Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

 1. Подовження м’яких приголосних
 2. Подвоєння приголосних на письмі: правила та винятки
 3. Тренувальні вправи на подовження і подвоєння приголосних

Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.

 

Подовження м’яких приголосних

Найпоширеніший вид приголосних, що може подовжуватися – це шиплячі та зубні. Запам’ятати літери, що входять до цієї класифікації досить просто. Треба вивчити фразу: Де ти заснеш? У ложечці.

 

До шиплячих належать «ч», «ж» та «ш». До губних – «д», «т», «с», «ц», «л», «н», «з».

 

Подовжені приголосні в словах потрібно промовляти протяжніше за звичайні приголосні, а на письмі позначати їх подвоєнням літер: прання, вороття, обличчя, збіжжя, лиття, відріддя, обеззброєний, талонний, роздоріжжя, покуття, затишшя, відлуння. Але це стосується не всіх слів. Міськком, Голландія, Вінниччина, возз’єднання, Калькутта та ряд іншомовних слів ми промовляємо без подовженого звуку.

 

 

М’які та шиплячі приголосні подовжуються, якщо:

 1. Вони стоять між двома голосними в іменниках середнього роду, що закінчуються на я: почуття, буття, волосся, сум’яття, завзяття, покликання, вороття, роздоріжжя, Поділля, Запоріжжя, колосся.
 2. Стоять між голосними в іменниках жіночого роду (третя відміна) в орудному відмінку й мають закінчення ю: бязь – бяззю, північ – північчю, зелень – зеленню, паморозь – памороззю, далеч – далеччю, глуш – глушшю.
 3. Стоять між голосними в похідних словах: буття – буттєвий, буттєвість; мить – миттєвий, миттєвість; гілля – гіллястий.
 4. Вони є особовою формою іменника «лити»: ллє, наллю, виллєш тощо.
 5. Приголосна стоїть після голосних я, ю, є, і, є в іменниках середнього роду в різних відмінкових формах (за винятком множини): життя, життю, у житті, життям; покриття, покриттям, покриттю, покритті, на покриті.
 6. Вони є іменниками середнього роду в родовому відмінку й закінчуються на ів: життя – життів, почуття – почуттів.

 

Досить складно самостійно запам’ятати всі правила та винятки, що стосуються подовження приголосних на письмі. Але практичні заняття з репетитором української мови можуть значно спростити цей процес. Наприклад, викладачі онлайн-школи БукіСкул проводять заняття в цікавому інтерактивному форматі, що значно спрощує навчальний процес. Якщо вашій дитині потрібна допомога із цією темою, записуйтеся на додаткові уроки вже зараз. Перше заняття в школі – безплатне.

 

 

Подовження приголосних НЕ відбувається, коли:

 1. Приголосна стоїть не між двома голосними, а між голосною і ще однією приголосною: знання – знань, ніччю – ночі.
 2. Йдеться про назви маленьких істот: качка – каченя, собака – щеня, кіт – кошеня, заєць – зайченя.
 3. У словах є основа, що закінчується двома приголосними, губним звуком або літерою р: совість – совістю, повільність – повільністю, хоробрість – хоробрістю, глазур – глазур’ю, кров – кров’ю.
 4. Приголосна стоїть між двома голосними в деяких іменниках: кутя, свиня, попадя.
 5. Приголосні є в порядкових числівниках: третя, п’ятьом, третє.

 

Читайте також: Головні члени речення в українській мові

Заняття з української мови

Подвоєння приголосних на письмі: правила та винятки

Спочатку розкажемо про випадки, коли подвоєння приголосних точно НЕ відбувається:

 

 • У слові «Галичина», що походить від «Галич». Зазвичай у словах із таким закінченням приголосна подвоюється, тому це виняток.
 • У прикметниках із приголосною «н», у яких твірна основа закінчується іншим звуком: весна – весняний, вгадати – вгаданий, письмовий – писемний, дерево – дерев’яний, постанова – поставлений.
 • У прикметниках та дієприкметниках, що мають суфікси ен, ан: бажаний, скривлений, розфарбований, забетонований, поремонтований, рекомендований, скалічений, бажаний, намальований, роз’єднаний, порівняний, закінчений.
 • Так само в похідних від прикметників, що мають суфікси ен, ан: бажаний – бажаність, бажано; скривлений – скривлено, скривленість; захоплений – захопленість, захоплено; закінчений – закінченість, закінчено.

 

 

Коли приголосні подвоюються на письмі

 • Подвоєння приголосних відбувається в словах, що складаються з двох частин, де початок і закінчення мають однакову літеру: віддавати, беззвучний, піввісна, законний, юннат тощо.
 • Під час збігу однакових приголосних на межі суфікса й кореня: віддячити, ввічливий, роззуватися.
 • Коли однакові приголосні збігаються в першій та другій частині складноскорочених слів: військкомат, сільськком, юннат.
 • Коли приголосна стоїть в основі або суфіксі в прикметників та іменників: чавун – чавунний, вікно – віконний, година – годинник, камінний, Вінниця, настінний, обрамленний.
 • У похідних іменниках та прислівниках перед суфіксом ість: дурман – дурманність; туман – туманність; день – буденність.
 • Приголосні подвоюються в іменниках, що утворені від прикметників із закінченням цький: Хмельницький – Хмельниччина, козацький – козаччина, німецький – Німеччина.
 • У словах із таким збігом букв: бовваніти, лляний, оввації, ввесь.
 • У прикметниках, що вказують на збільшення міри чи величини: здоровенний, страшенний, недоторканний.
 • У деяких старослов’янських словах: блаженний, мерзенний, окаянний, огненний, священний.
 • Зберігається подвоєння в прислівниках, утворених від прикметників із таким самим подвоєнням: туманний – туманно, блаженний – блаженно.
 • А ще в таких словах: старанний, останній, притаманний.

 

Потрібно навчитися розрізняти й не плутати слова, які залежно від значення можуть писатися з подвоєнням і без. Наприклад:

 1. Здійсненний – той, що може здійснитися (як мрія). Здійснений – той, що вже здійснився (дієприкметник).
 2. Нездоланний – той, якого неможливо перемогти. Нездоланий – перешкода, яку ще не подолали.
 3. Незліченний – чогось дуже багато (незліченна кількість). Незлічений – досі не порахований об’єкт.

 

Читайте також: Усе про відмінювання числівників: від А до Я

Повторення правил до НМТ

Тренувальні вправи на подовження і подвоєння приголосних

Ось добірка сайтів, на яких можна онлайн пройти тести та виконати завдання для засвоєння теоретичного матеріалу:

 

 • Всеосвіта: тут є вправи для самостійної роботи, у яких потрібно змоделювати та утворити від запропонованих слів нові; правильно розкрити дужки, заповнити літери в словах тощо. До речі, на цьому сайті зібрані практичні завдання з усіх тем, що входить до програми Національного мультипредметного тесту з української мови.
 • Тренажер із правопису: ще один портал із теорією та практикою. На тему подовження і подвоєння приголосних тут зібрано понад 30 завдань.
 • Wordwall: на цьому сайті є безліч інтерактивних завдань на лексику, граматику, морфологію тощо. Матеріали будуть корисними для вчителів, що шукають цікаві завдання для учнів, а також батьків, що допомагають дітям краще засвоїти теорію і підготуватися до самостійних та контрольних робіт.

 

Потрібна допомога в навчанні? Репетитори БукіСкул знають, як знайти правильний підхід до кожного – від учнів молодшої школи до старшокласників. На сайті онлайн-школи зібрані репетитори з найважливіших дисциплін: української мови, математики, історії України, іноземних мов (англійської, німецької та польської), фізики, хімії та біології. Вони допоможуть покращити знання з предметів та якісно підготуватися до складання НМТ.

 

Читайте також: Наголос: види, правила утворення та наголошування слів

Автор:

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Що таке подовження м’яких приголосних?

Найпоширеніший вид приголосних, що може подовжуватися – це шиплячі та зубні.

Які правила подвоєння приголосних на письмі?

Під час збігу однакових приголосних на межі суфікса й кореня: віддячити, ввічливий, роззуватися.

Де шукати тренувальні вправи на подовження і подвоєння приголосних?

Тренажер із правопису: ще один портал із теорією та практикою. На тему подовження і подвоєння приголосних тут зібрано понад 30 завдань.

27.05.2024

Додаток, означення та обставина в реченні

Додаток, означення і обставина – це не просто другорядні члени. Це основний будівельний матеріал для доповнення, розширення та уточнення підмета і присудка в реченнях. На які питання вони відповідають та які функції виконують? Відповіді знайдете в цьому матеріалі. Зберігайте його собі, якщо хочете покращити знання з української мови, або підготуватися до складання НМТ у 2024 році.

21.05.2024

Класифікація речень в українській мові: види з прикладами

Думаєте, що в українській мові не так уже й багато видів речень? Помиляєтеся! Адже крім загальновідомих розповідних, питальних та спонукальних є ще з півдесятка класифікацій, за якими можна розрізняти речення. У цьому матеріалі ми розкажемо про основні види за метою висловлювання, емоційним забарвленням, будовою, граматичною основою та наявністю другорядних членів.

17.05.2024

Загублена і віднайдена: про літеру «ґ» в українській мові

Ґанок і ґудзик – напевно, перші слова, що спадають більшості людей на думку, коли мова йде про літеру «ґ». Хоча ця буква не надто поширена в нашому лексиконі, сучасний словник Бориса Грінченка нараховує аж 270 слів, що починаються з неї. Давайте разом пригадаємо, як «ґ» з’явилася в українській мові. Чому вона на деякий час зникла, а потім знову повернулася? Які слова ви знали, а про існування яких ви навіть не здогадувалися? Відповіді знайдете нижче.

30.04.2024

Узгодження числівників з іменниками: просто про складне

Запитайте в будь-кого, яка частина української мови є найскладнішою, і більшість людей гарантовано згадають про числівник. А особливо про узгодження числівників з іменниками, яке спричиняє труднощі не тільки в учнів та абітурієнтів, що готуються до НМТ, а і кваліфікованих викладачів. Тож, спробуємо в цьому матеріалі разом розібратися, як правильно: «три людини» чи «троє людей», «чотири хлопці» чи «четверо хлопців», «півтори груші» чи «півтора груші».

17.04.2024

Головні члени речення в українській мові

Ще в початкових класах на уроках з української мови діти починають вивчати важливу тему – про структуру речення, його головні та другорядні члени. У цій статті ми зібрали основну інформацію про підмет і присудок: що вони означають, на які питання відповідають, якими бувають та які функції виконують. Зберігайте матеріал, щоб згадати теорію та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи іспиту. А якщо вам потрібна допомога, запишіться на додаткові заняття з репетитором з української мови. Ш

10.04.2024

Усе про відмінювання числівників: від А до Я

Над чим-чим, а над числівниками точно морочили собі голови мільйони школярів. Та і вчителі також, якщо бути відвертими. Недаремно кажуть, що ця тема в українській мові є однією з найскладніших. А про відмінювання числівників годі й говорити. Якщо ви трішки ловили гав на уроках та так і не навчилися правильно відмінювати різні типи числівників, наш матеріал точно вам знадобиться. А якщо готуєтеся до НМТ, радимо перечитати його тричі!

01.03.2023

Найкращі книги для підлітків

Підлітковий вік – один із найголовніших періодів у житті дитини та її батьків. Саме в цей час починає формуватися власна думка про навколишній світ, отже необхідно підібрати правильну літературу, що дасть змогу розширити кругозір та розібратися в собі.

13.10.2023

Що таке вставні слова: поняття, правопис і пунктуація

Вивчаючи речення як синтаксичну одиницю, учні знайомляться з реченнями, ускладненими вставними словами. Під час розгляду цієї теми важливо звернути увагу на пунктуацію і правопис вставних слів. Учні часто помиляються в написанні лексем «на жаль», «по-перше», «начебто», «якраз», бо погано засвоїли правопис вставних слів. Щоб розібратися із цією темою – читайте цей матеріал.

25.11.2023

Фонетика: усе про звуки в українській мові

Фонетика – це ключ до розуміння будь-якої мови, оскільки вона відповідає за походження та утворення звуків. В українській мові вони бувають приголосними та голосними. Давайте разом повторимо тему, адже наш матеріал не тільки допоможе вам підготуватися до ЗНО/НМТ, а і згадати основні правила, що належать до цього розділу мовознавства.