Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.
Подовження м’яких приголосних
Найпоширеніший вид приголосних, що може подовжуватися – це шиплячі та зубні. Запам’ятати літери, що входять до цієї класифікації досить просто. Треба вивчити фразу: Де ти заснеш? У ложечці.
До шиплячих належать «ч», «ж» та «ш». До губних – «д», «т», «с», «ц», «л», «н», «з».
Подовжені приголосні в словах потрібно промовляти протяжніше за звичайні приголосні, а на письмі позначати їх подвоєнням літер: прання, вороття, обличчя, збіжжя, лиття, відріддя, обеззброєний, талонний, роздоріжжя, покуття, затишшя, відлуння. Але це стосується не всіх слів. Міськком, Голландія, Вінниччина, возз’єднання, Калькутта та ряд іншомовних слів ми промовляємо без подовженого звуку.
М’які та шиплячі приголосні подовжуються, якщо:
- Вони стоять між двома голосними в іменниках середнього роду, що закінчуються на я: почуття, буття, волосся, сум’яття, завзяття, покликання, вороття, роздоріжжя, Поділля, Запоріжжя, колосся.
- Стоять між голосними в іменниках жіночого роду (третя відміна) в орудному відмінку й мають закінчення ю: бязь – бяззю, північ – північчю, зелень – зеленню, паморозь – памороззю, далеч – далеччю, глуш – глушшю.
- Стоять між голосними в похідних словах: буття – буттєвий, буттєвість; мить – миттєвий, миттєвість; гілля – гіллястий.
- Вони є особовою формою іменника «лити»: ллє, наллю, виллєш тощо.
- Приголосна стоїть після голосних я, ю, є, і, є в іменниках середнього роду в різних відмінкових формах (за винятком множини): життя, життю, у житті, життям; покриття, покриттям, покриттю, покритті, на покриті.
- Вони є іменниками середнього роду в родовому відмінку й закінчуються на ів: життя – життів, почуття – почуттів.
Досить складно самостійно запам’ятати всі правила та винятки, що стосуються подовження приголосних на письмі. Але практичні заняття з репетитором української мови можуть значно спростити цей процес. Наприклад, викладачі онлайн-школи BUKI School проводять заняття в цікавому інтерактивному форматі, що значно спрощує навчальний процес. Якщо вашій дитині потрібна допомога із цією темою, записуйтеся на додаткові уроки вже зараз. Перше заняття в школі – безплатне.
Подовження приголосних НЕ відбувається, коли:
- Приголосна стоїть не між двома голосними, а між голосною і ще однією приголосною: знання – знань, ніччю – ночі.
- Йдеться про назви маленьких істот: качка – каченя, собака – щеня, кіт – кошеня, заєць – зайченя.
- У словах є основа, що закінчується двома приголосними, губним звуком або літерою р: совість – совістю, повільність – повільністю, хоробрість – хоробрістю, глазур – глазур’ю, кров – кров’ю.
- Приголосна стоїть між двома голосними в деяких іменниках: кутя, свиня, попадя.
- Приголосні є в порядкових числівниках: третя, п’ятьом, третє.