У закладах освіти учням і студентам часто задають самостійно написати повідомлення з певної теми і виступити з ним перед аудиторією. Під час публічних виступів учні знайомлять слухачів зі своїми напрацюваннями, які найчастіше оформлені у вигляді доповіді. Які особливості цього жанру, що має містити доповідь та як її правильно оформлювати ви дізнаєтеся із цієї статті.
Що таке доповідь?
Доповідь — це письмово зафіксоване повідомлення з певної теми, яке передбачає подальше публічне виголошення. Цей різновид роботи може бути ділового, політичного, звітного чи наукового стилю.
Учні найчастіше готують науково-популярні чи науково-навчальні доповіді. І, хоч ця робота орієнтована на усний виступ, вона передбачає письмове оформлення, вимоги до якого можуть бути вільними або чітко регламентованими.
Якщо виступ готується на шкільний урок чи нараду, до оформлення не ставиться особливих вимог. А коли студент планує виступати на науковій конференції чи семінарі, вимоги будуть більш жорсткі.
Доповідь вважається нескладним жанром. Перші повідомлення учні готують уже в шостому класі. Цей жанр використовується і у вишах. Студенти з науковими доповідями виступають на конференціях, де презентують результати своєї наукової роботи.
Наукова доповідь — повідомлення з певної теми, яке стосується отриманих автором результатів дослідження наукового питання чи проблеми. Метою такої доповіді є:
- Оприлюднення своїх досягнень в інформаційне поле науки;
- Закріплення авторського права;
- Обговорення роботи з науковою спільнотою та отримання критичних зауважень.
Доповідь структурно схожа на анотацію до дипломної роботи. Тому вміння писати інформативні, лаконічні, структуровані доповіді допоможе під час написання диплому.
Доповідь часто плутають із рефератом. Реферат — це короткий переказ певної наукової проблеми, для його написання використовують меншу кількість джерел та тема реферату охоплює лише одне конкретне питання
Доповідь має більш розгалужену проблематику й тематику, для її підготовки необхідно залучити більше першоджерел. Якщо порівнювати доповідь із повідомленням, то вона тут відрізняється ще й обсягом: повідомлення менше доповіді майже вдвічі.
Щоб відрізняти доповідь від інших жанрів, потрібно запам’ятати її ознаки:
- Доповідь чітко структурована;
- Використовується певний науковий метод та дискусійний (проблемний) стиль викладу;
- Автор у роботі покликається на наукові джерела;
- У доповіді присутня специфічна наукова термінологія;
- Під час написання доповіді використовуються методи тієї наукової сфери, до якої належить роботи.
Рекомендуємо ознайомитися із загальноприйнятими нормами, які допоможуть написати наукову чи науково-навчальну доповідь.
- Науково-навчальні доповіді складаються із 4–6 сторінок. Студенти, які пишуть наукові повідомлення, мають орієнтуватися на 10–12 сторінок формату А4.
- Логічна послідовність викладу.
- Усі формулювання мають бути однозначними й точними, а речення — інформаційно насиченими. Кожна думка й ідея автора має підкріплюватися аргументами, фактами, прикладами.
- Необхідно використовувати в роботі наукові терміни та утримуватися від абстрактної лексики, художніх засобів (порівнянь, епітетів тощо).
- Усі переліки краще оформлювати в марковані / нумеровані списки, порівняльні характеристики — у таблиці / схеми. Ілюстративні матеріали з коментарями необхідно винести в презентацію.
Читайте також: Як писати тези: основні правила та поради
Як написати доповідь?
Перед початком роботи важливо скласти план дій. Це дасть змогу організувати процес написання доповіді, зробити його зрозумілим і структурованим. Можете скористатися запропонованим планом або взяти його за основу й розробити власний.
Визначення і формулювання теми
Якщо тему можна обрати самостійно, намагайтеся писати такі доповіді, які цікаві саме вам. Назва доповіді має відображати предмет дослідження + мету (методи) або результат. Оптимально для сприйняття — 3–7 значущих слів.
На початку теми варто уникати таких формулювань:
- «Деякі проблеми…»;
- «З історії…»;
- «Вивчення…»;
- «Питання…»;
- «Дослідження».
Добір першоджерел для опрацювання
Після обрання теми перевірте, чи достатньо є інформації для опрацювання. Важливо користуватися працями авторитетних учених. Якщо в інтернеті бракує робіт, спробуйте звернутися до бібліотеки. Також в онлайн-реєстрі закладу можна пошукати електронні версії книг.
Статті та монографії для ознайомлення з темою вам може порекомендувати викладач у навчальному закладі або на індивідуальному занятті. Знайти досвідченого репетитора ви можете на сайті BUKI School.
Читайте також: Польська з нуля: з чого почати вивчення польської мови
Складання плану доповіді
На цьому етапі необхідно детально продумати структуру основної частини та орієнтовне наповнення кожного розділу. Під час написання роботи структура може зазнавати змін, але важливо від самого початку розуміти напрям руху.є відбуватися в ігровій формі і лише за наявності у вашої дитини бажання та зацікавлення. Отже:
Опрацювання літератури, систематизація і конспектування
Учневі необхідно ознайомитися з першоджерелами й зібрати в одному конспекті всю важливу інформацію з теми, щоби після обмірковування зробити висновки та викласти свої думки в доповіді.
У роботі свої ідеї важливо підкріплювати аргументами та думками видатних науковців. Тому одразу після знаходження цікавого для опрацювання факту потрібно позначати, з якого джерела він запозичений та вказати відповідні сторінки книги.
Якщо думки науковців із досліджуваного питання кардинально відрізняються, для наочності доречно це оформити у вигляді таблиці. Також зручно інші відомості подавати схемами, діаграмами, графіками.
Читайте також: Що таке анотація і як її написати
Оформлення готової роботи
Важливо дотримуватися наукового стилю і враховувати лімітованість часу. Наприклад, за 10 хвилин виступу учень у середньому встигне прочитати 4 сторінки формату А4. Шкільна доповідь має тривати 5–10 хвилин, виступ студента чи науковця — 20–30 хвилин.
Доповіді складають у два способи.
- Повноцінний друк роботи, у якому виділяють ключові тези для публічного виступу.
- Послідовний виклад тез на основі доповіді для подальшого опублікування в збірнику наукових статей чи публічного виступу. Тези — це логічно побудований, самодостатній текст, прочитавши який читач має дістати повне розуміння основної думки та результатів досліджень автора.
Читайте також: Як написати твір "Як я провів літо": ідеї та поради
В основній частині роботи автор має охарактеризувати проблему: виділити основні питання для дослідження, а потім детально їх проаналізувати.
Під час оформлення роботи важливо правильно позначати покликання:
- Покликання в тексті роботи на джерело зазначають порядковим номером за їхнім переліком у квадратних дужках, наприклад, «… у працях [1–7]…»;
- Покликання на ілюстрації та таблиці в тексті роботи зазначають їх порядковим номером, наприклад, «див. табл. 2».
Перевірка роботи
Необхідно пересвідчитися, що в тексті немає помилок, він повністю відповідає стилістиці та тематиці.
Моделювання виступу
Потрібно потренуватися доповідати перед дзеркалом, щоб впевненіше триматися на публіці та краще орієнтуватися у своїй роботі. Доповідач, який постійно дивиться в текст і не контактує очима з присутніми, виглядає розгубленим.
Корисно поставити собі кілька уточнюючих питань, які можуть виникнути в слухачів і дати відповіді на них. Важливо добре орієнтуватися в темі доповіді, пам’ятати всі важливі факти, щоб не мати проблем з аргументацією своєї позиції.
Якщо виникають проблеми з підготовкою доповіді, можна звернутися до репетитора з певної дисципліни. Викладач допоможе розібратися з темою, підкаже авторитетні першоджерела, відповість на всі питання підопічного, щоб у подальшому учень міг легко писати доповіді на будь-які теми.
Також щоби писати якісні доповіді, необхідно добре орієнтуватися в кожному розділі дисципліни. Наприклад, якщо учневі задали підготувати доповідь «Особливості англійського сленгу в Австралії і Канаді», для повного розуміння теми йому потрібні знання з фонетики, лексики, морфології, синтаксису. Репетитор з англійської мови допоможе надолужити прогалини в знаннях та вивчати поточні теми.
Знайти вчителя для індивідуальних занять ви можете на сайті BUKI School.
Пишемо доповідь: поради та зразок
Чітка загальноприйнята структура доповіді важлива для студентів і учнів. Дотримання правил оформлення допоможе виробити корисні навички, які стануть у пригоді під час написання курсових і наукових робіт.
Титульна сторінка
На першій сторінці обов’язково вказують назву доповіді, ПІБ автора і вчителя / наукового керівника. Інші вимоги можуть різнитися залежно від навчального закладу та заходу, на який готується робота.
Перегляньте зразки оформлення титульної сторінки доповіді, але у своїй роботі орієнтуйтеся на методичні рекомендації своєї школи чи вишу.
Читайте також: Реферат: як правильно написати та оформити
Зміст
Друга сторінка зазвичай не нумерується, але враховується в загальній кількості сторінок. Тобто перша сторінка вступу буде третьою. У змісті зазначаються назви розділів та номери сторінок.
Якщо доповідь готується для публікації в науковому збірнику, титульна сторінка і зміст не потрібні.
Вступ
Невеликий за обсягом (приблизно 10 % усієї роботи), але важливий розділ, у якому автор повідомляє:
- Актуальність теми дослідження;
- Мету;
- Де можуть застосовуватися результати досліджень.
Іноді вступ не виділяють в осібний розділ, тому необхідно звертати увагу на вимоги в конкретному закладі освіти.
Основна частина
Основна частина містить 2–3 розділи, які пов’язані з головною темою доповіді. Кожен розділ складається з:
- Тез, які містять важливу інформацію з теми та доповнюються аргументами, прикладами;
- Графічних матеріалів (діаграми, зображення, схеми, презентація), які доповнені поясненнями й коментарями.
Важливо не дублювати матеріал, представлений на слайдах та детально не зупинятися на загальновідомих для слухачів фактах. Це допоможе зекономити час для представлення дійсно важливого матеріалу.
В основній частині необхідно:
- Описати методи, хід та обґрунтувати результати досліджень;
- Зазначити, які наукові результати отримані особисто автором роботи;
- Висвітлити відмінність отриманих результатів від відомих раніше.
Заключна частина
В останній частині роботи учень:
- Дає загальну характеристику отриманих результатів.
- Описує подальше використання результатів дослідження.
- Висвітлює теоретичну та практичну цінність отриманих результатів;
- Формулює питання, які ще не вирішені та напрями подальших досліджень.
Іноді цей розділ входить до складу основної частини. Якщо ж його виокремлюють, то він не за розміром має бути орієнтовно, як і вступ.
Список використаної літератури
Під час роботи над доповіддю автор має використовувати від 5 до 10 першоджерел, залежно від рівня підготовки учня. Школярам достатньо додати до списку 5–6 пунктів, студентам бажано працювати з 9–10 джерелами.
Важливо згадати всі праці та позначити цитати науковців, які були введені в текст доповіді, щоб не виникало проблем на етапі перевірки на антиплагіат.
Джерела перелічуються в алфавітному порядку. Кожен пункт списку літератури має містити такі відомості:
- ПІБ автора (Шерех Ю.);
- Назва праці (Не для дітей. Літературно-критичні статті та есеї);
- Місто (Нью-Йорк);
- Назва видавництва (Пролог);
- Рік видання (1964).
Презентація до виступу
Перед початком підготовки необхідно визначити мету презентації з урахуванням змісту доповіді та специфіки аудиторії. Далі потрібно:
- Обрати дизайн та ілюстративний матеріал;
- Визначити структуру презентації та послідовність викладу матеріалу;
- Поєднати текст та графічні матеріали.
Важливо провести репетицію промови з використанням презентації.