Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Головне про серце людини: будова, функції, коронарна система

 1. Що таке серце?
 2. Будова серця
 3. Коронарна система серця

Серце – головний орган у тілі людини, що забезпечує життєво важливі функції всього організму. Із чого воно складається? Які завдання виконує? Як взагалі працює серце? Детально розкажемо в цьому матеріалі. Стаття стане вам у нагоді для загального розвитку, а також для підготовки до іспитів, якщо ви плануєте складати НМТ із біології у 2024 році.

Що таке серце?

Серце – це м’язовий орган у вигляді конуса, розташований у грудній порожнині між легенями недалеко від середини грудної клітки. Воно відповідає за прокачування крові через весь організм. Основна функція серця – перенесення крові через кровоносну систему для забезпечення організму киснем і поживними речовинами, а також видалення продуктів обміну речовин і відходів.

 

Серце людини складається із чотирьох камер: двох передніх (шлуночків) і двох задніх (передсердь). Шлуночки відповідають за викид крові в кровоносну систему, тоді як передсердя приймають кров із тілесних тканин і відправляють її до шлуночків.

 

Робота серця контролюється нервовою системою, яка регулює швидкість серцевих скорочень відповідно до потреб організму.

 

 

Функції серця

 1. Транспорт крові через кровоносну систему – головне завдання серцевого м’яза. Кров переносить кисень, поживні речовини, гормони та інші речовини до всіх органів та тканин у тілі.
 2. Забезпечення киснем. Серце перекачує кров через легеневий круг, де вона збагачується киснем, а потім розподіляє його до всіх клітин тіла.
 3. Видалення відходів. Через серцеві скорочення кров переносить відходи обміну та інші токсичні речовини, які потрібно вивести з організму.
 4. Регуляція температури. Кров також допомагає регулювати температуру тіла, переносить тепло від внутрішніх органів до поверхні шкіри, де воно випаровується.
 5. Збереження гомеостазу. Серце важливе для підтримки стабільності внутрішнього середовища організму. Підтримка відбувається завдяки регулюванню кількості крові, кров’яного тиску та інших показників.

 

 

Як працює серце?

Робота серця складається з двох фаз – діастоли та систоли. Діастола – це так звана фаза розслаблення. Під час неї передсердя розширюються і до них починає потрапляти кров із вен. Систола – це фаза скорочувального руху передсердь. Коли передсердя згортаються, вони виштовхують кров через клапани в шлуночки.

 

Після систоли передсердь відбувається систола шлуночків, під час якої клапани між передсердями і шлуночками затуляються, а клапани між шлуночками та артеріями відтуляються. У такий спосіб кров виходить із серця через аорту з лівого шлуночка та легеневу артерію з правого шлуночка. Після систоли знову наступає фаза діастоли, і процес починається знову.

 

Функціонування серця – це послідовна робота передсердь та шлуночків, яка дає змогу крові циркулювати через все тіло, забезпечуючи його необхідними поживними речовинами та киснем.

 

Читайте також: Яку роль в організмі людини відіграють вітаміни?

Макет серця людини

Будова серця

Серце перебуває в спеціальній навколосерцевій сумці. Вона складається зі сполучної тканини – перикарда. Поверхня перикарда постійно виділяє специфічну речовину для зволоження серцевого м’яза та зменшення тертя серця з іншими органами під час скорочення.

 

Стінка серця

 

Стінка серця має 3 оболонки:

 • Ендокард (внутрішня оболонка) – це тонкий шар епітелію, який вкриває внутрішню поверхню серця, стінки передсердь, шлуночків та клапанів. Головна функція ендокарда – забезпечити гладку, нечутливу поверхню для безперешкодного руху крові через серце. Ендокард служить захистом для внутрішньої частини серця від зворотних потоків крові, а також допомагає утримувати кров в одній із камер під час різних фаз серцевого циклу.
 • Міокард (середній шар) – це товстий м’язовий шар, який розташований між ендокардом та епікардом. Він створює скорочення, необхідні для того, щоб серце могло перекачувати кров через весь організм. Кожне скорочення міокарда створює тиск, який виштовхує кров у кровоносну систему.
 • Епікард (зовнішня оболонка) – це тонкий шар, що покриває зовнішню поверхню серця. Епікард містить коронарні артерії, які живлять серце кров’ю, необхідною для його функціонування.

 

 

Загальна будова серця

 

Загальна будова серця

 

Серце складається з двох частин – лівої та правої. У лівій тече артеріальна кров, а в правій – венозна. А також із двох відділів – верхнього (з передсердями) та нижнього (зі шлуночками). Отвори між передсердями затуляють стулкові клапани.

 

Відділ

Розташування

Функція

Аорта

Велика аорта виходить із лівого шлуночка серця.

Аорта відповідає за перенесення артеріальної крові з лівого шлуночка до всіх органів та тканин організму.

Праве передсердя

Розташоване у верхній правій частині серця.

Праве передсердя приймає венозну кров і направляє її до правого шлуночка.

Півмісяцевий клапан

Розташований між правим передсердям та правим шлуночком.

Клапан запобігає зворотному потоку крові з правого шлуночка назад до правого передсердя.

Ліве передсердя

Розташоване у верхній лівій частині серця.

Ліве передсердя приймає артеріальну кров із легеневих вен і направляє її до лівого шлуночка.

Двостулковий клапан

Розташований між лівим передсердям та лівим шлуночком.

Запобігає зворотному потоку крові з лівого шлуночка назад до лівого передсердя.

Тристулковий клапан

Розташований між правим передсердям та правим шлуночком.

Клапан контролює потік крові з правого передсердя до правого шлуночка й запобігає зворотному потоку.

Лівий шлуночок

Знаходиться в нижній лівій частині серця.

Лівий шлуночок прокачує артеріальну кров до аорти, забезпечуючи кровообіг тілом.

Правий шлуночок

Знаходиться в нижній правій частині серця.

Правий шлуночок перекачує венозну кров через легеневий круг кровообігу, де вона перетворюється на артеріальну.

Серцева перегородка

Розділяє серце на ліву та праву половини.

Забезпечує функціональну відокремленість правої і лівої частин серця, не даючи змогу змішуватися венозній та артеріальній крові.

Міокард

Нижній м’язовий шар серця.

Міокард відповідає за скорочення серця, що забезпечує перекачування крові через весь організм.

 

Читайте також: Хімічні елементи та все, що потрібно про них знати

 

Коронарна система серця

Оскільки серце є постійно активним м’язом, воно потребує великої кількості кисню та поживних речовин. Коронарна система відіграє важливу роль у забезпеченні його потреб. Коронарна система (коронарний круг кровообігу) – це мережа артерій та вен, які живлять серце кров’ю.

 

До коронарної системи входять:

 • Ліва коронарна артерія – виходить із лівої аорти та поділяється на дві головні гілки: передню і задню артерії. Ці артерії живлять передню і задню частини лівого шлуночка, ліве передсердя, а також частину міжшлуночкової перегородки.
 • Права коронарна артерія також виходить з аорти. Вона живить праве передсердя, частину правого шлуночка, а також має гілки, які живлять задню частину міжшлуночкової перегородки.
 • Малі коронарні артерії – численні гілки артерій, які відходять від основних артерій і живлять різні частини серця.
 • Після того, як кров проходить через мікросудини серця, вона продовжує рухатися в коронарних венах, які збирають кров із міокарда та виводять її до правого передсердя для подальшого транспортування.

 

Не вистачає часу на підготовку та складно самостійно опрацьовувати теоретичний матеріал для складання іспитів? Зверніться за допомогою до репетитора з біології. Він допоможе наздогнати шкільну програму і вивчити основні теми, що входять до програми НМТ.

 

Кваліфікованих викладачів з основних шкільних дисциплін зібрали на платформі онлайн-школи БукіСкул. Тут є педагоги з математики, української та іноземних мов, історії України, фізики та хімії.

 

Читайте також: Шкіра людини: будова та основні функції

Автор:

Головне про серце людини: будова, функції, коронарна система

Що таке серце?

Серце – це м’язовий орган у вигляді конуса, розташований у грудній порожнині між легенями недалеко від середини грудної клітки.

Яка будова серця?

Серце складається з двох частин – лівої та правої. У лівій тече артеріальна кров, а в правій – венозна. А також із двох відділів – верхнього (з передсердями) та нижнього (зі шлуночками).

Що таке коронарна система серця?

Це мережа артерій та вен, які живлять серце кров’ю.

26.03.2024

12 правил дорожнього руху, які мають знати всі школярі

Батьки несуть відповідальність за дітей вдома, а вчителі – у школі. Проте, кожна дитина має пам’ятати, що як тільки вона опиняється на вулиці сама й має дійти від точки А до точки В, безпека дорожнього руху – це зона її відповідальності. Які 12 правил дорожнього руху має вивчити кожен школяр, розкажемо в нашому матеріалі. А також поділимося посиланнями на відеоуроки, казки та мультфільми для учнів молодших класів, завдяки яким можна легко вивчити основні ПДР для пішоходів.

23.03.2024

Добірка найкращих віршів про Україну для школярів

Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до

11.03.2024

Цікаві задачі на розвиток логіки в дошкільнят та учнів молодших класів

Вміння мислити логічно – це навичка, яку потрібно розвивати із самого дитинства. Завдяки їй людина вчиться шукати нестандартні рішення та розв’язувати завдання будь-якої складності в навчанні, на роботі чи просто в житті. У нашій статті ми зібрали цікаві загадки для дошкільнят та учнів молодших класів, що найкраще розвивають логічне та критичне мислення: від простих до більш складних, де дитині потрібно добряче подумати.

07.03.2024

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

Леся Українка – одна із найвідоміших постатей в українській літературі. Справжній борець за самосвідомість, прихильник «українізації» та активний учасник руху за незалежність. На уроках літератури зазвичай розказують поверхневі відомості про її життя. Як от те, що вона все життя навчалася вдома чи мала невиліковну хворобу. Проте є цікаві факти про Лесю Українку, які сьогодні має знати кожен учень та дорослий. Які саме, розкажемо далі.

29.02.2024

Травна система людини: органи, функції та будова

Травна система – складний механізм, який забезпечує наше тіло поживними речовинами для нормальної життєдіяльності. До цієї системи входять багато органів, що виконують свої функції в процесі травлення. Які саме? Дізнаєтеся з нашої статті. Також розкажемо, із чого складається система травлення, які органи в ній є основними, а які захисними.

27.02.2024

Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають?

Чи знали ви, що є люди, яких не люблять комарі? Вони дуже рідко п’ють їхню кров, адже вважають її геть несмачною. Усе тому, що ці особи мають групу крові та резус-фактор, які комарам просто не підходять. А ще є люди, що мають стійкий імунітет до більшості вірусів та бактерій. Цей імунітет сформувався не завдяки здоровому способу життя чи загартовуванню, а знову ж таки – через групу крові. У цій статті розкажемо все, що вам потрібно знати про антигени й резус-фактори, а також поділимося цікавими

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

21.08.2023

Шпаргалка з літератури: жанри, персонажі та події основних творів шкільної програми

Підготували стислу інформацію про шість головних творів, які вивчають на уроках української літератури в школі – «Наталка Полтавка», «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Кайдашева сім’я», «Тигролови», «Мина Мазайло» та «Маруся Чурай». Користуйтеся нашою шпаргалкою, де ми коротко розповіли про жанр, головних героїв, сюжет, місце розгортання подій та тему й ідею кожного твору.

02.02.2024

Хімічні елементи та все, що потрібно про них знати

Тіло людини та тварини, предмети, матеріали та навіть ціла Земля. Що спільного між цими поняттями? А те, що всі вони складаються з хімічних елементів. Ба більше, весь Всесвіт – це набір простих та складних хімічних елементів. Хочете дізнатися про них більше? Читайте наш матеріал.