Вміння оперувати числами – життєво необхідна навичка, яка стане в нагоді кожному незалежно від професії. Починати знайомство з цифрами та арифметичними діями краще у дошкільному віці, щоб на уроках математики дитина почувалася комфортно і впевнено. Як зацікавити дитину рахунком, читайте далі у статті.
Вивчаємо цифри з дитиною: з чого почати
Давайте розглянемо бажані математичні вміння і навички дитини залежно від віку.
Вік дитини |
Над розвитком яких навичок можна попрацювати батькам? |
Близько 1 року |
Вмикаємо дитині пісеньки з цифрами, лічилки, показуємо яскраві малюнки з цифрами. |
Після 1 року |
Вчимо дитину розрізняти поняття «один» і «багато» за допомогою іграшок, відкладаючи одну іграшку від решти. |
Близько 3 років |
Знайомство з розміром предметів (великий-маленький) та порівнянням кількості (більше-менше). Познайомте дитину із зображеннями цифр у вигляді асоціацій, наприклад цифра 2 схожа на лебедя, 8 – на окуляри або сніговика, 9 – на повітряну кульку тощо. |
4 роки |
Спочатку пробуємо розрізняти цифри, потім вчимося рахувати до 10. |
5-6 років |
Даємо дитині розуміння кількісного значення числа, навчаємо розкладати числа на складові, порівнювати цифри за критерієм «більше-менше», усно рахувати в межах 10. |
Вчимося рахувати до 10
Математичні навички надзвичайно важливо формувати у віці близько 3-4 років. Батьки можуть розвивати їх самостійно або звернутися до сертифікованих спеціалістів BUKI School.
Рахуємо до 10: основні методи
- Наочний – використання карток та ілюстрацій. Придбайте або роздрукуйте картки з цифрами та улюбленими зображеннями дитини – тваринами, іграшками, фруктами тощо. Можна використовувати картки Домана. Показуючи дитині ілюстрацію, проговорюйте назви предметів та їх кількість. Згодом, коли малюк звикне до такого формату гри, закривайте частину картки з цифрою і просіть дитину порахувати зображені предмети самостійно.
- Ігри з предметами – найбільш ефективний метод раннього математичного розвитку. Використовувати можна що завгодно – кубики, олівці, фішки, кульки, іграшки. Спочатку варто показати малюку, як утворюються ті чи інші цифри: відкласти одну іграшку (це 1), додати до неї ще одну (це вже 2), цифру 3 можна розкласти на 2+1, 4 – на 2+2, 5 – на 3+2 і т.д.
- Рахунок під час прогулянки – відповідь на запитання, як навчити дитину рахувати подумки. Рахуйте з дитиною предмети, людей, тварин, які трапляються вам по дорозі.
- Вивчення лічилок – хороший допоміжний метод для розвитку пам’яті загалом та запам’ятовування чисел.
Вчимося рахувати до 20
Переходити до складнішого рахунку слід у тому разі, якщо дитина добре засвоїла рахунок до 10.
Рахуємо до 20: ключові правила
Вивчення цифр має відбуватися в ігровій формі і лише за наявності у вашої дитини бажання та зацікавлення. Отже:
- так само слід використовувати підручні засоби і наочні предмети;
- навчіть дитину рахувати на пальцях і показувати кількість пальців, що відповідає заданому числу;
- давайте дитині прості задачі зі зрозумілими для неї предметами:
Сергійко купив 10 шоколадних цукерок, 2 він з’їв по дорозі додому, скільки цукерок залишилось у хлопчика?
- Унаочнюйте розв’язок за допомогою іграшок;
- показуйте дитині ілюстрації, які демонструють рахунок у межах 20 та прості приклади додавання і віднімання.
Вчимося рахувати до 100
Навчати дитину оперувати двоцифровими числами можна з 6-річного віку, якщо вона виявляє до цього інтерес.
Усний рахунок в межах 100: покроковий алгоритм дій для батьків
- Навчіть дитину розрізняти одиниці і десятки. Покажіть за допомогою кубиків і подібних речей, що, наприклад, число 30 – це 3 десятки, 25 – це 2 десятки і 5 одиниць.
- Вивчайте числа поступово. Скажімо, для кожного десятка виділіть два дні – один на вивчення, один – на закріплення і повторення.
- Розв’язуйте багато прикладів. Напишіть приклад на папері і запропонуйте дитині відтворити його за допомогою паличок, рахівниці, іграшок.
- Поступово переходьте до усного рахунку. Якщо дитина збивається, їй важко рахувати великі числа, порадьте перевіряти себе за допомогою підручних засобів або пальців рук.
Рахуємо до 100: веселі ігри
- Цифри-сусіди – потрібно знайти зображення цифр, які стоять перед і після вказаної цифри.
- Втрачена цифра – дитині дають зображення цифрового ряду з однією пропущеною цифрою, яку треба знайти на картках або дописати самостійно.
- Заблукалі цифри – є перша і остання цифри ряду; картки з цифрами, що між ними, розкидані у хаотичному порядку. Малечі потрібно відновити правильний порядок цифр.
- Допоможи улюбленому герою – дошкільник має допомогти персонажеві мультфільму пройти лабіринт, розв’язуючи приклади та виправляючи помилки персонажа.
Як навчити дитину додавати й віднімати?
Розглянемо 3 найпоширеніші способи:
- 1-й спосіб – рахунок на пальцях, спочатку даємо приклади в межах 10;
- 2-й спосіб – лічба за допомогою предметів;
- 3-й спосіб – рахунок на лінійці. За допомогою поділок з цифрами можна відмічати на лінійці певне число, яке потрібно додати або відняти. Під час додавання цифри відмічають у порядку збільшення, а під час віднімання – у порядку зменшення.
Як навчити дитину додавати і віднімати в межах 100?
Після того як малеча навчилася швидко і вправно рахувати в межах 10, переходьте до основ ментальної арифметики. Спочатку покажіть дитині, як розкладати числа на письмі, додавати десятки до десятків, а одиниці – до одиниць. Наприклад, 25+43 = (20+5) + (40+3) = (20+ 40) + (5 + 3). Аналогічно розписуємо віднімання.
Також варто відразу пояснити дитині, як виконувати ці математичні операції в стовпчик. Основні правила.
- Записуємо одиниці під одиницями, десятки – під десятками.
- Якщо сума одиниць – двозначне число, «позичаємо» одну одиничку десяткам.
- Якщо зменшуване є меншим за від’ємник, забираємо одну одиничку в десятків. В результаті віднімаємо одиниці від двозначного числа.
Як навчити дитину ділити та множити?
Найперше школяреві треба опанувати табличку множення.
Як вивчити табличку множення за 5 хвилин?
- Спочатку краще пояснити суть множення на простих прикладах (наприклад, 2×5 означає взяти по 5 кубиків 2 рази) і навчити дитину рахувати за допомогою підручних матеріалів, як і з додаванням.
- Під час множення на 3, використовуйте схему а×3+а.
- Під час множення на 4, 6 і 8, розкладайте ці числа з використанням множення на 2.
- Число, помножене на 5, є половиною того самого числа, помноженого на 10.
- Схема множення на 9: а×9 = а×10–а.
Як пояснити дитині ділення за 3 клас?
По суті, просте ділення – це таблиця множення у зворотному порядку. Щоб інформація надійно закріпилася, дії з ділення потрібно виконувати письмово.
Ділення стовпчиком, безперечно, одна з найскладніших математичних тем у початковій школі. Більшості батьків потрібно досить довго розбиратися, як доступно і лаконічно пояснити цю тему дитині.
Тож чому б не скористатися допомогою репетитора? Фахівець своєї справи, репетитор з математики, володіє професійними новітніми методиками пояснення та адаптує їх відповідно до інтелектуальних здібностей кожної дитини.