Запитайте в будь-кого, яка частина української мови є найскладнішою, і більшість людей гарантовано згадають про числівник. А особливо про узгодження числівників з іменниками, яке спричиняє труднощі не тільки в учнів та абітурієнтів, що готуються до НМТ, а і кваліфікованих викладачів. Тож, спробуємо в цьому матеріалі разом розібратися, як правильно: «три людини» чи «троє людей», «чотири хлопці» чи «четверо хлопців», «півтори груші» чи «півтора груші».
Що таке числівник?
Числівник – одна із десяти частин української мови, яка вживається для позначення кількості або порядку об’єктів під час лічби. Наприклад, «один», «перший», «три», «четвертий», «двоє», «п’ятеро» тощо. Числівник відповідає на питання скільки? котрий? котра? котрі? У реченні числівник може бути підметом, додатком, іменною частиною складеного присудка та означенням. Наприклад:
- Числівник-підмет: Один стоїть посеред поля.
- Числівник-додаток: Чекати одного ми не будемо, пора йти.
- Числівник-означення: Одна крапля дощу не робить погоду на весь день.
- Числівник-присудок: Шість на шість – тридцять шість.
Розряди числівників
За значенням і граматичними ознаками числівників поділяють на 2 розряди: кількісні й порядкові. Приклади числівників:
1. Порядкові (відповідають на питання котрий?) – третій, п’ятий, двадцять сьомий, сотий, тисячний.
2. Кількісні:
- власне кількісні: десять, шість, чотири, дванадцять;
- дробові: одна сьома, дванадцять четвертих, три сьомі, сім восьмих, дев’ятнадцять двадцять других. (Запам’ятайте: якщо в чисельнику стоять цифри 1, 2, 3, 4 – знаменник ставимо в називному відмінку множини. Якщо 5 і більше – знаменник у родовому відмінку множини);
- збірні: п’ятеро, двоє, троє, двадцятеро;
- неозначено-кількісні: чимало, кілька, багато, кількадесят.
Також виділяють прості, складні та складені числівники. Прості утворюються з одного слова (три, шість, десять), складні – з одного слова, що має два корені (п’ятдесят, вісімсот, триста), а складені – з двох і більше слів (триста сімдесят вісім).
Можна годинами зазубрювати всі правила, пов’язані із числівника, але без практики вивчити цю тему просто неможливо. Краще заручитися підтримкою кваліфікованого репетитора з української мови й разом із ним розібратися з усіма питаннями від А до Я. Шукати викладача самостійно не потрібно, адже на платформі онлайн-школи BUKI School вже зібрані кращі з кращих. Записуйтеся на безплатне пробне заняття, аби в цьому переконатися.