Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Порядок виконання арифметичних дій: як швидко розв’язувати приклади

  1. Порядок виконання арифметичних дій
  2. Порядок виконання арифметичних дій у формулах в табличному процесорі
  3. Порядок виконання дій у виразах 5 клас

Часто вирішення нескладних прикладів може стати справжньою головоломкою навіть для дорослих. Ключ до правильного розв’язання — знання простих правил порядку виконання дій. Тож у цьому матеріалі ви дізнаєтесь про порядок дій в математиці, якого слід чітко дотримуватись. Це допоможе легше працювати з формулами та швидше робити розрахункові дії.

Порядок виконання арифметичних дій

Завдання пов’язані з додаванням, відніманням, множенням та діленням в одному прикладі можуть викликати труднощі з тим, яку дію виконувати першою. Тому ми підготували основні правила, які допоможуть у цьому розібратися як учням, так і їх батькам. 

Правило 1

Дії з додавання та віднімання виконуються зліва направо, як вони й записані. Це правило застосовується, якщо у вашому прикладі немає дужок. 

a+b-c+d — дії виконуються за порядком

Правило 2

Якщо у прикладі є дужки, то спочатку треба виконати дії в дужках, а потім виконувати їх послідовно зліва направо. 

a+(b-c)+d — спочатку виконується дія b-c

Правило 3 

Якщо у прикладі є дії на множення і ділення, а також додавання чи віднімання, то спершу робимо множення/ділення за порядком, а далі – інші дії в порядку їх запису. 

a+b×c-d÷e — перша дія – b×c, друга дія – d÷e, потім — додавання і віднімання

Правило 4

У вашому прикладі є дії на множення та ділення, додавання, віднімання, окремі дії записані у дужках. За такої умови перш за все виконуються дії в дужках, далі – множення чи ділення по черзі і потім – додавання чи віднімання за порядком. 

a+b×(c-d)÷e — спочатку виконуємо дію c-d, потім – множення, потім – ділення й остання дія – додавання 

Читайте також: Формули для НМТ з математики

Якщо у вашої дитини є труднощі з математикою, звертайтесь в онлайн-школу BUKI School. Заняття проходять віч-на-віч з кваліфікованим викладачем та використанням сучасних технологій. Залежно від віку й мети навчання педагог допоможе скласти персональну навчальну програму та зручний графік. 

Приклади на порядок дій 3 клас

  1. 34 + 18 – 20 = 52 – 20 = 32
  2. 67 – 10 + 33 – 12 = 57 + 33 – 12 = 90 – 12 = 78

Розглянемо також приклади з дужками:

  1. 11 + (37 – 24) + 16 = 11 + 13 + 16 = 24 + 16 = 40
  2. 116 – 53 – (16 + 19) = 116 – 53 – 35 = 63 – 35 = 28
  3. (8 + 2) × (3 – 1) = 10 × 2 = 20

Що перше – множення чи ділення? Це питання часто виникає під час розв’язання прикладів з кількома різними діями. Відповідь дуже проста: дії з множення чи ділення виконуються в порядку їх запису. Ось приклади:

  1. 205 – 90 ÷ 3 + 1 = 205 – 30 + 1 = 176
  2. 35 + 81 ÷ 9 – 6 × 7 = 35 + 9 – 42 = 44 – 42 = 2

Читайте також: Математика в житті

Порядок виконання арифметичних дій у формулах в табличному процесорі

Для зручного автоматичного розрахунку за формулами можемо використовувати табличний процесор Excel. Більш детально розглянемо цю функцію у рішенні прикладів. Так, нам потрібно визначити, на скільки відсотків число А більше за число В. А = 866, В = 591.

Дізнатися відсоток можна за формулою: P = (A - B) ÷ B × 100%. 

Спочатку записуємо назви клітинок у першому рядку А, В і С. Рядком нижче записуємо числові значення. А в рядку С2 саму формулу, починаючи зі знака «=». Назва клітинок – це їх безпосередня адреса в таблиці: =(A2- B2)/B2*100%. 

Отже, порядок арифметичних дій такий: спочатку виконується дія в дужках, потім ділення і множення. У клітинці С2 отримуємо автоматичну відповідь. 

Порядок виконання дій у виразах 5 клас

У 5 та 6 класах учні мають справу з дещо складнішими числовими виразами. 

Правило 1

Якщо у дужки взято вираз, що містить дії множення/ділення і додавання/віднімання, то в дужках спершу виконується ділення чи множення, а потім додавання чи віднімання. Подивимось, як виглядає порядок арифметичних дій на прикладі.

100 – 25 ÷ 5 + 4 × 8 = 100 – 5 + 32 = 95 + 32 = 127

Тепер додамо у цей приклад дужки:

100 – (25 ÷ 5 + 4) × 8 = 100 – (5 + 4) × 8 = 100 – 9 × 8 = 100 – 72 = 28

Як бачимо, рішення прикладів залежить від того, як у них розставлені дужки. 

Правило 2 

Під час піднесення до степеня виразу в дужках, спочатку виконуються дії в дужках, потім дії з піднесенням чисел, далі – всі інші дії. Наприклад:

(24 – 10)2 + 28 ÷ 7 = 42 + 28 ÷ 7 = 16 + 28 ÷ 7 = 16 + 4 = 20

Правило 3

Добування кореня виконується після дій у дужках, потім – інші дії послідовно. 

√(24 – 10) + 28 ÷ 7 = √4 + 28 ÷ 7 = 2 + 28 ÷ 7 = 2 + 4 = 6

Вирази з множенням і діленням, піднесенням до степеня – прикладів дуже багато. Такі приклади допоможуть дитині краще зрозуміти матеріал. Проте, найефективніше виконання завдань різної складності пояснить репетитор з математики.

Читайте також: Математичні загадки та задачі

Автор:

Порядок виконання арифметичних дій

Що таке порядок виконання арифметичних дій?

Це певна послідовність виконання додавання, віднімання, множення та ділення в одному прикладі для отримання правильного результату.

Чому важливо знати порядок виконання дій?

Дотримання правильного порядку допомагає уникнути помилок у розв’язанні прикладів та правильно виконувати математичні дії.

Як навчити дитину порядку арифметичних дій?

Пояснюйте за допомогою прикладів та вправ, практикуйте виконання дій у прикладах різної складності.

26.08.2024

Логарифми: формули та властивості

Логарифми – важливий елемент шкільної програми з математики та часто зустрічаються у завданнях Національного мультипредметного тесту. Вони, як і інші поняття в математиці, виникли не випадково, а через нерозв’язність деяких математичних задач. Давайте детальніше розглянемо основні формули та властивості логарифмів.

22.07.2024

Історія та значення числа Пі, його використання в різних галузях науки та техніки

Це одна з «найпопулярніших» математичних констант, про яку знає чи не кожен школяр. Але в школі діти вивчають, що число Пі дорівнює 3,14, а про важливість використання цієї константи в різних галузях, від геометрії до сучасних технологій, відомо небагатьом.

22.06.2024

Як не забути математику влітку: математичні завдання для школярів

Під час літніх канікул у школярів є чимало вільного часу, який вони витрачають на прогулянки з друзями та комп’ютерні ігри. А як щодо цікавої математичної дуелі з однокласником або складного завдання з математики на логіку? Може здатися не найвеселішою ідеєю, але варто тільки спробувати. Читайте цю статтю і знаходьте нові корисні ідеї для повторення і цікавого вивчення математики.

08.12.2023

Вступ до Богомольця у 2024 році: основне про університет

«Вік живи – вік учись». Це прислів’я ідеально підходить для студентів медичних університетів, адже, якщо порахувати тривалість навчання на магістратурі, інтернатурі, ординатурі та аспірантурі – виходить понад 10 років (у найкращому випадку). В Україні підготовкою медичних фахівців займаються декілька ВНЗ, проте найпопулярнішим є університет Богомольця. Яка вартість навчання в цьому виші, які предмети НМТ потрібно складати та, на які факультети можна вступати – розкажемо в цьому матеріалі.

06.12.2023

Львівська політехніка: умови вступу на 2024 рік

Львівську політехніку можна назвати Гулівером у світі вітчизняних ВНЗ, або просто – одним із найкращих та найпрестижніших університетів України та всієї Східної Європи. Для абітурієнтів, що мріють здобути якісну технічну освіту, цей заклад посідає перші позиції рейтингу. Які умови вступу до Львівського політехнічного університету у 2024 році? На яких факультетах можна навчатися та, яка вартість на різних спеціальностях? Відповіді на ці питання знайдете нижче.

30.11.2023

Вступ у КНЕУ 2024: довідка для абітурієнта

Де в Україні здобути якісну економічну освіту? Звичайно ж, у Київському національному економічному університеті. Цей ВНЗ вважається одним із найкращих та найпрестижніших вищих навчальних закладів економічного спрямування. Він увійшов до п’ятірки найкращих університетів України в рейтингу-2021 журналу «Деньги.ua» та 441 місце серед університетів Центральної і Східної Європи за даними Webometrics Ranking of World's Universities. Якщо ви хочете навчатися в КНЕУ, дізнавайтеся про умови вступу до ВНЗ

07.09.2023

Як математика допомагає в реальному житті

Під час навчання в школі учні часто замислюються, чи знадобляться їм знання з певних предметів у реальному житті. Наприклад, умовний десятикласник вивчає теми «Тригонометричні функції» чи «Геометрична прогресія», хоча він уже вирішив вступати на філологічний факультет. І в його голові виникає логічне питання — навіщо це все мені знати? З цієї статті ви дізнаєтеся про значення математики в побуті та про професії, у яких неможливо обійтися без цієї точної науки.

11.09.2023

Готуємось до НМТ із біології: корисні ресурси

У 2023 році з огляду на безпекову ситуацію в країні класичний формат ЗНО з біології трансформовано в НМТ – національний мультимедійний тест. Усі зміни зроблені для того, щоб кожен абітурієнт зміг легше і швидше скласти іспити та вступити до омріяного вишу. Важливо розібратися з усіма нововведеннями й запам’ятати важливі дати для вступників.

27.10.2023

Формули для НМТ з математики у 2024 році: пояснення та приклади завдань

Молитви абітурієнтів, які складають ЗНО/НМТ із математики були почуті й до тестового зошита з 2021 року крім блоку завдань почали додавати блок із формулами, які можна використовувати під час іспиту. Це значно полегшило підготовку до мультипредметного тесту, оскільки школярам більше не потрібно напам’ять вчити всі формули. Проте, своєрідна шпаргалка допоможе не всім. Мало бачити її перед очима – потрібно її розуміти. У цьому матеріалі ми зібрали всі формули, які будуть на НМТ із математики у 202