерні стереотипи довго впливали на вибір професії через визначення того, які ролі вважалися «прийнятними» для чоловіків і жінок у суспільстві. Це призвело до того, що певні галузі стали типовими для однієї статі, тоді як інші – для іншої. Чоловіки частіше обирали професії, пов’язані з технікою, інженерією, комп’ютерами; а жінки – спеціальності у сферах освіти, медицини, догляду за людьми тощо. Це визначалося культурними нормами, очікуваннями суспільства та вихованням.
Які зміни відбулися за останні пів століття?
- Більша рівність. Люди можуть обирати професії на основі інтересів і здібностей, а не статевих ознак.
- Зміни в поглядах. Суспільство стало відкритішим до ідей про гендерну рівність, тому високі кар’єрні можливості в житті тепер доступні для всіх.
- Підтримка жінок у технічних галузях та чоловіків у традиційно «жіночих» професіях. Зміна стереотипів сприяла збільшенню рівня доступу до різних сфер.
- Розвиток галузей. Поява нових технологій змінила сприйняття того, які професії вважаються «жіночими» або «чоловічими». Наприклад, нині все більше жінок проявляють цікавість до сфери інформаційних технологій.