Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Як написати рецензію?

 1. Що таке рецензія?
 2. Як написати рецензію на книгу?
 3. Пишемо рецензію на фільм
 4. Як написати рецензію на статтю?

Немає нічого складного в написанні рецензії, якщо ви знаєте її структуру та маєте під рукою чіткий план роботи з рекомендаціями та прикладами. У цьому матеріалі ми підготували основну інформацію про те, як правильно скласти огляд на будь-яку роботу: книжку, фільм, статтю тощо.

Що таке рецензія?

Рецензія – це критичний аналіз про книгу, фільм, музичний альбом, театральний виступ, наукову роботу чи іншу публікацію. Рецензія містить опис твору, аргументовану оцінку його якості та особисті враження рецензента про опрацьований матеріал.

 

Рецензію може написати професійний критик, журналіст, а також будь-яка людина, яка бажає висловити свою думку про твір. Рецензії публікують у газетах, журналах, блогах, на вебсайтах та інших виданнях. Вони допомагають читачам дізнатися більше даних про твір і зробити власний висновок про його якість та цінність для широкої аудиторії.

 

Читайте також: Як написати мотиваційний лист: інструкція і приклади

Як написати рецензію на книгу?

Коротка рецензія на книгу містить такі елементи:

 1. Повна назва книги, прізвище та ім’я автора.
 2. Жанр та стилістичні особливості.
 3. Стислий опис сюжету книги.
 4. Власна оцінка рецензента.
 5. Аналіз позитивних та негативних аспектів твору.
 6. Рекомендації, кому може сподобатися книжка та на що звертати уваги під час її прочитання.

 

Якщо вам потрібно написати більш розгорнуту рецензію, додайте до структури кілька складових:

 • Тема книги. Яка головна думка автора? Що він намагався передати через свій твір?
 • Аналіз персонажів. Хто вони? Як вони розвиваються упродовж сюжету? Які в них сильні та слабкі сторони?
 • Аналіз стилістики. Яку лексику й мовні засоби використовує автор книжки? Чи є в нього якийсь особливий стиль письма? Чи використовує він різні літературні техніки?
 • Порівняння з іншими творами. Чи є схожість між цією книгою та роботами інших авторів подібного жанру?

 

Рецензія на книгу: зразок

Назва книги: «Великий Гетсбі»

Автор: Френсіс Скотт Фіцджеральд

Жанр: роман

Стислий зміст: Книга розповідає історію Джея Гетсбі – заможного та загадкового чоловіка, який живе в розкішному замку на березі Лонг-Айленда. Його життя змінюється, коли він зустрічає свою колишню кохану Дейзі, яка вже встигла вийти заміж за успішного бізнесмена Тома Б’юкенена. Це історія про пристрасть та ілюзії, що межують із реальністю, а також велику трагедію, з якою довелося зіткнутися головному герою роману.

Оцінка: 4/5

Позитивні аспекти: «Великий Гетсбі» – це елегантний та досконалий роман, який переносить читачів у часи розкоші та безмежної свободи, характерної для Америки 1920-х років. Книга описує світ, де найбільше цінуються гроші, влада та впливовість, де стосунки між людьми є поверхневими та позбавленими моральних принципів. Роман має глибоку символіку та складну психологічну інтригу. Він змушує кожного задуматися про кохання, етику, успіх та ціну хвилинного щастя.

Негативні аспекти: Опис життя верхівки американського суспільства та їхньої моральної деградації може здатися образливим або обурливим. Трагічні події в книзі, зокрема пов’язані зі зрадою та невдачами в стосунках, можуть спричинити депресивний настрій та бути важкими для сприйняття для деяких читачів.

Рекомендації: Роман «Великий Гетсбі» є культовим твором американської літератури. У книзі описані моральні проблеми та цінності, що важливі для сучасного суспільства: кохання, справедливість, мрії та духовність. Лінії сюжету й характери персонажів вражають своєю складністю і можуть бути розглянуті з різних точок зору, тому кожен читач знайде власний спосіб трактування історії.

Рецензія на книгу

Пишемо рецензію на фільм

Рецензія на фільм – це текстовий огляд, що містить оцінку та аналіз фільму. Основна мета написання такої рецензії – допомогти глядачеві зрозуміти, чи варто витрачати свій час (чи гроші) на перегляд фільму. У ній можуть міститися описи сюжету та персонажів, відгуки про акторську гру, звук та інші технічні аспекти, що впливають на загальне враження від перегляду. Рецензію на фільм можуть писати професійні критики чи звичайні глядачі, які хочуть поділитися своїми враженнями про кінострічку з аудиторією.

 

Перелік основних складових, що входять до професійного відгуку на фільм:

Вступна частина

 • назва фільму;
 • режисер;
 • головні актори;
 • жанр фільму;
 • короткий опис теми;
 • дата виходу стрічки та інші відомості про нього (не обов’язково).

Сюжет та структура

 • опис сюжету фільму – зав’язка, основна частина, фінал (можна використовувати короткі цитати без спойлерів, які гарно ілюструють сюжетні події);
 • оцінка структури фільму – як розвиваються події, як режисер розкриває інтригу тощо.

Акторська майстерність

 • аналіз акторської гри головних героїв;
 • оцінка майстерності артистів, їхньої здатності передати емоції та глибину персонажів.

Технічні складові фільму

 • оцінка технічних засобів, що були використані в стрічці – якість зйомки, звукові та графічні ефекти тощо;
 • аналіз впливу цих складових на загальне враження від фільму.

Загальне враження

 • короткий відгук на фільм («Хоча стрічка має свої недоліки, вона є цікавою та вартою до перегляду».);
 • враження, що виникли під час перегляду фільму;
 • рекомендації для тих, хто може зацікавитися цим фільмом.

Підсумки

 • оцінка фільму загалом;
 • ваша думка, чи виправдала кінострічка очікування;
 • аргументи щодо значущості фільму в рамках заявленого жанру.

 

Скористайтеся фразами нижче, якщо вам потрібно коротко передати враження від фільму та описати його сильні сторони:

 1. Цей фільм вражає своєю глибиною, емоційністю, сюжетом, грою акторів тощо.
 2. Режисер зумів передати атмосферу того часу, місця, подій.
 3. Актори неймовірно зіграли свої ролі.
 4. Цей фільм розповідає про важливу тему (проблему), яку варто обговорювати.
 5. Ідея фільму цікава та оригінальна.
 6. Візуальна складова фільму вражає своєю якістю та професійністю.
 7. Фільм спричиняє сум, радість, смуток, співчуття тощо.
 8. Ця стрічка – справжній еталон екранного мистецтва.
 9. Фільм змушує задуматися про життя та ділитися враженнями з іншими.
 10. Картина заслуговує на отримання престижних премій у багатьох номінаціях.

 

Читайте також: Як написати доповідь: правила та зразок оформлення

Рецензія на фільм

Як написати рецензію на статтю?

 • Прочитайте статтю докладно. Намагайтеся зрозуміти, що автор хотів донести читачам.
 • Визначте основні тези та оцініть докази, які автор надає в підтримку своїх тез. Чи переконливі вони? Чи є інші можливі підходи до теми статті, які автор не врахував?
 • Проаналізуйте стиль написання. Матеріал має бути логічним та послідовним, легким для читання.
 • Поділіться своїми враженнями та дайте оцінку статті. Згадайте, що вам сподобалося, а що ні, аргументуйте чому. Поділіться загальною думкою про опрацьований матеріал.

 

Для написання рецензії на статтю можна використовувати різні структури аналізу. Наприклад, почати з короткого вступу, обов’язково зазначивши автора та заголовок статті. Потім можна викласти головні ідеї публікації і дійти висновків про її якість та актуальність. Рецензія на статтю обов’язково має містити дані про рецензента (ПІБ), дату написання та підпис.

 

Шкільна програма з української мови передбачає вивчення теми «Оцінювальні жанри», до якої входить рецензія. Скористайтеся допомогою репетитора, щоби вивчити теоретичний матеріал та закріпити отримані знання на практиці.

 

BukiSchool зібрав найкращих викладачів, які проводять індивідуальні онлайн-уроки за різними напрямами підготовки. Записуйтеся на безплатне пробне заняття, щоби оцінити всі переваги сервісу та професійність репетиторів.


Читайте також: Що таке анотація і як її написати  

Автор:

Як написати рецензію

Що таке рецензія?

Рецензія – це критичний аналіз про книгу, фільм, музичний альбом, театральний виступ, наукову роботу чи іншу публікацію. Рецензія містить опис твору, аргументовану оцінку його якості та особисті враження рецензента про опрацьований матеріал.

Як написати рецензію на книгу?

Коротка рецензія на книгу містить такі елементи: 1.Повна назва книги, прізвище та ім’я автора. 2.Жанр та стилістичні особливості. 3.Стислий опис сюжету книги.

Як написати рецензію на фільм?

Рецензія на фільм – це текстовий огляд, що містить оцінку та аналіз фільму. Основна мета написання такої рецензії – допомогти глядачеві зрозуміти, чи варто витрачати свій час (чи гроші) на перегляд фільму.

18.01.2024

Пряма мова: правила та схеми з розділовими знаками

В українській мові є чіткі норми правопису та схеми, як правильно оформлювати пряму мову. У цьому матеріалі розкажемо основні правила, які потрібно знати для вживання прямої мови. Обов’язково збережіть статтю, адже вона стане вам у нагоді під час підготовки до НМТ з української мови.

09.01.2024

Усе, що ви маєте знати про прикметник

Українська мова вважається однією з найкрасивіших мов світу. Це й не дивно, адже в нашій лексиці є одна частина мови, яка робить її дуже милозвучною. Звісно ж, мається на увазі прикметник. У цій статті розкажемо все, що ви мусите знати про прикметник: на які питання відповідає, які має ознаки та на які види поділяється. До речі, до НМТ з української мови залишилося не так багато часу, тож зберігайте наш матеріал для підготовки до іспитів.

05.01.2024

Як правильно писати тези: структура та приклади

Публічні виступи – це завжди складно, особливо якщо вам потрібно розказати перед великою аудиторією про свою наукову роботу, курсову чи важливе дослідження. Від того, наскільки впевнено ви будете почувати себе під час промови та чітко висловлювати свої думки, залежить не тільки оцінка за підготовану доповідь, а й загальне враження про ваші ораторські вміння. Запорука успішного виступу перед публікою – це правильно написані тези доповіді. У цій статті ми розкажемо, для чого потрібні тези та як їх

21.12.2023

Як стати журналістом у 2024?

Засоби масової інформації у всьому світі небезпідставно називають четвертою гілкою влади. Сучасні журналісти мають значний вплив на соціум, політику та культурну сферу. Мабуть, через це багато абітурієнтів мріють пов’язати свою майбутню професію зі ЗМІ. Як вступити на журналістику у 2024 році, який університет обрати, та які предмети потрібно складати на НМТ/ЗНО – розкажемо просто зараз.

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

11.12.2023

Кличний відмінок: правила та приклади

Українська мова на відміну від інших іноземних мов, має одну особливість, пов’язану зі вживанням конструкції звернення до особи. Ця особливість зветься «кличним відмінком». В англійській, коли ми хочемо привернути увагу друга й покликати його, просто кажемо – «Hey, Arthur!» (Гей, Артур). В українській мові такий варіант вважається хибним, адже правильно сказати – «Гей, Артуре!». Чому так? Розкажемо нижче. У цьому матеріалі ми зібрали основні правила творення кличного відмінка з прикладами, а та

16.08.2023

Наголос: види, правила утворення та наголошування слів

Напевно ви часто стикалися із ситуацією, коли потрібно поставити правильний наголос у слові, проте не знали, як це зробити. РазОм чи рАзом, нажИво чи нАживо, каталОг чи кАталог? У цьому матеріалі розберемо основні види наголосів в українській мові, а також типові правила наголошування слів. Для наочності покажемо кілька прикладів та вправ, які допоможуть вам навчитися ставити наголос у тому місці, де він точно потрібен. На ЗНО або НМТ з української мови досить часто трапляються завдання із визн

28.08.2023

Як розрізняти стилі мовлення?

Стилістика є важливим розділом мовознавства, знання якого необхідне випускникам під час складання ЗНО. У тестах питання щодо визначення стильової приналежності запропонованого тексту є обов’язковим. Тому пропонуємо ознайомитися зі статтею і запам’ятати важливий матеріал.

27.10.2023

Готуємося до НМТ: історія кріпосного права в Україні

Скасування кріпацтва в Російській імперії – важлива подія, що вплинула на історію та розвиток України в ХІХ столітті. Що таке кріпосне право та хто такі кріпаки? У яких умовах мешкали закріпачені українські селяни? Що стало приводом до відміни кріпацтва? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашому матеріалі, який ми спеціально підготували для абітурієнтів, що планують складати НМТ з історії України. Випускникам 11-х класів варто починати підготовку до іспитів якомога раніше, адже відтепер НМ