Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Як навчити дитину рахувати?

Вміння оперувати числами – життєво необхідна навичка, яка стане в нагоді кожному незалежно від професії. Починати знайомство з цифрами та арифметичними діями краще у дошкільному віці, щоб на уроках математики дитина почувалася комфортно і впевнено. Як зацікавити дитину рахунком, читайте далі у статті.

Вивчаємо цифри з дитиною: з чого почати

Давайте розглянемо бажані математичні вміння і навички дитини залежно від віку.

 

Вік дитини

Над розвитком яких навичок можна попрацювати батькам?

Близько 1 року

Вмикаємо дитині пісеньки з цифрами, лічилки, показуємо яскраві малюнки з цифрами.

Після 1 року

Вчимо дитину розрізняти поняття «один» і «багато» за допомогою іграшок, відкладаючи одну іграшку від решти.

Близько 3 років

Знайомство з розміром предметів (великий-маленький) та порівнянням кількості (більше-менше). Познайомте дитину із зображеннями цифр у вигляді асоціацій, наприклад цифра 2 схожа на лебедя, 8 – на окуляри або сніговика, 9 – на повітряну кульку тощо.

4 роки

Спочатку пробуємо розрізняти цифри, потім вчимося рахувати до 10.

5-6 років

Даємо дитині розуміння кількісного значення числа, навчаємо розкладати числа на складові, порівнювати цифри за критерієм «більше-менше», усно рахувати в межах 10.

Вчимося рахувати до 10

Математичні навички надзвичайно важливо формувати у віці близько 3-4 років. Батьки можуть розвивати їх самостійно або звернутися до сертифікованих спеціалістів BUKI School.

Рахуємо до 10: основні методи

 • Наочний – використання карток та ілюстрацій. Придбайте або роздрукуйте картки з цифрами та улюбленими зображеннями дитини – тваринами, іграшками, фруктами тощо. Можна використовувати картки Домана. Показуючи дитині ілюстрацію, проговорюйте назви предметів та їх кількість. Згодом, коли малюк звикне до такого формату гри, закривайте частину картки з цифрою і просіть дитину порахувати зображені предмети самостійно.
 • Ігри з предметами – найбільш ефективний метод раннього математичного розвитку. Використовувати можна що завгодно – кубики, олівці, фішки, кульки, іграшки. Спочатку варто показати малюку, як утворюються ті чи інші цифри: відкласти одну іграшку (це 1), додати до неї ще одну (це вже 2), цифру 3 можна розкласти на 2+1, 4 – на 2+2, 5 – на 3+2 і т.д.
 • Рахунок під час прогулянки – відповідь на запитання, як навчити дитину рахувати подумки. Рахуйте з дитиною предмети, людей, тварин, які трапляються вам по дорозі.
 • Вивчення лічилок – хороший допоміжний метод для розвитку пам’яті загалом та запам’ятовування чисел.

Вчимося рахувати до 20

Переходити до складнішого рахунку слід у тому разі, якщо дитина добре засвоїла рахунок до 10.

Рахуємо до 20: ключові правила

Вивчення цифр має відбуватися в ігровій формі і лише за наявності у вашої дитини бажання та зацікавлення. Отже:

 • так само слід використовувати підручні засоби і наочні предмети;
 • навчіть дитину рахувати на пальцях і показувати кількість пальців, що відповідає заданому числу;
 • давайте дитині прості задачі зі зрозумілими для неї предметами:

Сергійко купив 10 шоколадних цукерок, 2 він з’їв по дорозі додому, скільки цукерок залишилось у хлопчика?

 • Унаочнюйте розв’язок за допомогою іграшок;
 • показуйте дитині ілюстрації, які демонструють рахунок у межах 20 та прості приклади додавання і віднімання.

Вчимося рахувати до 100

Навчати дитину оперувати двоцифровими числами можна з 6-річного віку, якщо вона виявляє до цього інтерес.

Усний рахунок в межах 100: покроковий алгоритм дій для батьків

 1. Навчіть дитину розрізняти одиниці і десятки. Покажіть за допомогою кубиків і подібних речей, що, наприклад, число 30 – це 3 десятки, 25 – це 2 десятки і 5 одиниць.
 2. Вивчайте числа поступово. Скажімо, для кожного десятка виділіть два дні – один на вивчення, один – на закріплення і повторення.
 3. Розв’язуйте багато прикладів. Напишіть приклад на папері і запропонуйте дитині відтворити його за допомогою паличок, рахівниці, іграшок.
 4. Поступово переходьте до усного рахунку. Якщо дитина збивається, їй важко рахувати великі числа, порадьте перевіряти себе за допомогою підручних засобів або пальців рук.

Рахуємо до 100: веселі ігри

 • Цифри-сусіди – потрібно знайти зображення цифр, які стоять перед і після вказаної цифри.
 • Втрачена цифра – дитині дають зображення цифрового ряду з однією пропущеною цифрою, яку треба знайти на картках або дописати самостійно.
 • Заблукалі цифри – є перша і остання цифри ряду; картки з цифрами, що між ними, розкидані у хаотичному порядку. Малечі потрібно відновити правильний порядок цифр.
 • Допоможи улюбленому герою – дошкільник має допомогти персонажеві мультфільму пройти лабіринт, розв’язуючи приклади та виправляючи помилки персонажа.

Як навчити дитину додавати й віднімати?

Розглянемо 3 найпоширеніші способи:

 • 1-й спосіб – рахунок на пальцях, спочатку даємо приклади в межах 10;
 • 2-й спосіб – лічба за допомогою предметів;
 • 3-й спосіб – рахунок на лінійці. За допомогою поділок з цифрами можна відмічати на лінійці певне число, яке потрібно додати або відняти. Під час додавання цифри відмічають у порядку збільшення, а під час віднімання – у порядку зменшення.

Як навчити дитину додавати і віднімати в межах 100?

Після того як малеча навчилася швидко і вправно рахувати в межах 10, переходьте до основ ментальної арифметики. Спочатку покажіть дитині, як розкладати числа на письмі, додавати десятки до десятків, а одиниці – до одиниць. Наприклад, 25+43 = (20+5) + (40+3) = (20+ 40) + (5 + 3). Аналогічно розписуємо віднімання.

Також варто відразу пояснити дитині, як виконувати ці математичні операції в стовпчик. Основні правила.

 1. Записуємо одиниці під одиницями, десятки – під десятками.
 2. Якщо сума одиниць – двозначне число, «позичаємо» одну одиничку десяткам.
 3. Якщо зменшуване є меншим за від’ємник, забираємо одну одиничку в десятків. В результаті віднімаємо одиниці від двозначного числа.

Як навчити дитину ділити та множити?

Найперше школяреві треба опанувати табличку множення.

Як вивчити табличку множення за 5 хвилин?

 1. Спочатку краще пояснити суть множення на простих прикладах (наприклад, 2×5 означає взяти по 5 кубиків 2 рази) і навчити дитину рахувати за допомогою підручних матеріалів, як і з додаванням.
 2. Під час множення на 3, використовуйте схему а×3+а.
 3. Під час множення на 4, 6 і 8, розкладайте ці числа з використанням множення на 2.
 4. Число, помножене на 5, є половиною того самого числа, помноженого на 10.
 5. Схема множення на 9: а×9 = а×10–а.

Як пояснити дитині ділення за 3 клас?

По суті, просте ділення – це таблиця множення у зворотному порядку. Щоб інформація надійно закріпилася, дії з ділення потрібно виконувати письмово.

Ділення стовпчиком, безперечно, одна з найскладніших математичних тем у початковій школі. Більшості батьків потрібно досить довго розбиратися, як доступно і лаконічно пояснити цю тему дитині.

Тож чому б не скористатися допомогою репетитора? Фахівець своєї справи, репетитор з математики, володіє професійними новітніми методиками пояснення та адаптує їх відповідно до інтелектуальних здібностей кожної дитини.

Автор:

08.12.2023

Вступ до Богомольця у 2024 році: основне про університет

«Вік живи – вік учись». Це прислів’я ідеально підходить для студентів медичних університетів, адже, якщо порахувати тривалість навчання на магістратурі, інтернатурі, ординатурі та аспірантурі – виходить понад 10 років (у найкращому випадку). В Україні підготовкою медичних фахівців займаються декілька ВНЗ, проте найпопулярнішим є університет Богомольця. Яка вартість навчання в цьому виші, які предмети НМТ потрібно складати та, на які факультети можна вступати – розкажемо в цьому матеріалі.

06.12.2023

Львівська політехніка: умови вступу на 2024 рік

Львівську політехніку можна назвати Гулівером у світі вітчизняних ВНЗ, або просто – одним із найкращих та найпрестижніших університетів України та всієї Східної Європи. Для абітурієнтів, що мріють здобути якісну технічну освіту, цей заклад посідає перші позиції рейтингу. Які умови вступу до Львівського політехнічного університету у 2024 році? На яких факультетах можна навчатися та, яка вартість на різних спеціальностях? Відповіді на ці питання знайдете нижче.

30.11.2023

Вступ у КНЕУ 2024: довідка для абітурієнта

Де в Україні здобути якісну економічну освіту? Звичайно ж, у Київському національному економічному університеті. Цей ВНЗ вважається одним із найкращих та найпрестижніших вищих навчальних закладів економічного спрямування. Він увійшов до п’ятірки найкращих університетів України в рейтингу-2021 журналу «Деньги.ua» та 441 місце серед університетів Центральної і Східної Європи за даними Webometrics Ranking of World's Universities. Якщо ви хочете навчатися в КНЕУ, дізнавайтеся про умови вступу до ВНЗ

03.11.2023

Вступ до академії Ярослава Мудрого у 2024 році: довідка для абітурієнта

Одинадцятикласникам, що планують вступати на юридичний факультет у 2024 році потрібно серйозно підійти до вибору престижного навчального закладу з гарною освітньо-практичною базою. В Україні одним із найкращих ВНЗ за цим напрямком є Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. У цій статті ми розповіли основне про нього: що треба знати про вступ до академії, які предмети складати на НМТ, які є факультети та вартість навчання у 2024/2025 навчальному році.

30.10.2023

Вступ до КНУ ім. Шевченка у 2024 році: умови та правила прийому

Мрієте навчатися в престижному університеті, проте не хочете задля цього їхати за кордон? В Україні є достатньо навчальних закладів вищої освіти, що мають змогу дати своїм студентам міцну освітню програму, не гіршу ніж у європейських чи американських ВНЗ. Серед них – КНУ ім. Шевченка. У цьому матеріалі розкажемо все, що потрібно знати про вступ до КНУ: факти про університет, назви факультетів та спеціальностей, умови прийому та вартість навчання у 2024 році.

27.10.2023

Формули для НМТ з математики у 2024 році: пояснення та приклади завдань

Молитви абітурієнтів, які складають ЗНО/НМТ із математики були почуті й до тестового зошита з 2021 року крім блоку завдань почали додавати блок із формулами, які можна використовувати під час іспиту. Це значно полегшило підготовку до мультипредметного тесту, оскільки школярам більше не потрібно напам’ять вчити всі формули. Проте, своєрідна шпаргалка допоможе не всім. Мало бачити її перед очима – потрібно її розуміти. У цьому матеріалі ми зібрали всі формули, які будуть на НМТ із математики у 202

31.08.2023

Цікаві математичні загадки та задачі

Школярам на уроках математики, олімпіадах і навіть на ЗНО (НМТ) можуть запропонувати виконати завдання на логіку. Уміння виконувати подібні завдання дасть змогу отримати гарну оцінку за поточну тему, зайняти перше місце на конкурсі чи скласти іспит на найвищий бал. Але розв’язання цікавих задач з математики корисно для дітей та дорослих будь-якого віку. Тому пропонуємо потренуватися та подумати над відповідями до запропонованих головоломок та загадок. У кінці кожного розділу ви знайдете відпові

13.09.2023

Як розраховувати бали НМТ у 2024 році?

Навчальний рік для випускників 11-х класів добігає кінця, тому саме час остаточно визначитися із вибором предметів НМТ і ознайомитися із правилами розрахунку балів за іспити. Зібрали для вас основну інформацію щодо НМТ у 2023 році, а також таблиці переведення балів з усіх предметів вступної кампанії. Правильна підготовка до мультитесту – це ваша запорука успішного вступу до одного з українських ВНЗ. Скористайтеся підтримкою професійних репетиторів онлайн-школи БукіСкул, які точно знають, як ефе

30.11.2023

Вступ у КНЕУ 2024: довідка для абітурієнта

Де в Україні здобути якісну економічну освіту? Звичайно ж, у Київському національному економічному університеті. Цей ВНЗ вважається одним із найкращих та найпрестижніших вищих навчальних закладів економічного спрямування. Він увійшов до п’ятірки найкращих університетів України в рейтингу-2021 журналу «Деньги.ua» та 441 місце серед університетів Центральної і Східної Європи за даними Webometrics Ranking of World's Universities. Якщо ви хочете навчатися в КНЕУ, дізнавайтеся про умови вступу до ВНЗ