Найбільші річки України
Дніпро
Реве та стогне Дніпр широкий
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
Перше місце серед найвідоміших та найбільших річок заслужено посідає Дніпро. Це головна річка України та третя за розміром річка Європи. Протяжність Дніпра складає 2 285 км. Він бере початок на Валдайській височині, протікає через росію (485 км), Білорусь (595 км) та Україну (1090 км).
Давні греки називали цю річку Борисфеном і прирівнювали її до божества. Безліч поетів описували красу Дніпра у своїх творах і прославляли його далеко за межами нашої держави. Дніпро умовно розділяє країну на дві частини по вертикалі. Саме через нього й з’явилися назви Правобережна та Лівобережна Україна.
На берегах Дніпра розташована рекордна кількість областей. Це – Київська, Черкаська, Дніпропетровська, Запорізька та Херсонська. Сьогодні Дніпро є головним постачальником питної води для населення. У річці побудовані найбільші та найпотужніші гідроелектростанції країни.

Дністер
Дністер – найдовша річка, яка має витік та гирло в межах України. Її загальна протяжність складає 1 362 км. Починається Дністер у Карпатах на висоті майже в 1 км біля кордону з Польщею. Перші згадки про Дністер знайдені в працях Геродота, датованих п’ятим століттям до нашої ери. Давньогрецький історик назвав річку «Тірас», що означає швидка, дика, неприборкана.
Пейзажі Дністра вражають не тільки місцевих мешканців, яким пощастило жити поруч із річкою, а й сотні тисяч туристів, що приїжджають до її берегів із різних куточків України та інших країн. У долині Дністра є безліч культурних, археологічних та геологічних пам’яток. На берегах річки зосереджені важливі корисні копалини та гірські породи, які щороку приносять державі мільйони доларів прибутків.

Південний Буг
Південний Буг – не менш красива та важлива українська річка. Її довжина складає 806 км. Вона бере початок із Подільської височини (більш як 320 м) і впадає в Чорне море через Бузький лиман. Витік Бугу характеризується болотною місцевістю завширшки в півтора кілометра. Русло (найбільш знижена частина річкової долини) зовсім не глибоке і складає всього 20 см. На відстані 400 км від витоку Південний Буг звужується і має максимальну ширину у 200-300 м. Уздовж річки простягаються високі каньйони у 20-40 м.
Ця природна водойма важлива для сільського господарства та промисловості. Воду з Південного Бугу використовують для зрошення земель та водопостачання для населення. Тут також є невеликі гідроелектростанції (усього їх 13) та водосховища. Поруч із річкою розташовані Хмельницький, Вінниця, Вознесенськ та Первомайськ.

Сіверський Донець
Сіверський Донець вважається головною річкою на сході країни. Її довжина – 1 053 км. Вона починається в росії (бєлград) та впадає в Дон недалеко від смт Усть-Донецьке. Омиває такі міста, як Харків, Донецьк та Луганськ. Середня ширина річки складає 20-25 м. Правий берег високий, лівий – пологий.
Одну з найбільших річок України активно використовують у господарстві. Щороку звідси беруть більш як 3 кубічних кілометри води для зрошення земель та водопостачання. Це стало причиною різкого обміління, адже 20 % стоку безповоротно витрачається, а ще 20 % водної маси забруднюється викидами промисловості. Для інших великих річок України цей показник наразі не перевищує 5 %.

Найменші водойми України
93 % річок України (а це понад 60 тисяч водойм) відносять до категорії дуже маленьких. Їхня протяжність складає менше за 10 км. Малих річок від 10 км до 100 км сьогодні налічують 3219 шт. Вони є в кожному місті та практично кожному селищі.
Найменшою річкою на території України вважається Отуз. Вздовж усієї річки можна пройти пішки за чотири години. Вона розташована в Криму. Витік річки починається зі злиття двох струмків у селищі Щебетовка. Отуз впадає в Чорне море поблизу села Курортне. Загальна довжина річки – усього 4.5 км. Перша згадка про неї датована 1461 роком. У літописах описували річку, що протікає перед фортецею та візантійською церквою.

Факти про річки України
- Загальна довжина всіх річок складає 248 000 км. Якщо скласти ці річки по довжині і протягнути їх екватором, то вони обійдуть навколо Землі більш як 6 разів.
- В Україні найбільше маленьких струмків, середня довжина яких складає 6-9 км. Середніх річок від 100 км до 500 км близько сотні. А великих, що мають довжину понад 500 км – тільки 14.
- Попри те, що Дніпро є найбільшою річкою, він поступається Дунаю за важливою характеристикою – повноводністю. Дунай має вищий рівень води й постачає більше ресурсів для промисловості.
- Найбільше річок в Українських Карпатах, де густота річкової сітки складає 1 км на кілометр квадратний. А найменше річок у південній частині країни, де щільність річок практично нульова.
- Дніпро називали не тільки Борисфеном. У скіфську добу його іменували Славутою, Варосом, Данапросом та Узом.
Усі річки України вражають красою, проте є такі, що викликають справжнє захоплення. На порталі inside-ua можна переглянути топ-12 цікавих водойм, які має відвідати кожен. А на сайті texty.org зібрані найкращі супутникові знімки українських річок із кольорокорекцією.
У 2024 році географію додали до списку предметів, з яких можна складати Національний мультипредметний тест. Якщо ви плануєте вступати на гуманітарні спеціальності, можете обирати цю дисципліну.
Щоби підготовка до іспитів пройшла легко й успішно, варто записатися на додаткові заняття з репетиторами. У BUKI School є викладачі з популярних шкільних предметів: математики, української та іноземних мов, історії України, фізики, хімії та біології.