Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Як правильно писати тези: структура та приклади

 1. Що таке теза?
 2. Як підготуватися до написання тези?
 3. Приклад тези

Публічні виступи – це завжди складно, особливо якщо вам потрібно розказати перед великою аудиторією про свою наукову роботу, курсову чи важливе дослідження. Від того, наскільки впевнено ви будете почувати себе під час промови та чітко висловлювати свої думки, залежить не тільки оцінка за підготовану доповідь, а й загальне враження про ваші ораторські вміння. Запорука успішного виступу перед публікою – це правильно написані тези доповіді. У цій статті ми розкажемо, для чого потрібні тези та як їх писати, а також поділимося кількома прикладами готових тез.

Що таке теза?

Теза – це коротке та чітке висловлювання основної ідеї, яку автор намагається розвинути й довести у своєму науковому виступі до доповіді, конференції або наукової роботи. Теза є коротким описом дослідження, у якому вказана головна інформація про вашу роботу, її суть та цілі.

 

До основних рис тези належать:

 1. Чіткість. Теза має бути сформульована ясно та зрозуміло. Вона мусить передавати основну думку або гіпотезу дослідження. У ній немає місця абстрактним та загальним висловлюванням.
 2. Обґрунтування. Будь-яку думку або припущення варто підкріплювати доказами, аргументами або літературними посиланнями, які підтверджують правильність та значущість висловлювання.
 3. Оригінальність. У наукових роботах та дослідженнях теза має вказувати на новизну або важливість дослідження та його внесок у наукову спільноту.
 4. Зв’язок із метою. Теза має бути пов’язана з метою доповіді або наукової роботи. Вона визначає, що саме автор планує довести або розглянути у своєму дослідженні.

 

Вимоги до написання тези відрізняються залежно від типу роботи. Наприклад, тезу до наукового дослідження можна викласти в огляді літератури, вступі, або окремому розділі роботи. У виступах на конференціях або доповідях оратор зазвичай висловлює тезу у вступі, а потім доповнює її під час виступу, використовуючи докази та аргументи для підтримки. Загалом, теза виступає як суть та основа всієї роботи й допомагає читачам або слухачам зорієнтуватися в предметі та меті цієї роботи.

 

Читайте також: Наголос: види, правила утворення та наголошування слів

Тези

Як підготуватися до написання тези?

Забіжимо наперед і одразу попередимо, що писати тезу за 1-2 дні до виступу – не найкраща ідея. Її краще підготувати за тиждень (а то і 2 тижні), щоб у вас була можливість кілька разів переглянути написане, внести корективи або доповнення. Щоб успішно виконати роботу, спробуйте дотримуватися стандартного алгоритму:

 • Ретельно прочитайте завдання, які вам надані. Розуміння, що від вас вимагають – перший крок до створення структури.
 • Визначте основну ідею або головний аргумент, який ви хочете передати у вашій роботі або доповіді. Це має бути коротке й конкретне висловлювання.
 • На основі головної ідеї сформулюйте загальну тезу: чітку, специфічну та обмежену кількома реченнями.
 • Переконайтесь, що ваша теза відповідає завданню і відображає головну мету роботи або доповіді.
 • Подумайте про докази, які ви можете використовувати для підтримки вашої тези. Плануйте, як ви будете розвивати аргументи або ідеї.
 • Покажіть готові тези науковому раднику, одногрупнику або колезі на роботі, щоб отримати корисні відгуки та поради.

 

А це конкретний план дій, який знадобиться вам у процесі роботи над тезами:

План дій

 

Структура тези

 

Назва

Назва відповідає меті роботи. Слухачам або читачам має бути зрозуміло, про що ви хочете розповісти.

Вступне слово

Почніть вашу тезу вступним словом або фразою, що привертає увагу читача/слухача. Зазвичай, перше речення має відповідати на питання: «Чому те, що ви будете писати далі, важливо?».

Актуальність

У 2-3 реченнях спробуйте довести, чим тема вашого дослідження корисна з наукової або суспільно-політичної точки зору. Чому вона буде цікава слухачам?

Мета дослідження

Метою дослідження може бути визначення, виявлення закономірностей чого-небудь тощо.

Основна ідея та аргументи

Після вступного слова сформулюйте основну ідею та аргументи вашої тези. Це повинно бути коротким і чітким висловленням того, що саме ви намагаєтесь довести або дослідити у вашій роботі.

Обґрунтування

У деяких випадках, особливо в академічних або наукових роботах, потрібно додати коротке обґрунтування, яке підтверджує або пояснює вашу тезу. Воно може включати вказівки на вашу методологію дослідження або науковий підхід, використаний під час роботи над проєктом.

Основні тези та аргументи

Якщо ваше дослідження має певний набір тверджень, потрібно викладати їх як окремі тези. До кожної тези не забудьте підготувати кілька аргументів. Кожен із цих аргументів має підкріплювати основну ідею і бути частиною загальної концепції.

Емпірична база досліджень та використана література

У кількох реченнях опишіть, яким типом дослідження ви користувалися під час роботи над доповіддю: реальним спостереженням, експериментом, емпіричним описом, складанням графіків, таблиць тощо.


Також обов’язково вкажіть список використаних джерел. Його необхідно оформити відповідно до вимог ДСТУ 7.1:2006.

Кінцеве слово

Завершіть тезу фразою або реченням, яке посилює основну ідею та мету дослідження. Останнє речення має залишити враження на читача або слухача.

 

Знати структуру й дотримуватися її – далеко не єдина вимога. Будь-яка теза має бути написана грамотно, без пунктуаційних, орфографічних та стилістичних помилок. Можна скористатися сервісами для перевірки правопису, але краще рішення – звернутися за допомогою до репетитора з української мови. В онлайн-школі БукіСкул, наприклад, зібрані тільки перевірені репетитори з популярних дисциплін. Методисти школи створюють навчальну програму під індивідуальні потреби кожного учня, тому про надійність та якісні результати можна не переживати.

 

Читайте також: Як стати журналістом у 2024?

Нотатки

Приклад тези

Ось, як можуть виглядати тези для виступу на науковій конференції:

 

Тема доповіді: «Вплив глобального потепління на популяцію китів».

Глобальне потепління є однією з найважливіших екологічних проблем нашого часу, яка також має серйозний негативний вплив на популяцію китів, що мешкають у водах усіх океанів. Кити є ключовою складовою морських екосистем, адже вони грають важливу роль у балансі морського середовища.

Ця наукова робота спрямована на аналіз змін у розподілі та поведінці різних видів китів, від карликових до синіх китів, унаслідок змін клімату та підвищення температури океану. Вона ретельно досліджує вплив глобального потепління на життя та міграції цих морських ссавців і розглядає можливі наслідки для їхніх популяцій.

 

Як розв’язати проблему? Тези варіантів:

 • Аналіз змін у розподілі китів, їхніх міграціях та життєвих реаліях на фоні підвищення температури океанів.
 • Вивчення впливу змін клімату на джерела їжі китів та їхню доступність для споживання.
 • Розгляд можливостей адаптації китів до нових умов і пошук нових міграційних маршрутів на основі даних кліматологів та біологів.
 • Пропонування заходів для зменшення викидів парникових газів та сприяння більшій ефективності використання морського середовища.

 

Висновок і заклик до дії:

Усвідомивши негативний вплив глобального потепління на популяцію китів, ми покликані вжити негайних заходів для їхнього захисту та збереження. Спільні зусилля в рамках міжнародних товариств та прийняття конкретних заходів для зменшення викидів парникових газів та підтримки наукових досліджень є кроками до збереження цих унікальних та вразливих морських істот. Наше майбутнє і біорізноманіття планети залежать від наших дій вже сьогодні.

 

Читайте також: Як розрізняти групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми та пароніми

Автор:

Як правильно писати тези: структура та приклади

Що таке теза?

Теза – це коротке та чітке висловлювання основної ідеї, яку автор намагається розвинути й довести у своєму науковому виступі до доповіді, конференції або наукової роботи.

Як підготуватися до написання тези?

Визначте основну ідею або головний аргумент, який ви хочете передати у вашій роботі або доповіді.

Які є приклади тез?

Тема доповіді: «Вплив глобального потепління на популяцію китів».

18.01.2024

Пряма мова: правила та схеми з розділовими знаками

В українській мові є чіткі норми правопису та схеми, як правильно оформлювати пряму мову. У цьому матеріалі розкажемо основні правила, які потрібно знати для вживання прямої мови. Обов’язково збережіть статтю, адже вона стане вам у нагоді під час підготовки до НМТ з української мови.

09.01.2024

Усе, що ви маєте знати про прикметник

Українська мова вважається однією з найкрасивіших мов світу. Це й не дивно, адже в нашій лексиці є одна частина мови, яка робить її дуже милозвучною. Звісно ж, мається на увазі прикметник. У цій статті розкажемо все, що ви мусите знати про прикметник: на які питання відповідає, які має ознаки та на які види поділяється. До речі, до НМТ з української мови залишилося не так багато часу, тож зберігайте наш матеріал для підготовки до іспитів.

21.12.2023

Як стати журналістом у 2024?

Засоби масової інформації у всьому світі небезпідставно називають четвертою гілкою влади. Сучасні журналісти мають значний вплив на соціум, політику та культурну сферу. Мабуть, через це багато абітурієнтів мріють пов’язати свою майбутню професію зі ЗМІ. Як вступити на журналістику у 2024 році, який університет обрати, та які предмети потрібно складати на НМТ/ЗНО – розкажемо просто зараз.

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

11.12.2023

Кличний відмінок: правила та приклади

Українська мова на відміну від інших іноземних мов, має одну особливість, пов’язану зі вживанням конструкції звернення до особи. Ця особливість зветься «кличним відмінком». В англійській, коли ми хочемо привернути увагу друга й покликати його, просто кажемо – «Hey, Arthur!» (Гей, Артур). В українській мові такий варіант вважається хибним, адже правильно сказати – «Гей, Артуре!». Чому так? Розкажемо нижче. У цьому матеріалі ми зібрали основні правила творення кличного відмінка з прикладами, а та

04.12.2023

Ненаголошені Е та И: як їх писати та розрізняти

До НМТ з української мови залишилося зовсім небагато часу, а ви досі не розумієте правила правопису ненаголошених «е» та «и»? Цю проблему можна легко вирішити, прочитавши наш матеріал, адже ми зібрали основну інформацію з теми разом із прикладами, а також підготували завдання для самоперевірки. Давайте разом розберемо випадки написання цих літер та нарешті запам’ятаємо правила, які знадобляться для складання мультипредметного тесту з української.

15.11.2023

Гетьман Павло Скоропадський та його роль в історії України

Українська держава Павла Скоропадського проіснувала всього 7.5 місяців. Проте навіть за такий короткий час гетьману вдалося провести вдалу соціальну та економічну політику для відновлення нашої незалежності в умовах геополітичної нестабільності та внутрішніх міжусобиць. У цьому матеріалі розкажемо головне, що потрібно знати про Павла Скоропадського та його роль в історії України ХХ століття. Використовуйте нашу статтю для підготовки до НМТ з історії у 2024 році.

01.11.2023

Безкоштовні уроки з репетитором від BUKI School для клієнтів ПриватБанк

Раді оголосити про наше партнерство з найбільшим банком України - ПриватБанком. Відтепер його клієнти мають унікальну можливість скористатися безкоштовним доступом до трьох індивідуальних онлайн уроків з репетитором на нашій платформі.

16.08.2023

Наголос: види, правила утворення та наголошування слів

Напевно ви часто стикалися із ситуацією, коли потрібно поставити правильний наголос у слові, проте не знали, як це зробити. РазОм чи рАзом, нажИво чи нАживо, каталОг чи кАталог? У цьому матеріалі розберемо основні види наголосів в українській мові, а також типові правила наголошування слів. Для наочності покажемо кілька прикладів та вправ, які допоможуть вам навчитися ставити наголос у тому місці, де він точно потрібен. На ЗНО або НМТ з української мови досить часто трапляються завдання із визн