Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Як написати власне висловлювання на ЗНО

Твори є невіддільною частиною ЗНО з української мови, а отже кожен учень, що прагне вступити в престижний український виш, мусить вміти на відмінно складати власні висловлення за вимогами зовнішнього незалежного тестування. Гарно написане власне висловлювання максимально може принести 20 балів, тобто скласти чверть вашої оцінки. Ставки високі. Як скласти ефектний та грамотний твір та отримати високий бал — далі в тексті.

Структура власного висловлювання

Власне висловлювання є різновидом твору-роздуму, який характеризується чіткою структурою. Будь-який твір роздум має Вступ, Основну частину та Висновки. У кожному творі-роздумі має бути проголошена теза та подані аргументи до неї, — саме це є головною жанровою ознакою.

Що вирізняє власне висловлювання з решти творів-роздумів, то це чіткіші та суворіші вимоги до змісту та обсягу. Крім трьох основних частин, власне висловлювання обов’язково мусить містити в основній частині два аргументи та два приклади. Щобільше, якщо твір-роздум зазвичай дозволяє наводити приклади як із власного життя, так і із широкого суспільно-політичного контексту, власне висловлювання на ЗНО вимагає посилань на українську літературу та культуру. Відтак, власне висловлювання показує не лише навички критичного та логічного мислення, а й обізнаність абітурієнта в історії, культурі та літературі України.

Отже, власне висловлювання складається зі щонайменше чотирьох абзаців.

 1. Теза
 2. Аргумент + приклад
 3. Аргумент + приклад
 4. Висновок

Допускається також і власне висловлювання, що міститиме щонайменше 6 абзаців, у яких аргументи та приклади подаються окремими структурними одиницями. У такому випадку схема власного висловлювання наступна:

 1. Теза.
 2. Перший аргумент
 3. Перший приклад
 4. Другий аргумент
 5. Другий приклад
 6. Висновок

У тезі автор власного висловлювання подає твердження або позицію з дискусійного питання.

В аргументах, яких має бути щонайменше два, подаються тези, що підтверджують думку, подану у вступі. Зважайте на те, що аргументи мусять бути різними, як і приклади. Дубльовану інформацію оцінять нижче.

У прикладах ви подаєте історію з власного життя, випадок з історичного процесу, посилання на українську або світову культуру та літературу. Приклади, як і аргументи, мають бути релевантними до теми. Детальніше про те, як скласти ефектні аргументи та знайти актуальні приклади ми розповідаємо нижче.

У висновках — підтверджуєте тезу. Формуючи висновок, передивіться весь твір ще раз та переконайтеся в тому, що аргументи, приклади та теза співвідносяться із висновками. Лише в такий спосіб ви зможете отримати найвищий бал за власне висловлювання.

власне висловлювання ЗНО

Рекомендований обсяг власного висловлювання

Наступна вимога, після чіткої структури, — це обсяг твору. Для того, аби твір потрапив на перевірку, потрібно не менше 100 слів. Коротші твори до перевірки не беруть. Роботи, що перевищують 300 слів, або не поміщаються на бланку, теж перевіряти не будуть. Тож рекомендований обсяг від 120 до 200 слів.

Зважайте на свій почерк та стиль мислення. Якщо бачите, пробуючи писати твір, що не вкладаєтесь у нормативи, обов’язково потренуйтеся додатково. Перші кілька творів ви будете рахувати слова вручну, але потім ви навчитеся передбачати приблизний обсяг твору на око.

Теза, аргументи та приклади: як сформувати власне висловлювання

Ваш алгоритм дій в ідеальному світі виглядає так:

 1. Подумайте, що ви можете сказати із запропонованої теми, якою є ваша позиція в поданому дискусійному питанні.
 2. Коли зрозумієте власну позицію, подумайте про те, чому саме ви так думаєте. Це прямий ключ до пошуку якісних аргументів та прикладів. Згадайте свій досвід, життєві історії близьких, релевантні історичні події або особистостей. Уявіть, що ви мусите пояснити свою позицію та переконати у власній правоті людину інших поглядів. Як саме ви б це зробили?
 3. З пригадування та обдумування позиції ви знайдете аргументи, тобто, допоміжні тези, що підтверджують вашу позицію. Щойно ви помітите хоча б два аргументи, можна переходити до пошуку прикладів. Якщо знайшли понад два аргументи, для написання власного висловлювання варто обрати два найсильніших на вашу думку.
 4. Подумайте про ситуації, відтворені в мистецтві, зокрема, українському, що можуть ілюструвати ваші аргументи. Це вже пошук прикладів. Щонайменше один приклад у власному висловлюванні мусить стосуватися української літератури, другий дозволяють обирати на власний розсуд. Однак пам’ятайте: що більшу обізнаність в українській історії та літературі ви покажете, то кращий бал здобудете.
 5. З тези, аргументів та прикладів складіть структуру твору, а потім — і чернетку твору.
 6. Перечитайте чернетку та внесіть правки, перевірте, наскільки переконливими є ваші аргументи. Тренуючись писати власне висловлювання для перевірки себе, можна звертатися до друзів або батьків, а можна — тренуватися разом із викладачем.
 7. Перепишіть твір у чистовик.

Як для 40 хвилин, що відводяться на ЗНО на написання твору, справ багато. Саме тому якісне власне висловлювання на ЗНО потребує попередньої підготовки. Для цього можна писати тренувальні твори самостійно, а можна звернутися за допомогою до фахівця. Під час навчання в BUKI School ви зможете не лише комплексно підтягнути свої знання з граматики та правопису, а й навчитися прозоро та переконливо мислити письмово. Подайте заявку на навчання в BUKI School, і наші оператори підберуть вам викладача з української мови та літератури, що знається на ефективній підготовці до ЗНО.

власне висловлювання ЗНО

Три поради як написати власне висловлювання на ЗНО

Використовуйте різноманітні слова зв’язки. Починайте свій твір зі слів «на мою думку», «я вважаю», «я переконана», «для мене очевидно» тощо. Аргументи можна починати словами «по-перше», «по-друге». Щодо прикладів, вживайте рятівні конструкти: «яскравим прикладом цього є», «неможливо оминути увагою й той факт, що», «це засвідчує», «доказом є», «до речі» та інші. Повний список вступних конструкцій, що додадуть логіки та зв’язності вашому тексту та допоможуть сформулювати думку, можна знайти в посібнику О. М. Авраменка.

Ведіть читацький щоденник. Це допоможе вам краще орієнтуватися в різноманітних прикладах та мати змогу швидко обрати потрібний. Нотуючи твори, записуйте конфлікти, крізь які проходять ключові персонажі, особистісні риси героїв та їхні слабкі сторони. Розпишіть у такий спосіб бодай 5 ключових творів з української літератури, і написання власних висловлювань стане легшим завданням.

Регулярно тренуйтеся писати власні висловлювання. Зробіть розкладання тез на аргументи та приклади своєю рутинною грою та розминкою для мозку. Коли дивитися серіали, аніме, читаєте книжки або комікси — зупиняйтеся на цікавих або дискусійних тезах, що їх висловлюють герої, та пробуйте добрати аргументи на їхню підтримку або спростування.

Типові помилки при написанні власного висловлювання

Дублювання аргументів. Аргументи мусять бути різні. Якщо вони повторюються або переписуються іншими словами, бали зараховані не будуть.

Нерелевантні аргументи або приклади. Наприклад, пояснювати тему цілеспрямованості як запоруки успіху, наводячи приклад колобка — буде сміховинно, і точно не принесе вам гарної оцінки. Подбайте про те, щоб аргументи, приклади та ваша теза співвідносилися між собою.

Видумані історії з життя або посилання на культурні та мистецькі твори, яких не існує. Пишучи твори-роздуми та посилаючись на власний досвід, ви можете заробити додаткові бали. Однак це не значить, що такі особисті приклади можна видумувати. Твори перевіряють дорослі люди, фахівці з мови та літератури, які помітять нереалістичність або вигаданість. Будьте чесними, й отримаєте високу оцінку. Якщо під час продумування прикладів, на думку не спадає нічого, завчасно ознайомтеся з біографіями видатних людей або іншими темами. Такі посилання зазвичай оцінюються вище.

Замало або забагато деталей. Посилаючись на твори, не переказуйте їх. Водночас намагайтеся лаконічно викласти саме той епізод або рису героя чи історичного діяча, що ілюструє ваш аргумент.

Сплутаність аргументів та прикладів. Для кожного приклада та аргументу у творі передбачене окреме місце. Не пишіть «По-перше, існує приклад». По-перше, + аргумент. І лише далі — приклад.

Невідповідність структурним вимогам. Кожен твір має місити в собі чітко відділені на письмі та змістовно частини. Висновок має виходити зі вступу, а не суперечити йому. Аргументи та приклади мусять відповідати загальновідомим фактам, які можна підтвердити.

Граматика, синтаксис, пунктуація та слововживання.

Щоби не припускатися зайвих помилок, потрібно писати лаконічно. Якщо не знаєте, чи потрібно ставити кому в складному реченні, розбийте його на два простих. Якщо від стресу забули правопис того чи іншого слова, використайте його синонім. У процесі підготовки до тестування та написання пробних власних висловлювань ви зможете суттєво покращити свої знання на індивідуальних заняттях із репетитором з української мови та літератури, якого можна знайти на BUKI School. Однак навіть без допомоги фахівця, ми можете вирішити складні мовні моменти, переформулювавши їх.

Приклади власного висловлювання

На освітньому ресурсі Osvita.ua ви можете знайти багато влучних та якісних прикладів власного висловлювання для ЗНО різних років. Переглянути їх можна тут.

Автор:

27.05.2024

Додаток, означення та обставина в реченні

Додаток, означення і обставина – це не просто другорядні члени. Це основний будівельний матеріал для доповнення, розширення та уточнення підмета і присудка в реченнях. На які питання вони відповідають та які функції виконують? Відповіді знайдете в цьому матеріалі. Зберігайте його собі, якщо хочете покращити знання з української мови, або підготуватися до складання НМТ у 2024 році.

21.05.2024

Класифікація речень в українській мові: види з прикладами

Думаєте, що в українській мові не так уже й багато видів речень? Помиляєтеся! Адже крім загальновідомих розповідних, питальних та спонукальних є ще з півдесятка класифікацій, за якими можна розрізняти речення. У цьому матеріалі ми розкажемо про основні види за метою висловлювання, емоційним забарвленням, будовою, граматичною основою та наявністю другорядних членів.

17.05.2024

Загублена і віднайдена: про літеру «ґ» в українській мові

Ґанок і ґудзик – напевно, перші слова, що спадають більшості людей на думку, коли мова йде про літеру «ґ». Хоча ця буква не надто поширена в нашому лексиконі, сучасний словник Бориса Грінченка нараховує аж 270 слів, що починаються з неї. Давайте разом пригадаємо, як «ґ» з’явилася в українській мові. Чому вона на деякий час зникла, а потім знову повернулася? Які слова ви знали, а про існування яких ви навіть не здогадувалися? Відповіді знайдете нижче.

30.04.2024

Узгодження числівників з іменниками: просто про складне

Запитайте в будь-кого, яка частина української мови є найскладнішою, і більшість людей гарантовано згадають про числівник. А особливо про узгодження числівників з іменниками, яке спричиняє труднощі не тільки в учнів та абітурієнтів, що готуються до НМТ, а і кваліфікованих викладачів. Тож, спробуємо в цьому матеріалі разом розібратися, як правильно: «три людини» чи «троє людей», «чотири хлопці» чи «четверо хлопців», «півтори груші» чи «півтора груші».

26.04.2024

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.

17.04.2024

Головні члени речення в українській мові

Ще в початкових класах на уроках з української мови діти починають вивчати важливу тему – про структуру речення, його головні та другорядні члени. У цій статті ми зібрали основну інформацію про підмет і присудок: що вони означають, на які питання відповідають, якими бувають та які функції виконують. Зберігайте матеріал, щоб згадати теорію та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи іспиту. А якщо вам потрібна допомога, запишіться на додаткові заняття з репетитором з української мови. Ш

01.01.1970

Як підготувати та оформити реферат у школу?

Серед безлічі письмових завдань для школярів та студентів одним із найпопулярніших є реферат. Він вважається легкою письмовою роботою, оскільки його ціль – перевірити та закріпити знання із заданої теми.

21.08.2023

Правила вживання апострофа

Учні знайомлять з апострофом ще в початковій школі, а в 5 класі вивчають правила його вживання. Завдання із цієї теми часто трапляються на ЗНО, адже програма тестування передбачає перевірку знань абітурієнтів з орфографії. Ця стаття про апостроф підійде для школярів, які вперше вивчають тему та тих, хто вже розпочав підготовку до ЗНО й повторює матеріал.

01.08.2023

1649 – 1657 роки в історії України

Навесні 1648 року почалося українське повстання (національно-визвольна війна) під проводом величного гетьмана Богдана Хмельницького. Наступні роки мали важливе значення для української історії, а також історії всієї Центрально-Східної Європи. Які воєнно-політичні події відбувалися в цей проміжок часу, причини їхнього виникнення та наслідки розберемо в нашому матеріалі.