- Які теми будуть на НМТ з української мови 2025?
- Програма НМТ з української мови 2025
- Новий правопис української мови 2025: основні зміни
Випускники 2025 року вперше складатимуть мультитест за українським правописом 2019 року. Якщо протягом адаптаційного періоду допускалися відповіді як за новим, так і за старим правописом, то наразі норми нового правопису повністю набули чинності. Відповідно, завдання на НМТ формуватимуться з урахуванням сучасного українського правопису.
Які теми будуть на НМТ з української мови 2025?
На загал, учаснику тестування треба виконати 30 завдань:
- 25 питань з вибором однієї правильної відповіді
- 5 завдань на встановлення логічних пар
Теми мультитесту розподілені за блоками. Усього виділяють 7 блоків. Ось теми з української мови на НМТ 2025, які обов’язково потрібно опрацювати:
- Фонетика (особливу увагу слід звернути на звуки, їхню кількість, уподібнення, наголоси)
- Лексика та фразеологія (багато завдань на значення фразеологізмів, лексичне значення слова, лексичну помилку)
- Орфографія (основні теми: чергування приголосних, спрощення, подвоєння, вживання великої літери, ненаголошені е/и, правила написання слів іншомовного походження, написання складних слів, власних назв, написання не з частинами мови, вживання апострофа та м’якого знака, написання прислівників, написання та відмінювання числівників)
- Будова слова (корінь, префікс, суфікс, закінчення, способи творення слів)
- Морфологія (більшість завдань на визначення частин мови)
- Синтаксис і пунктуація (усі види складних речень, вживання тире, двокрапки, коми у реченні, однорідні, відокремлені члени речення)
- Стилістика та розвиток мовлення
Читайте також: Предмети НМТ 2024
Підготовка до НМТ з української мови забирає багато часу та зусиль. Тому, якщо є прогалини в знаннях, краще звернутись до репетитора. В онлайн-школі BUKI School можна вибрати кваліфікованого фахівця і займатися за індивідуальним графіком.
Програма НМТ з української мови 2025
Повний список тем та вимог до кожної теми ви знайдете у Програмі НМТ, яка чинна з 2018 року. До програми НМТ з української мови 2025 також додається список слів із правильним наголосом, який наполегливо радимо опрацювати.
Як показує аналіз завдань попередніх років, найбільше тестових запитань виділяється на синтаксис, орфографію та морфологію Менше уваги приділяють стилістиці та розвитку мовлення, у НМТ є лише завдання на відновлення структури тексту.
Новий правопис української мови 2025: основні зміни
У цьому розділі коротко розглянемо нововведення, які треба запам’ятати:
- Разом пишуться частки поп-, макро-, максі-, міді-, мікро-, міні-, преміум-, топ-, ультра-, флеш-, віце-, екс-, контр-, лейб-, обер-, штабс-, унтер-, анти-, архі-, архи-, екстра-, бліц-, гіпер-, мульти-, нано-, полі-, супер-.
- Частку пів- у значенні «половина» пишемо окремо.
- Змінилося написання слів священник, проєкт, проєкція, госпіс, фоє, Феєрбах, Гоя, Савоя, Рамбує, Шантії, Хаям, Дікенс, Текерей.
- Назви сайтів та мереж пишемо українською мовою з малої літери та відмінюємо.
- Частку топ- не можна поєднувати з числівниками.
Читайте також: Вставні слова до НМТ
Новий правопис української мови 2019 – приклади слів: пів яблука, пів міста, пів Європи, ґуґла, імейла, ютубу, топмодель, лейбмедик, експрезидент, вебсайт, унтерофіцер, преміумклас, мініфутбол. Також за цим правописом можливе використання двох варіантів у багатьох формах: радості і радости, ирій та ірій, архиєрей та архієрей, Рима і Риму тощо.
Ми торкнулися лише ключових змін. Але якісно закріпити знання нових правил, запам’ятати винятки і взагалі розвинути мовну інтуїцію допоможе репетитор.