Сімейна форма навчання: документація
Аби перейти на домашню освіту, потрібно написати заяву на сімейну форму навчання (зразок) та подати її до навчального закладу, який відвідує ваша дитина. Краще зробити це до початку навчального року. Якщо ви прийняли рішення під час стаціонарного навчання дитини, бажано подати заяву не пізніше, як за 3 місяці до закінчення навчального року.
Якщо ваша дитина йде до 1 класу, й ви хочете розпочати навчальний процес з сімейної форми, вам слід надати також медичку довідку 086-1/о й копію свідоцтва про народження. Документи подаються до навчального закладу за місцем проживання. Пам’ятайте, що заклад освіти попереджає про всіх учнів на сімейному навчанні службу у справах дітей. Це робиться з метою додаткового контролю за якістю освіти.
Домашня форма навчання: як створити належні умови для дитини
Перш за все порадьтесь із вчителями щодо методів викладання та програм з усіх предметів. Сімейна форма навчання – це серйозний виклик. Вам потрібно скласти навчальний план з кожної дисципліни відповідно до держстандартів МОН та узгодити з адміністрацією школи особливості перевірки та оцінювання знань. А саме:
- які види контрольних робіт будуть проводитись та коли;
- які умови перенесення дат оцінювання;
- що чекає на вас після незадовільного виконання завдань, провалу атестації.
Батьки повинні поставитися до своєї педагогічної ролі з усією відповідальністю та за потреби залучати фахівців-репетиторів. А ще – пильно стежити за успішністю дитини.
Адже якщо ви раптом пропустите оцінювання без попередження або дитина отримає незадовільну оцінку чи оцінку, нижчу від середньої, вам доведеться взяти участь у перездачі протягом місяця. У разі повторного нескладання/провалу виконання роботи домашнє навчання для вас може бути скасовано.
Оптимальний розклад для учнів 1-2 класу – не більше 3 предметів на день, 3-5 класів – 4 предмети, для 6-11 класів – 5 предметів на день. Можна взяти за приклад шкільний розклад.
Сімейне навчання: переваги та недоліки
Найбільший плюс такого навчання – персональний підхід, можливість врахувати всі особливості дитини при складанні програми. Звісно, найкраще з цим впорається репетитор.
Також дитина може краще зосередитись на вивченні предметів, які їй знадобляться для майбутньої професії. Третій значний плюс – це гнучкий графік, який може бути особливо комфортним для дітей з певними потребами. Саме тому сімейна форма навчання 2024 така популярна.
Суттєвий недолік для дитини – переважна відсутність повноцінної соціалізації та спілкування з однолітками. Щодо якості, то батьки теж не завжди в змозі педагогічно правильно подати навчальний матеріал, якщо готують його самостійно.

Сімейна форма навчання: оцінювання
Обов’язковим є 2 види оцінювання – семестрове та річне. Тобто мінімум 2 рази на рік.
Крім того, адміністрація конкретного закладу може висувати свої вимоги щодо кожного предмета. Наприклад, для отримання семестрової оцінки дитині необхідно виконати певну кількість перевіркових робіт. Перевірка знань може включати тестування, усне опитування, написання творчих завдань, виконання проєктів тощо.
Сімейне навчання для учнів початкової школи, як правило, включає ще формувальну перевірку знань. Тобто додаткове оцінювання, яке аналізує рівень адаптації дитини до навчальних умов.
Загалом учні 1-4 класів мають скласти не менше 3 робіт з перевірки знань на рік. Учні 5-11 класів – не менше 4. Також не слід забувати про державну атестацію, яка має проводитись після 4, 9 та 11 класу.
Як оплачується сімейне навчання?
Взагалі домашнє навчання в Україні за витратами дещо дешевше, ніж стаціонарне. Батькам не треба купувати портфель, переважно потрібно менше зошитів та шкільного приладдя. А школа зобов’язана забезпечити учня необхідними підручниками та посібниками, які є в бібліотеці.
Звісно, можуть знадобитися додаткові матеріали: друковані зошити, довідники тощо. Але більшість з таких матеріалів батьки обирають за власним бажанням.