Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Відміна оцінювання в молодших класах за форматом НУШ: Плюси та мінуси школи без оцінок

  1. Особливості оцінювання у першому і другому класах НУШ
  2. Що таке формувальне оцінювання?
  3. Рівні оцінювання НУШ для учнів третіх та четвертих класів
  4. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів 1-4 класів НУШ

У цій статті розмірковуємо, чи важливі оцінки в школі та в якому форматі. Ви дізнаєтесь про правила оцінювання у 1-4 класах за критеріями НУШ. Ми хочемо максимально розкрити всі нюанси такої системи, оцінити наскільки ефективною є відміна балів та як вона вплине на діток.

Особливості оцінювання у першому і другому класах НУШ

У багатьох батьків першокласників виникає питання, чи ставлять оцінки у 2 класі. Наразі успіхи учнів 1-4 класів в Новій українській школі фіксуються у Свідоцтві досягнень. Це документ, який містить інформацію про дитину за 2 типами характеристик:

  • Наскрізних умінь, тобто розуміння прочитаного, здатність до співпраці, ініціативність, активність, творчість, рефлексія тощо.
  • Результатів навчання з предметів або інтегрованих курсів.

Так, критерії оцінювання НУШ значно відрізняються від попереднього оцінювання успішності в балах. Оскільки в 1 та 2 класах дитина ще проходить адаптацію до навчальних умов, її досягнення аналізуються не за підсумками, а за процесом навчання. Отже, у 1 та 2 класі дитина може отримати такі умовні «оцінки»:

  • «має значні успіхи»
  • «демонструє помітний прогрес»
  • «досягає результату з допомогою вчителя»
  • «потребує значної уваги і допомоги»

Це оцінювання допомагає батькам зрозуміти, на якому етапі знаходиться дитина, чи має вона певні труднощі з інтеграцією в навчальний процес та шкільне життя. Адже словесне оцінювання у початковій школі стосується як навчальних дисциплін, так і наскрізних навичок. В онлайн-школі BUKI School професійні репетитори допоможуть вашій дитині з легкістю засвоїти програму та не турбуватися про оцінки.

Що таке формувальне оцінювання?

Це оцінка, що є підсумком спостереження за розвитком дитини протягом навчального року. У фокусі такого оцінювання не кінцевий результат, а прогрес у вивченні певного предмета чи курсу, опануванні навичок.

Мета формувального оцінювання – дати інформацію вчителю та батькам про ефективність методів навчання. Так вчитель може адаптувати навчальні умови в класі та намагатися робити їх якомога більш персоналізованими для кожної дитини. У підсумку учень чи учениця відчуває менше стресу та має більш сприятливе середовище для прояву своїх умінь. 

Тож оцінювання у 1 класі НУШ зосереджене на процесі навчання. Те саме стосується і аналізу набуття соціальних навичок та вмінь. Раніше цьому майже не приділяли уваги.

Вербальне формулювання оцінок для учнів 2 класу дещо відрізняється:

  • найкращі результати – продуктивно-творчий рівень
  • гарні результати – продуктивний рівень
  • задовільні результати – репродуктивний рівень
  • невисокі результати – рівень копіювання зразків

Такі аспекти оцінювання НУШ спрямовані на аналіз здатності дитини виконувати різні типи завдань. До прикладу, на рівні копіювання зразків учень/учениця може правильно переписати текст з підручника. На репродуктивному рівні – переказати його. На продуктивному знайти у тексті і згрупувати назви осіб, предметів, дій тощо. А на продуктивно-творчому – дописати текст, склавши власні речення за вимогами.

Рівні оцінювання НУШ для учнів третіх та четвертих класів

Оцінки у 3 та 4 класі відрізняються від оцінювання у 1 та 2 класі. Починаючи з 3 класу, школярі мають рівневу систему оцінювання. Вона охоплює 4 рівні: 

  • початковий (П)
  • середній (С)
  • достатній (Д)
  • високий (В)

Вважається, що таке оцінювання знань є перехідним етапом, який готує дітей до отримання оцінок у балах з 5 класу.

Відтак семестрові та річні оцінки учнів 3 та 4 класів позначаються у вигляді перших літер рівня: П, С, Д і В.

Плюси й мінуси оцінювання без оцінок

Вербальне та рівневе оцінювання покликане відстежити поступовий прогрес дитини. Воно глибше й точніше, аніж звичайний бал. Оцінки НУШ наскрізних вмінь та предметних навичок показують, які методи викладання слід покращити, які види навчальної діяльності посилити тощо.

Батькам не слід намагатися перевести ці рівні у бали. Наприклад, шукати «задовільно» це яка оцінка». Адже рівневе оцінювання показує загальний поступ у вивченні предмета чи курсу.

Серед мінусів є ризик, що дитина довго звикатиме до оцінок в балах в середній школі. Також у багатьох батьків, які хочуть визначити рівень знань дитини за 12-бальною шкалою, є певне хвилювання й відчуття невизначеності. Проте не варто хвилюватись, якщо відчуваєте, що у дитини виникають певні проблеми з тим чи іншим предметом, просто підшукайте їй хорошого репетитора

Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів 1-4 класів НУШ

Батькам важливо розуміти, за якими показниками визначається рівень навчальної компетентності їх дітей. Основні критерії оцінювання по кожному з рівнів:

  • Початковий: дитина може копіювати зразки, відтворювати частину почутої або прочитаної інформації, називати окремі ознаки об’єктів, аналізувати результат виконаних завдань за зразком як правильний або неправильний.
  • Середній: дитина може назвати істотні ознаки об’єктів, визначити спільні та відмінні риси, групувати об’єкти за наданими умовами, наводити приклади, перевіряти спосіб і результат виконання завдань за зразком.
  • Достатній: дитина може встановлювати причиново-наслідкові зв’язки між об’єктами, знаходити потрібну інформацію за власною ініціативою, визначати та виправляти помилки під час виконання та перевірки завдань, аргументувати відповіді за правилами.
  • Високий: дитина здатна комбінувати навички й застосовувати теоретичні знання на практиці, детально характеризувати об’єкти та класифікувати їх, пробувати різні методи виконання завдань та прогнозувати результат, самостійно знаходити додаткову інформацію та оцінювати її вірогідність, дискутувати з приводу навчальних питань та робити висновки.

Важливим критерієм достатнього та високого рівнів є самооцінювання НУШ – вміння дитини самостійно оцінювати свої знання, успіхи та досягнення.

Автор:

Відміна оцінювання в молодших класах НУШ

Чому в НУШ скасували бальну систему оцінювання?

Бальна система оцінювання в 1-4 класах НУШ була замінена вербальним оцінюванням для зменшення стресу в учнів та зосередження на прогресі в навчанні.

Які переваги вербального оцінювання?

Вербальне оцінювання дає можливість більш глибоко оцінити прогрес дитини, враховуючи її індивідуальні особливості та сприяє формуванню самооцінювання.

Як підготувати дитину до оцінок у середній школі?

З переходом у середню школу важливо поступово знайомити дитину з бальною системою оцінювання через додаткові заняття та підтримку репетитора.

29.09.2024

Вправи на розвиток уваги в школярів

Розвинена пам’ять та увага в дітей є важливою частиною успішного навчання та загального розвитку. У сучасному світі діти часто мають труднощі з концентрацією та запам'ятовуванням через великий обсяг інформації. Вправи та поради із цієї статті допоможуть батькам і вчителям розвивати когнітивні навички дітей за допомогою цікавих активностей.

17.08.2024

Пишемо твір "Як я провів літо": структура, поради та приклади

Розповідь про літні канікули – стандартне завдання, яке може дати вчитель на початку навчального року. Учні часто не знають, як описати своє літнє дозвілля, навіть якщо вони мали багато гарних вражень. Такі ж проблеми можуть виникнути з написанням будь-якого іншого твору. Школярі відчувають складнощі з формулюванням думок незалежно від віку. Як навчитися писати змістовні твори (і не лише на цю тему) – читайте далі у статті.

26.03.2024

12 правил дорожнього руху, які мають знати всі школярі

Батьки несуть відповідальність за дітей вдома, а вчителі – у школі. Проте, кожна дитина має пам’ятати, що як тільки вона опиняється на вулиці сама й має дійти від точки А до точки В, безпека дорожнього руху – це зона її відповідальності. Які 12 правил дорожнього руху має вивчити кожен школяр, розкажемо в нашому матеріалі. А також поділимося посиланнями на відеоуроки, казки та мультфільми для учнів молодших класів, завдяки яким можна легко вивчити основні ПДР для пішоходів.

23.03.2024

Добірка найкращих віршів про Україну для школярів

Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до

11.03.2024

Цікаві задачі на розвиток логіки в дошкільнят та учнів молодших класів

Вміння мислити логічно – це навичка, яку потрібно розвивати із самого дитинства. Завдяки їй людина вчиться шукати нестандартні рішення та розв’язувати завдання будь-якої складності в навчанні, на роботі чи просто в житті. У нашій статті ми зібрали цікаві загадки для дошкільнят та учнів молодших класів, що найкраще розвивають логічне та критичне мислення: від простих до більш складних, де дитині потрібно добряче подумати.

07.03.2024

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

Леся Українка – одна із найвідоміших постатей в українській літературі. Справжній борець за самосвідомість, прихильник «українізації» та активний учасник руху за незалежність. На уроках літератури зазвичай розказують поверхневі відомості про її життя. Як от те, що вона все життя навчалася вдома чи мала невиліковну хворобу. Проте є цікаві факти про Лесю Українку, які сьогодні має знати кожен учень та дорослий. Які саме, розкажемо далі.

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

12.02.2024

Річки України: від найбільших до найменших

Чи знали ви, скільки річок протікає на території України? Сто? Двісті? Чи, можливо, триста? Насправді в нашій країні налічують понад 71 тисячу річок! У цьому матеріалі розкажемо вам про найбільші та найменші річки, поділимося цікавими фактами та характеристиками основних природних водойм. Тепер на запитання «про які українські річки ви можете розповісти?», вам пригадаються не тільки Дніпро та Дунай, а й безліч інших варіантів.

27.02.2024

Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають?

Чи знали ви, що є люди, яких не люблять комарі? Вони дуже рідко п’ють їхню кров, адже вважають її геть несмачною. Усе тому, що ці особи мають групу крові та резус-фактор, які комарам просто не підходять. А ще є люди, що мають стійкий імунітет до більшості вірусів та бактерій. Цей імунітет сформувався не завдяки здоровому способу життя чи загартовуванню, а знову ж таки – через групу крові. У цій статті розкажемо все, що вам потрібно знати про антигени й резус-фактори, а також поділимося цікавими