- Що таке кличний відмінок?
- Закінчення іменників у кличному відмінку
- Особливості імен у кличному відмінку
Усі школярі знають про кличний відмінок в українській мові, але не всі вміють ним користуватися в різних ситуаціях мовлення. Часто учні не знають, як правильно звернутися до Ігоря чи Олега в кличному відмінку. Щоб не виникало сумнівів, яке відмінкове закінчення вжити в тому чи іншому іменникові в кличному відмінку – читайте цей матеріал.
Що таке кличний відмінок?
Кличний відмінок – це відмінок, який застосовують для оформлення звертання. Кличний відмінок не має особливого питання в порівнянні з іншими відмінками:
- Орудний відмінок – Ким? Чим?
- Давальний відмінок – Кому? Чому?
Вживання кличного відмінка – це особлива риса української мови. Складність вивчення цієї теми в тому, що кличний відмінок вживається здебільшого в усному мовленні, яке є спонтанним і швидким. Тому важливо під час відмінювання слів особливу увагу приділити кличному й довести вміння обирати закінчення іменникам у кличному відмінку до автоматизму.
Ось кілька прикладів звертань, у яких іменники вжиті в кличному відмінку:
- Вельмишановний добродію глядачу!
- Високоповажна пані Галино!
- Дорогий друже Богдане!
- Пане директоре!
- Люба вчителько!
Читайте також: Кличний відмінок: правила та приклади
Закінчення іменників у кличному відмінку
Іменники чоловічого та жіночого роду в кличному відмінку в однині мають розмаїті закінчення: -о, -у, -е, -є, -ю. Вибір залежить від кінцевого приголосного основи, тобто відміни іменника.
1 відміна іменників у кличному відмінку
Закінчення в кличному відмінку відрізняються для різних груп іменників: твердої групи, м’якої мішаної групи й окремо іменники м’якої групи, які закінчуються на приголосний «й».
Тверда група
Іменники твердої групи І відміни в кличному відмінку мають закінчення -о:
- Миколо, Миколко;
- Мамо, мамочко;
- Сестро, сестричко;
- Весно, веснонько;
- Зимо, зимонько;
- Тетяно, Тетянко, Тетяночко.
Мішана група
Іменники мішаної групи І відміни, тобто ті, які закінчуються на шиплячий приголосний, мають у кличному відмінку закінчення -е:
- Душе;
- Круче;
- Веже;
- Вельможе.
М’яка група
Іменники м’якої групи І відміни в кличному відмінку мають закінчення -е:
- Земле;
- Пісне;
- Зоре;
- Судде;
- Ілле.
Якщо ж іменник І відміни закінчується на м’який приголосний «й», тоді маємо в кличному відмінку маємо закінчення -є:
- Мріє;
- Маріє;
- Соломіє;
- Надіє;
- Софіє.
Є кілька іменників м’якої групи, які мають закінчення -ю:
- Матусю;
- Бабусю;
- Доню;
- Галю.
Це правило стосується і інших пестливих форм і так званих хатніх імен:
- Таня – Таню;
- Юля – Юлю;
- Леся – Лесю.
Але є винятки:
- Настя – Насте;
- Катря – Катре;
- Мотря – Мотре.
Зверніть увагу на ім’я Ілля. Це слово в кличному відмінку має закінчення -е. Водночас орфографічні додатки на комп’ютерах пропонують закінчення -є. Але готуючись до іспиту з української мови, потрібно мати за дороговказ лише чинний український правопис. А він пропонує форму «Ілле».
Допоможе в підготовці до іспиту чи важливої контрольної роботи також репетитор з української мови. Педагог добре знає актуальну шкільну програму і вимоги ЗНО, розуміє, на які складні випадки необхідно звернути увагу учня і які винятки найчастіше трапляються в тестах.
Знайти репетитора з української мови чи іншої дисципліни можна на сайті BUKI School.
Іменники І відміни здебільшого не спричиняють труднощів у виборі варіанта закінчення в кличному відмінку. Значно більше труднощів виникає з іменниками ІІ відміни.
2 відміна іменників у кличному відмінку
Ця група іменників є більш строкатою в порівнянні з попередньою, у ній об’єднані іменники середнього роду й іменники чоловічого роду з різними основами.
В іменників середнього роду кличний відмінок збігається із називним:
- Поле – поле;
- Перо – перо;
- Плече – плече.
Тому в цій відміні розглядатимуться тільки лексеми чоловічого роду.
Тверда група
Іменники твердої групи 2 відміни (чоловічого роду) мають закінчення -у та -е:
- Тату;
- Батьку;
- Сину;
- Діду;
- Фрідріху;
- Петре;
- Богдане;
- Орле;
- Голубе;
- Львове.
Щоб не помилитися під час вибору того чи іншого закінчення, потрібно пам’ятати такі правила:
- Закінчення -у мають іменники «діду», «сину», «тату».
- Закінчення -у уживаються в тих іменниках, які мають суфікси -ик-, -ник-, -ок-, -к-: синку, письменнику, Петренку.
- Закінчення -у пишеться в іншомовних іменах, основа яких закінчується на задньоязикові (г, к, х): Джеку, Жаку, Людвігу, Олегу. Тут варто звернути увагу на слово Олег. Кличний відмінок цього імені має два нормативні варіанти – Олегу й Олеже. У другій формі відбувається чергування «г» із «ж».
- Закінчення -е мають безсуфіксні іменники твердої групи: Богдане, Степане, Ярославе, голубе, мосте.
- Закінчення -е мають прізвища прикметникового походження із суфіксами присвійності (-ів-, -ов-, -ев-, -єв-, -ін-, -ин-): Глібов – Глібове. Це правило стосується географічних назв із такими ж суфіксами: Києве, Львове, Лебедине.
- Закінчення -е мають іменники твердої групи на «р»: директоре, майстре, ювіляре, звіре.
М’яка група
Іменники м’якої групи другої відміни можуть мати закінчення -ю та -е: гаю, учню, женче, Ігорю. Здебільшого іменники м’якої групи мають закінчення -ю:
- Віталію;
- Вчителю;
- Лікарю;
- Бійцю;
- Знавцю;
- Ясеню.
А закінчення -е вживають в іменниках, утворених із допомогою суфікса -ець-, при цьому відбувається чергування «ц» із «ч»:
- Жнець – женце;
- Молодець – молодче;
- Швець – шевче.
Особливу увагу в цій групі необхідно звернути на ім’я Ігор. Цей іменник належить до м’якої групи як виняток. Іменники м’якої групи мусять мати закінчення -ю в більшості випадків. Але вищезгаданий іменник мовна практика засвоїла з іншим закінченням. Лексема «Ігор» у кличному відмінку мала закінчення -е до 2019 року, тому що так рекомендув український правопис. За Правописом 2019 року іменник Ігор у кличному відмінку має закінчення -ю.
Мішана група
Іменники мішаної групи 2 відміни можуть мати закінчення -е та -у. Здебільшого в іменників цієї групи закінчення -е:
- Стороже;
- Школяре;
- Довбуше;
- Каміняре;
- Пісняре.
Невелика кількість іменників має закінчення -у:
- Товаришу;
- Читачу;
- Слухачу;
- Погоничу
3 відміна іменників у кличному відмінку
До ІІІ відміни належать іменники жіночого роду. Загалом їм властиві одноманітні, схожі, типові закінчення: радосте, подороже, любове, ніжносте, величносте, роскоше, смерте.
Іменники цієї відміни не поділяються на групи, тому незалежно від кінцевого приголосного основи ці слова в кличному відмінку мають закінчення -е.
Лише іменник «мати» має особливий тип відмінювання і кличний відмінок у нього збігається з називним.
4 відміна іменників у кличному відмінку
До ІV відміни належать іменники середнього роду, вони в кличному відмінку збігаються формою з називним. Те саме відбувається з іменниками, які вживаються лише в множині.
Під час підготовки до ЗНО або контрольної роботи, варто цю таблицю заповнити кілька разів своїми прикладами, аби набути вправності й не вагатися, обираючи відмінкове закінчення. Також допомогти розібратися із цією або іншою темою може репетитор з української мови.
Читайте також: Ненаголошені Е та И: як їх писати та розрізняти
Особливості імен у кличному відмінку
З допомогою відмінкового закінчення в кличному відмінку розрізняють чоловічі та жіночі імена. Порівняйте імена в таблиці.
Імена ж.р. |
Імена ч.р. |
Н.в. Валерія Кл. в. Валеріє |
Н. в. Валерій Кл. в. Валерію |
Н. в. Богдана Кл. в. Богдано |
Н. в. Богдан Кл. в. Богдане |
Н. в. Мирослава Кл. в. Мирослава |
Н. в. Мирослав Кл. в. Мирославе |
Є тільке одне парне ім’я Олесь – Олеся, яке має однакову форму кличного відмінка «Олесю» для жіночого й чоловічого варіанта.
Якщо виникають сумніви з уживання відмінкових форм імен, можна скористатися спеціальним словником-довідником «Власні імена людей» Лариси Скрипник. Крім інформації про те, який варіант закінчення уживати в популярних чи рідкісних іменах, із цього словника можна довідатися про походження власних імен, побачити приклади вживання імен у класичній літературі.
Будуючи речення зі звертанням потрібно пам’ятати, що в кличному відмінку вживають не лише форму імені (власне ім’я), але й ім’я по батькові, прізвища. Тобто коли звертання поширене, то у формі кличного відмінка мають стояти всі іменники:
- Лідіє Петрівно;
- Олесю Анатоліївно;
- Віталію Сергійовичу;
- Павле Юхимовичу.
Імена по батькові жіночі є іменниками 1 відміни твердої групи, тому кличний відмінок матиме закінчення -о. Чоловічі імена по батькові є іменниками 1 відміни мішаної групи, тому в кличному відмінку буде закінчення -у.