Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Пишемо твір "Як я провів літо": структура, поради та приклади

  1. Твір про літні канікули: з чого почати
  2. Як я провів літні канікули: розкриття теми, вступ і висновок
  3. Як скласти гарний текст про літо: поради педагогів
  4. Як я провів літні канікули: приклади творів

Розповідь про літні канікули – стандартне завдання, яке може дати вчитель на початку навчального року. Учні часто не знають, як описати своє літнє дозвілля, навіть якщо вони мали багато гарних вражень. Такі ж проблеми можуть виникнути з написанням будь-якого іншого твору. Школярі відчувають складнощі з формулюванням думок незалежно від віку.

Як навчитися писати змістовні твори (і не лише на цю тему) – читайте далі у статті.

Твір про літні канікули: з чого почати

Щоб надати лад думкам, потрібно скласти план твору, тобто визначити його структуру та обсяг. Будь-яке структуроване висловлювання повинно містити вступ, основну частину та висновок. Основний зміст може мати кілька абзаців. Хоча учням 2-3 класу достатньо 5-7 речень про літні канікули.

Учитель може запропонувати довільний обсяг такого твору. Однак батькам та учням варто орієнтуватися на певні рекомендації залежно від віку та класу. Ось таблиця з орієнтовним визначенням обсягу творів. 

Клас

Кількість сторінок

5-й

0,5-1,0

6-й

1,0-1,5

7-й

1,5-2,0

8-й

2,0-2,5

9-й

2,5-3,0

10-й

3,0-3,5

11-й

3,0-3,5

12-й

3,5-4,0

Загалом учні 4-5 класів можуть написати близько 10 речень про літо. 

Якщо твір має формат есе, то обсяг буде дещо меншим: 

  • до 1 сторінки для учнів 5-6 класів
  • 1-1,5 сторінки для 7-8 класів
  • 2-2,5 сторінки для 9-10 класів
  • 2,5-3 сторінки для 11-12 класів

Допомогти поглибити знання та навички з української мови можуть додаткові заняття. В онлайн-школі BUKI School ви знайдете кваліфікованого фахівця для індивідуального навчання. 

Як я провів літні канікули: розкриття теми, вступ і висновок

Власне розповідь залежить від формулювання теми. Наприклад, у творі для 5 класу на тему «Мої літні канікули» учень може розповідати про свої заняття, пригоди та події, які з ним трапилися влітку. А ось тема для 8 класу «За що я люблю літо: мої враження» вимагає більшого акценту на описі вражень, думок, настроїв, які навіває літня пора. У такому творі можна наголосити на красі природи та її впливі на душевний стан. 

Отже, можна будувати свій твір як розповідь, опис або роздум. А можна спробувати поєднати ці елементи в одному тексті. 

У вступі варто поділитися загальними враженнями про літо: чим запам’яталося/сподобалося/не сподобалося, що відбулося важливого/цікавого і т.п. В цілому вступ охоплює не більше 4-5 речень. 

У висновку твору про літо потрібно підсумувати всю попередню інформацію. Але важливо, щоб висновок не дублював вступ. Тому зробіть більш глобальні підсумки на зразок: як це літо вплинуло на мене, чому я запам’ятаю ці канікули, найкращі/найгірші моменти тощо. За обсягом висновок складає 3-4 речення. Для старшокласників може бути 5-6 речень. 

Як скласти гарний текст про літо: поради педагогів

Ці рекомендації будуть корисними як учням, так і батькам, що намагаються допомогти своїм дітям з твором. З одного боку, «Літні канікули» – твір доволі легкий. З іншого, ви маєте дбати про грамотність, чітку структуру та змістову єдність. Для легшого викладу думок:

  1. Почитайте один або декілька зразків подібних творів, уривків з художньої літератури. 
  2. Складіть список епітетів, метафор, порівнянь, які ви можете використати в тексті. Наприклад, «ранкова роса іскриться сонячними діамантами», «золотогривий серпень», «легкий, немов шовк, вітер», «килим з барвистих квітів» та подібні. 
  3. Ви можете пошукати й використати у тексті відповідну цитату, яка буде влучно доповнювати ваші думки.
  4. Перевірте текст на наявність орфографічних, лексичних, пунктуаційних помилок. Уникайте повторів, намагайтеся використовувати максимум синонімів.
  5. Якщо ваше завдання написати 5-7 речень про літні канікули під час війни, просто щиро поділіться своїми переживаннями, думками під час повітряних тривог. 

Хочете, аби ваша дитина навчилася самостійно писати твори? Зверніться до репетитора з української мови. Педагог допоможе розширити словниковий запас, покращити граматику та вміння викладати думки у певний сюжет. 

Як я провів літні канікули: приклади творів

Пропонуємо зразок твору-опису, який може бути корисним для учнів 4, 5, 6, 7 класів. Радимо вам все ж на основі прочитаного створити свій унікальний твір «Мої літні канікули». 

Літо – пора відпочинку, розваг, веселощів та поїздок. Але в моїй країні війна – і на душі вже не так радісно. Однак сумувати не треба. Літо існує для того, щоб відновити свої сили та зарядитися позитивними емоціями. Тоді жити й навчатися буде легше. 

Я обожнюю цю пору року за її зелень, море сонячних променів та фруктове розмаїття. Найбільше я люблю збирати достиглі ягоди полуниці, малини, ожини, аличі. Прогулянки зеленими килимами поля або лісу – справжнє блаженство. Тоді я відчуваю єдність з природою й енергію Всесвіту. 

А також мені подобається плавати. Цього року я з батьками відвідала озеро Синевир у Карпатах. Неймовірний дзеркальний смарагд серед гірських лісів притягує своєю таємничістю, ранковими туманами і кришталево-зеленкуватою водою. Цю подорож я точно запам’ятаю надовго. І намагатимусь повернутися туди ще. 

Я зробила висновок, що літній час дуже дорогоцінний. Тож я намагаюсь проводити його з користю для себе та своїх рідних. А ще – цінувати кожну мить життя!

Більше прикладів творів можна знайти на порталі «Українські твори».

Автор:

Як написати твір "Як я провів літо"

Яка структура твору про літні канікули?

Твір про літні канікули повинен містити вступ, основну частину та висновок. У вступі слід окреслити загальні враження, основна частина – опис подій, а висновок – підсумки літа.

Як почати писати твір про літо?

Почніть зі складання плану твору. Подумайте, які події, місця або враження ви хочете описати, а також які думки чи почуття вони викликали.

Як уникнути помилок при написанні твору?

Перевірте свій текст на наявність орфографічних і пунктуаційних помилок, уникайте повторів і старайтесь використовувати різноманітні синоніми.

29.09.2024

Вправи на розвиток уваги в школярів

Розвинена пам’ять та увага в дітей є важливою частиною успішного навчання та загального розвитку. У сучасному світі діти часто мають труднощі з концентрацією та запам'ятовуванням через великий обсяг інформації. Вправи та поради із цієї статті допоможуть батькам і вчителям розвивати когнітивні навички дітей за допомогою цікавих активностей.

20.08.2024

Відміна оцінювання в молодших класах за форматом НУШ: Плюси та мінуси школи без оцінок

У цій статті розмірковуємо, чи важливі оцінки в школі та в якому форматі. Ви дізнаєтесь про правила оцінювання у 1-4 класах за критеріями НУШ. Ми хочемо максимально розкрити всі нюанси такої системи, оцінити наскільки ефективною є відміна балів та як вона вплине на діток.

26.03.2024

12 правил дорожнього руху, які мають знати всі школярі

Батьки несуть відповідальність за дітей вдома, а вчителі – у школі. Проте, кожна дитина має пам’ятати, що як тільки вона опиняється на вулиці сама й має дійти від точки А до точки В, безпека дорожнього руху – це зона її відповідальності. Які 12 правил дорожнього руху має вивчити кожен школяр, розкажемо в нашому матеріалі. А також поділимося посиланнями на відеоуроки, казки та мультфільми для учнів молодших класів, завдяки яким можна легко вивчити основні ПДР для пішоходів.

23.03.2024

Добірка найкращих віршів про Україну для школярів

Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до

11.03.2024

Цікаві задачі на розвиток логіки в дошкільнят та учнів молодших класів

Вміння мислити логічно – це навичка, яку потрібно розвивати із самого дитинства. Завдяки їй людина вчиться шукати нестандартні рішення та розв’язувати завдання будь-якої складності в навчанні, на роботі чи просто в житті. У нашій статті ми зібрали цікаві загадки для дошкільнят та учнів молодших класів, що найкраще розвивають логічне та критичне мислення: від простих до більш складних, де дитині потрібно добряче подумати.

07.03.2024

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

Леся Українка – одна із найвідоміших постатей в українській літературі. Справжній борець за самосвідомість, прихильник «українізації» та активний учасник руху за незалежність. На уроках літератури зазвичай розказують поверхневі відомості про її життя. Як от те, що вона все життя навчалася вдома чи мала невиліковну хворобу. Проте є цікаві факти про Лесю Українку, які сьогодні має знати кожен учень та дорослий. Які саме, розкажемо далі.

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

06.02.2024

Шкіра людини: будова та основні функції

Чи знали ви, що шкіра є найбільшим органом у людському тілі? Так, саме вона! Не хребет, не легені й точно не мозок. Якщо розтягнути шкіру середньостатистичної людини, вона займатиме площу приблизно 2 кв.м, а її вага становитиме більш як 7 % від загальної маси тіла. У нашій статті розкажемо, чому шкіра вважається одним із найголовніших органів, які функції вона виконує та, яку будову має.

12.02.2024

Річки України: від найбільших до найменших

Чи знали ви, скільки річок протікає на території України? Сто? Двісті? Чи, можливо, триста? Насправді в нашій країні налічують понад 71 тисячу річок! У цьому матеріалі розкажемо вам про найбільші та найменші річки, поділимося цікавими фактами та характеристиками основних природних водойм. Тепер на запитання «про які українські річки ви можете розповісти?», вам пригадаються не тільки Дніпро та Дунай, а й безліч інших варіантів.