Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до дивовижної української природи.
Ба більше, за словами відомого літературознавця та куратора мистецьких проєктів Євгенія Станісевича, вивчення та декламування ритмічних віршів допомагає заспокоїти нерви, зняти тривожність та відволіктися від стресових ситуацій. Тож, до вашої уваги добірка патріотичних віршів про Україну та любов до рідної землі від найкращих представників літературного мистецтва.
Вірші про Україну від незмінних класиків
Олександр Олесь
Олександр Кандиба (таке його справжнє прізвище) входить до списку найвідоміших та найуспішніших поетів-драматургів України. Його літературна творчість включає поезію, драматичні повісті, публіцистичні матеріали, а також багато перекладів світових класиків на українську. Твори автора пронизані громадянськими мотивами та оспівуванням любові до рідного краю, який йому довелося покинути й емігрувати в Європу. Та це не завадило йому далі писати про Батьківщину і стати одним із почесних корифеїв української літератури.
«Живи, Україно, живи для краси»
Ліна Костенко
Ліна Костенко – справжній приклад безумовної любові до своєї країни та культури. Вона є одним із небагатьох авторів, яких внесли до списку справжніх класиків ще за життя. Як воїни мають силу зброї, так Костенко має силу слова. Її твори про любов, жінку, красу української мови та Батьківщину надихають та вражають кожного з перших рядків. Завдяки Ліні ми знаємо та цитуємо такі важливі для нас вислови, як: «Доля не усміхається рабам», «У кожної нації свої хвороби. У росії – невиліковна», «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову» тощо.
«Усе моє, все зветься Україна»
«Спинюся я»
«І засміялась провесінь…»
Василь Симоненко
Василь Симоненко – полум’яний патріот України, Витязь молодої української поезії. Його вважають одним із найталановитіших майстрів слова, що збагатив скарбницю світової гуманістичної культури. Симоненко одним із перших став на шлях боротьби проти радянського тоталітарного режиму. Входив до складу забороненого товариства «шістдесятників», що пропагувало незалежність України та безмежну любов до Батьківщини. Рядки його патріотичної поезії відомі практично кожному, адже міцно засіли в нашій свідомості.
«Лебеді материнства»
«Україно, п’ю твої зіниці»
Павло Тичина
Павло Тичина більшу частину своєї творчості присвятив рідному краю та народові. Українська краса щоразу надихала поета на чудові рядки, сповнені любові й відданості Батьківщині. Автор писав у часи занепаду України та її мови й відкрито розповідав про свою мрію – очищення рідної землі. Тичина вчить нас любити край, бути вірному йому, адже він – ніколи не зрадить.
«Україно моя, моя люба Вкраїно»
«Я утверждаюсь»
«Слово»
Читайте також: Як правильно писати тези: структура та приклади
Василь Стус
Вірний син України, поет та правозахисник, якого боялася радянська тоталітарна система. Своє життя та творчість він присвятив ідеям свободи, незалежності, права на рідну мову, історичну пам’ять та самобутню культуру. Стуса заслужено відносять до духовних лідерів нації, який спромігся донести важливість єдності українців від Поділля до Донеччини.
«О земле втрачена, явися…»
Леся Українка
Довго перелічувати, ким тільки не була Леся Українка: поетом, драматургом, новатором, публіцистом, критиком, перекладачем і громадським діячем. Її життя та творчість – справжній приклад боротьби, попри що. Мотив України у творчості поетеси проходить всюди. Вона влучно описувала найболючіші проблеми Батьківщини, викривала неправду та закликала до національно-визвольної боротьби проти загарбників. Леся Українка вірила в щасливу долю рідного краю і ця віра стала лейтмотивом її творчості.
«Do» (Гімн. Grave)»
«Скрізь плач, і стогін, і ридання…»
Тарас Шевченко
Основоположник нової української літератури, творець ідентичності українського народу та одна із найголовніших постатей національної пам’яті. Тарас Шевченко став родоначальником революційно-демократичного напряму. Великий Кобзар українського народу та просто геніальний поет, що створив за життя понад 800 художніх творів, левова частка яких – про рідний край.
«Заповіт»
Володимир Сосюра
«Заборонений поет», незламний борець за чесність та свободу, сповнений надією та обпалений вогнем. Саме так можна схарактеризувати видатного українського письменника Володимира Сосюру. Його по праву вважають найщирішим ліриком ХХ століття. Справжній майстер слова, що любив Батьківщину, жив за часом і попереду нього та надихав простих українців боротися за свободу й незалежність. Сосюра вчив шанувати минуле, цінувати теперішнє і з надією вірити в майбутнє України.
«Любіть Україну»
Читайте також: Шпаргалка з літератури: жанри, персонажі та події основних творів шкільної програми
Гарні вірші сучасних українських поетів
Володимир Бойчук
«Слава Україні! Героям Слава!»
Слава Україні! Героям слава!
Ми поповняємо солдатські лави,
Плече в плече, душі й серця,
Будемо стояти ми до кінця!
За нашії села, за наші міста,
За доню і сина, коханих вуста,
Гуртуємось, браття, усі за одного,
Щоб страху в очах не було ніколи!
Разом увійдемо в історію героїв,
Бо не пошкодуємо для ворога набоїв,
Карпати усміхнуться, розквітне Донбас,
Захід і Схід поєднують нас!
Вадим Крищенко
Богдан Фесик
«Мені снився сон»
Мені снився сон і тривав аж до ранку:
Що я одягнувся у свою вишиванку.
Проходжуся площею: поруч Хрещатик,
Усюди спокійно, вцілілі всі хати.
Аж раптом ось музика наша й танці,
І всі у вишиванках танцюють у Луганську.
І вишиті стелять усі скатертини
З Донецька до Львова, від Сумів до Криму.
Усі дочекалися вдома на тата,
І хлопців своїх дочекались дівчата.
Але щоби ми одягли вишиванки
Десятки й тисячі стали під танки.
Державні свята, на які потрібно вчити вірші про Україну
- 22 січня – День Соборності України
- 8 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
- 28 червня – День Конституції України
- 15 липня – День Української Державності
- 23 серпня – День Державного Прапора України
- 24 серпня – День Незалежності України
- 1 жовтня – День захисників і захисниць України
- 6 грудня – День Збройних Сил України
Вивчення віршів чудово тренує пам’ять учнів, сприяє розвитку когнітивних навичок та одночасної активації роботи лівої і правої півкуль мозку. Також заучування віршованих рядків удосконалює усне мовлення та підвищує рівень володіння українською мовою. А якщо потрібна допомога з лексикою або граматикою, запишіть дитину на додаткові заняття з репетитором.
В онлайн-школі BUKI School є викладачі з різних предметів шкільної програми. Для учнів молодших класів є репетитори з української, математики та іноземних мов. А для старших, крім вище перерахованих також є вчителі з історії України, фізики, хімії та біології.