- Що таке НМТ?
- Як проходить мультиредметний тест?
- Як дізнатися свої офіційні результати НМТ?
- Корисні ресурси для підготовки до ЗНО та НМТ з основних предметів
До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.
Що таке НМТ?
Національний мультипредметний тест (НМТ) в Україні є аналогом системи Зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). НМТ створений для випускників середніх шкіл та студентів коледжів, які закінчили шкільний курс і здобули диплом про повну загальну середню освіту. Починаючи з 2021 року, мультипредметний тест є частиною процесу вступу до вищих навчальних закладів. НМТ спрямований на перевірку знань учнів з основних шкільних дисциплін. Його результати використовуються як один із критеріїв для визначення здатності абітурієнтів навчатися у вищих навчальних закладах.
До програми НМТ зазвичай включають завдання з таких предметів як: математика, українська мова та література, іноземна мова, історія України, біологія, фізика та хімія. Загальна структура тесту, а також перелік обов’язкових предметів можуть змінюватися. Ось, які дисципліни складали абітурієнти за останні роки:
- 2021 – 2023: українська мова та математика – обов’язкові; історія України, одна з іноземних мов (англійська, німецька, французька або іспанська), біологія, хімія та фізика – на вибір.
- 2024: українська мова, математика, історія України – обов’язкові дисципліни; іноземна мова, фізика, хімія та біологія – на вибір.
Як бачите, мультипредметний тест у 2024 році включатиме ще одну обов’язкову дисципліну – історію України. Результати НМТ будуть використані у вступному процесі до вищих навчальних закладів в Україні разом із середнім балом атестата про повну загальну середню освіту.
Деталі, конкретні вимоги, час проведення і список предметів можуть змінюватися, тому рекомендується перевіряти актуальну інформацію на офіційному сайті Українського центру оцінювання якості освіти або Міністерства освіти України.
Читайте також: Корисні покликання для підготовки до НМТ 2024
Як проходить мультиредметний тест?
Процедура проведення національного мультипредметного тесту не сильно відрізняється від процедури ЗНО, яка була затверджена в Україні з 2006 року. Ось головне, що вам потрібно знати про НМТ-2024:
- Випускники складають іспит із 3 обов’язкових та 1 предмету на вибір.
- Тривалість іспиту, ймовірно, складатиме 240 хвилин. Раніше тест тривав 180 хвилин, але у 2023 році абітурієнтів перевіряли із 3 предметів. За новою програмою НМТ предметів буде 4, тому й час на складання іспиту має збільшитися. До того ж між двома блоками завдань обов’язково має бути перерва тривалістю 60 хвилин.
- НМТ має основну й додаткову сесію. Цьогоріч вона почнеться трішки раніше (орієнтовно наприкінці травня). У 2023 році абітурієнти складали іспити в червні. Основна сесія тривала з 5 до 24 червня, а додаткова – з 11 до 24 липня.
- Для допуску до НМТ потрібно пройти реєстрацію на сайті УЦОЯО і створити персональний кабінет учасника мультипредметого тесту.
- Іспит складають у спеціально обладнаних аудиторіях навчальних закладів, де є комп’ютери та безперебійний доступ до інтернету. Такі кабінети називають тимчасовими екзаменаційними центрами. До речі, вони є не лише в Україні, а й за кордоном (особливо в країнах із найбільшою чисельністю української діаспори).
- Бали за тест виставляються за шкалою 100-200, проте, щоб набрати мінімальних 100 балів, потрібно правильно вирішити не менш як 10 % завдань із кожного предмета. Також зазначимо, що для участі в конкурсному відборі на місця державного замовлення (бюджет) допускаються абітурієнти, які мають конкурсний бал не менш як 130. Виняток – діти загиблих захисників України, які мають право на першочерговий вступ на бюджет до закладів вищої освіти.
- Результати НМТ розміщуються в персональному електронному кабінеті вступника.
Читайте також: Як розраховувати бали НМТ у 2024 році?
Як дізнатися свої офіційні результати НМТ?
Уявімо, що ви вже склали НМТ і чекаєте своєї оцінки. Який план дій у такому випадку? Коли результати з’являються в кабінеті? Чи можна самостійно порахувати приблизний бал за НМТ? Розберемо по черзі.
Як ми писали вище, мультипредметний тест складають у дві сесії. Середня тривалість очікування підрахованих балів – 7-8 днів після проходження тестування. Результати можуть прийти раніше або пізніше, тому варто перевіряти власну сторінку в кабінеті випускника, адже офіційні бали будуть спрямовані саме туди, у розділ «результати».
Якщо вам кортить дізнатися орієнтовний результат раніше, можна розрахувати його за допомогою спеціальної таблиці. Ця таблиця для переведення балів була затверджена у 2023 році. Нової ще немає, проте вона має з’явитися на сайті центру оцінювання якості освіти ближче до початку основної сесії НМТ. Щоби порахувати свій бал, потрібно визначити кількість правильних відповідей із кожного предмету й перевести його до шкали 100-200.
Корисні ресурси для підготовки до ЗНО та НМТ з основних предметів
- Офіційний вебсайт Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) – це офіційний ресурс, на якому зібрана вся інформація про тестування та результати ЗНО і НМТ. Тут ви знайдете детальні поради та методичні рекомендації для підготовки до ЗНО/НМТ.
- «Освіта.ua» – на сайті є спеціальний розділ, присвячений підготовці до ЗНО та НМТ. Також тут можна безплатно готуватися до іспитів на платформі ЗНО-онлайн, проходити різноманітні тренувальні тести з усіх предметів, що входять до програми. На сайті є довідкова інформація про заклади освіти різних рівнів і напрямів та освітні компанії, а також інформаційна система для вступників до закладів вищої та фахової передвищої освіти.
- Програма ЗНО від УЦОЯО – абітурієнтам варто пам’ятати, що тести щороку складають за стандартною програмою. Якщо завчасно переглянути її і побачити список обов’язкових тем, можна створити правильну програму підготовки із чіткими часовими рамками. До НМТ з української, наприклад, потрібно готуватися якомога раніше, адже потрібно прочитати та вивчити багато творів. Якщо час обмежений, варто скористатися допомогою репетитора з української мови, який сформує максимально стиснуту й ефективну програму підготовки.
А тут ви знайдете кілька сайтів для підготовки до іспиту з обов’язкових предметів:
Українська мова |
|
Математика |
|
Історія України |
Професійні репетитори БукіСкул допоможуть підготуватися до НМТ та ЗНО з будь-якого предмета. Реєструйтеся на безплатний пробний урок і методисти онлайн-школи підберуть вам найкращих викладачів зі шкільних дисциплін.