Ще в початкових класах на уроках з української мови діти починають вивчати важливу тему – про структуру речення, його головні та другорядні члени. У цій статті ми зібрали основну інформацію про підмет і присудок: що вони означають, на які питання відповідають, якими бувають та які функції виконують.
Зберігайте матеріал, щоб згадати теорію та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи іспиту. А якщо вам потрібна допомога, запишіться на додаткові заняття з репетитором з української мови. Шукати викладача не потрібно, адже в БукіСкул уже зібрані найкращі вчителі з української та інших шкільних дисциплін.
Що таке члени речення?
Члени речення – це складові частини речення, які виконують певну синтаксичну функцію та мають свою граматичну форму. В українській мові є головні та другорядні члени речення. До головних належать підмет і присудок. До другорядних – додаток, означення і обставина.
Головні члени необхідні для утворення основної синтаксичної конструкції речення, тоді як другорядні можуть доповнювати, розширювати або уточнювати основний зміст речення. Розберемо для прикладу 2 речення:
- Сонце встало. – Воно складається тільки з головних членів (підмета і присудка).
- Сьогодні сонце встало раненько й порадувало своїм теплом. – Тут крім підмета і присудка також є обставина, додаток та означення. Речення більш розширене, має уточнення та доповнення до головних членів.
Щоб швидко запам’ятати, на які питання відповідають усі члени речення, скористайтеся цією табличкою:
Підмет і присудок – граматична основа речення
Підмет і присудок зазвичай разом складають граматичну основу речення – його предикативний центр. Іноді трапляються речення, у яких граматична основа складається тільки з підмета, або ж тільки з присудка. Їх називають неповними.
Речення з однією граматичною основою є простими. З двома або більше – складними. Наприклад:
- Попереду видно ліс. – Це речення просте, адже має одну граматичну основу.
- Попереду видно ліс, у якому сосни ледь не торкаються небес. – Це речення з двома граматичними основами, розділеними комами.
Читайте також: Усе, що потрібно знати про вставні слова до НМТ-2024 з української
Що потрібно знати про підмет?
Підмет – це головний член, який вказує на те, про кого або про що йдеться в реченні; визначає, хто виконує дію або має певний стан. Він відповідає на питання: хто? що? Наприклад:
- Собака гавкає.
- Мама співає пісні.
- Музика лунає звідусіль.
- Ми маємо зробити перестановку.
- Урок щойно почався.
- Їжак має гострі голки.
За будовою підмети поділяють на прості і складені. Простий підмет виражається одним словом у реченні. Складений – утворюється поєднанням кількох слів. Наприклад:
Простий |
Складений |
Вони йшли різними шляхами. |
Дві долі йшли різними шляхами. |
Друзі не були готові до таких наслідків. |
Ніхто з них не був готовий до таких наслідків. |
У небі летять птахи. |
У небі летить ключ птахів. |
Сім’я виходить на прогулянку. |
Батько із сином виходять на прогулянку. |
Чим може бути виражений підмет?
Найчастіше в реченні підмет виражається іменником або займенником у називному відмінку. Також він може бути:
- прикметником – Минуле живе в пам’яті.
- дієприкметником – Прожите не забути на раз-два.
- неозначеною формою дієслова – І плакати – це також щастя.
- числівником – Обоє підемо збирати гриби.
- власною назвою – Сьогодні в небі гарно видно Чумацький Шлях.
- фразеологічним сполученням – Улюблена справа всіх ледарів – бити байдики.
- словосполученням, що не розкладається – Незнайомка з блакитними очима зачарувала всіх.
- вигуком – «Еврика» кричали звідусіль!
Читайте також: Ненаголошені Е та И: як їх писати та розрізняти
Найважливіше про присудок
Присудок – це головний член речення, що означає дію, стан чи приналежність предмета, з яким він пов’язаний. Присудок є основним носієм граматичного значення всього речення. Відповідає на питання: що робить? що буде робити? який він? хто він є? (коли йдеться про підмет). Наприклад:
- Діти цілий день гралися на подвір’ї.
- Мої друзі грають у футбол у парку.
- Сонце сяє яскраво на небі.
- Учора випав сніг із неба.
- Вона готує смачний обід для своєї родини.
- Кішка сидить на вікні й муркоче.
Присудки поділяють на прості і складені. Розберемо детально кожен вид:
Простий присудок |
|
Простий присудок – це особове дієслово, виражене в дійсній, умовній, наказовій або неозначеній формі (інфінітив). Якщо присудок виражений дієсловом у складеній формі майбутнього часу або є фразеологізмом, його також відносять до простого. Простий присудок може доповненюватися частками як, ну, немов, таки, мов тощо. |
|
Складений присудок |
|
Складений іменний |
Складений дієслівний |
Це присудок, що складається з двох частин – іменної (що може бути виражена іменником, прикметником, займенником або числівником) та дієслова-зв’язки. Іменна частина в такому присудку виражає лексичне значення, а дієслово – граматичну. Найчастіше в складеному іменному присудку вживаються такі дієслова, як: бути, стати, лишатися, зватися, вважатися тощо. А в іменній частині можуть бути сполучники як, мов, немов, точно тощо. |
Цей присудок також складається з двох частин – інфінітива та допоміжного дієслова. Інфінітив вказує на конкретну дію, а допоміжне дієслово передає граматичне значення присудка способом, часом, особою або числом. Серед допоміжних дієслів найчастіше трапляються слова, що вказують на початок, середину й кінець дії (почати, закінчити, перестати, продовжувати тощо). Також це можуть бути дієслова, що виражають можливість, прагнення або бажання (бажати, думати, любити, хотіти, треба тощо). Варто запам’ятати, що допоміжним словом може бути прикметник. Наприклад: радий, ладен, згодний, здатний тощо. |
|
|
Вивчайте українську мову та інші шкільні дисципліни з найкращими репетиторами. В онлайн-школі БукіСкул також є викладачі з математики, історії України, англійської, польської, німецької, фізики, хімії та біології. Методисти школи складають індивідуальну програму під кожного учня з урахуванням потреб та цілей навчання. Тут можна швидко підготуватися до НМТ або просто покращити загальні знання з предметів.
Більш ніж 17 тисяч учнів уже спробували заняття в Buki School. Зі школою співпрацюють понад 1000 вчителів з основних дисциплін. А при покупці пакетів на 12, 24, 48 або 96 уроків можна отримати одне безплатне заняття в подарунок.