Що таке вставні слова?
Вставні слова в українській мові – це слова чи сталі словосполучення, які вживаються для підсилення висловлення емоцій та почуттів мовця, а також вираження його ставлення про те, що він говорить. Ці слова не несуть основного змісту, але мають важливе значення для передачі емоційного відтінку висловлювання.
До вставних слів належать, наприклад: «отже», «видно», «можливо», «буцімто», «здається», «гріх казати», «правду кажучи», «узагалі», «як кажуть», «одним словом» та інші. Вони можуть використовуватися для підсилення висловлювання, вираження несподіваності, почуттів, визначення акцентів тощо.
Читайте також: Формули для НМТ з математики у 2024 році: пояснення та приклади завдань
Вставні слова: таблиця з правилами та видами
Запам’ятайте, вставні слова не є членами речення. Вони вживаються виключно для удосконалення мовлення, підвищення виразності тощо. Під час усного мовлення вставні слова виділяють короткою паузою, а на письмі – комами. Якщо перед вставними словом є протиставний сполучник (а, але тощо), то кома ставиться перед цим сполучником.
У реченні вставні слова можуть виступати дієсловами, іменниками та прислівниками. Наприклад:
- дієслова – кажуть, здається, думаю, мовляв;
- іменники – правда, на жаль, на щастя;
- прислівники – можливо, видно, справді.
Також треба запам’ятати, що деякі слова можуть бути вставними тільки тоді, коли вони стоять у середині речення, а якщо на початку – просто членами речення. Це – однак, одначе, проте. Якщо вони стоять на початку речення, то є сполучниками.
Ось групи вставних конструкцій за значенням, які вам треба запам’ятати:
Досконально вивчити правила вживання речень зі вставними словами, а також комплексно підготуватися до НМТ з української мови у 2024 році вам допоможе репетитор. Викладач сформує індивідуальну програму підготовку та спланує заняття у такий спосіб, щоб учень встиг вивчити всі теми, необхідні для складання іспиту.