Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Купуйте пакет від 8 уроків і
отримуй 2 заняття БЕЗКОШТОВНО!

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

 1. Що потрібно знати про Лесю Українку
 2. Цікаві факти із життя Лесі Українки
 3. Цікаві факти про Олену Пчілку

Леся Українка – одна із найвідоміших постатей в українській літературі. Справжній борець за самосвідомість, прихильник «українізації» та активний учасник руху за незалежність. На уроках літератури зазвичай розказують поверхневі відомості про її життя. Як от те, що вона все життя навчалася вдома чи мала невиліковну хворобу. Проте є цікаві факти про Лесю Українку, які сьогодні має знати кожен учень та дорослий. Які саме, розкажемо далі.

Що потрібно знати про Лесю Українку

Леся Українка – видатна українська поетеса, письменниця і громадська діячка, чия творчість надихає та захоплює читачів з усього світу. Її справжнє ім’я – Лариса Петрівна Косач-Квітка. Народилася 25 лютого 1871 року в місті Звягель на Житомирщині.

 

Леся виросла в родині знатних українських письменників та інтелігентів, де любов до мови та літератури була завжди на першому місці. Вона виявила свій талант до поезії в дуже молодому віці, почавши писати вірші ще в дитинстві.

 

У своїй творчості Леся Українка висловлювала пристрасну любов до рідного краю, боролася за права жінок та вільне мислення. Вона також активно підтримувала боротьбу за політичну незалежність України.

 

Творчість Лесі Українки відома своєю глибокою філософською змістовністю, виразністю, образністю та милозвучністю. До її найвідоміших творів належать поеми «Contra spem spero», «Сон», «Лісова пісня», «Бояриня», «Камінний господар», «Біда навчить», «Лелія», «Метелик» та багато інших.

 

Письменниця померла 1 серпня 1913 року у віці 42 років.

 

Читайте також: Шпаргалка з літератури: жанри, персонажі та події основних творів шкільної програми

Читання творів

Цікаві факти із життя Лесі Українки

 • Якби письменниця народилася і зростала в XXI столітті, її називали б «дитиною індиго». А все тому, що Леся Петрівна навчилася читати й писати в дуже юному віці. У 4 роки вона могла вільно читати твори українською мовою та каліграфічно виводити літери. А перший вірш поетка написала вже в 9 років! У 19 років Леся спромоглася написати цілий підручник про історію східних народів, коли допомагала молодшим членам сім’ї в навчанні. А ще вона володіла одинадцятьма мовами в дорослому віці, серед яких французька, німецька та італійська.
 • Псевдонім «Українка» у її творчості з’явився не просто так. Є дві версії походження. За першою, таким псевдонімом письменниця вкотре підкреслювала свою політичну позицію та прославляла рух за незалежність. За іншою версією, воза запозичила псевдонім у дядька та за сумісництвом відомого українського діяча – Михайла Драгоманова. Він мав багато прізвиськ, серед яких і «українець». Уперше поетеса використала псевдонім у віці 13 років. До речі, попри те, що письменницю звали Лариса, у сім’ї її лагідно називали Лесею. Тепер зрозуміло, звідки з’явилося і ім’я.
 • Авторка не просто створила багато визначних творів, вона також сповнила скарбницю української мови новими словами. Наприклад, «промінь» та «напровесні». А її мати, Олена Пчілка, подарувала нам слова «мистецтво», «переможець» та «палкий».
 • Перші збірки Лесі Українки вийшли друком у Львові, який тоді входив до складу Австро-Угорської імперії. Видавати вірші українською мовою в російській імперії забороняли, тому мамі поетеси довелося схитрити. Майже рік вона надсилала в друк окремі сторінки збірки і платила людям, аби вони перевозили їх у потаємних кишенях та валізах із подвійним дном.
 • Леся мала талант не тільки до письменництва, а й до рукоділля. Змалечку вона вчилася вишивати і мріяла подарувати батьку власноруч вишиту сорочку. Так і сталося, коли їй було всього 9 років. А ще разом зі своєю подружкою Маргаритою Комаровою поетка вишила рушник на могилу Шевченка. Зараз цей рушник зберігається в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві.
 • Найкращою подругою Лесі Українки була ще одна відома українська письменниця – Ольга Кобилянська. Її творчість вирізняється яскравою метафоричністю та незвичним художнім баченням. Деякі дослідники навіть вважають, що в подруг міг бути роман, адже в листуванні вони називали одна одну пестливими словами. Проте, такі здогадки досі не підтвердилися.
 • Половину життя за Лесею стежила поліція. З 23 років за нею почали таємно наглядати через активну громадянську позицію та зв’язки з особливо небезпечними політичними емігрантами, серед яких був і її улюблений дядько Драгоманов. Також її тримали «під прицілом» за прихильність ідей української незалежності та соціально-демократичного руху. Через постійні підозри з боку правоохоронних органів її навіть відсторонили від роботи в бібліотеці товариства «Просвіта».
 • Лесю Українку та її матір обожнював Іван Франко. Він возвеличував жінок, вважав їх надзвичайно сильними, мужніми, мудрими та незламними. Ба більше, письменник називав Ларису «єдиним мужчиною в письменстві». Сама ж Леся Українка сильно применшувала свої таланти та успіхи, не вважаючи себе гідною для захоплення таким неперевершеним письменником, як Іван Франко.
 • Письменниця довго страждала від нерозділеного кохання до Сергія Мержинського. Попри надії та сподівання, чоловік вбачав у ній тільки гарного приятеля. Коли Сергія скосила серйозна хвороба, Леся однією з перших прийшла до нього попрощатися. Проте навіть на смертному одрі Сергій не підтримав її почуття і попросив піклуватися про іншу дівчину після його відходу. Та поетка все ж знайшла щире та справжнє кохання в стосунках із Климентом Квіткою. Вони мали дуже багато спільного: любов до поезії, фольклору, гри на фортепіано тощо.
 • Леся Українка померла дуже рано. В останню путь письменницю проводили тихо: без слів пошани та вдячності, гучних промов та поминального обіду. А все через заборону поліції, яка почала діяти незадовго до смерті Лесі. На Байкове кладовище, де ховали поетку, прийшли понад 1000 осіб. Попрощатися біля могили дозволили лише найближчим особам, що дуже обурило людей. Після процесії вони все ж пробралися на кладовище і відспівували Лесю піснею «Вічная пам’ять» понад годину. Труну Лесі Українки від входу до кладовища й до місця поховання несли виключно жінки.Науковці вважають, що це давня українська традиція, за якою визначних жінок мають проводжати жінки.

 

Читайте також: Григорій Сковорода: цікаві факти про мандрівника, якого шукав весь світ

Українська література

Цікаві факти про Олену Пчілку

Про маму Лесі Українки також є що сказати. Ця жінка є не менш важливою постаттю в історії України. Багато в чому вона була першою – в академічній освіті, написанні казок, поширенні феміністичного руху тощо. А ось деякі цікаві факти про Ольгу Петрівну Косач (справжнє ім’я), які вас точно здивують:

 1. Пчілка стала першою жінкою, чий чоловік пішов у декретну відпустку.
 2. Завдяки їй досі збереглися спогади про перші українські орнаменти.
 3. Олена запровадила моду на вишиванки.
 4. Входить до списку діячів, що збагатили українську мову новими словами.
 5. Автор першого альманаху про фемінізм.
 6. Усе життя протистояла русифікації та возвеличувала українську мову.
 7. Пчілку мало не заарештували за націоналістичні виступи.
 8. Стала першою жінкою-членом Всеукраїнської академії наук.
 9. Домоглася скасування заборони на викладання та видання книжок українською мовою.
 10. Попри заборону, огорнула погруддя Шевченка синьо-жовтим стягом.

 

Потрібен репетитор з української мови та літератури, адже на носі важлива контрольна робота, олімпіада чи вступні іспити? Довго шукати професійного викладача не доведеться, адже найкращі вчителі вже зібрані в Buki School. Крім української, в онлайн-школі є також репетитори з математики, фізики, хімії, біології, історії України, а також з іноземних мов – англійської, німецької та польської.

 

У БукіСкул немає затвердженої програми для всіх учнів. Тут підбирають теми занять відповідно до потреб кожного учня, щоб гарантувати індивідуальний підхід та максимальний результат.


Читайте також: Найкращі книги для підлітків

Автор:

Факти про Лесю Українку, які не розказували в школі

Що потрібно знати про Лесю Українку?

Леся Українка – видатна українська поетеса, письменниця і громадська діячка, чия творчість надихає та захоплює читачів з усього світу.

Які цікаві факти відомі з життя Лесі Українки?

У 4 роки вона могла вільно читати твори українською мовою та каліграфічно виводити літери.

Які цікаві факти про Олену Пчілку?

Стала першою жінкою-членом Всеукраїнської академії наук.

26.03.2024

12 правил дорожнього руху, які мають знати всі школярі

Батьки несуть відповідальність за дітей вдома, а вчителі – у школі. Проте, кожна дитина має пам’ятати, що як тільки вона опиняється на вулиці сама й має дійти від точки А до точки В, безпека дорожнього руху – це зона її відповідальності. Які 12 правил дорожнього руху має вивчити кожен школяр, розкажемо в нашому матеріалі. А також поділимося посиланнями на відеоуроки, казки та мультфільми для учнів молодших класів, завдяки яким можна легко вивчити основні ПДР для пішоходів.

23.03.2024

Добірка найкращих віршів про Україну для школярів

Уже більш як два роки українці живуть у складних умовах. В умовах повномасштабної війни. Сьогодні як ніколи актуально виховувати в дітей почуття любові та відданості до рідного краю, гордості за національну ідентичність та поваги до державної мови. У цьому завданні батькам та вчителям допоможуть улюблені українські поети: як класики, так і сучасні автори. За допомогою віршів діти знайомляться з історією своєї країни, вивчають культуру та дізнаються нове про традиції, обряди та всеосяжну любов до

11.03.2024

Цікаві задачі на розвиток логіки в дошкільнят та учнів молодших класів

Вміння мислити логічно – це навичка, яку потрібно розвивати із самого дитинства. Завдяки їй людина вчиться шукати нестандартні рішення та розв’язувати завдання будь-якої складності в навчанні, на роботі чи просто в житті. У нашій статті ми зібрали цікаві загадки для дошкільнят та учнів молодших класів, що найкраще розвивають логічне та критичне мислення: від простих до більш складних, де дитині потрібно добряче подумати.

29.02.2024

Травна система людини: органи, функції та будова

Травна система – складний механізм, який забезпечує наше тіло поживними речовинами для нормальної життєдіяльності. До цієї системи входять багато органів, що виконують свої функції в процесі травлення. Які саме? Дізнаєтеся з нашої статті. Також розкажемо, із чого складається система травлення, які органи в ній є основними, а які захисними.

27.02.2024

Група крові та резус-фактор: що це таке та навіщо їх визначають?

Чи знали ви, що є люди, яких не люблять комарі? Вони дуже рідко п’ють їхню кров, адже вважають її геть несмачною. Усе тому, що ці особи мають групу крові та резус-фактор, які комарам просто не підходять. А ще є люди, що мають стійкий імунітет до більшості вірусів та бактерій. Цей імунітет сформувався не завдяки здоровому способу життя чи загартовуванню, а знову ж таки – через групу крові. У цій статті розкажемо все, що вам потрібно знати про антигени й резус-фактори, а також поділимося цікавими

22.02.2024

Країни Європи: карта та цікаві факти

Європа – один із найбільших за розміром та чисельністю населення материк, до якого входять аж 48 держав. Які країни належать Європі? Яка з них найбільша, а яка найменша? Чому Європа здобула таку назву та, які цікаві факти про неї варто знати? Про все це розкажемо в нашому матеріалі.

21.08.2023

Шпаргалка з літератури: жанри, персонажі та події основних творів шкільної програми

Підготували стислу інформацію про шість головних творів, які вивчають на уроках української літератури в школі – «Наталка Полтавка», «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Кайдашева сім’я», «Тигролови», «Мина Мазайло» та «Маруся Чурай». Користуйтеся нашою шпаргалкою, де ми коротко розповіли про жанр, головних героїв, сюжет, місце розгортання подій та тему й ідею кожного твору.

15.01.2024

Океани Землі: факти про Світовий океан

Кажуть, що вчені дослідили Світовий океан усього на 3%. Не можна точно відповісти, правда це чи ні, проте багато цікавих фактів про океани Землі ми вже знаємо. Деякими із них поділимося в цьому матеріалі. Чому тихий океан назвали саме так? Де мешкають гігантські черепахи? У якому океані тварини живуть у надекстремальних умовах? Відповіді на ці питання знайдете нижче.

06.02.2024

Шкіра людини: будова та основні функції

Чи знали ви, що шкіра є найбільшим органом у людському тілі? Так, саме вона! Не хребет, не легені й точно не мозок. Якщо розтягнути шкіру середньостатистичної людини, вона займатиме площу приблизно 2 кв.м, а її вага становитиме більш як 7 % від загальної маси тіла. У нашій статті розкажемо, чому шкіра вважається одним із найголовніших органів, які функції вона виконує та, яку будову має.