Великий літній розіграш — отримай 48 уроків у подарунок!

Оновлено: 08.05.2024

Правила подовження та подвоєння приголосних | BUKI School

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.

Подовження м’яких приголосних

Найпоширеніший вид приголосних, що може подовжуватися – це шиплячі та зубні. Запам’ятати літери, що входять до цієї класифікації досить просто. Треба вивчити фразу: Де ти заснеш? У ложечці.

До шиплячих належать «ч», «ж» та «ш». До губних – «д», «т», «с», «ц», «л», «н», «з».

Подовжені приголосні в словах потрібно промовляти протяжніше за звичайні приголосні, а на письмі позначати їх подвоєнням літер: прання, вороття, обличчя, збіжжя, лиття, відріддя, обеззброєний, талонний, роздоріжжя, покуття, затишшя, відлуння. Але це стосується не всіх слів. Міськком, Голландія, Вінниччина, возз’єднання, Калькутта та ряд іншомовних слів ми промовляємо без подовженого звуку.

М’які та шиплячі приголосні подовжуються, якщо:

  1. Вони стоять між двома голосними в іменниках середнього роду, що закінчуються на я: почуття, буття, волосся, сум’яття, завзяття, покликання, вороття, роздоріжжя, Поділля, Запоріжжя, колосся.
  2. Стоять між голосними в іменниках жіночого роду (третя відміна) в орудному відмінку й мають закінчення ю: бязь – бяззю, північ – північчю, зелень – зеленню, паморозь – памороззю, далеч – далеччю, глуш – глушшю.
  3. Стоять між голосними в похідних словах: буття – буттєвий, буттєвість; мить – миттєвий, миттєвість; гілля – гіллястий.
  4. Вони є особовою формою іменника «лити»: ллє, наллю, виллєш тощо.
  5. Приголосна стоїть після голосних я, ю, є, і, є в іменниках середнього роду в різних відмінкових формах (за винятком множини): життя, життю, у житті, життям; покриття, покриттям, покриттю, покритті, на покриті.
  6. Вони є іменниками середнього роду в родовому відмінку й закінчуються на ів: життя – життів, почуття – почуттів.

Досить складно самостійно запам’ятати всі правила та винятки, що стосуються подовження приголосних на письмі. Але практичні заняття з репетитором української мови можуть значно спростити цей процес. Наприклад, викладачі онлайн-школи BUKI School проводять заняття в цікавому інтерактивному форматі, що значно спрощує навчальний процес. Якщо вашій дитині потрібна допомога із цією темою, записуйтеся на додаткові уроки вже зараз. Перше заняття в школі – безплатне.

Подовження приголосних НЕ відбувається, коли:

  1. Приголосна стоїть не між двома голосними, а між голосною і ще однією приголосною: знання – знань, ніччю – ночі.
  2. Йдеться про назви маленьких істот: качка – каченя, собака – щеня, кіт – кошеня, заєць – зайченя.
  3. У словах є основа, що закінчується двома приголосними, губним звуком або літерою р: совість – совістю, повільність – повільністю, хоробрість – хоробрістю, глазур – глазур’ю, кров – кров’ю.
  4. Приголосна стоїть між двома голосними в деяких іменниках: кутя, свиня, попадя.
  5. Приголосні є в порядкових числівниках: третя, п’ятьом, третє.

Читайте також: Головні члени речення в українській мові

Заняття з української мови

ukrainska-mova

Подвоєння приголосних на письмі: правила та винятки

Спочатку розкажемо про випадки, коли подвоєння приголосних точно НЕ відбувається:

  • У слові «Галичина», що походить від «Галич». Зазвичай у словах із таким закінченням приголосна подвоюється, тому це виняток.
  • У прикметниках із приголосною «н», у яких твірна основа закінчується іншим звуком: весна – весняний, вгадати – вгаданий, письмовий – писемний, дерево – дерев’яний, постанова – поставлений.
  • У прикметниках та дієприкметниках, що мають суфікси ен, ан: бажаний, скривлений, розфарбований, забетонований, поремонтований, рекомендований, скалічений, бажаний, намальований, роз’єднаний, порівняний, закінчений.
  • Так само в похідних від прикметників, що мають суфікси ен, ан: бажаний – бажаність, бажано; скривлений – скривлено, скривленість; захоплений – захопленість, захоплено; закінчений – закінченість, закінчено.

Коли приголосні подвоюються на письмі

  • Подвоєння приголосних відбувається в словах, що складаються з двох частин, де початок і закінчення мають однакову літеру: віддавати, беззвучний, піввісна, законний, юннат тощо.
  • Під час збігу однакових приголосних на межі суфікса й кореня: віддячити, ввічливий, роззуватися.
  • Коли однакові приголосні збігаються в першій та другій частині складноскорочених слів: військкомат, сільськком, юннат.
  • Коли приголосна стоїть в основі або суфіксі в прикметників та іменників: чавун – чавунний, вікно – віконний, година – годинник, камінний, Вінниця, настінний, обрамленний.
  • У похідних іменниках та прислівниках перед суфіксом ість: дурман – дурманність; туман – туманність; день – буденність.
  • Приголосні подвоюються в іменниках, що утворені від прикметників із закінченням цький: Хмельницький – Хмельниччина, козацький – козаччина, німецький – Німеччина.
  • У словах із таким збігом букв: бовваніти, лляний, оввації, ввесь.
  • У прикметниках, що вказують на збільшення міри чи величини: здоровенний, страшенний, недоторканний.
  • У деяких старослов’янських словах: блаженний, мерзенний, окаянний, огненний, священний.
  • Зберігається подвоєння в прислівниках, утворених від прикметників із таким самим подвоєнням: туманний – туманно, блаженний – блаженно.
  • А ще в таких словах: старанний, останній, притаманний.

Потрібно навчитися розрізняти й не плутати слова, які залежно від значення можуть писатися з подвоєнням і без. Наприклад:

  1. Здійсненний – той, що може здійснитися (як мрія). Здійснений – той, що вже здійснився (дієприкметник).
  2. Нездоланний – той, якого неможливо перемогти. Нездоланий – перешкода, яку ще не подолали.
  3. Незліченний – чогось дуже багато (незліченна кількість). Незлічений – досі не порахований об’єкт.

Читайте також: Усе про відмінювання числівників: від А до Я

Повторення правил до НМТ

Тренувальні вправи на подовження і подвоєння приголосних

Ось добірка сайтів, на яких можна онлайн пройти тести та виконати завдання для засвоєння теоретичного матеріалу:

  • Всеосвіта: тут є вправи для самостійної роботи, у яких потрібно змоделювати та утворити від запропонованих слів нові; правильно розкрити дужки, заповнити літери в словах тощо. До речі, на цьому сайті зібрані практичні завдання з усіх тем, що входить до програми Національного мультипредметного тесту з української мови.
  • Тренажер із правопису: ще один портал із теорією та практикою. На тему подовження і подвоєння приголосних тут зібрано понад 30 завдань.
  • Wordwall: на цьому сайті є безліч інтерактивних завдань на лексику, граматику, морфологію тощо. Матеріали будуть корисними для вчителів, що шукають цікаві завдання для учнів, а також батьків, що допомагають дітям краще засвоїти теорію і підготуватися до самостійних та контрольних робіт.

Потрібна допомога в навчанні? Репетитори BUKI School знають, як знайти правильний підхід до кожного – від учнів молодшої школи до старшокласників. На сайті онлайн-школи зібрані репетитори з найважливіших дисциплін: української мови, математики, історії України, іноземних мов (англійської, німецької та польської), фізики, хімії та біології. Вони допоможуть покращити знання з предметів та якісно підготуватися до складання НМТ.

Читайте також: Наголос: види, правила утворення та наголошування слів

Автор:

Шукаєте репетитора?

Знайдіть підходящого під всі ваші критерії

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Що таке подовження м’яких приголосних?

Найпоширеніший вид приголосних, що може подовжуватися – це шиплячі та зубні.

Які правила подвоєння приголосних на письмі?

Під час збігу однакових приголосних на межі суфікса й кореня: віддячити, ввічливий, роззуватися.

Де шукати тренувальні вправи на подовження і подвоєння приголосних?

Тренажер із правопису: ще один портал із теорією та практикою. На тему подовження і подвоєння приголосних тут зібрано понад 30 завдань.