Ще в початкових класах на уроках з української мови діти починають вивчати важливу тему – про структуру речення, його головні та другорядні члени. У цій статті ми зібрали основну інформацію про підмет і присудок: що вони означають, на які питання відповідають, якими бувають та які функції виконують.
Зберігайте матеріал, щоб згадати теорію та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи іспиту. А якщо вам потрібна допомога, запишіться на додаткові заняття з репетитором з української мови. Шукати викладача не потрібно, адже в BUKI School уже зібрані найкращі вчителі з української та інших шкільних дисциплін.
Що таке члени речення?
Члени речення – це складові частини речення, які виконують певну синтаксичну функцію та мають свою граматичну форму. В українській мові є головні та другорядні члени речення. До головних належать підмет і присудок. До другорядних – додаток, означення і обставина.
Головні члени необхідні для утворення основної синтаксичної конструкції речення, тоді як другорядні можуть доповнювати, розширювати або уточнювати основний зміст речення. Розберемо для прикладу 2 речення:
- Сонце встало. – Воно складається тільки з головних членів (підмета і присудка).
- Сьогодні сонце встало раненько й порадувало своїм теплом. – Тут крім підмета і присудка також є обставина, додаток та означення. Речення більш розширене, має уточнення та доповнення до головних членів.
Щоб швидко запам’ятати, на які питання відповідають усі члени речення, скористайтеся цією табличкою:
Підмет і присудок – граматична основа речення
Підмет і присудок зазвичай разом складають граматичну основу речення – його предикативний центр. Іноді трапляються речення, у яких граматична основа складається тільки з підмета, або ж тільки з присудка. Їх називають неповними.
Речення з однією граматичною основою є простими. З двома або більше – складними. Наприклад:
- Попереду видно ліс. – Це речення просте, адже має одну граматичну основу.
- Попереду видно ліс, у якому сосни ледь не торкаються небес. – Це речення з двома граматичними основами, розділеними комами.