Підготовка до школи: найважливіші критерії
Як зрозуміти, що дитина насправді готова до школи? Варто звернути увагу на основні рівні готовності.
Критерій готовності дитини до школи
|
Опис
|
Соціальна готовність дитини до школи
|
- Дитина легко відпускає батьків і може спокійно провести день у школі. Сум за мамою і татом, стрес не дадуть дитині зосередитися на нових знаннях.
- Дитина може реагувати на звернення вчителя до всіх учнів і виконувати прохання (напр. Діти, розгортаємо зошити).
- Дитина може взаємодіяти з однолітками і вчителями, просити про допомогу.
|
Фізична і фізіологічна готовність дитини до школи
|
- Дитина має вміти самостійно ходити в туалет і робити всі необхідні гігієнічні процедури після цього.
- Моторика дитини має бути розвинена на достатньому рівні.
- Першокласник має без проблем витримувати режим для в школі і брати активну участь у навчальному процесі.
|
Психологічна готовність дитини до школи
|
- Дитина може всидіти на одному місці стільки часу, скільки триває один урок.
- Першокласник вміє дотримуватися правил та інструкцій, які дає вчитель.
- Дитина може самостійно виконувати завдання.
|
Інтелектуальна готовність дитини до школи
|
- У дитини має бути розвинена пам’ять, увага, мислення, уява, мовлення на достатньому для навчання рівні.
- Першокласник вміє сприймати інформацію на слух, рахувати, читати, писати (може відрізнятися в різних школах).
|

Ще одним не менш важливим рівнем є мотиваційна готовність дитини до школи. Розуміння важливості шкільного навчання і зацікавленість цим процесом із перших днів у школі дадуть змогу дитині досягти успіхів у навчанні. Допомогти дошкільнятам зацікавитися шкільними дисциплінами ще до першого дзвоника може репетитор із підготовки до школи.
Але якщо психолог чи батьки виявили, що дитина ще не готова до школи, варто подбати про свого малюка й не віддавати його в 6 років. Краще зачекати до 7 років, щоб не провокувати стрес і не знижувати мотивацію дитини до навчання в майбутньому.
Як підготувати дитину до школи: поради батькам
Під час підготовки дитини до школи батькам варто створити комфортні умови для маленького учня і замотивувати його до майбутнього навчання:
- Організувати зручне робоче місце для дитини;
- Грати в розвивальні ігри, які цікаві дошкільнику;
- Сприяти спілкуванню дитини з однолітками, щоб полегшити адаптацію у колективі;
- Розповідати про школу, важливість навчання і особливості цього процесу;
- Встановити (завчасно) режим дня, який буде під час навчального року.
Щодо академічних знань, варто проконсультуватися з працівниками школи, адже ці вимоги можуть відрізнятися. Учитель повідомить вам свої очікування щодо цього пункту.
Наприклад, іноді вчителі просять батьків не поспішати вчити дітей читати, а тільки познайомити з буквами й цифрами. Досвідчені педагоги наголошують, що діти, яких навчили читати в 3-4 роки, не показують кращих результатів у старшій школі за тих учнів, які навчилися читати вже в школі.
Готуємося до школи: етапи підготовки для батьків
Батьки мають брати активну участь у підготовці дитини до школи. Щоб малюку було комфортно в першому класі, варто завчасно поспілкуватися з майбутнім учителем. Адже під час вибору школи це має бути найважливішим критерієм. Дитина навряд чи запам’ятає сучасний ремонт, а ось ставлення першого вчителя і те, наскільки він зацікавлював дітей навчанням, залишиться в пам’яті на все життя. Саме педагог створює загальну атмосферу в класі. Від нього залежить, чи полюбить дитина вчитися, чи комфортно їй буде в школі.
Важливо запитати в майбутнього класного керівника, як він реагує, якщо дитина не може всидіти на місці і їй хочеться походити під час уроку. Сучасний учитель до цього ставиться з розумінням і свідомо додає в урок цікаві руханки і фізкультхвилинки.

Ось ще кілька запитань, які допоможуть батькам зрозуміти, чи підходить для них та їхньої дитини вчитель:
- Реакція вчителя, якщо дитина незосереджена на уроці. Важливо, щоб учитель розумів, що від одного зауваження ситуація не зміниться і має бути інший підхід.
- Реакція вчителя на конфлікт, бійку, образи. Розібратися, хто винний – не найкращий варіант, адже здебільшого це зробити важко або й неможливо. Краще, якщо вчитель скаже щось накшталт «Стоп, діти, у нас так заборонено поводитися в класі. У нашому класі важлива взаємоповага. Проведіть поки час окремо, я вам із цим допоможу».
- Реакція вчителя на сльози хлопчиків і дівчаток. Іноді до сліз дівчаток ставляться з розумінням, а хлопчикам кажуть, що вони не мають плакати. Але всі діти мають право на вираження емоцій. У цій ситуації важлива підтримка і спокійна реакція педагога.
У кожної сім’ї різні життєві цінності, але відповіді на ці питання дадуть змогу вам ближче познайомитися з класним керівником і зорієнтуватися, як буде проходити підготовка до першого класу, процес навчання дитини в початковій школі.