Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Освіта в Німеччині: як вступити в Штудієнколег?

Через війну в Україні освіта за кордоном стає більш актуальною для абітурієнтів. Оскільки Німеччина зараз є одним із популярних напрямків для прихистку українців, німецькі навчальні заклади розглядаються як можливість здобуття європейської освіти.

Детальніше про навчання в Німеччині, а саме про Штудієнколег, а також про вступ до нього - читайте далі.

Навчання в Німеччині для українців

За оголошеними даними представників німецької влади на кінець травня в Німеччині було зареєстровано вже понад 800 000 біженців з України. Серед них близько 123 000 наших дітей ходять на навчання до місцевих шкіл. А як бути українським випускникам, куди їм можна поступити після 11-го класу?

Для всіх українців, охочих вступити до університету в Німеччині, є два доступних шляхи. Перший - маючи хоча б один завершений курс в українському університеті, подати документи до ВНЗ в Німеччині для завершення повного курсу навчання за своїм профілем. Другий - одразу після закінчення школи український випускник має пройти в Німеччині щось на кшталт підготовчих курсів (або коледжу) в штудієнколезі. Саме про останній варіант і піде мова в цьому матеріалі.

Вступити до штудієнколегу можна на підставі шкільного атестата, однак цьогоріч умови для біженців з України дещо спрощено. Багато хто не встиг отримати атестат чи навіть завершити навчальний рік, тому вступ можливий і без наявності цього документу. За цим посиланням біженці з України можуть отримати корисну інформацію щодо отримання освіти в Німеччині.

Що таке Штудієнколег?

Освітня програма в Україні передбачає 11 класів. У Німеччині ж ситуація дещо інша: там учні навчаються в школах 12 або навіть 13 років. Це пов’язано з тим, що для подання документів до ВНЗ, німецькі школярі складають лише державні іспити з основних предметів після завершення 13-го класу, а сам вступ відбувається на базі шкільного атестата.

Щоб абітурієнти з інших країн під час вступу в німецькі виші зрівняли цю різницю у віці та в рівні знань, і був створений Штудієнколег. Тобто, це навчальні заклади, де проводиться певна підготовка іноземних абітурієнтів, після якої вони можуть вступити в університети Німеччини. Штудієнколег може бути як державним закладом освіти, так і приватним.

освіта в Німечині

Плюси та мінуси навчання в Штудієнколег

Плюсів у навчанні після 11-го класу в Штудієнколезі значно більше ніж недоліків:

 • Високий рівень підготовки. Контрольна перевірка знань тут проводиться чи не щотижня.
 • Фахові предмети викладаються німецькою мовою, тому у вас буде цілий рік, щоб отримати безпосередній досвід спілкування з носіями мови та вдосконалити свої знання в німецькій.
 • Додаткові знання з профільних дисциплін, які вам знадобляться в подальшому навчанні у ВНЗ.
 • Адаптація до німецької системи освіти та тамтешніх умов життя.
 • Користування студентськими пільгами, можливість отримати місце в гуртожитку.

Мінуси навчання тут такі:

 • Великі конкурси в деяких коледжах, через що місця на вас може просто не вистачити.
 • Вартість семестрового внеску може сягати 1500 євро в залежності від форми власності та місця розташування штудієнколегу.

Як вступити в Штудієнколег?

Навчання в Німеччині у коледжі триває для іноземних студентів протягом одного року. Можна обрати один із п'яти профілів, від якого і залежатиме, які предмети ви вивчатимете: гуманітарний, технічний, медичний, економічний або філологічний. Наприклад, обравши технічний профіль, вашими фаховими дисциплінами будуть німецька мова, математика, інформатика, фізика та хімія.

Для вступу необхідно скласти вступні іспити з німецької мови, а технічний профіль передбачає також іспит із математики. Іспит з німецької вміщує в собі завдання на граматику, читання, розуміння тексту та вміння висловлювати власні думки.

В деяких штудієнколегах в цьому іспиті можуть бути тематичні завдання, пов'язані з вашим профілем. Багато з таких коледжів публікують на власних сайтах приклади вступних тестів, тому краще з ними ознайомитись завчасно.

Для того, аби мати більше шансів на вступ та успішне складання іспитів, скористайтеся послугами репетиторів з німецької мови. На платформі Buki School у вас є можливість займатись із досвідченими викладачами онлайн, коли та де вам буде зручно.

освіта в Німечині

Вартість навчання в Штудієнколег у 2022 році

Оскільки переважна кількість штудієнколегів - це державні заклади освіти, навчання в них безкоштовне. Проте певну суму двічі на рік все ж необхідно сплачувати - семестровий внесок, який складає близько 100-400 євро в залежності від самого коледжу.

Зауважте, що навіть з безкоштовною освітою за кордоном деякі навчальні матеріали доведеться купувати за власний кошт, а також потрібно враховувати приблизно 500-700 євро щомісячних витрат на саме проживання.

На жаль, стипендій в таких закладах освіти не передбачено, але витрачені кошти на семестровий внесок непогано компенсуються внаслідок отриманого студентського квитка. З ним можна користуватися пільгами в міському транспорті, їдальні, гуртожитку, бібліотеці та в інших місцях, і це трохи допоможе зберегти ваш бюджет.

Документи для вступу в Штудієнколег

Особливості вступу та подачі документів залежать від вимог конкретного вишу, до якого ви бажаєте вступити. Документи спершу треба подати до обраного ВНЗ, а той направить вас до штудієнколегу. З повним переліком всіх навчальних закладів з підготовки, куди можна поступити після 11-го класу без ЗНО, можна ознайомитись тут.

Подавати документи варто за півтора місяця до початку самого навчання. Пакет документів залежить від обраного вами профілю, однак серед тих, що точно вам знадобляться є:

 • нотаріально засвідчений переклад вашого шкільного атестата;
 • резюме;
 • сертифікат міжнародного зразка про володіння німецькою мовою на рівні не нижче В1 (в деяких приватних закладах приймають студентів з рівнем А2).

Серед іспитів на знання мови можна обрати один з наступних: Goethe, TestDaF, ÖSD, DSD, Telc. До речі, на сайті Buki School професійні викладачі можуть підготувати вас до здачі іспиту TestDaF.

Вступити до штудієнколегу можна на підставі шкільного атестата, однак цьогоріч умови для біженців з України дещо спрощено. Багато хто не встиг отримати атестат чи навіть завершити навчальний рік, тому вступ можливий і без наявності цього документу. За цим посиланням біженці з України можуть отримати корисну інформацію щодо отримання освіти в Німеччині.

У самій заяві на вступ, яку ви будете заповнювати, важливо позначити “пташкою” пункт про необхідність навчання в Штудієнколег.

Терміни вступу в Штудієнколег

Процедури та терміни вступу на навчання після 11-го класу у підготовчих коледжах можуть відрізнятись, тому для уточнення інформації потрібно звернутися безпосередньо до навчального закладу чи відвідати його офіційну сторінку в мережі.

Зверніть увагу, що заяву на вступ можна подавати очно, а в деяких закладах це можна зробити через онлайн-сервіс uni-assist.

Що робити після Штудієнколег?

Після двох семестрів навчання іноземному студентові доведеться скласти підсумкові іспити, на підставі результатів яких в нього буде право до вступу у ВНЗ за тим же профілем. Іспит FSP можна перескласти лише один раз після повторного проходження другого семестру навчання, однак таку можливість дають не всі штудієнколеги.

За підсумками іспитів ви можете вступити до будь-якого університету, проте за умови обмеженої кількості місць перевага надаватиметься тим абітурієнтам, які закінчили штудієнколег саме при цьому виші. Ця система схожа на наші коледжі, які закріплені за певним університетом, та проводять відповідні підготовчі курси до подальшого вступу.

 • Маю вищу освіту за спеціальністю "Українська

Автор: