Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Співбесіда на Карту поляка: найпоширеніші теми та питання

Карта поляка підтверджує приналежність особи-нерезидента до польського народу (прим. - не плутати з отриманням польського громадянства чи дозволу на постійне проживання). В теперішніх умовах для українців вона є актуальним варіантом оформлення в країні, та значно полегшує процес легалізації подальшого життя в Польщі. Однак з отриманням цього документу можуть виникати певні складнощі. В цьому матеріалі читайте про те, які переваги дає Карта поляка для українців, хто має право її отримати та що для цього потрібно. 

Як отримати Карту поляка у 2022 році: актуальні правила для українців

Нещодавно в деякі питання на Карту поляка іноземцями були внесені зміни. Відповідно до прийнятих польським Сеймом поправок, подавати пакет документів на отримання та продовження дії Карти тепер можна в будь-якому воєводському ужонді на території самої Польщі (раніше це можна було зробити лише в консульстві за місцем проживання заявника). Ці зміни стали особливо доречними для українців, що змушені зараз емігрувати до сусідньої держави (тим паче, що в деяких регіонах України польські консульства призупинили свою роботу). 

Отже, процедура отримання Карти поляка виглядає наступним чином:

 1. в присутності консула або воєводи (для тих, хто вже знаходиться на території Польщі) підписується декларація стосовно причетності до польського народу;
 2. заявником збираються відповідні документи для підтвердження того, що в роду є поляки, та реєструється заявка на отримання КП;
 3. за запрошенням консула чи воєводи проводиться співбесіда, де перевіряються ваші знання мови та культури Польщі.

До речі, стосовно другого пункту також планують внести зміни. Раніше, наприклад, особа не могла отримати Карту на підставі лише однієї прабабусі або прадідуся (таких родичів мало бути щонайменше двоє). Прапрабатьки з польським корінням взагалі не вважалися достатньою підставою для цього. Тепер умови планується дещо спростити. Припустимо, що в якоїсь особи дід отримав КП на підставі свого діда-поляка, тоді така особа може подати документи на отримання Картки поляка лише на підставі Картки свого діда.

Подання документів на отримання КП дитиною після внесення змін стане можливим в присутності одного з батьків. В цьому випадку від другого достатньо буде надати нотаріально засвідчену згоду.

Співбесіда на Карту поляка

Кому потрібна Карта поляка?

Власник КП може подати документи на отримання дозволу на проживання в країні, або навіть безплатно подати заяву на польське громадянство (якщо доведено наявність польських коренів). Крім цього, Карта поляка у 2022 році має ще ряд переваг, а саме:

 • отримання національної візи (без оплати візового збору) з можливістю багаторазового перетину кордону;
 • знижка на проїзд в межах держави та на відвідування музеїв;
 • можливість користування закладами охорони здоров'я; 
 • можливість здобуття безплатної освіти в середніх та вищих навчальних закладах (в тому числі з отриманням стипендії)
 • можливість працевлаштування без будь-яких допоміжних документів;
 • отримання разової грошової допомоги;
 • ведення підприємницької діяльності.

Хто може претендувати на Карту поляка?

Раніше на отримання Карти могли претендувати лише вихідці країн постсоціалістичного табору, проте з 2019 року це дозволено особам з усіх країн світу. Щоб довести свою приналежність до польського народу, необхідно володіти польською мовою на рівні, не нижчому за А2, а також знати їхню історію, культуру, звичаї та традиції. Зазвичай ці знання перевіряються на співбесіді, про неї дещо детальніше - в наступному розділі. Зверніть увагу, що підтягнути знання польської мови можна, користуючись платформою Buki School. Навіть якщо ваш рівень мови вищий за базовий, заняття з репетитором - це можливість покращити свої навички живого спілкування (адже заняття в такому випадку можуть проходити іноземною мовою).

Втім, отримати Карту поляка у 2022 році є шанс все ж таки й без польських коренів. Для цього ви маєте бути причетними до розвитку польської культури або її активного поширення через полонізацію (прим. - польської діаспори) організації. Доказом цього будуть документи про вашу щонайменше трирічну діяльність в цьому напрямку.

Як відбувається співбесіда на Карту поляка

Співбесіда проходить в ужонді або консульстві. Приміщення, до яких запрошують заявників, можуть бути різними та залежати від умов установи. В декого це окремий кабінет, де людина знаходиться лише з інспектором, а в декого - велика зала з довгими столами, розділеними перегородками під кожну пару інспектор-заявник. Спершу перевіряються ваші документи, які є підставою для отримання КП. Далі йде власне формат питання-відповідь, а весь процес займає в середньому одну годину.

Враження тих, хто пройшов співбесіду на отримання Карти поляка різняться. За правилами ви маєте відповідати на велику кількість різноманітних запитань, не на кожне з яких навіть звичайний поляк знає відповідь (стосовно свят, традицій, національних блюд тощо). В декого ж все проходить в більш м’яких обставинах. Консул або воєвода може поставитись з розумінням до ситуації, а формат, близький до екзамену, плавно перейде в невимушену бесіду, де вас попросять розповісти про бажання знаходитись в Польщі, причини перебування та переїзду, ким плануєте працювати та чим займатися тут. Попри можливість останнього варіанту, завчасно підготувати питання й відповіді польською мовою на Карту поляка все ж варто.

Співбесіда на Карту поляка

Популярні питання на співбесіді на Карту поляка

Перш за все на співбесіді питання на Карту поляка стосуватимуться ваших предків-поляків. Дізнайтеся про своїх родичів якомога більше, аби мати змогу розказати про них. Крім цього, ставитиметься чимало запитань стосовно історії та культури, до вашої уваги деякі з них:

Про президента/прем'єр-міністра Польщі, минулих президентів:

 • Kto jest prezydentem/premierem Polski? - Prezydent Polski - Andrzej Duda, Premier - Mateusz Morawiecki. Хто є президентом/прем'єр-міністром Польщі?
 • Wymień wszystkich prezydentów Polski. Перерахуйте всіх президентів Польщі.

Про знакові дати, символи, державні свята тощо:

 • Co obchodzi się w Polsce trzeciego maja? - Święto Konstytucji. Що святкується в Польщі 3-го травня? - День Конституції.
 • Czym charakteryzuje się godło Polski? Який польський герб?
 • Wymień, jakie znasz polskie święta. Назвіть відомі вам польські свята.

Про визначних діячів науки, культури тощо:

 • Którzy Polacy dostali Nagrodę Nobla i za co? Які поляки отримали Нобелівську премію та за які заслуги?

Про активність, а також про спільні контакти з поляками в соціальних мережах: 

 • Czy pani/pan firma ma stronę internetową? - Tak, proszę: www (kropka) … Чи має ваша фірма вебсторінку? - Так, будь ласка: www (крапка).... 
 • Czy utrzymuje Pan kontakt z osobami z Polski przez media społecznościowe? - Tak, Mam jednego przyjaciela z Polski. On ma na imię…, pracuje jako… Чи підтримуєте ви контакт з поляками в соцмережах? - Так, в мене є один друг із Польщі. Його звати …, він працює …

Як підготуватися до тесту на Карту поляка

Успішне проходження співбесіди дійсно потребує чималих знань, тому необхідно докласти максимум зусиль для цього. В Buki School репетитори з польської мови мають досвід у підготовці учнів до співбесіди саме на отримання Карти поляка, а заняття проходять в зручній формі у Zoom.

 Окрім вивчення польської мови, приділіть також час урокам історії. Вас можуть спитати про історичний розвиток Польщі, поділ її територій, коли було прийнято християнство, хто був першим королем, яке місто було першою столицею. Обов’язково запам’ятайте державні символи, такі як герб та гімн (про них запитують майже завжди). А за цим посиланням можна пройти короткий тест на Карту поляка з 10 питань.

Необхідні документи для оформлення Карти поляка

Збір та подання документів є важливим кроком, тому підійдіть до цього відповідально. Перш за все, потрібно зареєструвати заявку на КП, надіславши лист на електронну пошту відповідного органу або зателефонувавши туди. Після цього вам надійде відповідь із затвердженою датою співбесіди. Пакет документів, необхідних у 2022 році на Карту поляка, виглядає наступним чином:

 • Заява, заповнена польською мовою (Wniosek);
 • Фотокартка 35*45;
 • Паспорт та його ксерокопії (якщо паспорт старого зразку - копії лише головних сторінок), закордонний паспорт;
 • Документи, що підтверджують та дають змогу встановити родинні зв’язки з родичем-поляком, та їхні копії (ваше свідоцтво про народження; якщо родич - бабуся чи дідусь, - свідоцтво про народження одного з ваших батьків, за лінією якого є рідство; за необхідності - свідоцтво про шлюб, про зміну прізвища тощо; також підійдуть архівні записи, шкільні свідоцтва, виписки з актових книг);
 • Нотаріально засвідчений переклад вашого свідоцтва про народження;
 • Сертифікат польської організації (для тих, хто бере в них участь).

Автор: