Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Як підготувати та оформити реферат у школу?

Серед безлічі письмових завдань для школярів та студентів одним із найпопулярніших є реферат. Він вважається легкою письмовою роботою, оскільки його ціль – перевірити та закріпити знання із заданої теми. Попри це, у багатьох школярів виникають питання, як правильно написати реферат, яку структуру він повинен мати, та яких вимог варто дотримуватися під час його оформлення.

У цьому матеріалі розповімо головне, що необхідно знати про реферат:

 • що це таке;
 • як його оформити;
 • як правильно структурувати титульну сторінку, зміст та список використаної літератури;
 • помилки під час написання рефератів.

Що таке реферат?

Реферат – це одна з основних форм закріплення та контролю знань, що полягає в написанні фактичних відомостей та стислої інформації з певної теми. Якщо говорити простими словами, реферат – це короткий виклад змісту документа в письмовому вигляді із певної наукової теми.

Поняття «реферат» походить від латинського дієслова «referre», що означає «викладати, доповідати». Також слово має відповідник у німецькій мові – «referat». Дослівно перекладається як «презентація». У загальному вигляді реферат є короткою доповіддю з певної теми, яка створюється для узагальнення інформації з кількох джерел: статей, книг, наукових праць тощо.

Швидко зробити реферат із потрібного предмету, підтягнути знання зі шкільної програми та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи важливого іспиту можна за допомогою репетитора. Шукайте найкращих викладачів в BUKI School – школі із сучасним підходом до навчання дітей та дорослих онлайн. Щоби знайти репетитора з предмета, просто виберіть необхідну категорію та реєструйтеся на безоплатний пробний урок.

Як оформити реферат у школу?

Шкільний навчальний реферат – це самостійна робота учня з вивчення, осмислення та узагальнення знань із певної теми чи проблеми. Практично кожен школяр зіштовхується з необхідністю написати реферат чи доповідь із певного предмета. Наприклад, про життя та творчість відомого письменника на урок літератури, про найбільші вулкани світу на географію чи про Конституцію України на правознавство.

Щоби навчитися правильно писати реферат, необхідно дотримуватися основних вимог щодо оформлення його структури. Серед них:

 • мова – українська;
 • стиль написання – науковий, офіційно-діловий;
 • формат аркушу – А4, орієнтація – книжкова;
 • шрифт – Times New Roman;
 • розмір шрифту – 14;
 • міжрядковий інтервал – 1.5;
 • обсяг – від 5 сторінок;
 • структура – титульна сторінка, зміст, вступ, розділи, висновки, список використаної літератури;
 • заголовки розділів – лише великими літерами (Наприклад: ТИПИ ДОСЛІДЖЕНЬ);
 • заголовки підрозділів – лише перша велика літера (Наприклад: Все про означення).

Титульна сторінка реферату: прості правила написання

Титульна сторінка може оформлятися по-різному, проте є кілька основних правил, яких варто дотримуватися під час написання реферату.

До переліку основних структурних елементів, що мають входити до титульного аркуша, відносять:

 1. Поля: ліве – 30 мм, праве – 10 мм, верхнє і нижнє – 20 мм.
 2. Повна назва навчального закладу: розташовується зверху аркуша. Вирівнювання за центром.
 3. Назва реферату: розташовується через кілька абзаців після назви освітньої установи. Зазвичай пишеться так: «Реферат з (назва предмету) на тему». Тему беруть у лапки. Вирівнювання за центром.
 4. Відомості про вчителя та учня: розташовуються під назвою реферату. Потрібно вказати, хто виконав роботу, а також прізвище вчителя, що має її перевірити. Вирівнювання за правим краєм.
 5. Назва міста: розташовуємо внизу аркуша. Вказуємо назву міста й рік. Вирівнювання за центром

Оформляємо зміст реферату

Реферат відрізняється від дипломної або курсової обсягом (зазвичай не більше 25 сторінок), проте це не означає, що йому не потрібно грамотне оформлення. Зміст у рефераті необхідний для того, щоби викладач міг зрозуміти, як учень

збудував структуру та за яким планом досліджував тему.

Зміст реферату – це перелік усіх розділів, що містяться під його заголовком. Його починають зі вступу, за яким у порядку прямування вказуються розділи, підрозділи та додатки до роботи (зображення, діаграми, інфографіка тощо).

До змісту реферату входять:

 • вступ;
 • розділи основної частини;
 • висновки;
 • список літератури;
 • додаткові матеріали (за наявності).

Кожен розділ і підрозділ пишуться з великої літери та нового рядка. У змісті також прописуються номери сторінок, на яких розташовані ці розділи. Щоби не вводити всі ці дані вручну, рекомендуємо оформляти автоматичний зміст Word.

Якщо ви не знаєте, як правильно проставити нумерацію сторінок, щоби вона не починалася із титульного аркуша, скористайтеся цим матеріалом.

Приклад оформлення змісту реферату:

Як правильно оформити список використаних джерел?

Список використаної літератури / Список використаних джерел / Бібліографія (кожна назва є правильною) – це перелік джерел інформації, якими учень користувався під час написання реферату із заданої теми.

Вимоги до оформлення використаних джерел:

 1. Використані джерела розташовують в алфавітному порядку за прізвищем автора книжки або за її заголовком. Список використаної літератури є останньою сторінкою реферату.
 2. Кожен рядок зі списку повинен мати такі дані: прізвище та ініціали автора; повна назва книжки (посібника, довідника тощо); назва видавництва, рік та місто видання; кількість сторінок (позначаються маленькою «с»).
 3. Якщо ви використовуєте електронний ресурс під час написання реферату, інформація вказується інакше. Потрібно прописати назву сторінки, додати URL та вказати інформацію про дату звернення.

Якщо вам складно самостійно прописувати дані про кожне джерело, скористайтеся онлайн-генератором VAK.in.ua, за допомогою якого ви можете швидко та легко оформити список літератури.

Зразок оформлення бібліографічного списку:

Основні помилки при написанні та оформленні реферату

Тема реферату вибрана неправильно. Погано підібрана тема може паралізувати роботу над рефератом уже на початковому етапі. Кілька ознак того, що ви обрали хибну тему:

 • ви не можете її зрозуміти;
 • вона не цікава, тому ви не хочете читати підручники та вивчати потрібні джерела;
 • тема дуже широка, її неможливо розкрити в рамках одного реферату;
 • тема занадто вузька, про неї неможливо знайти багато інформації;
 • вона втратила актуальність, тому складно знайти унікальну інформацію, яка б витримала перевірку на плагіат.

Неправильна структура реферату. Досить часто школярі роблять реферати похапцем. Вони порушують структуру роботи, забувають додати до реферату зміст, висновки чи список використаних джерел.

Порушення вимог оформлення. Таку помилку допустити досить просто, особливо коли реферат був, хоча б частково завантажений із мережі. Під час роботи варто чітко простежити за оформленням, та приділити особливу увагу таким моментам: інтервал, шрифт, кегль, вирівнювання тексту, тип посилань.

Відсутність посилань на джерела інформації. Такі хитрощі часто використовують студенти під час написання курсової та дипломної роботи, коли необхідно показати ступінь власного внеску в дослідження обраної теми. Для реферату – це не потрібно. Використовуючи будь-які джерела, завжди оформлюйте на них посилання.

Бажаєте покращити знання зі шкільної програми? Записуйтеся до онлайн-школи BUKI School. Викладачі з англійської та української мови, математики, історії та інших предметів уже чекають на вас!

Автор:

27.05.2024

Додаток, означення та обставина в реченні

Додаток, означення і обставина – це не просто другорядні члени. Це основний будівельний матеріал для доповнення, розширення та уточнення підмета і присудка в реченнях. На які питання вони відповідають та які функції виконують? Відповіді знайдете в цьому матеріалі. Зберігайте його собі, якщо хочете покращити знання з української мови, або підготуватися до складання НМТ у 2024 році.

21.05.2024

Класифікація речень в українській мові: види з прикладами

Думаєте, що в українській мові не так уже й багато видів речень? Помиляєтеся! Адже крім загальновідомих розповідних, питальних та спонукальних є ще з півдесятка класифікацій, за якими можна розрізняти речення. У цьому матеріалі ми розкажемо про основні види за метою висловлювання, емоційним забарвленням, будовою, граматичною основою та наявністю другорядних членів.

17.05.2024

Загублена і віднайдена: про літеру «ґ» в українській мові

Ґанок і ґудзик – напевно, перші слова, що спадають більшості людей на думку, коли мова йде про літеру «ґ». Хоча ця буква не надто поширена в нашому лексиконі, сучасний словник Бориса Грінченка нараховує аж 270 слів, що починаються з неї. Давайте разом пригадаємо, як «ґ» з’явилася в українській мові. Чому вона на деякий час зникла, а потім знову повернулася? Які слова ви знали, а про існування яких ви навіть не здогадувалися? Відповіді знайдете нижче.

30.04.2024

Узгодження числівників з іменниками: просто про складне

Запитайте в будь-кого, яка частина української мови є найскладнішою, і більшість людей гарантовано згадають про числівник. А особливо про узгодження числівників з іменниками, яке спричиняє труднощі не тільки в учнів та абітурієнтів, що готуються до НМТ, а і кваліфікованих викладачів. Тож, спробуємо в цьому матеріалі разом розібратися, як правильно: «три людини» чи «троє людей», «чотири хлопці» чи «четверо хлопців», «півтори груші» чи «півтора груші».

26.04.2024

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.

17.04.2024

Головні члени речення в українській мові

Ще в початкових класах на уроках з української мови діти починають вивчати важливу тему – про структуру речення, його головні та другорядні члени. У цій статті ми зібрали основну інформацію про підмет і присудок: що вони означають, на які питання відповідають, якими бувають та які функції виконують. Зберігайте матеріал, щоб згадати теорію та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи іспиту. А якщо вам потрібна допомога, запишіться на додаткові заняття з репетитором з української мови. Ш

28.08.2023

Як розрізняти стилі мовлення?

Стилістика є важливим розділом мовознавства, знання якого необхідне випускникам під час складання ЗНО. У тестах питання щодо визначення стильової приналежності запропонованого тексту є обов’язковим. Тому пропонуємо ознайомитися зі статтею і запам’ятати важливий матеріал.

19.10.2023

Як розрізняти групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми та пароніми

Вивчення української в школі – це не тільки ключ до відмінних знань і грамотного мовлення, але і важливий крок на шляху до успішного складання іспитів для вступу до ВНЗ. Під час тестування учням щороку трапляються завдання на визначення груп слів за значенням, а саме – синонімів, антонімів, омонімів та паронімів. Тому, якщо ви хочете отримати додаткові бали на НМТ, саме час зайнятися підготовкою із цієї теми. У нашій статті ми розглянемо основні правила вживання синонімів, антонімів та омонімів

06.11.2023

Україна в умовах десталінізації: 1950 – 1960 роки ХХ століття

Після закінчення Другої світової війни та смерті Йосипа Сталіна Україна, яка в той час входила до СРСР, потрапила під вплив правління нового «керівника» – Микити Хрущова. Як змінилася економіка та соціально-політичне життя українців в умовах десталінізації? Що відбувалося у 1950-1960-х роках, та як це вплинуло на подальший розвиток України? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашій статті.