Українська мова на відміну від інших іноземних мов, має одну особливість, пов’язану зі вживанням конструкції звернення до особи. Ця особливість зветься «кличним відмінком». В англійській, коли ми хочемо привернути увагу друга й покликати його, просто кажемо – «Hey, Arthur!» (Гей, Артур). В українській мові такий варіант вважається хибним, адже правильно сказати – «Гей, Артуре!». Чому так? Розкажемо нижче.
У цьому матеріалі ми зібрали основні правила творення кличного відмінка з прикладами, а також завдання для самоперевірки, які допоможуть вам вивчити тему та підготуватися до складання НМТ з української мови, адже питання про кличний відмінок завжди трапляються в тестах. Потрібна додаткова допомога? Репетитор з української мови розкаже все, що потрібно знати про звертання та способи його творення.
Що таке звертання і кличний відмінок?
В українській мові термін звертання – це форма мовлення, яка використовується для привернення уваги іншої особи. Це може бути привітання, прохання, побажання, накази та інші висловлювання, адресовані конкретній особі чи групі людей. Звертання може бути нейтральним («пане», «пані», «друже» тощо), або ж конкретним («Марино», «Володимире», «Вікторіє» тощо).
Кличний відмінок – це один із прямих відмінків, який використовується для звернення безпосередньо до адресата чи об’єкта мовлення. Усього налічують 7 відмінків:
- Прямі – називний (хто? що?), кличний (звертання).
- Непрямі – родовий (кого? чого?), давальний (кому? чому?), знахідний (кого? що?), орудний (ким? чим?), місцевий (на кому? на чому?).
Кличний відмінок (Кл.в.) вживається, коли ми звертаємося до кого-небудь чи чого-небудь. Наприклад:
- Привіт, друже! («друже» – Кл.в.).
- Спасибі, мамо! («мамо» – Кл.в.).
- Давно не бачилися, сестро! («сестро» – Кл.в.).
Перед тим, як перейти до правил творення кличного відмінка, зазначимо, що в українській мові займенники та прикметники не мають кличної форми. Якщо їх треба використати під час звертання, ставимо такі слова в називному відмінку однини та множини. Наприклад: Люба! Ходімо в цей ресторан. Кохана, я знаю, що зараз ти точно щаслива.