Оберіть замовлення для поповнення занять

Як написати наукову статтю: правила, поради та приклади

  1. Як писати наукову статтю?
  2. Оформлення наукової статті
  3. Вимоги до написання наукової статті

Наукові статті – один з найпоширеніших видів наукових робіт. Це важливий крок до подальшої наукової кар’єри, професійної реалізації та вступу до престижного українського або закордонного вишу на магістратуру чи аспірантуру. До того ж створення наукової статті значно полегшує написання бакалаврської чи магістерської роботи з цього ж питання. 

Далі ви дізнаєтесь, яких вимог дотримуватися під час написання та оформлення наукових статей, і ознайомитеся з прикладами. 

Як писати наукову статтю?

Для початку розберемося, що це за жанр. Наукова стаття – це текст у науковому стилі обсягом не менше 25 000 знаків із пробілами, що оснований на результатах теоретичного або експериментального дослідження та призначений для публікації у науковому виданні. 

Зазвичай, наукова стаття передує більш серйозній та масштабній роботі – дипломній або дисертації, монографії, дослідницько-експериментальній розробці тощо. Щоб розпочати роботу над статтею, зробіть певні кроки:

  1. Спершу необхідно обрати проблему, з якою будете працювати. Подумайте, чи цікава вам певна проблематика і чи здатні ви внести новизну у її вивчення. 
  2. Далі важливо сформулювати тему свого дослідження, щоб вона була цікава, нова та розкривала ідею наукової праці. 
  3. Підшукайте джерела інформації з вашої теми. Складіть список, який обов’язково має включати відомі українські дослідження та бажано праці іноземних науковців. 
  4. Проаналізуйте усю обрану літературу. Можливо, це спонукає переформулювати частково тему статті та ключову проблему. Ви дізнаєтесь, який аспект вибраного вами питання найменш досліджений. 
  5. Ознайомтеся з вимогами до написання наукової статті, зробіть аналіз наукової статті з подібною темою та починайте писати. 

Читайте також: Рецензія: як написати та оформити правильно

Також необхідно визначитися з піджанром статті – науково-ділова, інструктивна, науково-навчальна, довідково-енциклопедична, оглядова, методична, дослідницька тощо. 

В пригоді вам стане онлайн-школа BUKI School, де ви зможете знайти кваліфікованого фахівця, який допоможе з вашим запитом. 

Оформлення наукової статті

Стаття повинна бути написана шрифтом Times New Roman, 14 кегль. Сторінка з текстом має бути формату А4 та містити такі відступи: усі поля по 20 мм, міжрядковий інтервал 1,5. 

Загальні вимоги до наукової статті:

  1. Вгорі зліва має міститися індекс УДК. Наприклад, УДК 378.1.
  2. З правого боку сторінки має бути вказане прізвище, ім’я, по батькові автора, а також місце роботи або навчання, посада, науковий ступінь, вчене звання, назва вишу. Інформацію подаємо українською та англійською мовами. Наприклад:

Калініченко Л.Л.

доктор економічних наук, професор,

професор кафедри економіки та менеджменту

Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна

ORCID: https://orcid.org/0000-0001-9847-8448

Kalinichenko Lyudmila

V.N. Karazin Kharkiv National University

  1. Назву статті пишемо з відступом від попереднього тексту на 12 пгт посередині великими літерами та виділяємо жирним шрифтом. Назва має бути двома мовами – українською та англійською. Наприклад:

ДРАЙВЕРИ ТА ІНСТРУМЕНТИ ЦИФРОВИХ ТРАНСФОРМАЦІЙ В УПРАВЛІННІ

MODERN TECHNOLOGIES AND MANAGEMENT TOOLS IN DIGITAL MANAGEMENT FORMAT

  1. Після назви потрібно написати анотацію, тобто короткий виклад змісту статті із зазначенням актуальності, мети, змісту та подальших перспектив у дослідженні теми. Вимоги до обсягу – 600-800 знаків з пробілами. 

Анотацію пишемо українською та англійською мовами. Після тексту анотації зазначаємо перелік ключових слів українською та англійською мовами. 

Наукова стаття – приклад анотації:

У статті визначено особливість управління в цифровому форматі в рамках зміни акцентів до організації, комунікації та взаємодії завдяки цифровим технологіям, онлайн інструментам і платформам спільної роботи. Обґрунтовано, що ключові аспекти цифрового менеджменту взаємодіють між собою, допомагають підвищити ефективність діяльності компанії…

Ключові слова: цифрові технології, цифрові інструменти, цифровий менеджмент, ефективність цифрового формату управління.

Management in the digital format has undergone significant changes compared to traditional approaches. To adapt to the modern market environment, it is essential to have a system that facilitates analysis, optimization, and strategic planning. Organizations are transitioning to the digital format of strategic and operational management of business processes and resources…

Keywords: digital technologies, digital tools, digital management, effectiveness of digital management format.

Читайте також: Доповідь: правила підготовки та приклади

  1. Основний текст повинен мати відступ від переліку ключових слів 6 пгт. Також щодо обсягу статті зауважимо, що мінімальний обсяг – 12 сторінок А4 з розміщенням тексту по 1800 знаків без пробілів на кожній сторінці. 

Зверніть увагу на такі особливості структури наукової статті: назви розділів в тексті розміщуємо посередині, назви підрозділів – з абзацу, таблиці – посередині.

  1. Після тексту статті подаємо список використаних джерел українською та англійською мовами з відступом 6 пгт від основного тексту, виділяємо його жирним шрифтом. 

Зразок:

Бібліографічний список:

  1. 10 найкращих інструментів управління проєктами у 2023 році. URL: https://blog.depositphotos.com/ua/instrumenti-upravlinnya-proyektamy.html (дата звернення: 02.07.2023)
  2. Бей Г.В., Середа Г.В. Трансформація HR-технологій під впливом цифровізації бізнес-процесів. Економіка і організація управління. 2019. № 34. С. 93–101.

References:

  1. 10 naikrashchykh instrumentiv upravlinnia proiektamy u 2023 rotsi. Available at: https://blog.depositphotos.com/ua/instrumenti-upravlinnya-proyektamy.html (accessed 02 July 2023)
  2. Bei H.V., Sereda H.V. (2019) Transformatsiia HR-tekhnolohii pid vplyvom tsyfrovizatsii biznes-protsesiv. Ekonomika i orhanizatsiia upravlinnia, no. 34, рр. 93–101.

Запис використаних джерел робимо за ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 («Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання»). 

Бібліографічні посилання слід позначати в тексті індексом та виносити у нижній колонтитул. Рекомендована кількість джерел – від 5 до 15. 

Вимоги до написання наукової статті

У цьому розділі розглянемо, як написати наукову статтю відповідно до вимог щодо змісту. Аби стаття була допущена до друку, вона має включати 5 аспектів:

  • постановку проблеми та підходи до її вирішення
  • аналіз останніх досліджень та публікацій з теми, яку автор розглядає
  • мету статті, яка включає виділення невирішених аспектів проблеми та формулювання завдання, яке має вирішити автор 
  • виклад основного матеріалу дослідження, у якому повинні міститися обґрунтовані результати проведених автором досліджень
  • висновки з дослідження та зазначення перспектив щодо подальшого аналізу проблеми

Основна частина статті повинна містити посилання на статистичні дані та їх аналіз. Ключову інформацію бажано подавати у графічному форматі: таблиці, графіки, діаграми, фото тощо. Приклад наукової статті можна знайти онлайн, на сайтах бібліотек, університетів та електронних видань. Ось кілька зразків:

З науковими статтями, зазвичай, виступають на конференціях. Зміст статті подають у скороченому форматі у вигляді тез. Приклад тези до наукової статті та вимоги щодо її письмового подання можна знайти у цьому матеріалі

Якщо ви хочете одразу зробити все правильно щодо оформлення та докладно розібратися в темі, чому б не звернутися до фахівця? Репетитор з дисципліни, яку ви досліджуєте, допоможе не просто написати статтю, а стати експертом у вибраному вами питанні. 

Читайте також: Як писати тези: поради та структура

Автор:

Як написати наукову статтю: поширені запитання

Які основні вимоги до написання наукової статті?

Наукова стаття повинна включати постановку проблеми, аналіз досліджень, чітку мету, виклад основного матеріалу та висновки. Важливо дотримуватись вимог до оформлення.

Як обрати тему для наукової статті?

Тема повинна бути актуальною, цікавою для дослідника та такою, що дозволяє внести новизну в наукове дослідження.

Чи можна знайти приклади наукових статей онлайн?

Так, приклади наукових статей можна знайти на сайтах бібліотек, університетів та в електронних наукових виданнях.

23.11.2024

Новий правопис української мови в НМТ 2025: чого очікувати

Випускники 2025 року вперше складатимуть мультитест за українським правописом 2019 року. Якщо протягом адаптаційного періоду допускалися відповіді як за новим, так і за старим правописом, то наразі норми нового правопису повністю набули чинності. Відповідно, завдання на НМТ формуватимуться з урахуванням сучасного українського правопису.

27.05.2024

Додаток, означення та обставина в реченні

Додаток, означення і обставина – це не просто другорядні члени. Це основний будівельний матеріал для доповнення, розширення та уточнення підмета і присудка в реченнях. На які питання вони відповідають та які функції виконують? Відповіді знайдете в цьому матеріалі. Зберігайте його собі, якщо хочете покращити знання з української мови, або підготуватися до складання НМТ у 2024 році.

21.05.2024

Класифікація речень в українській мові: види з прикладами

Думаєте, що в українській мові не так уже й багато видів речень? Помиляєтеся! Адже крім загальновідомих розповідних, питальних та спонукальних є ще з півдесятка класифікацій, за якими можна розрізняти речення. У цьому матеріалі ми розкажемо про основні види за метою висловлювання, емоційним забарвленням, будовою, граматичною основою та наявністю другорядних членів.

17.05.2024

Загублена і віднайдена: про літеру «ґ» в українській мові

Ґанок і ґудзик – напевно, перші слова, що спадають більшості людей на думку, коли мова йде про літеру «ґ». Хоча ця буква не надто поширена в нашому лексиконі, сучасний словник Бориса Грінченка нараховує аж 270 слів, що починаються з неї. Давайте разом пригадаємо, як «ґ» з’явилася в українській мові. Чому вона на деякий час зникла, а потім знову повернулася? Які слова ви знали, а про існування яких ви навіть не здогадувалися? Відповіді знайдете нижче.

30.04.2024

Узгодження числівників з іменниками: просто про складне

Запитайте в будь-кого, яка частина української мови є найскладнішою, і більшість людей гарантовано згадають про числівник. А особливо про узгодження числівників з іменниками, яке спричиняє труднощі не тільки в учнів та абітурієнтів, що готуються до НМТ, а і кваліфікованих викладачів. Тож, спробуємо в цьому матеріалі разом розібратися, як правильно: «три людини» чи «троє людей», «чотири хлопці» чи «четверо хлопців», «півтори груші» чи «півтора груші».

26.04.2024

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.

02.09.2022

Список фразеологізмів для ЗНО з української мови

Запас фразеологізмів та вміле їх використання робить мовлення людини багатшим, виразнішим, оригінальнішим. Під час складання ЗНО з української мови учневі необхідно встановити відповідність між синонімічними фразеологізмами чи знайти правильне значення вислову.

01.11.2023

Безкоштовні уроки з репетитором від BUKI School для клієнтів ПриватБанк

Раді оголосити про наше партнерство з найбільшим банком України - ПриватБанком. Відтепер його клієнти мають унікальну можливість скористатися безкоштовним доступом до трьох індивідуальних онлайн уроків з репетитором на нашій платформі.

25.11.2023

Фонетика: усе про звуки в українській мові

Фонетика – це ключ до розуміння будь-якої мови, оскільки вона відповідає за походження та утворення звуків. В українській мові вони бувають приголосними та голосними. Давайте разом повторимо тему, адже наш матеріал не тільки допоможе вам підготуватися до ЗНО/НМТ, а і згадати основні правила, що належать до цього розділу мовознавства.