Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Річки України: від найбільших до найменших

 1. Що таке річка?
 2. Найбільші річки України
 3. Найменші водойми України
 4. Факти про річки України

Чи знали ви, скільки річок протікає на території України? Сто? Двісті? Чи, можливо, триста? Насправді в нашій країні налічують понад 71 тисячу річок! У цьому матеріалі розкажемо вам про найбільші та найменші річки, поділимося цікавими фактами та характеристиками основних природних водойм. Тепер на запитання «про які українські річки ви можете розповісти?», вам пригадаються не тільки Дніпро та Дунай, а й безліч інших варіантів.

Що таке річка?

Річка – це природна водойма, яка складається з потоку води, що рухається в одному напрямку від витоку (початку річки) до гирла (місця, де вона впадає в іншу водойму: озеро, море або океан).

 

Річки займають провідне місце в нашій екосистемі. Вони постачають воду для зрошення сільськогосподарських угідь, питну воду для населення (яку потім фільтрують), а також служать для виробництва електроенергії, транспортування товарів тощо. Вони також є важливими для біологічного різноманіття, оскільки в річках мешкають багато видів рослин і тварин.

 

Річки мають різну форму, розмір і характер водозабезпечення. Залежно від рельєфу, де вони протікають, їх поділяють на:

 • рівнинні – річки, що пролягають через рівнинні місцевості, де немає перепадів височин;
 • гірські – протікають через гірські регіони, де рельєф характеризується наявністю височин, стрімких спусків та перепадів висоти;
 • гірсько-рівнинні – це річки, що беруть свій початок у горах і мають гирло в рівнинній місцевості.

 

За розміром річки бувають:

 • великими – понад 500 км завдовжки;
 • середніми – від 100 до 500 км;
 • малими – до 100 км.

 

Читайте також: Океани Землі: факти про Світовий океан

Річка на місцевості

Найбільші річки України

 

Дніпро

Реве та стогне Дніпр широкий

Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма.

 

Перше місце серед найвідоміших та найбільших річок заслужено посідає Дніпро. Це головна річка України та третя за розміром річка Європи. Протяжність Дніпра складає 2 285 км. Він бере початок на Валдайській височині, протікає через росію (485 км), Білорусь (595 км) та Україну (1090 км).

 

Давні греки називали цю річку Борисфеном і прирівнювали її до божества. Безліч поетів описували красу Дніпра у своїх творах і прославляли його далеко за межами нашої держави. Дніпро умовно розділяє країну на дві частини по вертикалі. Саме через нього й з’явилися назви Правобережна та Лівобережна Україна.

 

На берегах Дніпра розташована рекордна кількість областей. Це – Київська, Черкаська, Дніпропетровська, Запорізька та Херсонська. Сьогодні Дніпро є головним постачальником питної води для населення. У річці побудовані найбільші та найпотужніші гідроелектростанції країни.

 

Дніпро

Дністер

Дністер – найдовша річка, яка має витік та гирло в межах України. Її загальна протяжність складає 1 362 км. Починається Дністер у Карпатах на висоті майже в 1 км біля кордону з Польщею. Перші згадки про Дністер знайдені в працях Геродота, датованих п’ятим століттям до нашої ери. Давньогрецький історик назвав річку «Тірас», що означає швидка, дика, неприборкана.

 

Пейзажі Дністра вражають не тільки місцевих мешканців, яким пощастило жити поруч із річкою, а й сотні тисяч туристів, що приїжджають до її берегів із різних куточків України та інших країн. У долині Дністра є безліч культурних, археологічних та геологічних пам’яток. На берегах річки зосереджені важливі корисні копалини та гірські породи, які щороку приносять державі мільйони доларів прибутків.

 

Дністер

Південний Буг

Південний Буг – не менш красива та важлива українська річка. Її довжина складає 806 км. Вона бере початок із Подільської височини (більш як 320 м) і впадає в Чорне море через Бузький лиман. Витік Бугу характеризується болотною місцевістю завширшки в півтора кілометра. Русло (найбільш знижена частина річкової долини) зовсім не глибоке і складає всього 20 см. На відстані 400 км від витоку Південний Буг звужується і має максимальну ширину у 200-300 м. Уздовж річки простягаються високі каньйони у 20-40 м.

 

Ця природна водойма важлива для сільського господарства та промисловості. Воду з Південного Бугу використовують для зрошення земель та водопостачання для населення. Тут також є невеликі гідроелектростанції (усього їх 13) та водосховища. Поруч із річкою розташовані Хмельницький, Вінниця, Вознесенськ та Первомайськ.

 

Південний Буг

Сіверський Донець

Сіверський Донець вважається головною річкою на сході країни. Її довжина – 1 053 км. Вона починається в росії (бєлград) та впадає в Дон недалеко від смт Усть-Донецьке. Омиває такі міста, як Харків, Донецьк та Луганськ. Середня ширина річки складає 20-25 м. Правий берег високий, лівий – пологий.

 

Одну з найбільших річок України активно використовують у господарстві. Щороку звідси беруть більш як 3 кубічних кілометри води для зрошення земель та водопостачання. Це стало причиною різкого обміління, адже 20 % стоку безповоротно витрачається, а ще 20 % водної маси забруднюється викидами промисловості. Для інших великих річок України цей показник наразі не перевищує 5 %.

 

Сіверський Донець

 

Читайте також: НМТ 2024: список предметів та дати іспитів

Найменші водойми України

93 % річок України (а це понад 60 тисяч водойм) відносять до категорії дуже маленьких. Їхня протяжність складає менше за 10 км. Малих річок від 10 км до 100 км сьогодні налічують 3219 шт. Вони є в кожному місті та практично кожному селищі.

 

Найменшою річкою на території України вважається Отуз. Вздовж усієї річки можна пройти пішки за чотири години. Вона розташована в Криму. Витік річки починається зі злиття двох струмків у селищі Щебетовка. Отуз впадає в Чорне море поблизу села Курортне. Загальна довжина річки – усього 4.5 км. Перша згадка про неї датована 1461 роком. У літописах описували річку, що протікає перед фортецею та візантійською церквою.

 

Отуз

Факти про річки України

 • Загальна довжина всіх річок складає 248 000 км. Якщо скласти ці річки по довжині і протягнути їх екватором, то вони обійдуть навколо Землі більш як 6 разів.
 • В Україні найбільше маленьких струмків, середня довжина яких складає 6-9 км. Середніх річок від 100 км до 500 км близько сотні. А великих, що мають довжину понад 500 км – тільки 14.
 • Попри те, що Дніпро є найбільшою річкою, він поступається Дунаю за важливою характеристикою – повноводністю. Дунай має вищий рівень води й постачає більше ресурсів для промисловості.
 • Найбільше річок в Українських Карпатах, де густота річкової сітки складає 1 км на кілометр квадратний. А найменше річок у південній частині країни, де щільність річок практично нульова.
 • Дніпро називали не тільки Борисфеном. У скіфську добу його іменували Славутою, Варосом, Данапросом та Узом.

 

Усі річки України вражають красою, проте є такі, що викликають справжнє захоплення. На порталі inside-ua можна переглянути топ-12 цікавих водойм, які має відвідати кожен. А на сайті texty.org зібрані найкращі супутникові знімки українських річок із кольорокорекцією.

 

У 2024 році географію додали до списку предметів, з яких можна складати Національний мультипредметний тест. Якщо ви плануєте вступати на гуманітарні спеціальності, можете обирати цю дисципліну.

 

Щоби підготовка до іспитів пройшла легко й успішно, варто записатися на додаткові заняття з репетиторами. У БукіСкул є викладачі з популярних шкільних предметів: математики, української та іноземних мов, історії України, фізики, хімії та біології.

 

Читайте також: Де дізнатися результати НМТ 2024

Автор:

Річки України: від найбільших до найменших

Що таке річка?

Річка – це природна водойма, яка складається з потоку води, що рухається в одному напрямку від витоку (початку річки) до гирла (місця, де вона впадає в іншу водойму: озеро, море або океан).

Які найбільші річки України?

Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець.

Які найменші водойми України?

Малих річок від 10 км до 100 км сьогодні налічують 3219 шт.

26.03.2024

12 правил дорожнього руху, які мають знати всі школярі

Батьки несуть відповідальність за дітей вдома, а вчителі – у школі. Проте, кожна дитина має пам’ятати, що як тільки вона опиняється на вулиці сама й має дійти від точки А до точки В, безпека дорожнього руху – це зона її відповідальності. Які 12 правил дорожнього руху має вивчити кожен школяр, розкажемо в нашому матеріалі. А також поділимося посиланнями на відеоуроки, казки та мультфільми для учнів молодших класів, завдяки яким можна легко вивчити основні ПДР для пішоходів.

23.03.2024

Добірка найкращих віршів про Україну для школярів

Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до

11.03.2024

Цікаві задачі на розвиток логіки в дошкільнят та учнів молодших класів

Вміння мислити логічно – це навичка, яку потрібно розвивати із самого дитинства. Завдяки їй людина вчиться шукати нестандартні рішення та розв’язувати завдання будь-якої складності в навчанні, на роботі чи просто в житті. У нашій статті ми зібрали цікаві загадки для дошкільнят та учнів молодших класів, що найкраще розвивають логічне та критичне мислення: від простих до більш складних, де дитині потрібно добряче подумати.

07.03.2024

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

Леся Українка – одна із найвідоміших постатей в українській літературі. Справжній борець за самосвідомість, прихильник «українізації» та активний учасник руху за незалежність. На уроках літератури зазвичай розказують поверхневі відомості про її життя. Як от те, що вона все життя навчалася вдома чи мала невиліковну хворобу. Проте є цікаві факти про Лесю Українку, які сьогодні має знати кожен учень та дорослий. Які саме, розкажемо далі.

29.02.2024

Травна система людини: органи, функції та будова

Травна система – складний механізм, який забезпечує наше тіло поживними речовинами для нормальної життєдіяльності. До цієї системи входять багато органів, що виконують свої функції в процесі травлення. Які саме? Дізнаєтеся з нашої статті. Також розкажемо, із чого складається система травлення, які органи в ній є основними, а які захисними.

27.02.2024

Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають?

Чи знали ви, що є люди, яких не люблять комарі? Вони дуже рідко п’ють їхню кров, адже вважають її геть несмачною. Усе тому, що ці особи мають групу крові та резус-фактор, які комарам просто не підходять. А ще є люди, що мають стійкий імунітет до більшості вірусів та бактерій. Цей імунітет сформувався не завдяки здоровому способу життя чи загартовуванню, а знову ж таки – через групу крові. У цій статті розкажемо все, що вам потрібно знати про антигени й резус-фактори, а також поділимося цікавими

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

21.08.2023

Шпаргалка з літератури: жанри, персонажі та події основних творів шкільної програми

Підготували стислу інформацію про шість головних творів, які вивчають на уроках української літератури в школі – «Наталка Полтавка», «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Кайдашева сім’я», «Тигролови», «Мина Мазайло» та «Маруся Чурай». Користуйтеся нашою шпаргалкою, де ми коротко розповіли про жанр, головних героїв, сюжет, місце розгортання подій та тему й ідею кожного твору.

02.02.2024

Хімічні елементи та все, що потрібно про них знати

Тіло людини та тварини, предмети, матеріали та навіть ціла Земля. Що спільного між цими поняттями? А те, що всі вони складаються з хімічних елементів. Ба більше, весь Всесвіт – це набір простих та складних хімічних елементів. Хочете дізнатися про них більше? Читайте наш матеріал.