Англійська граматика, окрім часів, містить величезну кількість тем. У цій статті розглянемо особливості умовних речень та зокрема нульового типу умовності. Ви дізнаєтесь, в яких випадках використовується цей вид, як утворюються умовні форми та детально ознайомитесь із прикладами.
Що таке умовні речення в англійській?
Як і в українській мові, це речення в умовному способі. Взагалі йдеться про складнопідрядні речення, в підрядній частині яких зазначається певна умова (реальна або нереальна), а в головній частині говориться про наслідки цієї умови. Аналог українського складного речення з підрядним обставинним умови та сполучниками якби, якщо.
Проте в англійській розрізняють аж 4 типи таких речень залежно від семантики і часу. Різні типи можуть змішуватися в межах одного речення.
Ця тема досить складна для початківців і вивчається у граматиці на рівні В1-В2. До того ж умовні речення входять в програму ЗНО (НМТ). Тож якщо хочете досконало їх зрозуміти, попрацюйте з репетитором. Це найбільш дієвий спосіб закріпити знання та усунути можливі прогалини. Ви не лише дізнаєтесь все про умовний спосіб в англійській мові, а й зможете застосовувати здобуті знання на практиці і вільно будувати речення.
На платформі Buki School, наприклад, можна знайти висококваліфікованого викладача і займатися за індивідуально розробленою програмою.
Conditionals: правила
Розглянемо умовні конструкції 1-го, 2-го і 3-го типів.
Перший тип стосується теперішнього або майбутнього часу і виражає реальну або дуже ймовірну подію у цих часах. У головній частині можуть вживатися різні форми дієслова: це представлено в таблиці.
First Conditional. Приклади речень:
If Tracy decides to move to Texas, we’ll never see her again. Якщо Трейсі вирішить переїхати в Техас, ми її ніколи не побачимо.
If the flour is at a discount, please buy me three kilos. Якщо борошно буде зі знижкою, будь ласка, купи мені 3 кілограми.
You may leave today early if none of the customers calls. Ви можете піти сьогодні раніше, якщо ніхто з клієнтів не подзвонить.
Другий тип використовується для передачі нереальної або малоймовірної ситуації у теперішньому або майбутньому. Тобто це умовна уявна дія, що суперечить дійсним фактам. У підрядній частині дієслово were застосовується до всіх осіб. Будова речення в англійській мові у Second Conditional:
She could help us if she had a lot of money. Вона могла б нам допомогти, якби мала багато грошей.
If Stefan were in this situation, he wouldn’t criticize my strategies and mistakes. Якби Стефан опинився в моїй ситуації, він би не критикував мої стратегії і помилки.
Третій тип використовується для вираження нереальних дій чи подій у минулому. Тобто це уявна ситуація, яка так і не відбулася. Якщо розглянути смисловий відтінок цих речень, то за допомогою третьої умовної форми передаються почуття шкодування, прикрості, докорів, критики.
Приклади речень в Third Conditional:
The shelter could have been completed on time, if it had not been for natural disasters over the past few years. Спорудження притулку закінчили б вчасно, якби не було природних катаклізмів протягом кількох останніх років.
What results you would have achieved if Mr. McGepherson hadn’t encouraged you to open this exhibition? Яких результатів ви б досягли, якби містер Макджеферсон не спонукав вас відкрити цю виставку?
Існує ще змішаний тип, зокрема можуть поєднуватися часи 2-го і 3-го типів. Наприклад:
If I had drawn this lottery ticket, I would now own two million dollars. Якби я витяг цей лотерейний білет, то міг би зараз володіти двома мільйонами доларів.
I wouldn’t have been proposed such an important project then if I didn’t know Spanish perfectly. Мені б тоді не запропонували такий важливий проєкт, якби я досконало не знала іспанську.
Zero conditional: правила
Вважається, що це найпростіший тип умовних речень. Адже в ньому не потрібно вживати складні часові форми. 4 основні випадки використання нульового типу:
- За допомогою цієї форми передають загальновідомі твердження, очевидні факти, закономірності і явища. Найчастіше це стосується фізичних, метеорологічних, біологічних та інших наукових істин.
- Для розповіді про звичні і повторювані події чи дії, звички, правила.
- Цей умовний тип часто використовується в інструкціях або основній частині наказового речення.
- На ці умовні речення також можна нерідко натрапити у прислів’ях і приказках.
Найпоширеніша структура Conditionals 0 – це використання Present Simple в головній і підрядній частині речення. І це логічно, позаяк цей час вживається для опису явищ природи, різноманітних фактів та подій, які відбуваються завжди або з певною періодичністю. Також в обох частинах речення можна використовувати модальні дієслова.
Однак трапляються й інші часи. Коли мовець хоче наголосити на моменті перебігу якихось дій, він може використовувати форму теперішнього тривалого часу в головному і підрядному реченнях або в одному з них. Більше того, у підрядній частині може вживатися і перфектна форма, якщо йдеться про наслідки вже завершеної дії.
В нульовому умовному типі можливе вживання і минулого часу (як простого, так і тривалого). Це робиться для передачі звичок і типових повторюваних дій у минулому.
Ось як це виглядає схематично (всі варіанти можливих часових комбінацій у Zero Conditional):
Приклади Conditionals 0
Приклади загальновідомих та наукових фактів, фізичних явищ тощо.
Приклади вираження повторюваних дій та звичок за допомогою Zero Conditional.
Приклади передачі вказівок, рекомендацій, порад, а також правил.
Приклади прислів’їв, приказок та повір’їв.
Приклади нульових умовних речень з часами, відмінними від Present Simple.
Для глибшого опрацювання теми необхідно тренуватися виконувати граматичні вправи і застосовувати умовні речення у живому спілкуванні. Зробити це можна з репетитором, до того ж таке навчання охоплює всі види мовних компетенцій. Зокрема, ви можете готуватися до іспиту і відпрацьовувати різні мовленнєві ситуації, вдосконалювати навички письма, розширювати лексичний багаж та багато іншого. треба опанувати табличку множення.
Репетитор з англійської BukiSchool – це:
- гнучкий та зручний особистий графік;
- програма, розроблена відповідно до вашого запиту;
- надійний методичний супровід протягом всього періоду навчання;
- захопливі інтерактивні уроки з використанням найновіших технологій;
- помірна ціна, різноманітні бонуси та акційні пропозиції.