Великий літній розіграш — отримай 48 уроків у подарунок!

Оновлено: 01.03.2024

Цікаві факти про Григорія Сковороду | BUKI School

Григорій Сковорода: цікаві факти про мандрівника, якого шукав весь світ

Щороку в Україні 3 грудня відзначають день народження одного із найвідоміших філософів, поетів та найосвіченіших людей XVIII століття – Григорія Сковороди. Цей «мандрівник» зробив значний внесок в українську літературу, а також став основоположником жанру байки. Ми зібрали цікаві факти про життя та творчість Сковороди, про які ви не знали. Чому його називали «людиною-університетом» попри те, що він не здобув вищу освіту? Які місця поет відвідав за життя та чому їв лише один раз на добу? Відповіді на ці питання знайдете нижче.

Читайте також: Найкращі книги для підлітків

Григорій Сковорода: біографія коротко

Повне ім’я

Савич Григорій Сковорода

Дата народження і смерті

22 листопада 1722 року – 29 жовтня 1794 року

Місце народження

Селище міського типу Чорнухи (Гетьманщина, Російська імперія). Нині воно має назву Сковородинівка (Полтавська область).

Батьки

Сава та Пелагея Сковорода. Батько – козак та продавець вина. Помер рано, коли Григорію ще не було 10 років. Мати – домогосподарка.

Освіта

  • Чорнухинська школа дяків (1729 – 1733).
  • Києво-Могилянська академія (1733 – 1741) – початкові граматичні класи (українська, латинська, польська та церковнослов’янська мови), класи поетики та риторики; гебрейська, німецька та грецькі мови; два класи філософії (діалектика, логіка, етика, фізика, метафізика). У 1741 році Сковорода покидає навчання, не здобувши повну вищу освіту.

Чим відомий

Сковорода – видатний український філософ, поет і педагог, який став однією з ключових постатей українського Просвітництва у XVIII столітті. Він є автором багатьох філософських та літературних праць, які мали значний вплив на розвиток української культури та освіти.



У своїх творах він висловлював погляди на мораль, людські цінності і сенс життя. Сковорода використовував філософію для висловлення ідеї про необхідність самовиховання та самовдосконалення.

 

Твори та біографія Григорія Сковороди входять до програми НМТ з української літератури та історії України. До речі, українська література вперше потрапить до списку предметів за вибором національного мультипредметного тесту у 2024 році. Для складання іспиту потрібно прочитати та орієнтуватися в сюжеті таких оповідань: «Dе Ііbеrtatе», «Всякому місту – звичай і права», «Бджола та Шершень». Рекомендуємо заздалегідь записатися на додаткові заняття з репетитором з української мови та літератури, щоби встигнути підготуватися до НМТ.

Читайте також: Найпоширеніші художні засоби в українській літературі

Твори Сковороди

ukrainska-mova

Факти про Григорія Сковороду

  1. У родині Сковороди завжди був присутній дух свободи, адже його тато походив із роду козаків. Григорій змалечку розумів, наскільки важливо людині бути вільною.
  2. Філософ мав талант до співу та гри на сопілці. Цей музичний інструмент він завжди носив із собою за поясом. Мабуть, саме через це на більшості його портретів присутня сопілка. Також він володів скрипкою, флейтою, бандурою та лірою.
  3. Сковорода вступив до Могилянки в рекордно малому віці – 12 років. Тоді вона називалася Київською братською школою і входила до списку найкращих навчальних закладів Європи.
  4. Поет не здобув вищу освіту попри те, що навчався майже 15 років. За рік до закінчення освітньої програми він пішов працювати (співати) до придворної капели. Разом із групою поїхав до Петербурга, а згодом вступив до Токайської комісії (як співак церкви) і подорожував Європою. Пізніше його підвищили до придворного уставника. Ця посада давала йому змогу писати музичні композиції та диригувати хором.
  5. За життя Сковорода досконало вивчив 8 іноземних мов, які міг вільно використовувати як під час усного мовлення, так і для написання листів та власних творів.
  6. Серед країн, які філософ встиг побачити: Німеччина, Словаччина, Чехія, Польща, а також Італія.
  7. Любов до філософії зародилася в Сковороди з дитинства, проте досягла свого піка під час мандрівки Європою. Тоді поет почав цікавитися роботами Сократа, Платона та Аристотеля і формувати свої перші висловлювання.
  8. Найвідоміша фраза Сковороди «Світ ловив мене та не спіймав» означає те, що філософ за життя залишився вірним своїй основній цінності – свободі. Тому він і не одружився, хоча сильно кохав.
  9. Григорій Сковорода працював викладачем поетики в Переяславському колегіумі. Він відрізнявся від інших педагогів, адже ніколи не карав учнів, не примушував їх робити будь-що. Філософ вважав, що учні можуть мати хист до навчання тільки тоді, коли самі цього хочуть. Сковорода не давав банальних завдань, а навпаки – вчив студентів мислити нестандартно та вміти аналізувати. До речі, через це в нього були сутички з адміністрацією навчального закладу, яка не сприймала модернізований підхід до викладання.
  10. Він був незвичайним педагогом ще й тому, що мав власну систему оцінювання учнів. Замість балів за виконану роботу, вони отримували коротку характеристику. Ті, хто виконували завдання дуже добре, мали підпис «зверок вострий», «вельми вострий» та «вострий». Ті, хто вчилися на середньому рівні – «вельми тямкий», «досить тямкий», «тямкий». Найгірші учні отримували від Сковороди звання «тупуватий», «тупий», «вельми тупий» і «повне безглуздя».
  11. Філософ подорожував не тільки Європою. Більш ніж 25 років власного життя він провів у мандрах Україною, зокрема Слобожанщиною. Сковорода гостював у родинах тогочасної інтелігенції, а також його радо приймали сім’ї звичайних селян та робітників. Він обожнював проводити час на природі влітку, а взимку зазвичай жив у монастирях, попри те, що відмовився від чернецтва. Філософа називають дауншифтером, адже прихильники цієї течії змінюють міський спосіб життя з його швидким темпом на більш розмірений, «провінційний».
  12. Сковорода ніколи не мав власного будинку та сім’ї в зрілому віці. Прагнення до свободи позбавляло його необхідності мати постійний прихисток та найближчих друзів у родинному колі.
  13. Григорій був вегетаріанцем. Своїм знайомим він також радив відмовитися від вживання м’ясної їжі, адже вона «розпалює плоть». Подейкують, що він їв усього раз на день після заходу сонця (таке собі «інтервальне голодування» на старий лад).
  14. Сковорода спав усього 4 години на добу, проте здоровий та активний спосіб життя допоміг йому прожити 72 роки.
  15. Філософ зміг обманути смерть. Перебуваючи в черговій подорожі Києвом, він відчув трупний сморід. Інтуїція підказала йому, що треба терміново покидати місто. Згодом він дізнався, що саме там почалася епідемія морової чуми й він дивом не заразився, хоча на той час від хвороби померли багато людей.

Григорій Сковорода провів життя в пошуках сенсу буття. Він шукав відповідь на запитання «Хто я?», «Навіщо я прийшов у цей світ?». Зрештою, філософ прийшов до висновку, що кожна людина за життя має просто знайти себе та не соромитися бути тим, ким вона є. Справжнє щастя для Сковороди – «відкрити свою теплу душу».

Вивчати програму з української мови та літератури з професійними репетиторами – це можливість підвищити шанси на успішне складання іспитів та вступити до омріяного ВНЗ із високим рейтинговим балом. Якщо ви шукаєте сучасних репетиторів із цікавою програмою занять, знайдете їх на порталі онлайн-школи BUKI School. Тут є викладачі з математики, української, біології, фізики, хімії, історії України, а також польської та німецької мов.

Читайте також: Легкі книжки англійською мовою для початківців

Автор:

Шукаєте репетитора?

Знайдіть підходящого під всі ваші критерії

Григорій Сковорода: цікаві факти про мандрівника, якого шукав весь світ

Григорій Сковорода: біографія коротко

У своїх творах він висловлював погляди на мораль, людські цінності і сенс життя. Сковорода використовував філософію для висловлення ідеї про необхідність самовиховання та самовдосконалення.

Чим цікавий Григорій Сковорода?

За життя Сковорода досконало вивчив 8 іноземних мов, які міг вільно використовувати як під час усного мовлення, так і для написання листів та власних творів.