Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Травна система людини: органи, функції та будова

 1. Що таке травлення?
 2. Органи травної системи
 3. Будова травної системи
 4. Функції травної системи

Травна система – складний механізм, який забезпечує наше тіло поживними речовинами для нормальної життєдіяльності. До цієї системи входять багато органів, що виконують свої функції в процесі травлення. Які саме? Дізнаєтеся з нашої статті. Також розкажемо, із чого складається система травлення, які органи в ній є основними, а які захисними.

Що таке травлення?

Травлення – це процес розщеплення їжі на ферменти, який відбувається в організмі людини задля забезпечення необхідними поживними речовинами. Основна мета травлення полягає в перетворенні складних сполук, таких як білки, жири і вуглеводи, на прості речовини, які засвоюються клітинами організму.

 

Є 2 типи травлення: порожнинне і пристінкове (мембранне).

 • Порожнинне травлення відбувається в шлунку та кишківнику. У його процесі різні ферменти, що виділяються органами, розщеплюють складні молекули їжі на менші частинки. Наприклад, білки перетворюються на амінокислоти, жири на гліцерин і жирні кислоти, а вуглеводи на цукри.
 • Пристінкове травлення відбувається на поверхні клітин травного тракту. У цьому випадку ферменти, розташовані на мембранах клітин, розщеплюють уже найменші молекули поживних речовин, які потім засвоюються клітинами. Наприклад, у ротовій порожнині амілаза розщеплює вуглеводи, а в кишківнику ферменти мальтаза, сахараза й лактаза допомагають розщепити цукри на різні складники.

 

 

Травна система: як відбувається процес перетравлення їжі?

Травна система – це система органів, яка відповідає за прийом їжі, травлення, засвоєння, а також виведення рештків їжі та рідин із тіла.

 

Процес травлення починається в ротовій порожнині, де їжа пережовується і змішується з певними ферментами, наприклад, амілазою для розщеплення вуглеводів. Потім їжа просувається вниз через стравохід у шлунок, де проходить подальше розщеплення за допомогою шлункового соку, що містить фермент пепсин для розщеплення білків.

 

Після цього їжа переходить до тонкого кишківника, де відбувається основний процес травлення та засвоєння поживних речовин. Тут утворюються ферменти підшлункової залози, які допомагають у розщепленні білків, жирів і вуглеводів на простіші сполуки. Після цього поживні речовини всмоктуються в кров’яний потік через стінки тонкого кишківника.

 

Залишки їжі потрапляють у товстий кишківник, де відбувається формування калу, який виводиться з організму через анальний отвір.

 

Читайте також: Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають?

Вивчення травної системи

Органи травної системи

 • Ротова порожнина – початковий орган травлення, де їжа вперше вводиться до організму. Тут здійснюється механічне розщеплення їжі через пережовування, а також хімічне розщеплення за допомогою певних ферментів.
 • Глотка – слугує проходом для пересування їжі з ротової порожнини до стравоходу. Містить спеціальну групу м’язів для проштовхування їжі вниз.
 • Стравохід – м’язова трубка, яка з’єднує глотку і шлунок. Стравохід транспортує їжу вниз до шлунка за допомогою перистальтики. Перистальтика – це хвильовий рух м’язів стінок травного тракту, який допомагає переміщувати їжу та інші речовини вздовж стравоходу від одного органа до іншого. Цей процес відбувається завдяки координації м’язів стінок тракту, які спрямовані в одному напрямку, стимулюючи переміщення їжі вперед. Перистальтика починається в глотці під час ковтання та продовжується вздовж стравоходу, шлунка, тонкого та товстого кишківника.
 • Шлунок – орган, у якому проходить подальше механічне й хімічне розщеплення їжі. Шлунок виділяє спеціальний сік, що містить фермент пепсин для розщеплення білків, і певні речовини для регуляції pH середовища.
 • Тонкий кишківник – основне місце травлення та засвоєння поживних речовин. Тут відбувається продовження розщеплення їжі за допомогою ферментів, що продукує підшлункова залоза, і всмоктування поживних речовин у кров.
 • Товстий кишківник – місце, де зберігається вода та утворюється кал із незасвоєних залишків їжі. Також у товстому кишківнику мешкають корисні бактерії, що сприяють переробленню деяких неперетравлених речовин.
 • Пряма кишка й анальний отвір – кінцеві ділянки травної системи, через які кал виводиться з організму під час процесу дефекації.

 

Допоміжними органами травної системи є:

 1. Слинні залози – розташовані в ротовій порожнині. Виробляють слину, що містить ферменти, які допомагають у початковому розщепленні вуглеводів, а також зволожує та захищає слизову оболонку порожнини рота. Слинні залози складаються з підвушних, піднижньощелепних та під’язикових залоз.
 2. Печінка – найбільший внутрішній орган, розташований у правому верхньому куті черевної порожнини. Вона очищає кров від токсинів, зберігає енергію у вигляді глікогену та регулює вироблення жовчі.
 3. Жовчний міхур – це додатковий орган, який зберігає та концентрує жовч, вироблену печінкою, і випускає її у дванадцятипалу кишку для допомоги в розщепленні жирів.
 4. Підшлункова залоза – розташована позаду шлунка. Вона виробляє панкреатичний сік, що містить різні ферменти, такі як амілаза для розщеплення вуглеводів, ліпаза для розщеплення жирів та трипсин для розщеплення білків. Крім того, підшлункова залоза виробляє гормон інсулін, який регулює рівень цукру в крові.
 5. Дванадцятипала кишка – є першим відділом тонкого кишківника та одним із ключових органів у процесі травлення. Вона виробляє секрет для нейтралізації кислот та захищає стінки тонкого кишківника від пошкоджень.
 6. Апендикс – невеликий червоподібний відросток, який знаходиться в правому нижньому куті черевної порожнини. Це єдиний орган у травній системі, який не має відомої корисної функції в процесі травлення. Зазвичай апендикс має тубулярну структуру й завершується сліпим кінцем. Він може запалюватися у випадку зараження або блокування, що призводить до захворювання, відомого як апендицит.

 

Ці органи разом з основними органами травної системи забезпечують правильний процес травлення та засвоєння поживних речовин, необхідних для підтримання життєдіяльності організму.

 

Читайте також: Головне про серце людини: будова, функції, коронарна система

Будова травної системи

 

Будова травної системи

 

На YouTube-каналі «Всеукраїнської школи онлайн» є добірка відео на тему травної системи людини та основних органів травлення. Там ви знайдете відеоуроки про травлення в ротовій порожнині та кишківнику.

 

Докладніше про будову та функції органів травлення розповість репетитор із біології. Також він допоможе підтягнути загальний рівень знань із предмета, підготуватися до контрольної роботи, олімпіади, ДПА або НМТ.

Функції травної системи

 

Рухова

Органи травної системи здійснюють рухи або м’язові скорочення, які допомагають їжі переміщуватися через різні відділи травного тракту. Наприклад, мастикація – це рухи для пережовування їжі в ротовій порожнині.

Секреторна

Вироблення різних речовин, таких як слина, шлунковий сік, панкреатичний сік, або жовч, які містять ферменти, необхідні для розщеплення їжі.

Всмоктування

Переведення поживних речовин (амінокислот, цукру, жирів, вітамінів та мінералів) з кишківника в кров’яний потік для подальшого використання організмом.

Видільна

Видалення залишків їжі та інших відходів через кал, а також виведення шлаків та надлишків рідини через сечовипускну систему.

Регуляторна

Забезпечення регуляції рівня кислотності, тиску та інших показників у тракті для оптимального функціонування системи травлення.

Захисна

Запобігання впливу патогенних мікроорганізмів, токсинів та пошкоджень на травний тракт та утворення мікробіому кишківника для захисту від патогенних мікроорганізмів.

 

Потрібен репетитор? В онлайн-школі БукіСкул можна записатися на додаткові заняття з таких дисциплін: українська мова, іноземна мова (англійська, польська, німецька), історія України, фізика, хімія, біологія та математика. Уроки проводяться дистанційно за індивідуальною програмою для кожного учня.

 

Читайте також: Шкіра людини: будова та основні функції

Автор:

Травна система людини: органи, функції та будова

Що таке травлення?

Травлення – це процес розщеплення їжі на ферменти, який відбувається в організмі людини задля забезпечення необхідними поживними речовинами.

Які органи травної системи?

Шлунок – орган, у якому проходить подальше механічне й хімічне розщеплення їжі.

Яка будова травної системи?

На YouTube-каналі «Всеукраїнської школи онлайн» є добірка відео на тему травної системи людини та основних органів травлення.

26.03.2024

12 правил дорожнього руху, які мають знати всі школярі

Батьки несуть відповідальність за дітей вдома, а вчителі – у школі. Проте, кожна дитина має пам’ятати, що як тільки вона опиняється на вулиці сама й має дійти від точки А до точки В, безпека дорожнього руху – це зона її відповідальності. Які 12 правил дорожнього руху має вивчити кожен школяр, розкажемо в нашому матеріалі. А також поділимося посиланнями на відеоуроки, казки та мультфільми для учнів молодших класів, завдяки яким можна легко вивчити основні ПДР для пішоходів.

23.03.2024

Добірка найкращих віршів про Україну для школярів

Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до

11.03.2024

Цікаві задачі на розвиток логіки в дошкільнят та учнів молодших класів

Вміння мислити логічно – це навичка, яку потрібно розвивати із самого дитинства. Завдяки їй людина вчиться шукати нестандартні рішення та розв’язувати завдання будь-якої складності в навчанні, на роботі чи просто в житті. У нашій статті ми зібрали цікаві загадки для дошкільнят та учнів молодших класів, що найкраще розвивають логічне та критичне мислення: від простих до більш складних, де дитині потрібно добряче подумати.

07.03.2024

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

Леся Українка – одна із найвідоміших постатей в українській літературі. Справжній борець за самосвідомість, прихильник «українізації» та активний учасник руху за незалежність. На уроках літератури зазвичай розказують поверхневі відомості про її життя. Як от те, що вона все життя навчалася вдома чи мала невиліковну хворобу. Проте є цікаві факти про Лесю Українку, які сьогодні має знати кожен учень та дорослий. Які саме, розкажемо далі.

27.02.2024

Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають?

Чи знали ви, що є люди, яких не люблять комарі? Вони дуже рідко п’ють їхню кров, адже вважають її геть несмачною. Усе тому, що ці особи мають групу крові та резус-фактор, які комарам просто не підходять. А ще є люди, що мають стійкий імунітет до більшості вірусів та бактерій. Цей імунітет сформувався не завдяки здоровому способу життя чи загартовуванню, а знову ж таки – через групу крові. У цій статті розкажемо все, що вам потрібно знати про антигени й резус-фактори, а також поділимося цікавими

22.02.2024

Країни Європи: карта та цікаві факти

Європа – один із найбільших за розміром та чисельністю населення материк, до якого входять аж 48 держав. Які країни належать Європі? Яка з них найбільша, а яка найменша? Чому Європа здобула таку назву та, які цікаві факти про неї варто знати? Про все це розкажемо в нашому матеріалі.

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

21.08.2023

Шпаргалка з літератури: жанри, персонажі та події основних творів шкільної програми

Підготували стислу інформацію про шість головних творів, які вивчають на уроках української літератури в школі – «Наталка Полтавка», «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Кайдашева сім’я», «Тигролови», «Мина Мазайло» та «Маруся Чурай». Користуйтеся нашою шпаргалкою, де ми коротко розповіли про жанр, головних героїв, сюжет, місце розгортання подій та тему й ідею кожного твору.

02.02.2024

Хімічні елементи та все, що потрібно про них знати

Тіло людини та тварини, предмети, матеріали та навіть ціла Земля. Що спільного між цими поняттями? А те, що всі вони складаються з хімічних елементів. Ба більше, весь Всесвіт – це набір простих та складних хімічних елементів. Хочете дізнатися про них більше? Читайте наш матеріал.