Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Що таке анотація і як її написати

Анотація є важливою частиною будь-якого документа, оскільки вона допомагає залучити увагу читача та швидко ознайомитися з основними ідеями тексту (статті, книги, наукової роботи тощо). У новому матеріалі розкажемо вам найнеобхідніше, що потрібно знати про анотацію: що це таке, якою вона буває, та як її правильно написати.

Що таке анотація?

Анотація – це короткий опис або резюме тексту, дослідження, наукової статті, книги чи іншої публікації. Вона містить основні тези про методи та результати дослідження, використані джерела та інші важливі деталі, що стосуються певного матеріалу.

Анотації зазвичай створюють для того, щоби допомогти людині зрозуміти загальний зміст тексту та зацікавити його до читання. Залежно від цілей та потреб читачів анотації можуть бути різних розмірів: від кількох речень до 2–3 абзаців.

Анотації є важливою частиною більшості академічних та наукових публікацій. Також вони використовуються в інтернет-статтях, рекламних матеріалах та будь-яких друкованих і електронних виданнях.

Щоби підвищити цікавість дитини до читання та змалечку розвивати гарний словниковий запас, можна скористатися допомогою репетитора. У Букі Скул ми зібрали найкращих викладачів з української мови та літератури, які допоможуть дитині обрати книжки за інтересами та використовувати різні формати читання.

Види анотацій

Їх розрізняють залежно від типу матеріалу, для якого вони призначені. Серед основних видів анотації, що найчастіше трапляються в текстах та виданнях, виділяють:

 • Інформативна – надає детальний опис матеріалу та його структури, зокрема основні тези, методи та результати дослідження. Найчастіше використовується для наукових статей.
 • Індексована – перелік ключових фраз та слів, пов’язаних із матеріалом, який дає змогу читачеві швидко знайти його в індексованих базах даних та пошукових системах.
 • Рецензійна – це короткий опис, що містить критичний огляд матеріалу та думку рецензента (людини, що створює відгук) про його якість та значущість.
 • Дайджест-анотація – це невеликий за розміром огляд кількох пов’язаних текстів з основними тезами про кожен із матеріалів.
 • Критична – це вид роботи, що містить критичний огляд матеріалу, опис його переваг та недоліків. Критичну анотацію можна назвати «чесним відгуком», прочитавши який легко зрозуміти, чи варто приділяти увагу матеріалу.
 • Описова – це вид анотації, що містить опис матеріалу та його структуру (зміст), проте не має детального опису основних тез та результатів досліджень.

приклади анотацій

Як написати анотацію?

Перш ніж почати писати анотацію, варто визначитися з її типом, оскільки різні види робіт мають самостійні вимоги до оформлення. Є кілька основних кроків, яких варто притримуватися під час створення власної анотації:

Вивчення цифр має відбуватися в ігровій формі і лише за наявності у вашої дитини бажання та зацікавлення. Отже:

 1. Прочитайте уважно текст, щоби зрозуміти його загальний зміст, головні ідеї, цілі та результати.
 2. Сформулюйте основну тезу або мету тексту. Це може бути короткий опис проблеми, яка досліджується в матеріалі, результати аналізу або висновки, до яких прийшли автори.
 3. Зазначте методи дослідження, які були використані для отримання результатів. Ця умова є обов’язковою для написання анотації до наукової роботи. Серед основних методів: емпіричні – опис, експеримент, спостереження; теоретичні – синтез, аналіз, абстрагування, узагальнення, індукція, дедукція, пояснення тощо; системні – розгляд одного об’єкта, як сукупності безлічі взаємопов’язаних елементів; конкретно-соціологічні – дослідження на основі реальних фактів, даних та різноманітних показників.
 4. Опишіть ключові слова, які найбільш точно відображають тему та зміст тексту. Вони можуть бути використані для індексації та пошуку тексту в базах даних.
 5. Зверніть увагу на стиль оформлення та структуру анотації. Зазвичай вона складається з одного або декількох абзаців (до 250 слів) і містить назву тексту, авторів, назву журналу або видавництва, дату публікації та ключові слова.
 6. Перевірте правопис та граматику, щоби забезпечити точність та правильність тексту.

Важливо пам’ятати, що анотація має бути написана простою та чіткою мовою, щоби зробити її зрозумілою для широкої аудиторії. Ось приклад стандартної анотації:

як написати анотацію

Анотація до книги: зразок

Анотація до книжки – це короткий опис видання, що зазвичай розташовується на зворотному боці обкладинки або на офіційному сайті видання. Вона містить інформацію про загальний зміст книги, головні теми та ідеї, що розглядаються в ній, а також може містити інформацію про автора та інші його твори.

Анотація є важливою складовою маркетингової стратегії видавництва. Головна мета створення анотації до книжки – привернути увагу потенційних читачів та надати їм інформацію про те, чого варто очікувати від роботи.

Приклад:

як написати анотацію

Анотація до наукової статті: зразок

Анотація до наукової статті – це короткий опис наукової роботи, який розміщується на початку статті або в індексованих базах для того, щоби зробити її більш доступною для широкої аудиторії.

Зазвичай анотація до наукової статті містить загальну інформацію про тему дослідження, методи дослідження, використані для отримання результатів, а також основні висновки, до яких прийшли автори під час роботи над публікацією. Вона має довжину від 100 до 250 слів.

Головна мета анотації до наукової статті – допомогти читачеві познайомитися із коротким змістом матеріалу та зрозуміти, чи прийдеться він у пригоді. Анотація може також використовуватися для індексації статті, що полегшує процес пошуку наукової інформації.

Приклад:

як написати анотацію

Якщо вам потрібно написати анотацію до наукової статті, намагайтеся дотримуватися такого переліку дій:

 • Зрозуміти тему та ідею статті (їх може бути декілька).
 • Сформулювати основну тезу статті та мету дослідження.
 • Описати методи дослідження, які використовувалися для отримання результатів.
 • Схарактеризувати основні висновки та результати, до яких прийшли автори в процесі роботи над матеріалом.
 • Уникати складних словесних конструкцій та вузькоспеціалізованих термінів.
 • Перевірити правильність граматики та орфографії.

Важливо, щоби анотація була короткою і зрозумілою. Це допоможе читачеві зрозуміти основний зміст статті.

приклади анотацій

Рекомендаційна анотація: зразок

Рекомендаційна анотація – це короткий опис, що міститься наприкінці наукової статті, книги або іншого документа, у якому автори відображають основний зміст своєї роботи та рекомендують її до самостійного вивчення читачами.

Рекомендаційна анотація часто містить опис проблеми, що досліджується, основні результати дослідження, висновки та рекомендації щодо подальших досліджень. Вона допомагає читачам зрозуміти, чи відповідає публікація їхнім потребам, і чи варто її детально вивчати.

Рекомендаційна анотація може бути короткою (зазвичай до 100 слів) або трохи довшою (до 250 слів). Розмір залежить від вимог журналу, видавництва або наукового товариства, до якого звертається автор для публікації власного матеріалу.

Наприклад:

як написати анотацію

Вивчайте основні предмети з найкращими репетиторами BUKI School. На інтерактивній платформі онлайн-школи проводять заняття з української та англійської мови, математики, хімії, фізики та історії України. Наші методисти розробили спеціальну навчальну програму, що дає змогу займатися як із дітьми, так і з дорослими. Записуйтеся на безплатний пробний урок, щоби переконатися в ефективності занять у Букі Скул.

Автор:

27.05.2024

Додаток, означення та обставина в реченні

Додаток, означення і обставина – це не просто другорядні члени. Це основний будівельний матеріал для доповнення, розширення та уточнення підмета і присудка в реченнях. На які питання вони відповідають та які функції виконують? Відповіді знайдете в цьому матеріалі. Зберігайте його собі, якщо хочете покращити знання з української мови, або підготуватися до складання НМТ у 2024 році.

21.05.2024

Класифікація речень в українській мові: види з прикладами

Думаєте, що в українській мові не так уже й багато видів речень? Помиляєтеся! Адже крім загальновідомих розповідних, питальних та спонукальних є ще з півдесятка класифікацій, за якими можна розрізняти речення. У цьому матеріалі ми розкажемо про основні види за метою висловлювання, емоційним забарвленням, будовою, граматичною основою та наявністю другорядних членів.

17.05.2024

Загублена і віднайдена: про літеру «ґ» в українській мові

Ґанок і ґудзик – напевно, перші слова, що спадають більшості людей на думку, коли мова йде про літеру «ґ». Хоча ця буква не надто поширена в нашому лексиконі, сучасний словник Бориса Грінченка нараховує аж 270 слів, що починаються з неї. Давайте разом пригадаємо, як «ґ» з’явилася в українській мові. Чому вона на деякий час зникла, а потім знову повернулася? Які слова ви знали, а про існування яких ви навіть не здогадувалися? Відповіді знайдете нижче.

30.04.2024

Узгодження числівників з іменниками: просто про складне

Запитайте в будь-кого, яка частина української мови є найскладнішою, і більшість людей гарантовано згадають про числівник. А особливо про узгодження числівників з іменниками, яке спричиняє труднощі не тільки в учнів та абітурієнтів, що готуються до НМТ, а і кваліфікованих викладачів. Тож, спробуємо в цьому матеріалі разом розібратися, як правильно: «три людини» чи «троє людей», «чотири хлопці» чи «четверо хлопців», «півтори груші» чи «півтора груші».

26.04.2024

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.

17.04.2024

Головні члени речення в українській мові

Ще в початкових класах на уроках з української мови діти починають вивчати важливу тему – про структуру речення, його головні та другорядні члени. У цій статті ми зібрали основну інформацію про підмет і присудок: що вони означають, на які питання відповідають, якими бувають та які функції виконують. Зберігайте матеріал, щоб згадати теорію та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи іспиту. А якщо вам потрібна допомога, запишіться на додаткові заняття з репетитором з української мови. Ш

28.08.2023

Як розрізняти стилі мовлення?

Стилістика є важливим розділом мовознавства, знання якого необхідне випускникам під час складання ЗНО. У тестах питання щодо визначення стильової приналежності запропонованого тексту є обов’язковим. Тому пропонуємо ознайомитися зі статтею і запам’ятати важливий матеріал.

05.09.2023

Архаїзми та неологізми: у чому різниця і як їх використовувати

У цій статті розкажемо вам усе, що потрібно знати про архаїзми, історизми та неологізми: що це за слова, яка між ними різниця, та де їх найчастіше вживають. Скористайтеся нашим матеріалом, якщо ви готуєтеся до ЗНО/НМТ з української мови та літератури, або просто хочете покращити знання із цієї теми.

27.09.2023

Типові помилки в словосполученнях та реченнях

Синтаксис – це розділ граматики, який вивчає будову словосполучень і речень. Синтаксична будова української мови має свої особливості, які важливо знати. Правильне поєднання слів у словосполучення є показником освіченості людини. Щоб не припускатися помилок під час розмови й не втрачати бали за контрольну роботу чи ЗНО – ознайомтеся із цією статтею.