Великий літній розіграш — отримай 48 уроків у подарунок!

Оновлено: 29.05.2025

Професія юриста в Україні: що складати та де навчатися у 2025

Професія юриста в Україні: які предмети складати та де навчатися в 2025 році?

Напевно, ви не раз чули щось про відомі серіали «Як уникнути покарання за вбивство?» або «Краще подзвоніть Солу». У них йдеться про труднощі й неординарні ситуації, з якими щоденно зіштовхуються в роботі професійні юристи. 

Правові посади передбачають постійні виклики та можливість проявити свої здібності у різних законодавчих питаннях. Ті, хто планує пов’язати своє життя з юриспруденцією, повинні вже зі школи старанно вивчати історію й право, а також іноземні мови. Знайти надійного викладача для підготовки до НМТ можна за допомогою BUKI School.

Чим цікава професія юриста – про кар’єрні перспективи, професійні обов’язки, умови на правила вступу до вишів на 2025 рік – читайте в цьому матеріалі. 

Хто такий юрист?

Спеціальність «Юрист» – це фахівець у галузі права, який оперує професійними знаннями щодо законів і правових процедур. Головна функція юриста полягає в наданні правової консультації, захисті інтересів своїх клієнтів, участі в процедурах складання юридичних угод та інших правових операцій.

Що робить юрист? Юристи спеціалізуються на різних галузях права: цивільне, кримінальне, сімейне, корпоративне, податкове, право на нерухомість та інтелектуальну власність тощо. Вони можуть працювати в адвокатських фірмах, юридичних відділах компаній, урядових органах або самостійно (як фізична особа-підприємець, що надає юридичні послуги).

Юристи відіграють важливу роль у суспільстві, забезпечуючи дотримання законів, захищаючи права громадян і підприємств, а також сприяючи розв’язанню юридичних питань та конфліктів.

blog-banner

Які обов’язки у юриста?

Юрист – спеціальність дуже відповідальна, вона вимагає постійного навчання, дослідження законодавства та максимальної концентрації:

  • Правова консультація – надання клієнтам порад із правових питань.
  • Підготовка документів – опрацювання різноманітних юридичних документів: контракти, угоди, позови, апеляційні заяви, договори та інші юридичні акти.
  • Представництво в суді – представлення інтересів своїх клієнтів у суді, якщо виникають судові справи або конфлікти.
  • Розслідування – проведення юридичних досліджень щодо фактів і обставин, які стосуються конкретного випадку.
  • Участь у переговорах – ведення переговорів від імені клієнтів та допомога в укладанні угод.
  • Підготовка до суду – допомога клієнтам в участі в судових процесах, надання інформації про правила судового процесу та їхні права.
  • Вивчення законодавства та судової практики – постійно відстежувати зміни судової практики та судових рішень, щоби бути в курсі нововведень у законодавстві.
  • Безперервне навчання – постійне оновлення знань і навичок у галузі юрисдикції.

Попит на юристів залишається стабільно високим. Станом на травень 2025 року на порталі з пошуку роботи work.ua було опубліковано понад 900 вакансій. 

Читайте також: Вчимо історію України: перші князі Київської держави

Перспективність професії юриста в Україні

Професія юриста без перебільшення вважається однією з найпрестижніших на ринку праці. 

Середня заробітна плата молодого фахівця складає не менше 1000 доларів на місяць. Досвідчені фахівці заробляють в середньому від 3000 до 5000 доларів. Однак конкуренція на вакантні місця надзвичайно велика. 

Так, наявні відкриті вакансії на різних порталах із пошуку роботи задовольняють попит фахівців тільки на 14 %. На одне робоче місце можуть претендувати аж 7 спеціалістів галузі.

Це означає тільки одне – ця професія потребує постійного розвитку та вдосконалення навичок. Бути юристом означає бути першим у курсі законодавчих та судових змін і надавати тільки якісні послуги у сфері юрисдикції.

Найкращі юридичні університети України

Понад 170 українських ЗВО пропонують навчання за спеціальністю «Право». Опираючись на дані Консолідованого рейтингу вишів України 2024 року, ми подаємо у наступній таблиці 20 кращих державних та приватних університетів для вступу на юридичні спеціальності. 

Назва ЗВО

Місце в рейтингу

Вартість навчання (1 рік)

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

1

66 600 грн

Львівський національний університет імені Івана Франка

2

52 890 грн

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

5

31 000 грн

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

6

44 200 грн

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

7

32 300 грн

Національний університет «Києво-Могилянська академія»

9

85 446 грн

Одеський національний університет імені І.І. Мечникова

10

39 998 грн

Західноукраїнський національний університет

14

39 900 грн

Сумський державний університет

18

38 000 грн

Національний авіаційний університет

19-20

46 900 грн

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

30

41 800 грн

Міжрегіональна Академія управління персоналом

35

33 500 грн

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого

53-54

41 350 грн

Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця

58

25 950 грн

Університет митної справи та фінансів

87

28 000 грн

Національний університет «Острозька академія»

89-91

34 200 грн

Державний податковий університет

99

27 699 грн

Університет імені Альфреда Нобеля

109-110

62 000 грн

Національний університет «Одеська юридична академія»

111

40 100 грн

Європейський університет

119

33 000 грн

Де можна вчитися на юриста після 9 класу? Після закінчення 9 класів можна вступити до одного з понад 280 коледжів України, які здійснюють підготовку фахових молодших бакалаврів за напрямом «Право». Ознайомитися з повним переліком коледжів можна у цьому довіднику від порталу osvita.ua. 

Читайте також: Вступ до академії Ярослава Мудрого у 2025 році: довідка для абітурієнта

Які предмети потрібно здавати на юриста після 11 класу?

Випускники 11 класів складають 4 предмети у форматі національного мультипредметного тесту. Обов’язковими предметами НМТ є:

  • українська мова
  • математика
  • історія України

Серед предметів на вибір є: фізика, хімія, біологія, географія, іноземна мова, українська література. Для 4-го предмета особливе значення має ваговий коефіцієнт – показник, розмір якого залежить від відповідності предмета профілю навчання. 

Радимо абітурієнтам ознайомитися з таблицею вагових коефіцієнтів. Це допоможе їм у підрахунку конкурсного бала та визначення шансів на вступ. 

А для спеціальності «Право» найвище значення коефіцієнта має іноземна мова – 0,5. Тому радимо обирати її як 4 предмет. Також можна розглядати географію, однак її ваговий коефіцієнт менший – 0,4. 

Мінімальний прохідний бал на бюджет у 2025 році для спеціальностей «Право», «Міжнародне право» складає 150. Але щоб почувати себе спокійно в умовах високої конкуренції, краще набрати понад 185 балів. Це середнє значення прохідного бала для більшості престижних ЗВО. 

Підготовку за предметами НМТ краще починати не менше, ніж за рік. В онлайн-школі BUKI School ви знайдете кваліфікованих репетиторів з історії України, математики, англійської мови, української мови та інших предметів. 

Які екзамени потрібно складати на юриста після 9 класу?

Вимоги щодо вступних випробувань у коледжах можуть значно відрізнятись та загалом вступникам треба готуватися до:

  • написання мотиваційного листа
  • проходження співбесіди з історії України та української мови (не у всіх коледжах)

Скільки потрібно вчитися на юриста після 9 класу? Навчання триває 3,5 роки. Після закінчення коледжу можна вступити на 2 курс університету. 

Скільки потрібно вчитися на юриста після 11 класу? 

Навчання в коледжі триває 2-3 роки. Якщо вступати до вишу, то на бакалавраті доведеться вчитися 4 роки, після чого продовжити навчання у магістратурі тривалістю 1,5-2 роки. 

Після завершення бакалаврату й магістратури (або впродовж навчання), ви маєте можливість пройти практику в юридичних фірмах чи державних установах. Період практики може різнитися, але це зазвичай займає ще 1-2 роки.

Складання кваліфікаційних іспитів. Після успішного завершення навчання та практики потрібно буде скласти кваліфікаційні іспити, щоб отримати право практикувати як адвокат, нотаріус або інший юридичний фахівець.

Загалом тривалість навчання та підготовки для того, щоб стати вузькопрофільним юристом в Україні, складає приблизно 6-8 років. Терміни можуть варіюватися залежно від конкретного університету та типу навчальної програми, яку ви обираєте.

Читайте також: Вступ до КНУ ім. Шевченка у 2025 році: умови та правила прийому

Автор:

Шукаєте репетитора?

Знайдіть підходящого під всі ваші критерії

Професія юриста в Україні

Які предмети потрібно здавати на юриста після 11 класу?

На НМТ потрібно скласти українську мову, математику, історію України та один предмет на вибір. Найвищий коефіцієнт має іноземна мова — 0,5.

Скільки років потрібно вчитися на юриста?

Після 11 класу: 4 роки бакалаврат + 1,5–2 роки магістратура. Після 9 класу: 3,5 роки в коледжі, потім можна вступати на 2 курс ЗВО.

Який прохідний бал на юридичний факультет у 2025 році?

Мінімальний бал — 150, але для вступу до престижних ЗВО потрібно мати понад 185 балів.