Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

З чого почати вивчення польської?

Знання польської мови дає змогу без перешкод спілкуватися з персоналом готелів, продавцями в магазинах, питати в перехожих місцеперебування конкретної локації чи навіть просити допомоги в надзвичайних ситуаціях.

Вивчення нової мови завжди лякає, але близько 70% лексики польської та української мови дуже схожі. Абітурієнти та люди, які шукають роботу в Польщі вивчають польську до достатнього для розуміння рівня приблизно за 6-9 місяців. Як цікаво та швидко вивчити польську мову з нуля - читайте в цій статті

Навіщо вчити польську?

Польська мова дуже популярна серед українців. Дослідження польської компанії Nasmi свідчать про те, що майже третина українців знає польську. Вивчати цю мову прагнуть з наступних причин.

Навчання в польських вишах

Багато випускників обирають навчання у Польщі. У 2021 році в Польщі навчалось майже 40000 українських студентів. Серед найпопулярніших вишів:

 • Ягеллонський університет у Кракові;
 • Варшавський університет;
 • Гданська політехніка.

Викладають в університетах польською та англійською мовами, але для більш комфортного перебування в країні абітурієнти заздалегідь вивчають мову з репетитором польської або займаються самостійно.

Переїзд у Польщу

Українці обирають Польщу для еміграції через спорідненість культур, географічну близькість до рідної країни, відносну схожість української та польської мов. За офіційними даними, у цій країні проживає та працює більше мільйона наших співгромадян.

Постійне проживання в Польщі вимагає знання офіційної мови цієї країни. Тому для швидкої адаптації в новому оточенні та успішного працевлаштування необхідно на момент переїзду опанувати польську мову на достатньому для спілкування рівні.

Тимчасове перебування в Польщі

Якщо ви плануєте перебувати в Польщі навіть тимчасово, вам так чи інакше доведеться контактувати з місцевими. Зазвичай поляки можуть вас частково зрозуміти, навіть якщо ви звернетеся до них українською, але краще все ж таки вивчити польську мову.

Також впевнене знання польської дає змогу влаштуватися на тимчасову роботу за своєю спеціальністю та перейняти досвід закордонних колег.

Подорожі

Історична частина Варшави, замок Марієнбург, старі вулички Кракова як магніт притягують туристів з усіх куточків світу. Навіть якщо ви плануєте поїздку в Польщу на один уїкенд, треба ознайомитися з найуживанішими фразами в подорожах.

Та й на загал, подорожі – це чудовий спосіб ознайомитись з новою мовою. Ви можете практикувати прості слова та фрази у кафе, готелі, на вулиці під час спілкування з перехожими.

як вивчити польську

Як вивчити польську самостійно?

Вчити будь-яку мову самостійно важко. Але от кілька порад, як зробити процес вивчення польської мови простим і зрозумілим.

Визначте мету

Мотивовані учні краще сприймають навчальний матеріал та швидше досягають поставленої мети.

Також це потрібно для того, аби ви краще визначили пріорітетні теми та зорієнтувались у строках навчення. Якщо ви плануєте вступати до польського вишу, йому необхідно добре вивчити польську мову до початку навчального року, а якщо ви плануєте працювати в Польщі – вам необхідно вивчити хоча б базову лексику до початку дії трудового контракту.

Важливо визначити мету та почати вивчення польської мови не за два тижні до кінцевого терміну, а хоча б за 9 місяців. Навіть за місяць навчання можливо лише трохи навчитися читати та вивчити декілька базових фраз, яких буде недостатньо для повноцінного спілкування.

Визначення мети також додає чимало мотивації. Якщо ви розумієте, навіщо витрачаєте час та сили на навчання, у вас не буде бажання пропускати заплановані уроки чи докладати недостатньо зусиль для вивчення польської мови.

Складіть план навчання

Після визначення мети, розподіліть час між темами, відвівши на важливі більше часу. На тиждень зазвичай займаються 3–4 рази. Тривалість кожного заняття не перевищує годину.

Крім основних уроків, переглядайте фільми польською мовою, дивіться тематичні відео та слухайте різні записи польською для кращого сприймання мови на слух.

Підберіть навчальний матеріал

Обов’язково оберіть підручник, в якому буде систематизовано та послідовно подано базові теми уроків. Досвідчені викладачі зазвичай обирають такі книги для вивчення польської мови:

 • Hurra!!! Po polsku (Agnieszka Burkat, Agnieszka Jasińska);
 • Polski krok po kroku (Iwona Stempek, Anna Stelmach);
 • Gramatyka? Dlaczego nie?! Gramatyka? Ale ż tak! (Joanna Machowska);
 • Z polskim na ty (Ewa Lipińska).

Ці підручники створені для учнів, які вивчають польську мову з нуля або мають початковий рівень знань.

Виділіть час на навчання

Цей пункт здається очевидним, але учні часто забувають проаналізувати свій графік та звільнити кілька годин на тиждень для вивчення польської мови. Також рекомендується ставити нагадування на телефоні про запланований урок.

як вивчити польську

Польська для початківців: що потрібно знати про вивчення польської

Українська та польська мови належать до східнослов’янської підгрупи. Це означає, що деякі лексеми цих мов схожі за своїм фонетичним складом. Але все ж необхідно реально оцінити свої сили й за потреби звернутися по допомогу до репетитора з польської мови.

Якщо ж прийнято рішення займатися самостійно, треба ознайомитися з основними особливостями польської вимови.

Звук [л’] у польській мові завжди м’який. Під час його вимови кінчик язика має торкатися верхнього піднебіння. Для тренування необхідно вголос промовляти польські слова з цим звуком:

 • Lato – літо;
 • Lalka – лялька;
 • Las – ліс;
 • Polska – Польща.

Губно-губний звук [ў], якого немає в українській мові. Під час вимови губи необхідно витягнути трубочкою і вимовляти [в]. Вимова схожа з англійською w. Такий звук є в польських словах:

 • Masło – олія;
 • Ładny – гарний;
 • Długi – довгий.

Звук [e] вимовляється саме як [e], у жодному разі не [є]. Тому польське слово serce звучит як і українське серце, але не сєрце.

Звук [є] утворюється від буквосполуки ie. Такий звук э у таких словах:

 • Wieczór – вечір;
 • Zdrowie – здоров’я;
 • Kobieta – жінка.

Буквосполучення le під час вимові перетворюється на [л’e]. Учні часто помиляються у вимові подібних слів:

 • Lekarz – лікар;
 • Telefon – телефон;
 • Leki – ліки.

Перше слово звучить як [л’eкаш], вимова [л’єкаш] буде помилковою.

Буквосполучення dzie під час вимові перетворюється на звуки [джє]. Таке поєднання трапляється в таких польських словах:

 • Dzień – день;
 • Gdzie – де;
 • Dziewięć – дев’ять.

Диграф cz позначає один звук [ч] та присутній у польському слові cztery – чотири.

Також у польській мові є й інші диграфи, м’які приголосні, які на письмі позначаються рискою над літерами (Ńń), та носові голосні ą та ę. Про ці та інші особливості польської учень має змогу дізнатися під час ґрунтовного вивчення мови.

Розмовна польська мова: як практикувати?

Найпростіша порада – це практикувати розмовну польську. Якщо говорити вам нема з ким – спробуйте читати польські тексти вголос. Цей різновид навчальної діяльності допомагає краще сприймати мову, вчити нові слова та конструкції, сформувати правильну вимову.

Як і будь-яка мова, польська мова для початківців здається важкою. Можна ідеально скласти план самостійних занять та виконувати його безперебійно, але найкращий спосіб практикувати розмовну мову – знайти співбесідника або репетитора з польської мови. У польській багато незвичних для українців звуків, які потрібно навчитися правильно вимовляти. Викладач навчить вас правильної вимови, буде виправляти на кожному занятті неправильні звуки та слова, щоб надалі ви не мали проблем під час спілкування з носіями мови.

Якщо учень займається самостійно, у нього не буде поруч викладача, який буде постійно його виправляти, тому можна скачати не тільки електронну книгу, а і її аудіоверсію. Такі добірки можна скачати безкоштовно в польській онлайн-бібліотеці.

Після прочитання одного фрагмента необхідно прослухати цей відривок на аудіо та перевірити себе. Якщо в тексті трапляються незнайомі слова, їх необхідно перекласти за занотувати в словник. У такий спосіб можна пропрацьовувати декілька сторінок кожного дня.

Якщо в учня немає співрозмовника, який вивчає або вже знає польську, то такий варіант практики може стати йому в пригоді. Людина працює над своєю вимовою і вчиться сприймати польську на слух.

Вчимо польську з нуля: найкращі фільми для початківців

Перегляд фільмів польською може допомогти у вивченні польської мови.

 • Розпочніть з легких фільмів і мультфільмів;
 • Спочатку переглядайте фільми з субтитрами, ставте на паузу та записуйте незнайомі слова чи вирази, потім повторюйте їх;
 • На пізніших етапах спробуйте відмовлятись від субтитрів та вчіться сприймати мову тільки на слух;
 • Якщо вам потрібна специфічна тематика, спробуйте переглядати релевантні до ваших потреб відео та фільми.

Нижче представлені варіанти фільмів польською мовою для початківців.

Last Minute

Головний герой Томка – вдівець, який через три роки після смерті дружини виграє по радіо подорож до Єгипту. У мандрівку він запрошує свого дорослого сина та двох його дітей. Подорож розпочинається з негараздів, але у Єгипті на них чекає неочікуване знайомство. Цікава комедія 2013 року покращить сприйняття й розуміння живої мови, познайомить із новою лексикою.

Wkręceni

Головного героя Шию викрадає Климентина – зірковий агент, якому поставили завдання перетворити чоловіка на іншу людину. Дружина Шия намагається повернути його додому. Що з цього вийде можна дізнатися після перегляду комедії.

Цей фільм польською мовою дасть можливість учням почути живу мову та вивчити нові слова.

Nigdy w życiu

Екранізація однойменної книги польської письменниці Катажини Ґрохолі. Головна героїня романтичної комедії розлучається з чоловіком та вирішує побудувати котедж у передмісті Варшави, де на неї чекає романтичне знайомство.

Zaręczyny

Фільм польською мовою про молоду пару, яка планує познайомити своїх батьків. Такі ситуації не можуть обійтися без смішних курйозів, тому ця комедія не тільки допоможе вивчати польську мову, але й подарує гарний настрій.

Ile waży koń trojański

Цікавий фільм польською про подорож у часі. Зося потрапляє в минуле, де вона ще молода. У неї з’являється шанс змінити своє життя. Чи скористається вона ним можна дізнатися після перегляду комедії.

За скільки часу можна вивчити польську мову?

В Американському Інституті закордонної служби було проведено дослідження, яке ставило на меті визначити час, необхідний для опанування іноземних мов.

Мови були поділені на п’ять категорій. Найменше часу (23–24 тижні) необхідно для вивчення французької, італійської, португальської та іспанської. Найбільш складними для опанування (2200 годин на вивчення) мовами визначили китайську, японську. арабську та корейську.

Польська віднесена до четвертої групи, разом з українською, грузинською та іншими. На вивчення цих мов необхідно витратити в середньому 44 тижні чи 1100 годин.

Але в дослідженні не врахований той факт, що вивчати мову буде українець, рідна мова якого має великий відсоток спільних слів та багато схожостей на всіх мовних рівнях. Це значно полегшує вивчення польської мови.

Час вивчення також залежить від формату уроків. Якщо учень займається самостійно, йому знадобиться набагато більше часу. Щоби прискорити процес, необхідно займатися з викладачем.

Репетитор із польської мови складе план занять з урахуванням індивідуальних особливостей учня. Він враховує мету вивчення, щоби виділити більше часу на важливі для людини теми. Кількість уроків на тиждень встановлює після аналізу встановлених строків навчання.

Знайти репетитора з польської мови чи іншої дисципліни можна на сайті Buki School.

Автор: