Слова з апострофом в українській мові
Є 4 правила вживання апострофа в українських лексемах.
Випадок вживання
|
Приклади слів з апострофом
|
Після губних приголосних «б», «п», «в», «м», «ф»,
|
- Б’єш;
- П’ю;
- В’ялий;
- М’ясо;
- Верф’ю.
|
Після твердого «р»
|
- Пір’я;
- Матір’ю;
- На подвір’ї.
|
Після будь-якого приголосного, якщо ним закінчується префікс або перша частина складного слова
АЛЕ! З власними назвами префікси пів-, напів- пишуться через дефіс (пів-Ямайки, пів-Європи)
|
- Об’їзд;
- Дит’ясла;
- Об’єм;
- Пів’яблука (За правописом 2019 року пишеться окремо, але у ЗНО 2023 завдання будуть складені за старим правописом).
|
Після [К] у слові Лук’ян і похідних від нього
|
- Лук’яненко;
- Лук’янівка;
- Лук’янко.
|
Важливо запам’ятати винятки! Якщо перед губним «б», «п», «в», «м», «ф», стоїть приголосний крім «Р» і він належить до кореня слова, апостроф ставити не треба. Тому в таких словах як духмяний, різдвяний, цвях, свято, морквяний, медвяний, мавпячий апострофа не буде.
Проте, якщо перший приголосний буде належати до префікса або цим приголосним буде «р», такі слова будуть вживатися з апострофом:
- Зв’язаний;
- Черв’як;
- Верб’я;
- Торф’янистий.
Слова з апострофом іншомовного походження
Тепер розглянемо правила вживання апострофа в іншомовних словах.
Якщо лексема починається з префікса ін-, кон-, ад-, ар-, пан-, то вона буде з апострофом. Перелічимо слова з апострофом після префікса:
- Ін’єкція;
- Кон’юктивіт;
- Ад’ютант;
- Пан’європейський;
- Кон’юнктура;
- Ад’юнкт.
Якщо лексема не починається з префікса й перед «я», «ю», «є», «ї» стоїть «б», «п», «в», «м», «ф», «г», «к», «х», «ж», «ч», «щ», «р», слово буде з апострофом:
- Кеш’ю;
- Х’юстон;
- Фур’є;
- П’єдистал;
- Рив’єра.
Апостроф не вживається після «д», «т», «з», «с», «ц», «л», «н», бо після них ставлять м’який знак:
- Нью-Йорк;
- Вольєр;
- Монпасьє.
Після скороченої французької частки «Д» та ірландської «О» апостроф вживається: Д’Арк, О’Коннері. Також його вживатимуть у географічних назвах і прізвищах перед «я», «ю», «є», «ї» та після губних приголосних і «р»: Прокоф’єв, Гур’єв, Прокоп’євськ.
Як запам’ятати правила правопису апострофа
Орфографія – важливий розділ української мови. Під час його опрацювання потрібно запам’ятати багато правил і виключень. Ось кілька порад як вивчити правила вживання апострофу швидко та ефективно.
Зробити картки з правилами
Якщо учень самостійно зробить картки, у яких схематично напише важливі правила і слова з апострофом, він краще запам’ятає матеріал і матиме можливість під час виконання тренувальних вправ дивитися у свої схеми.
Можна зробити таблиці, у яких розмістити важливі відомості з теми. Ось для прикладу таблиця з випадками, у яких апостроф не вживається.

Закріпити теорію практикою
Зазубрити правила – не найкращий вибір. Важливо зрозуміти правопис кожного складного слова. Наприклад, чому «духмяний» пишеться без апострофа. Це можливо лише під час практичного відпрацювання правила. У мережі багато тренувальних тестів та вправ. Потрібно знаходити типові завдання ЗНО і якнайбільше практикуватися, запам’ятовувати правопис слів.



Але самостійно складно їх перевіряти і знаходити помилки. У цьому допоможе репетитор з української мови. Учитель не лише перевірить, але й пояснить кожну неправильну відповідь, щоб у майбутньому учень не помилявся. Педагог буде самостійно підбирати теоретичний і практичний матеріал, щоб школяр міг зосередитися лише на навчанні чи підготовці до ЗНО. Знайти репетитора з української мови чи іншої дисципліни ви можете на сайті BUKI School.
Вивчати орфографію комплексно, системно й послідовно
Неможливо запам’ятати правила вживання апострофа без теми «М’який знак» чи «Правопис префіксів роз-, без, с-, з-». Тому важливо під час поточного навчання та підготовки до ЗНО вивчати чи повторювати теми й логічній послідовності, не пропускаючи матеріал.