Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Шкіра людини: будова та основні функції

 1. Що таке шкіра та її функції?
 2. Будова шкіри

Чи знали ви, що шкіра є найбільшим органом у людському тілі? Так, саме вона! Не хребет, не легені й точно не мозок. Якщо розтягнути шкіру середньостатистичної людини, вона займатиме площу приблизно 2 кв.м, а її вага становитиме більш як 7 % від загальної маси тіла. У нашій статті розкажемо, чому шкіра вважається одним із найголовніших органів, які функції вона виконує та, яку будову має.

Що таке шкіра та її функції?

Шкіра – це найбільший орган людського тіла, який складається з води, білків, жирів і мінералів, та виконує безліч важливих завдань для правильного функціонування організму. Вона складається з трьох шарів: епідермісу, дерми й підшкірної жирової тканини (її ще називають гіподермою).

Шари шкіри

Основні функції шкіри:

1. Захисна:

 • запобігає проникненню патогенних речовин та мікроорганізмів у тіло людини;
 • зберігає внутрішні органи від механічних пошкоджень та хімічного впливу довкілля, завдяки своїй міцності та пружності;
 • запобігає негативному впливу ультрафіолетових променів на органи тіла, адже містить спеціальний пігмент меланін, що виконує фотопротекторну функцію.

2. Видільна: шкірою виводяться майже всі продукти обміну через піт. Це може бути вода, мінеральні солі чи інші речовини.

3. Рецепторна: шкіра реагує на зміни в температурі чи тиску, а також подає сигнали нашому мозку про біль через вільні нервові закінчення. Шкіра є найважливішим органом для підтримки зв’язку між організмом людини та довкіллям.

4. Терморегуляція: саме через шкіру починається процес утворення та віддачі тепла організмом

5. Обмін речовин: шкіра є середовищем розвитку деяких важливих біологічно активних елементів. Наприклад, у ній утворюється вітамін Д, який допомагає організму засвоювати кальцій і фосфати.

6. Запасна: у шкірі є спеціальний жировий шар, що слугує джерелом енергії для життєдіяльності організму.

7. Секреторна: вона виділяє себум (жир) через сальні залози для запобігання сухості волосся та самої шкіри. Через молочні залози, що також містяться в її шарах, виділяється молоко для грудного вигодовування.

8. Розподільна: шкіра захищає капіляри, вени та артерії від пошкоджень та регулює розподіл крові через замкнуту серцево-судинну систему.

 

Читайте також: Хімічні елементи та все, що потрібно про них знати

Лабораторні дослідження

Будова шкіри

Потрібен репетитор із біології, адже попереду важлива контрольна чи НМТ? Запишіть вашу дитину на безплатний пробний урок у БукіСкул. Менеджери онлайн-школи підберуть школяреві найкращого викладача та сформують індивідуальну програму занять для швидкої та якісної підготовки до іспитів. Уже більш як 17 тисяч учнів спробували цікаві заняття в інтерактивному форматі й підвищили свій рівень знань з основних шкільних предметів.

 

 

Епідерміс

Епідерміс – це зовнішній шар шкіри, що складається з епітеліальних клітин, які безперервно відновлюються. Основні складові епідермісу:

Будова епідермісу

 • Роговий шар складається з мертвих клітин, які відокремлюються від поверхні шкіри. Вони містять роговину, що надає шкірі бар’єрну функцію, захищаючи її від зовнішнього впливу бактерій та ультрафіолетового випромінювання.
 • Зернистий – це шар, у якому клітини починають виробляти специфічні білки та ліпіди для утримання вологи та покращення міцності шкіри.
 • Шипуватий шар містить живі клітини, які активно діляться та ростуть. Вони виробляють протеїни, які забезпечують міцність шкіри.
 • Меланозіт – шар, що містить пігмент меланін, який надає шкірі певного кольору.
 • Базальний – це найнижчий шар епідермісу, де відбувається активний поділ клітин. Тут знаходяться стовбурові клітини, які постійно діляться та забезпечують відновлення і регенерацію шкіри.

 

Функції епідермісу:

 1. Створює бар’єр, що захищає організм від зовнішніх агентів, мікроорганізмів, токсинів та ультрафіолетового випромінювання.
 2. Регулює втрату вологи організмом, допомагає утримувати цю вологу в шкірі та запобігає випаровуванню.
 3. Містить нервові закінчення, які допомагають відчувати тиск, температуру та біль.
 4. Відповідає за захист інших шарів шкіри, вологозбереження та реагування на зовнішні подразники.

 

 

Дерма

Дерма – це другий шар шкіри, розташований під епідермісом. Вона складається з густої тканини, що містить волокна колагену, еластину, кровоносні судини, нервові закінчення та фібробласти, які виробляють матрикс для підтримки та живлення шкіри.

Будова дерми

Дерма складається з двох підшарів:

 • Сосочковий – це верхній підшар дерми, що містить невеликі волокна колагену та еластину. Він має ділянки, які забезпечують епідерміс водою та поживними речовинами через кровоносні судини та нерви. Тут також знаходяться міжклітинні зв’язки, які допомагають утримувати епідерміс на місці та забезпечують пружність шкіри.
 • Сітчастий – це густий шар дерми, який містить грубі волокна колагену та еластину. Він надає шкірі міцність та еластичність, допомагаючи їй витримувати розтягування та тиск. Також у шарі розташовані судини та нерви, які постачають кисень, поживні речовини та сигнали нервової системи до всіх шарів шкіри.

 

Функції дерми:

 1. Колагенові волокна дерми забезпечують міцність та пружність шкіри, дозволяють їй витримувати різноманітні зовнішні впливи та розтягування.
 2. Дерма містить велику кількість кровоносних судин та нервових закінчень, які забезпечують епідерміс киснем, поживними речовинами та сигналами для відчуттів.
 3. Фібробласти в дермі виробляють нові клітини та матрикс, які необхідні для регенерації та відновлення шкіри після пошкоджень.
 4. Шкірні пори в дермі допомагають виводити токсини з організму через піт, допомагають зберігати його здоров’я та регулювати температуру тіла.
 5. Дерма відіграє ключову роль у структурі та функціонуванні шкіри, забезпечуючи її міцність, еластичність та оптимальні умови для життєдіяльності організму.

 

Читайте також: НМТ 2024: список предметів та дати іспитів

 

 

Гіподерма

Підшкірна жирова тканина – це шар, розташований під дермою, який займає більшу частину загальної товщини шкіри. Він складається із жирових клітин «адипоцитів», які знаходяться в матриксі з волоконної тканини.

Підшкірна жирова тканина

Основні характеристики підшкірної жирової тканини:

 • Адипоцити: ці клітини є основним компонентом гіподерми і зберігають енергію у вигляді жирів. Вони також виробляють різні біологічно активні речовини, такі як гормони та цитокіни, які впливають на функціонування організму.
 • Підшкірний жир містить волоконну тканину, яка оточує адипоцити та надає їм певну підтримку та структурну цілісність.
 • Гіподерма містить також кровоносні судини та нервові закінчення, які постачають кров та нервові сигнали до різних частин тіла.

 

Функції підшкірної жирової тканини:

1. Терморегуляція – допомагає підтримувати оптимальну температуру тіла через ізоляцію від холоду та утримання тепла.

2. Захист – гіподерма слугує як амортизатор, що захищає внутрішні органи від ударів та травм.

3. Збереження енергії – жирові клітини зберігають енергію у вигляді жирів, які є джерелом живлення під час періодів голоду або інтенсивних фізичних навантажень.

4. Виробництво гормонів – адипоцити виробляють різні гормони. Наприклад, лептин та резистин, які впливають на метаболізм, апетит та інші процеси в організмі.

 

Вивчайте біологію та інші шкільні дисципліни з топовими репетиторами. Їх ви знайдете на платформі БукіСкул. У сучасній онлайн-школі є викладачі з таких предметів: математика, українська мова, іноземні мови, історія України, фізика, хімія та біологія.

 

Читайте також: Вступ до Богомольця у 2024 році: основне про університет

Автор:

Шкіра людини: будова та основні функції

Що таке шкіра та її функції?

Шкіра – це найбільший орган людського тіла, який складається з води, білків, жирів і мінералів, та виконує безліч важливих завдань для правильного функціонування організму.

Яка будова шкіри?

Епідерміс – це зовнішній шар шкіри, що складається з епітеліальних клітин, які безперервно відновлюються.

26.03.2024

12 правил дорожнього руху, які мають знати всі школярі

Батьки несуть відповідальність за дітей вдома, а вчителі – у школі. Проте, кожна дитина має пам’ятати, що як тільки вона опиняється на вулиці сама й має дійти від точки А до точки В, безпека дорожнього руху – це зона її відповідальності. Які 12 правил дорожнього руху має вивчити кожен школяр, розкажемо в нашому матеріалі. А також поділимося посиланнями на відеоуроки, казки та мультфільми для учнів молодших класів, завдяки яким можна легко вивчити основні ПДР для пішоходів.

23.03.2024

Добірка найкращих віршів про Україну для школярів

Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до

11.03.2024

Цікаві задачі на розвиток логіки в дошкільнят та учнів молодших класів

Вміння мислити логічно – це навичка, яку потрібно розвивати із самого дитинства. Завдяки їй людина вчиться шукати нестандартні рішення та розв’язувати завдання будь-якої складності в навчанні, на роботі чи просто в житті. У нашій статті ми зібрали цікаві загадки для дошкільнят та учнів молодших класів, що найкраще розвивають логічне та критичне мислення: від простих до більш складних, де дитині потрібно добряче подумати.

07.03.2024

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

Леся Українка – одна із найвідоміших постатей в українській літературі. Справжній борець за самосвідомість, прихильник «українізації» та активний учасник руху за незалежність. На уроках літератури зазвичай розказують поверхневі відомості про її життя. Як от те, що вона все життя навчалася вдома чи мала невиліковну хворобу. Проте є цікаві факти про Лесю Українку, які сьогодні має знати кожен учень та дорослий. Які саме, розкажемо далі.

29.02.2024

Травна система людини: органи, функції та будова

Травна система – складний механізм, який забезпечує наше тіло поживними речовинами для нормальної життєдіяльності. До цієї системи входять багато органів, що виконують свої функції в процесі травлення. Які саме? Дізнаєтеся з нашої статті. Також розкажемо, із чого складається система травлення, які органи в ній є основними, а які захисними.

27.02.2024

Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають?

Чи знали ви, що є люди, яких не люблять комарі? Вони дуже рідко п’ють їхню кров, адже вважають її геть несмачною. Усе тому, що ці особи мають групу крові та резус-фактор, які комарам просто не підходять. А ще є люди, що мають стійкий імунітет до більшості вірусів та бактерій. Цей імунітет сформувався не завдяки здоровому способу життя чи загартовуванню, а знову ж таки – через групу крові. У цій статті розкажемо все, що вам потрібно знати про антигени й резус-фактори, а також поділимося цікавими

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

02.02.2024

Хімічні елементи та все, що потрібно про них знати

Тіло людини та тварини, предмети, матеріали та навіть ціла Земля. Що спільного між цими поняттями? А те, що всі вони складаються з хімічних елементів. Ба більше, весь Всесвіт – це набір простих та складних хімічних елементів. Хочете дізнатися про них більше? Читайте наш матеріал.

08.02.2024

Яку роль в організмі людини відіграють вітаміни?

«Їж моркву й матимеш хороший зір. Їж лимон і не будеш хворіти. Їж шпинат і будеш сильний, як моряк Папай». У дитинстві чи не кожному говорили про користь цих овочів та фруктів. Насправді ж, корисними є не продукти, а вітаміни, що входять до їхнього складу. У нашій статті розкажемо, як вітаміни впливають на організм, які біологічно активні речовини потрібні для росту, гарного зору, правильного функціонування нервової системи та здоров’я кісток.