ДПА — це державна підсумкова атестація, що її складають усі учні українських шкіл. ДПА проводять із метою перевірки засвоєних знань та для моніторингу якості освіти в тому чи іншому навчальному закладі.
Не дарма ДПА складають у 4, 9 та 11 класах. Адже за результатами атестації можна аналізувати навчальні здобутки, що їх учень засвоїв протягом початкової, середньої та загальносередньої школи відповідно. Тобто, ДПА — це фінальна точка, якою завершується той чи інший етап шкільного навчання.
З яких предметів потрібно складати ДПА в 4, 9 та 11 класах?
У 4 класі учні мусять скласти ДПА з:
- української мови
- математики
- мови національної меншини чи корінного народу, у випадку, якщо за рішенням педагогічної ради навчання в класі відбувається цією мовою
У 9 класі до української мови та математики додається також іспит з історії України.
Крім того, педагогічна рада школи також обирає один зі стандартних шкільних предметів до складання на ДПА. Це може бути атестація й з інформатики, і з біології, і з хімії, і з іноземної мови, що її вивчають у вашому класі, і з фізики, і з правознавства.
Зазвичай додатковий предмет обирається із врахуванням спеціалізації класу, якщо така є. Також, якщо навчання у вашій школі відбувається мовою корінного народу чи національної меншини, цей предмет може стати четвертим обов’язковим на ДПА.
В 11 класі учні стандартно складають ДПА з математики та української мови. За вибором учня також обов’язкові до складання або історія України, або іноземна мова, зокрема, не лише англійська, а й німецька, іспанська, французька.
Наприкінці школи, як і в 9 класі, передбачено обов’язкове складання четвертого предмета. Однак цього разу предмет уже обирає не педагогічна рада, а сам учень. На вибір дається географія, фізика, хімія чи біологія. У випадку якщо третім предметом учень обрав іноземну мову, четвертим може стати історія України. І навпаки: складаючи історію України третім предметом, учень може обрати четвертим — іноземну.
Готуємось до ДПА 4 клас: поради для батьків
Оскільки для ДПА в 4 класі учню потрібно скласти лише два предмети, єдина порада — це зосередитися на їхньому вивченні завчасно. Насправді є лише дві поради:
По-перше, стежте за успішністю дитини протягом усіх чотирьох років навчання. Якщо помітите, що з якихось причин дитина не встигає за програмою або має складнощі з певними темами, пропрацюйте їх додатково. Програма з математики до 4 класу не є складною для дорослої людини, тож ви можете самостійно допомогти дитині засвоїти та відпрацювати складний матеріал.
Якщо ж терпіння та педагогічного хисту вам бракує, зверніться по допомогу до фахівця. У Buki School ми навчаємо математики й дітей, і дорослих. При поданні заявки на навчання ви вказуєте мету та вік учня, а ми — підбираємо вам вчителя, що має досвід успішної роботи саме з цією категорією учнів.
По-друге, включіть математику у своє повсякденне життя. Ви можете разом рахувати вартість покупок у магазині, порівну ділити одне яблуко на трьох, вимірювати кількості чи вагу продуктів для приготування їжі тощо. На YouTube, а також в онлайн-крамницях додатків для комп’ютера чи смартфона також можна знайти цікаві та веселі ігри, що дозволяють вивчати математику інтерактивно. Ваше завдання в цей час — дати дитині зрозуміти, що математика — це не страшно, а цікаво та весело.
Підготовка до ДПА 9 клас: що потрібно знати учню
У ДПА на всіх етапах немає жодної теми чи завдання, що його учень не проходив би до цього в рамках шкільної програми. Тож якщо ваша дитина порається з програмою задовільно, проблем зі складанням ДПА не мусить бути.
Водночас кожен має свої індивідуальні особливості, сильні та слабкі сторони в навчанні. Відстежуючи оцінки дитини протягом усього шкільного шляху ви зможете без труднощів зрозуміти, які саме предмети даються дитині добре, а які потребують додаткових зусиль. Виходячи з цієї інформації, завчасно складіть план дій.
Враховуйте й те, що успішне складання ДПА в 9 класі є запорукою такого ж високого результату й під час випуску зі школи. Завчасно готуючись до складання атестації, ви інвестуєте час та зусилля в успішне майбутнє вашого школяра.
Додаткові зусилля можна докласти, проходячи спеціальні підручники із типовими завданнями до ДПА. Ймовірності, що ваша конкретна атестація буде ідеально повторювати завдання з такого підручника, немає.
Однак регулярне виконання вправ допоможе дитині звикнути до типових форматів та зрозуміти загальну логіку іспиту. Це дасть їй більшу впевненість на самому екзамені, а втратити дорогоцінні бали на самій лише нервозності не доведеться.
Ще більшої ефективності подібні вправи набирають тоді, коли виконуються під наглядом вчителя. У такий спосіб дитина зможе одразу підтягнути слабкі місця у своїх знаннях, а також вчасно та доречно зробити роботу над помилками. Фахівця з підготовки до ДПА в 9 класі можна знайти на Buki School:
Як швидко та ефективно скласти ДПА?
Успішний результат на будь-якому іспиті залежить від двох факторів:
- добре знання предмета
- впевненості учня в собі
І те, й інше набувається винятково під час регулярного вивчення предмета. Звісно, можна провести кілька безсонних ночей перед атестацією, перевантажити свою короткотривалу пам’ять і так-сяк скласти іспит на задовільний результат.
Однак будь-яке ДПА учень складає не лише тут і тепер, а й на перспективу. Навіть за фінальним ДПА в 11 класі слідує ЗНО. Тому найкращою, хоч і не найприємнішою стратегією буде завчасна та регулярна підготовка.
Якщо ви не маєте сталевої сили волі, організацію та контроль навчального процесу можна перекласти на репетитора. Він підбере релевантні та актуальні навчальні матеріали, додасть у процес інтерактивності та ігрових форматів, та в результаті допоможе краще засвоювати навчальну програму, а може й випередити її — для ваших найвищих результатів.