Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Ненаголошені Е та И: як їх писати та розрізняти

  1. Правопис в українській мові
  2. Правила написання ненаголошених Е та И
  3. Як перевірити правопис слів: завдання з відповідями

До НМТ з української мови залишилося зовсім небагато часу, а ви досі не розумієте правила правопису ненаголошених «е» та «и»? Цю проблему можна легко вирішити, прочитавши наш матеріал, адже ми зібрали основну інформацію з теми разом із прикладами, а також підготували завдання для самоперевірки. Давайте разом розберемо випадки написання цих літер та нарешті запам’ятаємо правила, які знадобляться для складання мультипредметного тесту з української.

 

Правопис в українській мові

Правопис – це система правил, яка визначає, як писати слова в певній мові. Ці правила охоплюють вибір та розміщення літер, правила розділення слів, написання великих і малих літер, використання розділових знаків та інших елементів письма.

 

У кожній мові є норми правопису, які визначають, як треба вживати літери для правильного творення слів. Ці правила є стандартизованими. В Україні із 3 червня 2019 року діє новий правопис. Якщо ви хочете дізнатися про зміни, які відбулися в українській мові за цим правописом, переходьте за посиланням.

 

Правопис є важливою частиною правильного вживання мови й допомагає забезпечити зрозумілість та однозначність у комунікації. Для перевірки написання слів в українській мові використовують орфограми.

 

 

Що таке орфограми?

Термін «орфограма» походить від грецького слова «ὄρθος» (orthos), що означає «правильний» або «вірний», і «γράφω» (grapho), що означає «писати». Орфограма – це слово або група слів, у яких дотримано правописні норми. Якщо простіше – це слово, у якому немає помилок, пов’язаних із вибором букв чи їхньої послідовності в слові.

 

Наприклад, ви не знаєте, як правильно написати слово «солодкий», і сумніваєтеся, яку літеру писати – д чи т (солодкий/солоткий). Щоби перевірити це, потрібно знайти орфограму – правило перевірки частини слова або речення.

 

Ось перелік основних орфограм, які необхідно знати для складання НМТ з української:

  • Велика літера й лапки у власних назвах.
  • Перенесення слів із рядка в рядок.
  • Літери «е», «и», що позначають ненаголошені голосні в коренях слів.
  • Літери «и», «і» після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів.
  • Літери «а», «о» на позначення ненаголошених голосних у коренях слів.
  • Літери «и», «і» в словах іншомовного походження.
  • Літери, що позначають приголосні, які уподібнюються.
  • Буквосполучення -ться, -шся в дієсловах.
  • Спрощення в групах приголосних.
  • Знак м’якшення.
  • Апостроф.
  • Буквосполучення «йо», «ьо».
  • Літери «о», «і», «е», «і», «є», «ї» в коренях слів.
  • Літери «е», «і» в коренях дієслів.
  • Літери «е», «и» в коренях дієслів.
  • Літери «о», «а» в коренях дієслів.
  • Літери «е», «о» після ж, ч, ш, щ та й.
  • Подвоєні літери.
  • Буква, що позначає сумнівний приголосний звук.
  • Літера «з» наприкінці префіксів роз-, без-.
  • Літери «з», «с» наприкінці префіксів з-(с-).
  • Літера «д» наприкінці префіксів перед-, над-, під-, від-.
  • Літери «е», «и» в префіксах пре-, при-.

 

Репетитор з української мови та літератури допоможе вам розібратися з усіма темами та якісно підготуватися до складання іспиту. Додаткові заняття з викладачем – це про індивідуальний підхід, сучасні методики викладання та націленість на конкретний результат.

 

Читайте також: Складоподіл VS Правила перенесення слів: спільне і відмінне

Заняття з репетитором

Правила написання ненаголошених Е та И

Пишемо «е»

Пишемо «и»

У словах, що мають сполучення -еле, -ере: ожеледиця, череда, челендж, середина, перейти, пелена, береза.

Якщо в словах є сполучення -ри-, -ли-, які стоять між приголосними літерами. Наприклад: фрикаделька, приміський, придворний, глитати, гриміти, бриніти, кришити, тривога.

У словах, у яких під час чергування з’являється літера «і»: осені – осінь, летить – літак, почепити – чіпляти.

У дієсловах, що мають у корені сполучення літер -бир-, -тир-, -дир-. Наприклад: прибирати, протирати, пробиратися, набирати.

За правилом «нуль звука», пишемо «е», коли під час зміни форми слова «е» взагалі зникає. Наприклад: вересень – вересня, шевця – швець, женця – жнець.

Якщо наголос під час перевірки падає на «и». Наприклад: вишневий – вишня, тримати – стримувати, зима – зимонька, тримати – стримувати.

У дієсловах, що мають у корені сполучення літер -бер-, -мер-, -тер-, -дер-. Наприклад: обереш, обдеру, прибереш.

У словах, що мають суфікси -ик, -ин, -ив, -ищ, -иськ: дощик, киянин, прізвище, морозиво.

У словах іншомовного походження, у яких не можна перевірити написання «е», «и». Ці слова потрібно вивчити: бензин, апельсин, колектив, медаль, математика, рецепт, тремтіти, легенда.

У словах іншомовного походження, у яких не можна перевірити написання «е», «и». Ці слова потрібно вивчити: директор, кишеня, пиріг, шинель, дивергент, диктатор, минуле, кишеня.

Якщо наголос під час перевірки правопису падає на «е». Наприклад: весна – весни; далеч – далекий, велич – великий, шести – шестеро.

Винятки в словах іншомовного походження: детектор, електрон, килим, реклама, силует, циферблат.

 

Якщо не вдається перевірити правопис через правила, потрібно звернутися до орфографічного словника, адже є багато слів-винятків. Це можна зробити онлайн на таких ресурсах:

  1. Орфографічний словник української мови.
  2. Розум.орг – крім орфографічного тут також є російсько-український словник, іншомовних слів, антисуржик, словник синонімів та фразеологізмів.
  3. Публічний електронний словник української мови. На цьому сайті є повний тлумачний онлайн-словник, який об’єднує майже 200 тисяч слів та словосполучень із різних словників.

 

Читайте також: Невідмінювані іменники в українській мові: визначення роду

Правила української мови

Як перевірити правопис слів: завдання з відповідями

Завдання 1: На місці пропущених літер потрібно вставити «е» або «и».

Гілки д_рев мокро бл_щали, зволожені по-в_сняному. Кр_ло зорі рум’янить тучі в голубій дал_ч_ні. Схололі в хмарах крап_льки води п_рлинами котилися в сади. Під в_селкою в голубіні голуби л_тять. У небі віт_р куч_рявий колише темную блакить, і на землі гойдає трави, і зат_хає, і знов шумить.

 

Завдання 2: Розділіть слова на дві колонки. У першій мають бути ті, що пишемо з «е», а в другій – з «и».

З_рно, вер_с, л_ман, м_далі, ваз_лін, ш_рокі, вер_сень, п_ніцилін, кр_латої, чер_да, трен_р, серв_лат, інт_рлюдія, обмеж_ний, перебірл_вий, опр_томніти, адр_сат, допитл_вий, д_путат, ж_лет, естет_ка, експ_диція, н_нависний, д_летант, ж_вопис, ар_стократ, яс_невий.



Відповіді:

Завдання 1: дерев, блищали, весняному, крило, далечині, крапельки, перлинами, веселкою, летять, вітер, кучерявий, затихає.

Завдання 2: зерно, верес, лиман, медалі, вазелін, широкі, вересень, пеніцилін, крилатої, череда, тренер, сервелат, інтерлюдія, обмежений, перебірливий, опритомніти, адресат, допитливий, депутат, жилет, естетика, експедиція, ненависний, дилетант, живопис, аристократ, ясеневий.

 

Готуйтеся до НМТ з української мови та інших предметів, що входять до програми мультипредметного тесту, з найкращими викладачами. Таких ви знайдете на платформі онлайн-школи БукіСкул. Тут є репетитори з української, математики, історії України, англійської, фізики, хімії та біології. Методисти школи складають індивідуальну програму, орієнтовану під потреби кожного учня. Це може бути просте вивчення шкільних дисциплін, підготовка до ЗНО/НМТ або співбесіди для вступу до закордонних ВНЗ тощо. Ви можете обрати різні пакети занять – на шість, дванадцять, двадцять, п’ятдесят чи сто уроків.

 

Читайте також: Усе, що потрібно знати про вставні слова до НМТ-2024 з української

Автор:

Ненаголошені Е та И: як їх писати та розрізняти

Що таке правопис в українській мові?

Правопис – це система правил, яка визначає, як писати слова в певній мові.

Які правила написання ненаголошених Е та И?

У словах, що мають сполучення -еле, -ере, пишемо «е»: ожеледиця, череда, челендж, середина, перейти, пелена, береза.

Як перевірити правопис слів?

Завдання 1: На місці пропущених літер потрібно вставити «е» або «и».

27.05.2024

Додаток, означення та обставина в реченні

Додаток, означення і обставина – це не просто другорядні члени. Це основний будівельний матеріал для доповнення, розширення та уточнення підмета і присудка в реченнях. На які питання вони відповідають та які функції виконують? Відповіді знайдете в цьому матеріалі. Зберігайте його собі, якщо хочете покращити знання з української мови, або підготуватися до складання НМТ у 2024 році.

21.05.2024

Класифікація речень в українській мові: види з прикладами

Думаєте, що в українській мові не так уже й багато видів речень? Помиляєтеся! Адже крім загальновідомих розповідних, питальних та спонукальних є ще з півдесятка класифікацій, за якими можна розрізняти речення. У цьому матеріалі ми розкажемо про основні види за метою висловлювання, емоційним забарвленням, будовою, граматичною основою та наявністю другорядних членів.

17.05.2024

Загублена і віднайдена: про літеру «ґ» в українській мові

Ґанок і ґудзик – напевно, перші слова, що спадають більшості людей на думку, коли мова йде про літеру «ґ». Хоча ця буква не надто поширена в нашому лексиконі, сучасний словник Бориса Грінченка нараховує аж 270 слів, що починаються з неї. Давайте разом пригадаємо, як «ґ» з’явилася в українській мові. Чому вона на деякий час зникла, а потім знову повернулася? Які слова ви знали, а про існування яких ви навіть не здогадувалися? Відповіді знайдете нижче.

30.04.2024

Узгодження числівників з іменниками: просто про складне

Запитайте в будь-кого, яка частина української мови є найскладнішою, і більшість людей гарантовано згадають про числівник. А особливо про узгодження числівників з іменниками, яке спричиняє труднощі не тільки в учнів та абітурієнтів, що готуються до НМТ, а і кваліфікованих викладачів. Тож, спробуємо в цьому матеріалі разом розібратися, як правильно: «три людини» чи «троє людей», «чотири хлопці» чи «четверо хлопців», «півтори груші» чи «півтора груші».

26.04.2024

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.

17.04.2024

Головні члени речення в українській мові

Ще в початкових класах на уроках з української мови діти починають вивчати важливу тему – про структуру речення, його головні та другорядні члени. У цій статті ми зібрали основну інформацію про підмет і присудок: що вони означають, на які питання відповідають, якими бувають та які функції виконують. Зберігайте матеріал, щоб згадати теорію та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи іспиту. А якщо вам потрібна допомога, запишіться на додаткові заняття з репетитором з української мови. Ш

03.01.2023

Говорімо українською правильно: найпоширеніші лексичні помилки

Кожна людина має притаманний стиль мовлення. Хтось вміє вдало використовувати фразеологічні звороти, синоніми та цікаві неологізми. Хтось наповнює мову діалектизмами чи навіть застарілою лексикою. Головне завдання мовців – не змішувати всі стилі мовлення в один, інакше це призведе до появи лексичних помилок. Про них і поговоримо в цьому матеріалі.

15.03.2023

Скільки років дійсні результати НМТ (ЗНО)

Для вступу до державного чи приватного вишу в Україні кожен абітурієнт має скласти ЗНО. Але якщо майбутній студент раніше отримував сертифікат ЗНО або НМТ, він має право подати їх у приймальну комісію. Скільки років дійсні результати ЗНО та які інші особливості тестування у 2023 році ви дізнаєтеся із цієї статті.

06.11.2023

Україна в умовах десталінізації: 1950 – 1960 роки ХХ століття

Після закінчення Другої світової війни та смерті Йосипа Сталіна Україна, яка в той час входила до СРСР, потрапила під вплив правління нового «керівника» – Микити Хрущова. Як змінилася економіка та соціально-політичне життя українців в умовах десталінізації? Що відбувалося у 1950-1960-х роках, та як це вплинуло на подальший розвиток України? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашій статті.