Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Як написати власне висловлювання на ЗНО

Твори є невіддільною частиною ЗНО з української мови, а отже кожен учень, що прагне вступити в престижний український виш, мусить вміти на відмінно складати власні висловлення за вимогами зовнішнього незалежного тестування. Гарно написане власне висловлювання максимально може принести 20 балів, тобто скласти чверть вашої оцінки. Ставки високі. Як скласти ефектний та грамотний твір та отримати високий бал — далі в тексті.

Структура власного висловлювання

Власне висловлювання є різновидом твору-роздуму, який характеризується чіткою структурою. Будь-який твір роздум має Вступ, Основну частину та Висновки. У кожному творі-роздумі має бути проголошена теза та подані аргументи до неї, — саме це є головною жанровою ознакою.

Що вирізняє власне висловлювання з решти творів-роздумів, то це чіткіші та суворіші вимоги до змісту та обсягу. Крім трьох основних частин, власне висловлювання обов’язково мусить містити в основній частині два аргументи та два приклади. Щобільше, якщо твір-роздум зазвичай дозволяє наводити приклади як із власного життя, так і із широкого суспільно-політичного контексту, власне висловлювання на ЗНО вимагає посилань на українську літературу та культуру. Відтак, власне висловлювання показує не лише навички критичного та логічного мислення, а й обізнаність абітурієнта в історії, культурі та літературі України.

Отже, власне висловлювання складається зі щонайменше чотирьох абзаців.

 1. Теза
 2. Аргумент + приклад
 3. Аргумент + приклад
 4. Висновок

Допускається також і власне висловлювання, що міститиме щонайменше 6 абзаців, у яких аргументи та приклади подаються окремими структурними одиницями. У такому випадку схема власного висловлювання наступна:

 1. Теза.
 2. Перший аргумент
 3. Перший приклад
 4. Другий аргумент
 5. Другий приклад
 6. Висновок

У тезі автор власного висловлювання подає твердження або позицію з дискусійного питання.

В аргументах, яких має бути щонайменше два, подаються тези, що підтверджують думку, подану у вступі. Зважайте на те, що аргументи мусять бути різними, як і приклади. Дубльовану інформацію оцінять нижче.

У прикладах ви подаєте історію з власного життя, випадок з історичного процесу, посилання на українську або світову культуру та літературу. Приклади, як і аргументи, мають бути релевантними до теми. Детальніше про те, як скласти ефектні аргументи та знайти актуальні приклади ми розповідаємо нижче.

У висновках — підтверджуєте тезу. Формуючи висновок, передивіться весь твір ще раз та переконайтеся в тому, що аргументи, приклади та теза співвідносяться із висновками. Лише в такий спосіб ви зможете отримати найвищий бал за власне висловлювання.

власне висловлювання ЗНО

Рекомендований обсяг власного висловлювання

Наступна вимога, після чіткої структури, — це обсяг твору. Для того, аби твір потрапив на перевірку, потрібно не менше 100 слів. Коротші твори до перевірки не беруть. Роботи, що перевищують 300 слів, або не поміщаються на бланку, теж перевіряти не будуть. Тож рекомендований обсяг від 120 до 200 слів.

Зважайте на свій почерк та стиль мислення. Якщо бачите, пробуючи писати твір, що не вкладаєтесь у нормативи, обов’язково потренуйтеся додатково. Перші кілька творів ви будете рахувати слова вручну, але потім ви навчитеся передбачати приблизний обсяг твору на око.

Теза, аргументи та приклади: як сформувати власне висловлювання

Ваш алгоритм дій в ідеальному світі виглядає так:

 1. Подумайте, що ви можете сказати із запропонованої теми, якою є ваша позиція в поданому дискусійному питанні.
 2. Коли зрозумієте власну позицію, подумайте про те, чому саме ви так думаєте. Це прямий ключ до пошуку якісних аргументів та прикладів. Згадайте свій досвід, життєві історії близьких, релевантні історичні події або особистостей. Уявіть, що ви мусите пояснити свою позицію та переконати у власній правоті людину інших поглядів. Як саме ви б це зробили?
 3. З пригадування та обдумування позиції ви знайдете аргументи, тобто, допоміжні тези, що підтверджують вашу позицію. Щойно ви помітите хоча б два аргументи, можна переходити до пошуку прикладів. Якщо знайшли понад два аргументи, для написання власного висловлювання варто обрати два найсильніших на вашу думку.
 4. Подумайте про ситуації, відтворені в мистецтві, зокрема, українському, що можуть ілюструвати ваші аргументи. Це вже пошук прикладів. Щонайменше один приклад у власному висловлюванні мусить стосуватися української літератури, другий дозволяють обирати на власний розсуд. Однак пам’ятайте: що більшу обізнаність в українській історії та літературі ви покажете, то кращий бал здобудете.
 5. З тези, аргументів та прикладів складіть структуру твору, а потім — і чернетку твору.
 6. Перечитайте чернетку та внесіть правки, перевірте, наскільки переконливими є ваші аргументи. Тренуючись писати власне висловлювання для перевірки себе, можна звертатися до друзів або батьків, а можна — тренуватися разом із викладачем.
 7. Перепишіть твір у чистовик.

Як для 40 хвилин, що відводяться на ЗНО на написання твору, справ багато. Саме тому якісне власне висловлювання на ЗНО потребує попередньої підготовки. Для цього можна писати тренувальні твори самостійно, а можна звернутися за допомогою до фахівця. Під час навчання в BUKI School ви зможете не лише комплексно підтягнути свої знання з граматики та правопису, а й навчитися прозоро та переконливо мислити письмово. Подайте заявку на навчання в BUKI School, і наші оператори підберуть вам викладача з української мови та літератури, що знається на ефективній підготовці до ЗНО.

власне висловлювання ЗНО

Три поради як написати власне висловлювання на ЗНО

Використовуйте різноманітні слова зв’язки. Починайте свій твір зі слів «на мою думку», «я вважаю», «я переконана», «для мене очевидно» тощо. Аргументи можна починати словами «по-перше», «по-друге». Щодо прикладів, вживайте рятівні конструкти: «яскравим прикладом цього є», «неможливо оминути увагою й той факт, що», «це засвідчує», «доказом є», «до речі» та інші. Повний список вступних конструкцій, що додадуть логіки та зв’язності вашому тексту та допоможуть сформулювати думку, можна знайти в посібнику О. М. Авраменка.

Ведіть читацький щоденник. Це допоможе вам краще орієнтуватися в різноманітних прикладах та мати змогу швидко обрати потрібний. Нотуючи твори, записуйте конфлікти, крізь які проходять ключові персонажі, особистісні риси героїв та їхні слабкі сторони. Розпишіть у такий спосіб бодай 5 ключових творів з української літератури, і написання власних висловлювань стане легшим завданням.

Регулярно тренуйтеся писати власні висловлювання. Зробіть розкладання тез на аргументи та приклади своєю рутинною грою та розминкою для мозку. Коли дивитися серіали, аніме, читаєте книжки або комікси — зупиняйтеся на цікавих або дискусійних тезах, що їх висловлюють герої, та пробуйте добрати аргументи на їхню підтримку або спростування.

Типові помилки при написанні власного висловлювання

Дублювання аргументів. Аргументи мусять бути різні. Якщо вони повторюються або переписуються іншими словами, бали зараховані не будуть.

Нерелевантні аргументи або приклади. Наприклад, пояснювати тему цілеспрямованості як запоруки успіху, наводячи приклад колобка — буде сміховинно, і точно не принесе вам гарної оцінки. Подбайте про те, щоб аргументи, приклади та ваша теза співвідносилися між собою.

Видумані історії з життя або посилання на культурні та мистецькі твори, яких не існує. Пишучи твори-роздуми та посилаючись на власний досвід, ви можете заробити додаткові бали. Однак це не значить, що такі особисті приклади можна видумувати. Твори перевіряють дорослі люди, фахівці з мови та літератури, які помітять нереалістичність або вигаданість. Будьте чесними, й отримаєте високу оцінку. Якщо під час продумування прикладів, на думку не спадає нічого, завчасно ознайомтеся з біографіями видатних людей або іншими темами. Такі посилання зазвичай оцінюються вище.

Замало або забагато деталей. Посилаючись на твори, не переказуйте їх. Водночас намагайтеся лаконічно викласти саме той епізод або рису героя чи історичного діяча, що ілюструє ваш аргумент.

Сплутаність аргументів та прикладів. Для кожного приклада та аргументу у творі передбачене окреме місце. Не пишіть «По-перше, існує приклад». По-перше, + аргумент. І лише далі — приклад.

Невідповідність структурним вимогам. Кожен твір має місити в собі чітко відділені на письмі та змістовно частини. Висновок має виходити зі вступу, а не суперечити йому. Аргументи та приклади мусять відповідати загальновідомим фактам, які можна підтвердити.

Граматика, синтаксис, пунктуація та слововживання.

Щоби не припускатися зайвих помилок, потрібно писати лаконічно. Якщо не знаєте, чи потрібно ставити кому в складному реченні, розбийте його на два простих. Якщо від стресу забули правопис того чи іншого слова, використайте його синонім. У процесі підготовки до тестування та написання пробних власних висловлювань ви зможете суттєво покращити свої знання на індивідуальних заняттях із репетитором з української мови та літератури, якого можна знайти на BUKI School. Однак навіть без допомоги фахівця, ми можете вирішити складні мовні моменти, переформулювавши їх.

Приклади власного висловлювання

На освітньому ресурсі Osvita.ua ви можете знайти багато влучних та якісних прикладів власного висловлювання для ЗНО різних років. Переглянути їх можна тут.

Автор:

15.07.2022

Жанри української літератури: детальний гайд із прикладами зі шкільної програми

Ще в «Поетиці» Арістотеля бачимо одну з перших, і доволі успішних, спроб поділити літературні твори на роди: епос, лірику та драму. Ми й досі користуємося цим поділом, однак жанрова система з того часу суттєво збагатилася та розгалузилася.

02.09.2022

Список фразеологізмів для ЗНО з української мови

Запас фразеологізмів та вміле їх використання робить мовлення людини багатшим, виразнішим, оригінальнішим. Під час складання ЗНО з української мови учневі необхідно встановити відповідність між синонімічними фразеологізмами чи знайти правильне значення вислову.

10.09.2022

Мотиваційний лист для вступу у ВНЗ та пошуку роботи: як написати

Раніше мотиваційні листи були поширеною практикою для тих студентів або вступників, які прагнули інтегруватися в західну академію. З часом практика поширилася й на робочу сферу, адже багато й українських, і закордонних працедавців вимагають від претендентів мотиваційного листа.

15.11.2022

Як написати твір-роздум у школі та на ЗНО

Твори-роздуми справедливо вважаються вершиною в майстерності написання творів. Дотриматися структури, бути лаконічним та продемонструвати здатність до критичного мислення — ось перелік ключових завдань, що стоять перед автором твору-роздуму.

29.12.2022

Список найкращих підручників для підготовки до ЗНО

За допомогою якого підручника готуватися до ЗНО? Саме це питання завжди виникає на початковому етапі підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Багато випускників не розуміють: з чого почати, як усе встигнути, де взяти підручники, як готуватися (самостійно чи з репетитором)?

08.01.2023

Готуємося до ЗНО з історії України: найважливіші дати та події

На що потрібно звернути увагу під час підготовки до ЗНО з історії України? Першочергове завдання кожного одинадцятикласника – вивчити найважливіші дати та події, оскільки значна частина тестових запитань на іспиті пов’язана саме з ними.

03.05.2023

ЗНО з української літератури: список творів для підготовки

ЗНО з української літератури є обов’язковим предметом для всіх абітурієнтів, які планують вступати до вишу. Тому варто завчасно розпочати підготовку, а саме - читання списку літератури. Які твори необхідно прочитати та яку іншу інформацію для успішного складання ЗНО вивчити, ви дізнаєтеся з цієї статті.

01.06.2023

Тренажери для підготовки до ЗНО з української мови та літератури

Важко узагальнювати, що складніше – мова чи література. У кожному предметі є свої «підводні камені», які можуть вплинути на загальний результат і потягти вас, так би мовити, «на дно». Тим, хто складає тестування з української мови та літератури, доведеться працювати майже вдвічі більше. Та ми поділимося цінними ресурсами, які значно полегшать вам підготовчий процес.

19.01.2022

Як стати репетитором: поради для початківців

Люди, що здібні навчати інших, зазвичай мають свідоме бажання передавати свої знання. Це бажання спонукає їх ставати викладачами, працювати в школах, вишах тощо. Проте, є інший шлях – приватне репетиторство. У цьому матеріалі розповімо про те, як стати репетитором, які нюанси треба враховувати та до чого готуватися, наважуючись навчати когось додатково.

03.01.2023

Говорімо українською правильно: найпоширеніші лексичні помилки

Кожна людина має притаманний стиль мовлення. Хтось вміє вдало використовувати фразеологічні звороти, синоніми та цікаві неологізми. Хтось наповнює мову діалектизмами чи навіть застарілою лексикою. Головне завдання мовців – не змішувати всі стилі мовлення в один, інакше це призведе до появи лексичних помилок. Про них і поговоримо в цьому матеріалі.

12.04.2023

Як написати доповідь: правила та зразок оформлення

У закладах освіти учням і студентам часто задають самостійно написати повідомлення з певної теми і виступити з ним перед аудиторією. Під час публічних виступів учні знайомлять слухачів зі своїми напрацюваннями, які найчастіше оформлені у вигляді доповіді.

01.03.2023

Найкращі книги для підлітків

Підлітковий вік – один із найголовніших періодів у житті дитини та її батьків. Саме в цей час починає формуватися власна думка про навколишній світ, отже необхідно підібрати правильну літературу, що дасть змогу розширити кругозір та розібратися в собі.

15.03.2023

Скільки років дійсні результати ЗНО (НМТ)

Для вступу до державного чи приватного вишу в Україні кожен абітурієнт має скласти ЗНО. Але якщо майбутній студент раніше отримував сертифікат ЗНО або НМТ, він має право подати їх у приймальну комісію. Скільки років дійсні результати ЗНО та які інші особливості тестування у 2023 році ви дізнаєтеся із цієї статті.

01.01.1970

Як підготувати та оформити реферат у школу?

Серед безлічі письмових завдань для школярів та студентів одним із найпопулярніших є реферат. Він вважається легкою письмовою роботою, оскільки його ціль – перевірити та закріпити знання із заданої теми.

29.12.2022

Що таке анотація і як її написати

Анотація є важливою частиною будь-якого документа, оскільки вона допомагає залучити увагу читача та швидко ознайомитися з основними ідеями тексту (статті, книги, наукової роботи тощо). У новому матеріалі розкажемо вам найнеобхідніше, що потрібно знати про анотацію: що це таке, якою вона буває, та як її правильно написати.

10.12.2022

Все про займенник

Для школярів це досить загадкова частина мови. Бо, крім особових, є ще інші типи займенників, яким зазвичай приділяють мало уваги на уроках української мови. Власне, із займенником виникає чимало проблем під час виконання завдань ЗНО (НМТ). Його легко плутають з іменником та прикметником, а також припускаються помилок у відмінюванні і правописі займенників.

21.08.2023

Правила вживання апострофа

Учні знайомлять з апострофом ще в початковій школі, а в 5 класі вивчають правила його вживання. Завдання із цієї теми часто трапляються на ЗНО, адже програма тестування передбачає перевірку знань абітурієнтів з орфографії. Ця стаття про апостроф підійде для школярів, які вперше вивчають тему та тих, хто вже розпочав підготовку до ЗНО й повторює матеріал.

21.08.2023

Що таке герундій та інфінітив: прості правила вживання

Під час вивчення англійської мови ви обов’язково дійдете до знайомства з двома досить складними темами – інфінітив та герундій. У цьому матеріалі ми зібрали найнеобхідніше, що ви маєте знати про ці «специфічні» дієслова, а також підготували основні правила, що допоможуть вам відрізнити герундій та інфінітив від інших частин мови.

25.08.2023

Правопис слів іншомовного походження

Правопис слів іншомовного походження – одна із найскладніших тем, які вивчають за програмою з української мови в школі. Також запитання із цієї теми щороку з’являються серед списків завдань для складання ДПА, ЗНО та НМТ. Якщо вам треба повторити правила правопису іншомовних слів та надолужити втрачені знання – скористайтеся нашим матеріалом, де ми зібрали основну інформацію з теми.

28.08.2023

Як розрізняти стилі мовлення?

Стилістика є важливим розділом мовознавства, знання якого необхідне випускникам під час складання ЗНО. У тестах питання щодо визначення стильової приналежності запропонованого тексту є обов’язковим. Тому пропонуємо ознайомитися зі статтею і запам’ятати важливий матеріал.

02.09.2023

Як написати рецензію?

Немає нічого складного в написанні рецензії, якщо ви знаєте її структуру та маєте під рукою чіткий план роботи з рекомендаціями та прикладами. У цьому матеріалі ми підготували основну інформацію про те, як правильно скласти огляд на будь-яку роботу: книжку, фільм, статтю тощо

05.09.2023

Архаїзми та неологізми: у чому різниця і як їх використовувати

У цій статті розкажемо вам усе, що потрібно знати про архаїзми, історизми та неологізми: що це за слова, яка між ними різниця, та де їх найчастіше вживають. Скористайтеся нашим матеріалом, якщо ви готуєтеся до ЗНО/НМТ з української мови та літератури, або просто хочете покращити знання із цієї теми.

15.09.2023

Обов’язково до перегляду: 20 найпопулярніших фільмів для підлітків

Зовсім скоро починаються літні канікули і школярі матимуть майже 3 місяці відпочинку. Вільний час можна проводити з користю, наприклад, переглядаючи підбірку наших фільмів. Зібрали список популярних кінострічок, обов’язкових до перегляду для підлітків 12-17 років. Відпочинок-відпочинком, але і про навчання також не варто забувати. Саме час покращити свої знання з основних предметів шкільної програми та підготуватися до нового навчального року. Цікаву інтерактивну програму з різних дисциплін для

25.09.2023

Невідмінювані іменники в українській мові: визначення роду

Мовознавча наука, метою якої є дослідження граматичних значень слів називається морфологією. Слова, відповідно до їхніх граматичних значень поділяють на різні класи – частини мови. Вивчення морфології традиційно розпочинають з іменника, з ним школярі знайомляться ще в 5 класі, а далі поглиблюють свої знання про цю частину мови. В одному матеріалі неможливо охопити всі відомості про іменник. Тому ця стаття буде присвячена незмінюваним іменникам.

27.09.2023

Типові помилки в словосполученнях та реченнях

Синтаксис – це розділ граматики, який вивчає будову словосполучень і речень. Синтаксична будова української мови має свої особливості, які важливо знати. Правильне поєднання слів у словосполучення є показником освіченості людини. Щоб не припускатися помилок під час розмови й не втрачати бали за контрольну роботу чи ЗНО – ознайомтеся із цією статтею.

09.10.2023

Складоподіл VS Правила перенесення слів: спільне і відмінне

З правилами перенесення слів учні знайомляться ще в початковій школі. Але ці знання необхідні чи не щодня. Тому потрібно періодично повторювати цю тему, щоб не припускатися помилок або не уникати перенесення. У цій статті зібрана вся важлива інформація, що стосується складів, складоподілу й перенесення слів в українській мові.

13.10.2023

Що таке вставні слова: поняття, правопис і пунктуація

Вивчаючи речення як синтаксичну одиницю, учні знайомляться з реченнями, ускладненими вставними словами. Під час розгляду цієї теми важливо звернути увагу на пунктуацію і правопис вставних слів. Учні часто помиляються в написанні лексем «на жаль», «по-перше», «начебто», «якраз», бо погано засвоїли правопис вставних слів. Щоб розібратися із цією темою – читайте цей матеріал.

01.11.2023

Безкоштовні уроки з репетитором від BUKI School для клієнтів ПриватБанк

Раді оголосити про наше партнерство з найбільшим банком України - ПриватБанком. Відтепер його клієнти мають унікальну можливість скористатися безкоштовним доступом до трьох індивідуальних онлайн уроків з репетитором на нашій платформі.

19.10.2023

Як розрізняти групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми та пароніми

Вивчення української в школі – це не тільки ключ до відмінних знань і грамотного мовлення, але і важливий крок на шляху до успішного складання іспитів для вступу до ВНЗ. Під час тестування учням щороку трапляються завдання на визначення груп слів за значенням, а саме – синонімів, антонімів, омонімів та паронімів. Тому, якщо ви хочете отримати додаткові бали на НМТ, саме час зайнятися підготовкою із цієї теми. У нашій статті ми розглянемо основні правила вживання синонімів, антонімів та омонімів

19.10.2023

Найпоширеніші художні засоби в українській літературі

Метафори, епітети, гіперболи, порівняння тощо – це художні засоби, які використовують автори для збагачення літературної мови. У цьому матеріалі ми зібрали основну інформацію про найпоширеніші художні засоби, які зустрічаються у творах шкільної програми. Зберігайте нашу статтю, якщо ви готуєтеся до складання іспиту з української літератури, адже питання із цієї теми обов’язково трапляються на олімпіадах, підсумковій атестації в 9 та 11 класах, а також на ЗНО. Якщо потрібна додаткова підтримка,

27.10.2023

Готуємося до НМТ: історія кріпосного права в Україні

Скасування кріпацтва в Російській імперії – важлива подія, що вплинула на історію та розвиток України в ХІХ столітті. Що таке кріпосне право та хто такі кріпаки? У яких умовах мешкали закріпачені українські селяни? Що стало приводом до відміни кріпацтва? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашому матеріалі, який ми спеціально підготували для абітурієнтів, що планують складати НМТ з історії України. Випускникам 11-х класів варто починати підготовку до іспитів якомога раніше, адже відтепер НМ

01.11.2023

Галицько-Волинське князівство в історії України: причини утворення та зовнішня політика

Галицько-Волинська держава є прямою спадкоємицею Київської Русі. Князівство відіграло важливу роль в історії українського народу. Воно стало новим центром політичного та економічного життя після занепаду Києва і зберегло від знищення східну та південну гілки слов’янства. У цьому матеріалі ми зібрали головну інформацію про Галицько-Волинське князівство: від причин утворення до подальшої ролі в історії України.

06.11.2023

Україна в умовах десталінізації: 1950 – 1960 роки ХХ століття

Після закінчення Другої світової війни та смерті Йосипа Сталіна Україна, яка в той час входила до СРСР, потрапила під вплив правління нового «керівника» – Микити Хрущова. Як змінилася економіка та соціально-політичне життя українців в умовах десталінізації? Що відбувалося у 1950-1960-х роках, та як це вплинуло на подальший розвиток України? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашій статті.

15.11.2023

Гетьман Павло Скоропадський та його роль в історії України

Українська держава Павла Скоропадського проіснувала всього 7.5 місяців. Проте навіть за такий короткий час гетьману вдалося провести вдалу соціальну та економічну політику для відновлення нашої незалежності в умовах геополітичної нестабільності та внутрішніх міжусобиць. У цьому матеріалі розкажемо головне, що потрібно знати про Павла Скоропадського та його роль в історії України ХХ століття. Використовуйте нашу статтю для підготовки до НМТ з історії у 2024 році.