Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Архаїзми та неологізми: у чому різниця і як їх використовувати

 1. Що таке архаїзми?
 2. Архаїзми та історизми: у чому різниця
 3. Що таке неологізми?
 4. Авторські неологізми

У цій статті розкажемо вам усе, що потрібно знати про архаїзми, історизми та неологізми: що це за слова, яка між ними різниця, та де їх найчастіше вживають. Скористайтеся нашим матеріалом, якщо ви готуєтеся до ЗНО/НМТ з української мови та літератури, або просто хочете покращити знання із цієї теми.

Що таке архаїзми?

Архаїзми – це застарілі слова та словосполучення, які рідко застосовуються в сучасній мові. Вони мали широкий вжиток у минулому, проте зараз їхнє використання є частковим або повністю заміненим новими відповідниками. Архаїзми досить часто вживають письменники, коли прагнуть відтворити у своїх роботах колорит минулих епох, або хочуть надати твору урочистого, жартівливого чи іронічного звучання.

 

Попри те, що архаїзми мають безліч синонімів у сучасній інтерпретації, є твори, де їхнє застосування обов’язкове. Наприклад, історичні повісті та романи про життя українців XV–XIX ст., сатиричні побутові поеми та п’єси, де без старослов’янізмів обійтися неможливо. Якщо автори вживатимуть новітню стилістику, їм просто не вдасться передати самобутню атмосферу тих років.

 

Архаїзми: види

Власне лексичні архаїзми

чадо – дитина

ректи – промовляти

понеже – оскільки

рать – військо

перст – палець

вертоград – сад

чертог – палац

ретязь – ланцюг

Лексико-словотворчі

дружество – дружба

рибар – рибалка

коляса – коляска

душегубець – душогуб

Лексико-морфологічні

читаєши – читає

роля – роль

люде – люди

покаяніє

Лексико-фонетичні

ріжний – різний

злато – золото

сей – цей

філозоф – філософ

глас – голос

Лексико-семантичні

худий – поганий

броня – зброя

живот – життя

мир – громада

бестія – змія

Цікаві приклади архаїзмів:

Цікаві приклади архаїзмів

Читайте також: Історизми та неологізми в українській мові

Архаїзми та історизми: у чому різниця

Історизми – це слова, терміни або концепти, які мають історичне походження та використовуються в сучасній мові для позначення історичних подій, явищ або культурних елементів.

 

Також історизмами можуть бути слова, пов’язані з певними технологіями, які вийшли з ужитку. Наприклад, «грамофон», «телеграф» або «лінотип».

 

Приклади історизмів на позначення побуту, військових звань, одиниць вимірювань тощо:

Приклади історизмів

Хоча архаїзми та історизми можуть мати спільне походження в історичному контексті, вони мають різний характер і спосіб використання.

 • Архаїзми вживаються не часто та зазвичай замінюються іншими відповідниками. Вони можуть зберігатися в спеціалізованій лексиці або використовуватися для створення особливого стилю в літературі та мистецтві.
 • Історизми не мають сучасних замінників, оскільки ці слова використовуються для позначення конкретних історичних подій, явищ або культурних елементів. Вони зберігають своє значення та вживаються в академічних, наукових та інших галузях, пов’язаних з історією та культурою.

 

Отже, різниця між архаїзмами та історизмами полягає в тому, що архаїзми вживаються рідко та мають застарілий характер, тоді як історизми мають важливе значення та використовуються для позначення історичних подій та явищ.

Що таке неологізми?

Неологізми – це нові слова та словосполучення, які з’являються в мові для позначення нових концепції, предметів, явищ та ідей. Ці слова потрапляють до вжитку завдяки розвитку науки, техніки, культури, медіа та інших сфер життя. Неологізми можуть виникати через поєднання слів, запозичення з інших мов, або створення нових слів на основі вже наявної лексики.

 

Неологізми є важливою частиною мовного розвитку, оскільки вони дають змогу виражати нові ідеї та поняття, а також розширюють словникові межі. Однак, вони можуть бути незрозумілими або складними для сприйняття в мовному середовищі, де їх вживають уперше. Тому необхідно забезпечувати належне пояснення під час використання нових слів, особливо в галузях, пов’язаних із наукою, технікою та технологіями.

 

Причинами появи неологізмів в українській мові є:

 • Технологічні зміни – з розвитком технологій з’являються продукти та послуги з новими назвами.
 • Наукові та технічні досягнення – нові відкриття, дослідження та винаходи також вимагають створення нових слів.
 • Культурні зміни – поява нових музичних жанрів, моди або кіно.
 • Потреби комунікації – люди можуть створювати нові слова, щоби точніше виражати свої думки та почуття.
 • Креативність та самовираження – створення авторами нових семантичних конструкцій для просування концепцій та стилів.
 • Вплив інших мов – запозичення неологізмів з іноземних мов.

 

Зазначимо, що всі неологізми належать до категорії історичних слів. Вони сприйматимуться як нові слова лише доти, доки ці поняття не стануть загальновживаними. Наприклад, у минулому столітті слова «буклет», «менталітет», «тендер» та «таймер» вважалися неологізмами. Сьогодні ці поняття набули статусу загальномовних – тобто тих, що відомі кожному пересічному громадянину.

 

Типи неологізмів

В українській мові неологізми поділяють на загальномовні та індивідуальні (або авторські).

 

Загальномовні неологізми – це нові слова та словосполучення, які вже стали загальновживаними і зрозумілі більшості людей. Ці слова зареєстровані в словниках та сучасних енциклопедіях, тому можуть використовуватися в повсякденній та офіційно-діловій мові.

 

Ось кілька прикладів загальномовних неологізмів в українській мові:

 • Інфлюєнсер – людина, яка має вплив на поведінку та думки інших людей, зокрема, у соціальних мережах.
 • Селфі – фотографія, яку людина робить самостійно за допомогою смартфона.
 • Каршерінг – послуга оренди автомобілів на короткий термін через спеціальний мобільний додаток.
 • Фемінізм – ідеологія рівності жінок та чоловіків у соціальній, політичній та економічній сферах.
 • Фітнес – напрям фізичної культури, який пропагує здоровий спосіб життя та регулярні фізичні навантаження для покращення загального стану тіла.
 • Кібербулінг – насильницьке поводження над людьми в інтернеті через розповсюдження образ, погроз, поширення неправдивої інформації, фото або відеоматеріалів із приватного життя тощо.

 

Загальномовні неологізми поділяють на 2 типи: лексичні та семантичні. Перші найчастіше з’являються в українській мові через запозичення з інших мов (наприклад, «райтер», «трендмейкер», «клонування» тощо). Семантичні неологізми з’являються способом наділення нових значень для старих слів. Наприклад, «капуста» в значенні «гроші».

 

Читайте також: Правопис слів іншомовного походження

Авторські неологізми

Авторські неологізми – це нові слова, створені певним письменником, поетом або іншою творчою особистістю. Вони виникають тоді, коли автор хоче виразити якусь ідею, концепцію або емоцію, проте не може передати її словами, що вже є в сучасному лексичному словнику.

 

Індивідуальні неологізми часто з’являються в літературних творах, де автор цілеспрямовано передає свою неповторність, створює власний стиль або надає роботам особливої експресії.

 

Серед українських письменників, що активно створювали авторські неологізми, були: Тарас Шевченко, Іван Котляревський, Іван Нечуй-Левицький, Михайло Старицький, Леся Українка та інші. Саме завдяки їхній клопіткій роботі в українській мові з’явилися такі неологізми:

несамовитий, фортеця, вогняний, сміливість, світогляд, квітник, стосунок, привид, отвір, чинник, майбутнє, байдужість, темрява, переможець, мистецтво, завзяття, самосвідомість, високочолий, палкий.

 

Хочете дізнатися більше корисної інформації з теми? Запишіться на додаткові уроки української мови та літератури з репетитором. Скористайтеся сервісом BukiSchool, щоби швидко знайти викладача й почати займатися онлайн за індивідуальною програмою занять.

 

БукіСкул – це сучасна онлайн-школа з професійними репетиторами з популярних предметів. Методисти сервісу розробили спеціальну програму навчання, завдяки якій тут можуть ефективно вчитися як діти, так і дорослі. Запишіться на безплатний пробний урок і переконайтеся в перевагах нашої платформи.


Читайте також: Говорімо українською правильно: найпоширеніші лексичні помилки

Автор:

Архаїзми та неологізми: у чому різниця і як їх використовувати

Що таке архаїзми?

Архаїзми – це застарілі слова та словосполучення, які рідко застосовуються в сучасній мові. Вони мали широкий вжиток у минулому, проте зараз їхнє використання є частковим або повністю заміненим новими відповідниками.

У чому різниця між архаїзмами та історизмами?

Отже, різниця між архаїзмами та історизмами полягає в тому, що архаїзми вживаються рідко та мають застарілий характер, тоді як історизми мають важливе значення та використовуються для позначення історичних подій та явищ.

Що таке неологізми?

Неологізми – це нові слова та словосполучення, які з’являються в мові для позначення нових концепції, предметів, яви

18.01.2024

Пряма мова: правила та схеми з розділовими знаками

В українській мові є чіткі норми правопису та схеми, як правильно оформлювати пряму мову. У цьому матеріалі розкажемо основні правила, які потрібно знати для вживання прямої мови. Обов’язково збережіть статтю, адже вона стане вам у нагоді під час підготовки до НМТ з української мови.

09.01.2024

Усе, що ви маєте знати про прикметник

Українська мова вважається однією з найкрасивіших мов світу. Це й не дивно, адже в нашій лексиці є одна частина мови, яка робить її дуже милозвучною. Звісно ж, мається на увазі прикметник. У цій статті розкажемо все, що ви мусите знати про прикметник: на які питання відповідає, які має ознаки та на які види поділяється. До речі, до НМТ з української мови залишилося не так багато часу, тож зберігайте наш матеріал для підготовки до іспитів.

05.01.2024

Як правильно писати тези: структура та приклади

Публічні виступи – це завжди складно, особливо якщо вам потрібно розказати перед великою аудиторією про свою наукову роботу, курсову чи важливе дослідження. Від того, наскільки впевнено ви будете почувати себе під час промови та чітко висловлювати свої думки, залежить не тільки оцінка за підготовану доповідь, а й загальне враження про ваші ораторські вміння. Запорука успішного виступу перед публікою – це правильно написані тези доповіді. У цій статті ми розкажемо, для чого потрібні тези та як їх

21.12.2023

Як стати журналістом у 2024?

Засоби масової інформації у всьому світі небезпідставно називають четвертою гілкою влади. Сучасні журналісти мають значний вплив на соціум, політику та культурну сферу. Мабуть, через це багато абітурієнтів мріють пов’язати свою майбутню професію зі ЗМІ. Як вступити на журналістику у 2024 році, який університет обрати, та які предмети потрібно складати на НМТ/ЗНО – розкажемо просто зараз.

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

11.12.2023

Кличний відмінок: правила та приклади

Українська мова на відміну від інших іноземних мов, має одну особливість, пов’язану зі вживанням конструкції звернення до особи. Ця особливість зветься «кличним відмінком». В англійській, коли ми хочемо привернути увагу друга й покликати його, просто кажемо – «Hey, Arthur!» (Гей, Артур). В українській мові такий варіант вважається хибним, адже правильно сказати – «Гей, Артуре!». Чому так? Розкажемо нижче. У цьому матеріалі ми зібрали основні правила творення кличного відмінка з прикладами, а та

10.12.2022

Все про займенник

Для школярів це досить загадкова частина мови. Бо, крім особових, є ще інші типи займенників, яким зазвичай приділяють мало уваги на уроках української мови. Власне, із займенником виникає чимало проблем під час виконання завдань ЗНО (НМТ). Його легко плутають з іменником та прикметником, а також припускаються помилок у відмінюванні і правописі займенників.

15.03.2023

Скільки років дійсні результати ЗНО (НМТ)

Для вступу до державного чи приватного вишу в Україні кожен абітурієнт має скласти ЗНО. Але якщо майбутній студент раніше отримував сертифікат ЗНО або НМТ, він має право подати їх у приймальну комісію. Скільки років дійсні результати ЗНО та які інші особливості тестування у 2023 році ви дізнаєтеся із цієї статті.

10.09.2022

Мотиваційний лист для вступу у ВНЗ та пошуку роботи: як написати

Раніше мотиваційні листи були поширеною практикою для тих студентів або вступників, які прагнули інтегруватися в західну академію. З часом практика поширилася й на робочу сферу, адже багато й українських, і закордонних працедавців вимагають від претендентів мотиваційного листа.