Оберіть замовлення для поповнення занять

Як написати твір "Як я провів літо": структура та приклади

Пишемо твір "Як я провів літо": структура, поради та приклади

Розповідь про літні канікули – стандартне завдання, яке може дати вчитель на початку навчального року. Учні часто не знають, як описати своє літнє дозвілля, навіть якщо вони мали багато гарних вражень. Такі ж проблеми можуть виникнути з написанням будь-якого іншого твору. Школярі відчувають складнощі з формулюванням думок незалежно від віку.

Як навчитися писати змістовні твори (і не лише на цю тему) – читайте далі у статті.

Твір про літні канікули: з чого почати

Щоб надати лад думкам, потрібно скласти план твору, тобто визначити його структуру та обсяг. Будь-яке структуроване висловлювання повинно містити вступ, основну частину та висновок. Основний зміст може мати кілька абзаців. Хоча учням 2-3 класу достатньо 5-7 речень про літні канікули.

Учитель може запропонувати довільний обсяг такого твору. Однак батькам та учням варто орієнтуватися на певні рекомендації залежно від віку та класу. Ось таблиця з орієнтовним визначенням обсягу творів. 

Клас

Кількість сторінок

5-й

0,5-1,0

6-й

1,0-1,5

7-й

1,5-2,0

8-й

2,0-2,5

9-й

2,5-3,0

10-й

3,0-3,5

11-й

3,0-3,5

12-й

3,5-4,0

Загалом учні 4-5 класів можуть написати близько 10 речень про літо. 

Якщо твір має формат есе, то обсяг буде дещо меншим: 

  • до 1 сторінки для учнів 5-6 класів
  • 1-1,5 сторінки для 7-8 класів
  • 2-2,5 сторінки для 9-10 класів
  • 2,5-3 сторінки для 11-12 класів

Допомогти поглибити знання та навички з української мови можуть додаткові заняття. В онлайн-школі BUKI School ви знайдете кваліфікованого фахівця для індивідуального навчання. 

Читайте також: Есе з англійської мови

Як я провів літні канікули: розкриття теми, вступ і висновок

Власне розповідь залежить від формулювання теми. Наприклад, у творі для 5 класу на тему «Мої літні канікули» учень може розповідати про свої заняття, пригоди та події, які з ним трапилися влітку. А ось тема для 8 класу «За що я люблю літо: мої враження» вимагає більшого акценту на описі вражень, думок, настроїв, які навіває літня пора. У такому творі можна наголосити на красі природи та її впливі на душевний стан. 

Отже, можна будувати свій твір як розповідь, опис або роздум. А можна спробувати поєднати ці елементи в одному тексті. 

У вступі варто поділитися загальними враженнями про літо: чим запам’яталося/сподобалося/не сподобалося, що відбулося важливого/цікавого і т.п. В цілому вступ охоплює не більше 4-5 речень. 

Читайте також: Твір на англійській мові

У висновку твору про літо потрібно підсумувати всю попередню інформацію. Але важливо, щоб висновок не дублював вступ. Тому зробіть більш глобальні підсумки на зразок: як це літо вплинуло на мене, чому я запам’ятаю ці канікули, найкращі/найгірші моменти тощо. За обсягом висновок складає 3-4 речення. Для старшокласників може бути 5-6 речень. 

Як скласти гарний текст про літо: поради педагогів

Ці рекомендації будуть корисними як учням, так і батькам, що намагаються допомогти своїм дітям з твором. З одного боку, «Літні канікули» – твір доволі легкий. З іншого, ви маєте дбати про грамотність, чітку структуру та змістову єдність. Для легшого викладу думок:

  1. Почитайте один або декілька зразків подібних творів, уривків з художньої літератури. 
  2. Складіть список епітетів, метафор, порівнянь, які ви можете використати в тексті. Наприклад, «ранкова роса іскриться сонячними діамантами», «золотогривий серпень», «легкий, немов шовк, вітер», «килим з барвистих квітів» та подібні. 
  3. Ви можете пошукати й використати у тексті відповідну цитату, яка буде влучно доповнювати ваші думки.
  4. Перевірте текст на наявність орфографічних, лексичних, пунктуаційних помилок. Уникайте повторів, намагайтеся використовувати максимум синонімів.
  5. Якщо ваше завдання написати 5-7 речень про літні канікули під час війни, просто щиро поділіться своїми переживаннями, думками під час повітряних тривог. 

Хочете, аби ваша дитина навчилася самостійно писати твори? Зверніться до репетитора з української мови. Педагог допоможе розширити словниковий запас, покращити граматику та вміння викладати думки у певний сюжет. 

Як я провів літні канікули: приклади творів

Пропонуємо зразок твору-опису, який може бути корисним для учнів 4, 5, 6, 7 класів. Радимо вам все ж на основі прочитаного створити свій унікальний твір «Мої літні канікули». 

Літо – пора відпочинку, розваг, веселощів та поїздок. Але в моїй країні війна – і на душі вже не так радісно. Однак сумувати не треба. Літо існує для того, щоб відновити свої сили та зарядитися позитивними емоціями. Тоді жити й навчатися буде легше. 

Я обожнюю цю пору року за її зелень, море сонячних променів та фруктове розмаїття. Найбільше я люблю збирати достиглі ягоди полуниці, малини, ожини, аличі. Прогулянки зеленими килимами поля або лісу – справжнє блаженство. Тоді я відчуваю єдність з природою й енергію Всесвіту. 

А також мені подобається плавати. Цього року я з батьками відвідала озеро Синевир у Карпатах. Неймовірний дзеркальний смарагд серед гірських лісів притягує своєю таємничістю, ранковими туманами і кришталево-зеленкуватою водою. Цю подорож я точно запам’ятаю надовго. І намагатимусь повернутися туди ще. 

Я зробила висновок, що літній час дуже дорогоцінний. Тож я намагаюсь проводити його з користю для себе та своїх рідних. А ще – цінувати кожну мить життя!

Більше прикладів творів можна знайти на порталі «Українські твори».

Читайте також: Твір-роздум

Автор:

Шукаєте репетитора?

Знайдіть підходящого під всі ваші критерії

Як написати твір "Як я провів літо"

Яка структура твору про літні канікули?

Твір про літні канікули повинен містити вступ, основну частину та висновок. У вступі слід окреслити загальні враження, основна частина – опис подій, а висновок – підсумки літа.

Як почати писати твір про літо?

Почніть зі складання плану твору. Подумайте, які події, місця або враження ви хочете описати, а також які думки чи почуття вони викликали.

Як уникнути помилок при написанні твору?

Перевірте свій текст на наявність орфографічних і пунктуаційних помилок, уникайте повторів і старайтесь використовувати різноманітні синоніми.