Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Хімічні елементи та все, що потрібно про них знати

 1. Що таке хімічні елементи?
 2. Таблиця хімічних елементів: періодична система
 3. Факти про хімічні елементи

Тіло людини та тварини, предмети, матеріали та навіть ціла Земля. Що спільного між цими поняттями? А те, що всі вони складаються з хімічних елементів. Ба більше, весь Всесвіт – це набір простих та складних хімічних елементів. Хочете дізнатися про них більше? Читайте наш матеріал.

Що таке хімічні елементи?

Хімічні елементи – це різновиди атомів, які мають однакову кількість протонів у своєму ядрі. Елементи класифікуються за їхніми атомними номерами, які відповідають кількості протонів у ядрі. Наприклад, атоми з одним протоном у ядрі належать до водню (H), атоми із шістьма протонами – до вуглецю (C), атоми з вісьмома протонами – до кисню (O), і так далі.

 

Протони – це один із трьох основних типів елементарних частинок, з яких складається атомне ядро. Вони мають позитивний електричний заряд. Протони спільно з нейтронами (які не мають заряду) утворюють ядро атома. Електрони, що обертаються навколо ядра, мають негативний заряд і забезпечують атому електричну стійкість через утворення електронної оболонки атома.

 

На сьогодні науковці довели про існування 118 хімічних елементів. 92 з них трапляються в природі, а решта 26 – були виведені штучним чином. Кожен елемент має свої унікальні властивості, що визначаються атомною будовою. Хімічні елементи можуть поєднуватися між собою, утворюючи різноманітні сполуки й речовини, які відіграють важливу роль у житті людини та функціонуванні Всесвіту загалом.

 

 

Як позначаються хімічні елементи?

Хімічні елементи позначаються за допомогою символів, що складаються з однієї або двох літер латинського алфавіту. Ці символи є стандартними і використовуються в хімії для ідентифікації елементів у таблиці, яку називають «Періодичною системою». Кожен хімічний елемент має унікальний символ, який зазвичай відображає першу літеру (або перші дві літери) назви елемента.

 

Наприклад:

 • H (Hydrogenium) – водень.
 • O (Oxygenium) – кисень.
 • C (Carboneum) – вуглець.
 • Fe (Ferrum) – залізо.
 • Na (Natrium) – натрій.

 

 

Які є види хімічних елементів?

Хімічні елементи поділяють за різними характеристиками: фізичними властивостями, хімічними властивостями, походженням тощо. Однак, основний і загальноприйнятий спосіб поділу хімічних елементів – за їхніми атомними номерами або за їхньою позицією в періодичній системі. Нижче розкажемо про кожну групу елементів у таблиці.

 

Іншим способом поділу є класифікація елементів на метали, неметали та напівметали залежно від їхніх хімічних властивостей.

 

Характеристика

Приклади

Метали

Метали – це елементи, які мають добре виражені металічні властивості. Вони мають металічний блиск, добре проводять тепло й електричний струм, а ще мають високу пластичність.

залізо (Fe), мідь (Cu), алюміній (Al), золото (Au), срібло (Ag), натрій (Na), калій (K)

Неметали

Неметали – це елементи, які не мають характеристик металів. Зазвичай вони не мають металічного блиску, є поганими провідниками тепла й електричного струму та непридатні до кування.

кисень (O), вуглець (C), азот (N), фосфор (P), сірка (S), хлор (Cl), бром (Br), йод (I)

Напівметали

Напівметали або металоїди – це елементи, які мають властивості як металів, так і неметалів. Вони можуть бути напівпровідниками, тобто їхні властивості електропровідності змінюються залежно від умов.

кремній (Si), германій (Ge), арсен (As), селен (Se), антимоній (Sb), телур (Te)

 

Читайте також: НМТ 2024: список предметів та дати іспитів

Хімічні реактиви

Таблиця хімічних елементів: періодична система

Періодична система хімічних елементів – це організація елементів у таблицю, яка відображає їхні властивості та взаємозв’язки. Уперше періодична класифікація елементів була запропонована російським хіміком Дмитром Івановичем Менделєєвим у 1869 році. Також він сформував «Періодичний закон хімічних елементів».

 

Періодичний закон хімічних елементів – це принцип, згідно з яким властивості хімічних елементів повторюються періодично зі зміною їхньої атомної маси. Менделєєв розробив періодичну таблицю, у якій елементи були організовані в порядку зростання атомних номерів.

 

Головна ідея періодичного закону полягає в тому, що хімічні властивості елементів залежать від їхньої електронної структури, зокрема від кількості електронів у зовнішній оболонці. Елементи, які мають однакову кількість електронів у зовнішній оболонці, мають схожі хімічні властивості, тому вони розташовані в одній групі в таблиці.

 

 

Групи та періоди в таблиці хімічних елементів

Періодична таблиця

Періодична таблиця має ряди, які називаються «періодами», і стовпчики, які називаються «групами». Елементи в одній групі мають подібні хімічні властивості через схожу електронну конфігурацію в зовнішній оболонці. У групах металічні властивості посилюються зліва направо.

 

«Періоди» вказують, скільки електронів містить кожен елемент в оболонці ядра. У першому періоді елементи містять по 1 електрону, у другому – 2, у третьому – 3, і так до восьмого періоду. У періодах зліва направо навпаки відбувається послаблення металічних властивостей.

 

Розрізняють «великі» та «малі» періоди:

 • Малі періоди – це ті, що мають меншу кількість елементів. До них входять перші та другі періоди, що містять елементи з меншою атомною масою та меншою кількістю електронів у зовнішній оболонці.
 • Великі періоди навпаки містять більшу кількість елементів. Вони починаються з третього періоду й закінчуються восьмим. Елементи у великих періодах мають більшу різноманітність хімічних властивостей через більшу кількість електронів у їхній зовнішній оболонці.

 

 

Які характеристики містять елементи в таблиці?

 1. Атомний номер. Це унікальне число, яке вказує на кількість протонів у ядрі атома елемента. Атомний номер також визначає позицію елемента в періодичній таблиці. Збільшення атомного номера вздовж періоду вказує на збільшення кількості електронів у зовнішній оболонці атома.
 2. Атомна маса. Це середня маса атомів елемента всіх його ізотопів, з урахуванням їхньої відносної кількості.
 3. Електронна конфігурація. Це розподіл електронів у різних енергетичних оболонках атома. Вона визначається розміщенням електронів у підоболонках s, p, d, f. Електронна конфігурація впливає на хімічну активність елемента, оскільки вона визначає його здатність до утворення хімічних зв’язків та взаємодій з іншими атомами.

 

Властивості хімічних елементів

Читайте також: Океани Землі: факти про Світовий океан

Факти про хімічні елементи

 • Гелій є другим за поширенням елементом у Всесвіті, але на Землі його відносно мало. Цей елемент міститься в Сонці та інших зірках. А перший за поширеністю елемент – водень.
 • Францій – найдорожчий хімічний елемент на Землі. Він настільки рідкісний, що йому досі не знайшли практичного застосування.
 • Оксиген – найрозповсюдженіший елемент на планеті. Він становить приблизно 43 % маси земної кори. Без нього неможливе дихання, та і взагалі існування на Землі.
 • Ртуть – єдиний метал, що залишається рідким за кімнатної температури. Це також єдиний метал, який стає твердим за дуже низьких температур.
 • Уран – єдиний хімічний елемент, який має стабільні ізотопи, здатні до ядерного поділу. Тому він і використовується у ядерній енергетиці.
 • Гелій – єдиний елемент, який не твердне, залишаючись у рідкому стані.

 

Хочете дізнатися більше цікавих фактів про всі хімічні елементи? Репетитор із хімії поділиться з вами корисною інформацією, а також допоможе підготуватися до контрольної, олімпіади і НМТ у визначені терміни.


Якщо вам потрібні викладачі з інших шкільних дисциплін, завітайте на сайт БукіСкул. В онлайн-школі зібрані найкращі репетитори в Україні з української та іноземних мов, математики, історії, фізики, хімії та біології.

 

Читайте також: Де дізнатися результати НМТ 2024

Автор:

Хімічні елементи та все, що потрібно про них знати

Що таке хімічні елементи?

Хімічні елементи – це різновиди атомів, які мають однакову кількість протонів у своєму ядрі.

Які групи та періоди є в таблиці хімічних елементів?

Періодична таблиця має ряди, які називаються «періодами», і стовпчики, які називаються «групами». Елементи в одній групі мають подібні хімічні властивості через схожу електронну конфігурацію в зовнішній оболонці.

Які є факти про хімічні елементи?

Гелій – єдиний елемент, який не твердне, залишаючись у рідкому стані.

26.03.2024

12 правил дорожнього руху, які мають знати всі школярі

Батьки несуть відповідальність за дітей вдома, а вчителі – у школі. Проте, кожна дитина має пам’ятати, що як тільки вона опиняється на вулиці сама й має дійти від точки А до точки В, безпека дорожнього руху – це зона її відповідальності. Які 12 правил дорожнього руху має вивчити кожен школяр, розкажемо в нашому матеріалі. А також поділимося посиланнями на відеоуроки, казки та мультфільми для учнів молодших класів, завдяки яким можна легко вивчити основні ПДР для пішоходів.

23.03.2024

Добірка найкращих віршів про Україну для школярів

Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до

11.03.2024

Цікаві задачі на розвиток логіки в дошкільнят та учнів молодших класів

Вміння мислити логічно – це навичка, яку потрібно розвивати із самого дитинства. Завдяки їй людина вчиться шукати нестандартні рішення та розв’язувати завдання будь-якої складності в навчанні, на роботі чи просто в житті. У нашій статті ми зібрали цікаві загадки для дошкільнят та учнів молодших класів, що найкраще розвивають логічне та критичне мислення: від простих до більш складних, де дитині потрібно добряче подумати.

07.03.2024

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

Леся Українка – одна із найвідоміших постатей в українській літературі. Справжній борець за самосвідомість, прихильник «українізації» та активний учасник руху за незалежність. На уроках літератури зазвичай розказують поверхневі відомості про її життя. Як от те, що вона все життя навчалася вдома чи мала невиліковну хворобу. Проте є цікаві факти про Лесю Українку, які сьогодні має знати кожен учень та дорослий. Які саме, розкажемо далі.

29.02.2024

Травна система людини: органи, функції та будова

Травна система – складний механізм, який забезпечує наше тіло поживними речовинами для нормальної життєдіяльності. До цієї системи входять багато органів, що виконують свої функції в процесі травлення. Які саме? Дізнаєтеся з нашої статті. Також розкажемо, із чого складається система травлення, які органи в ній є основними, а які захисними.

27.02.2024

Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають?

Чи знали ви, що є люди, яких не люблять комарі? Вони дуже рідко п’ють їхню кров, адже вважають її геть несмачною. Усе тому, що ці особи мають групу крові та резус-фактор, які комарам просто не підходять. А ще є люди, що мають стійкий імунітет до більшості вірусів та бактерій. Цей імунітет сформувався не завдяки здоровому способу життя чи загартовуванню, а знову ж таки – через групу крові. У цій статті розкажемо все, що вам потрібно знати про антигени й резус-фактори, а також поділимося цікавими

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

15.01.2024

Океани Землі: факти про Світовий океан

Кажуть, що вчені дослідили Світовий океан усього на 3%. Не можна точно відповісти, правда це чи ні, проте багато цікавих фактів про океани Землі ми вже знаємо. Деякими із них поділимося в цьому матеріалі. Чому тихий океан назвали саме так? Де мешкають гігантські черепахи? У якому океані тварини живуть у надекстремальних умовах? Відповіді на ці питання знайдете нижче.

08.02.2024

Яку роль в організмі людини відіграють вітаміни?

«Їж моркву й матимеш хороший зір. Їж лимон і не будеш хворіти. Їж шпинат і будеш сильний, як моряк Папай». У дитинстві чи не кожному говорили про користь цих овочів та фруктів. Насправді ж, корисними є не продукти, а вітаміни, що входять до їхнього складу. У нашій статті розкажемо, як вітаміни впливають на організм, які біологічно активні речовини потрібні для росту, гарного зору, правильного функціонування нервової системи та здоров’я кісток.