Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають?

 1. Що таке група крові?
 2. Таблиця груп крові: сумісність
 3. Факти про групи крові, які ви могли не знати

Чи знали ви, що є люди, яких не люблять комарі? Вони дуже рідко п’ють їхню кров, адже вважають її геть несмачною. Усе тому, що ці особи мають групу крові та резус-фактор, які комарам просто не підходять. А ще є люди, що мають стійкий імунітет до більшості вірусів та бактерій. Цей імунітет сформувався не завдяки здоровому способу життя чи загартовуванню, а знову ж таки – через групу крові. У цій статті розкажемо все, що вам потрібно знати про антигени й резус-фактори, а також поділимося цікавими фактами про групи крові.

 

Що таке група крові?

Група крові – це специфічна класифікація крові на основі наявності або браку певних антигенів на поверхні червоних кров’яних тілець (еритроцитів) та антитіл у плазмі крові. Група крові визначається за наявністю двох основних антигенів – антигену A і антигену B.

 

Антигени – це речовини органічного походження, які мають ознаки генетичної відмінності і сприймаються організмом як чужорідні. Під час потрапляння в тіло вони спричиняють специфічний імунний ефект, змушуючи імунну систему виробляти антитіла для боротьби з ними.

 

 

Що таке резус-фактор?

Резус-фактор (Rh-фактор) – це антиген, який може бути присутнім або відсутнім на поверхні червоних кров’яних клітин (еритроцитів). Резус-фактор дістав свою назву від приматів, у яких цей антиген був уперше виявлений, а саме в мавп родини «Rhesus monkey» (з англійської – макака-резус).

 

Є 2 основних типи резус-факторів:

 • Резус-позитивний (+): Якщо в людини є резус-фактор на її еритроцитах, то вона вважається резус-позитивною. Позначення резус-позитивного фактора в медичних записах «+».
 • Резус-негативний (-): Якщо в людини відсутній резус-фактор на її еритроцитах, то вона вважається резус-негативною.

 

Резус-фактор має важливе значення в медицині, особливо під час ведення вагітності. Наприклад, якщо резус-негативна жінка завагітніла від резус-позитивного чоловіка і її плід також має резус-позитивний фактор, у жінки може розвинутися резус-конфлікт. У такому випадку жінці призначають імунопрофілактику для запобігання утворенню антитіл, які негативно впливають на розвиток плоду.

 

 

Основні групи крові:

 • Перша група – група O: не має антигенів A і B на поверхні еритроцитів, але має антитіла проти обох антигенів у плазмі. Люди з групою O можуть бути донорами для осіб з інших груп, оскільки їхня кров не містить антигенів, які можуть спричиняти аглютинацію (згортання) крові.
 • Друга група – група A: має антиген A на поверхні еритроцитів і антитіло проти антигену B у плазмі.
 • Третя група – група B: має антиген B на поверхні еритроцитів і антитіло проти антигену A у плазмі.
 • Четверта група – група AB: має як антиген A, так і антиген B на поверхні еритроцитів і не має антитіл проти антигенів A і B у плазмі. Отже, люди з групою AB не можуть приймати кров будь-якої іншої групи. Їм підходить тільки 4 група з негативним резус-фактором.

 

Визначення групи крові важливо при трансфузіях (переливанні) крові, трансплантації органів та при встановленні біологічної спорідненості між особами. Група крові також має значення в медичних діагнозах та дослідженнях, оскільки деякі хвороби можуть бути специфічними для певних груп крові.

 

Читайте також: Клітинні органели: основні характеристики та функції

Дослідження крові

Таблиця груп крові: сумісність

 

Визначення групи крові

Група крові батька

Група крові дитини

I (0)

II (A)

III (B)

IV (AB)

Група крові матері

I (0)

I (0)

II (A)

або

I (0)

III (B)

або

I (0)

II (A)

або

III (B)

II (A)

II (A)

або

I (0)

II (A)

або

I (0)

будь-яка

II (A)

або

III (B)

або

IV (AB)

III (B)

III (B)

або

I (0)

будь-яка

III (B)

або

I (0)

II (A)

або

III (B)

або

IV (AB)

IV (AB)

II (A)

або

III (B)

II (A)

або

III (B)

IV (AB)

II (A)

або

III (B)

або

IV (AB)

II (A)

або

III (B)

або

IV (AB)

 

Розберемо на кількох прикладах, як визначити групу крові за допомогою таблиці:

 1. Якщо в матері четверта група IV (AB), а в батька друга II (A), у дитини може бути або II (A), або III (B), або IV (AB).
 2. Якщо в матері II (A) і в батька II (A), то дитина народиться з II (A) або I (0).
 3. Якщо в матері III (B), а в батька II (A), дитина може народитися з будь-якою групою крові. Це не мутація і не аномалія, просто поєднання цих двох груп може викликати змішування антигенів в одному із чотирьох визначених порядків.

 

До речі, випускникам 11-х класів, які планують складати НМТ із біології, обов’язково потрібно вивчити тему про групи крові та резус-фактори. Адже в тестовому блоці щороку трапляються завдання на визначення резусу й сумісності, а також прості теоретичні питання з теми. Якщо потрібна допомога з підготовкою, краще не баритися і якомога раніше записатися на додаткові заняття з репетитором біології.

Найкращих викладачів із популярних шкільних дисциплін зібрали на платформі онлайн-школи БукіСкул. Тут є репетитори з математики, української мови, фізики, хімії, історії України, біології та іноземних мов.

 

Читайте також: Головне про серце людини: будова, функції, коронарна система

Підготовка до НМТ з біології

Факти про групи крові, які ви могли не знати

 • Найдавнішою вважається I (0) група крові. Вона отримала назву перша, адже з’явилася на нашій планеті раніше за інші. Дослідження довели, що всі первісні люди, які мешкали на Землі приблизно 40 тисяч років тому, мали саме цю групу крові.
 • Сьогодні перша група крові залишається найпоширенішою на Землі. 37 % людей усієї планети належать до цієї групи. Найбільш рідкісною вважається четверта група. Вона складає всього 5 % населення. Розподіл поширеності відрізняється в різних країнах.
 • В Україні рейтинг груп крові склався так: I – 37 %, II – 40 %, III – 17 %, IV – 6 %.
 • Найсильнішими людьми на планеті вважаються власники четвертої групи крові. За даними досліджень, рівень синтезу інтерферону в цих людей є надвисоким і складає майже 92 %. Це означає, що їхній організм найбільш стійкий до складних вірусів і бактерій. Якщо на Землі все ж розповсюдиться вірус, що спричинить зомбі-апокаліпсис, ймовірно, саме люди із четвертою групою залишаться живими.
 • Група крові може впливати на схильність до захворювань шлунково-кишкового тракту. Так, серед усіх груп крові тільки перша має найнижчий ризик виникнення панкреатиту та інших хвороб ШКТ.
 • Комарі найбільше люблять пити кров у людей із першою групою. Ще в 1974 році вчені провели дослідження, у якому взяли участь 102 добровольці. Під час дослідження намагалися зрозуміти, які індивідуальні фактори приваблюють комарів. Результати дослідження показали, що найбільш «смачна» кров для комарів саме перша. А четверта група крові навпаки відлякує кровопивців та кліщів. Ймовірність підхопити енцефаліт чи тваринний вірус у людей із цією групою дуже мала.

 

Читайте також: Шкіра людини: будова та основні функції

Автор:

Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають

Що таке група крові?

Група крові – це специфічна класифікація крові на основі наявності або браку певних антигенів на поверхні червоних кров’яних тілець (еритроцитів) та антитіл у плазмі крові.

Як виглядає таблиця груп крові?

Якщо в матері II (A) і в батька II (A), то дитина народиться з II (A) або I (0).

Які факти про групи крові варто знати?

В Україні рейтинг груп крові склався так: I – 37 %, II – 40 %, III – 17 %, IV – 6 %.

26.03.2024

12 правил дорожнього руху, які мають знати всі школярі

Батьки несуть відповідальність за дітей вдома, а вчителі – у школі. Проте, кожна дитина має пам’ятати, що як тільки вона опиняється на вулиці сама й має дійти від точки А до точки В, безпека дорожнього руху – це зона її відповідальності. Які 12 правил дорожнього руху має вивчити кожен школяр, розкажемо в нашому матеріалі. А також поділимося посиланнями на відеоуроки, казки та мультфільми для учнів молодших класів, завдяки яким можна легко вивчити основні ПДР для пішоходів.

23.03.2024

Добірка найкращих віршів про Україну для школярів

Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до

11.03.2024

Цікаві задачі на розвиток логіки в дошкільнят та учнів молодших класів

Вміння мислити логічно – це навичка, яку потрібно розвивати із самого дитинства. Завдяки їй людина вчиться шукати нестандартні рішення та розв’язувати завдання будь-якої складності в навчанні, на роботі чи просто в житті. У нашій статті ми зібрали цікаві загадки для дошкільнят та учнів молодших класів, що найкраще розвивають логічне та критичне мислення: від простих до більш складних, де дитині потрібно добряче подумати.

07.03.2024

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

Леся Українка – одна із найвідоміших постатей в українській літературі. Справжній борець за самосвідомість, прихильник «українізації» та активний учасник руху за незалежність. На уроках літератури зазвичай розказують поверхневі відомості про її життя. Як от те, що вона все життя навчалася вдома чи мала невиліковну хворобу. Проте є цікаві факти про Лесю Українку, які сьогодні має знати кожен учень та дорослий. Які саме, розкажемо далі.

29.02.2024

Травна система людини: органи, функції та будова

Травна система – складний механізм, який забезпечує наше тіло поживними речовинами для нормальної життєдіяльності. До цієї системи входять багато органів, що виконують свої функції в процесі травлення. Які саме? Дізнаєтеся з нашої статті. Також розкажемо, із чого складається система травлення, які органи в ній є основними, а які захисними.

22.02.2024

Країни Європи: карта та цікаві факти

Європа – один із найбільших за розміром та чисельністю населення материк, до якого входять аж 48 держав. Які країни належать Європі? Яка з них найбільша, а яка найменша? Чому Європа здобула таку назву та, які цікаві факти про неї варто знати? Про все це розкажемо в нашому матеріалі.

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

02.02.2024

Хімічні елементи та все, що потрібно про них знати

Тіло людини та тварини, предмети, матеріали та навіть ціла Земля. Що спільного між цими поняттями? А те, що всі вони складаються з хімічних елементів. Ба більше, весь Всесвіт – це набір простих та складних хімічних елементів. Хочете дізнатися про них більше? Читайте наш матеріал.

06.02.2024

Шкіра людини: будова та основні функції

Чи знали ви, що шкіра є найбільшим органом у людському тілі? Так, саме вона! Не хребет, не легені й точно не мозок. Якщо розтягнути шкіру середньостатистичної людини, вона займатиме площу приблизно 2 кв.м, а її вага становитиме більш як 7 % від загальної маси тіла. У нашій статті розкажемо, чому шкіра вважається одним із найголовніших органів, які функції вона виконує та, яку будову має.