Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

1649 – 1657 роки в історії України

  1. Національно-визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького: 1648 рік в історії України
  2. Зборівський договір
  3. Берестецька битва та Білоцерківський договір
  4. Батозька битва і Жванецька облога
  5. Співпраця Гетьманщини з Московським Царством

Навесні 1648 року почалося українське повстання (національно-визвольна війна) під проводом величного гетьмана Богдана Хмельницького. Наступні роки мали важливе значення для української історії, а також історії всієї Центрально-Східної Європи. Які воєнно-політичні події відбувалися в цей проміжок часу, причини їхнього виникнення та наслідки розберемо в нашому матеріалі.

Національно-визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького: 1648 рік в історії України

У середині XVII століття наші землі належали до складу Речі Посполитої і переживали важкі часи. Значне місце в цій історії посідає Богдан Хмельницький – видатний гетьман та ідейний лідер, який став символом рушійної сили для початку нової історії України.

 

Під керівництвом Хмельницького козаки виступили проти польської шляхти, яка здійснювала тиск на українське населення. Лідерство Хмельницького спричинило широкий рух селян та козаків проти польської влади, що призвело до початку повстання.

 

 

Причини національно-визвольної війни:

  1. Селянство було незадоволене своїм становищем та тотальним покріпаченням.
  2. Дрібна шляхта втратила будь-яку владу через придушення з боку поляків.
  3. Польські аристократи розграбовували населення та займалися свавіллям у містах.
  4. Козаки знаходилися під постійними утисками й перебували в скрутному становищі.
  5. Католицька церква практично повністю поглинула православну.

 

Козакам та всьому українському народові набридло жити за «чужими правилами». Люди все частіше задумувалися про необхідність відокремлення України від Речі Посполитої, тому на різних осередках нашої території почалися розмови про повстання.

 

На той час єдиною особою, яка готова була очолити повстання за незалежність став гетьман Богдан Хмельницький. У 1647 році чигиринський підстароста вбив його сина й саме це стало останньою краплею і приводом підготовки до війни, яка почалася в 1648 році.

 

Читайте також: Найкращі книги для підлітків

Зборівський договір

Богдан заручився підтримкою Кримського хана Іслама Гірея ІІІ. Козаки та татари почали повстання та провели три переможні битви – Жовтоводську, Корсунську й Пилявецьку. Повстання було настільки успішним, що до початку 1649 року Хмельницькому вдалося захопити території ледь не до самої Варшави.

 

Якраз у цей час новим королем Речі Посполитої стає Ян ІІ Казимир. У 1649 році разом зі своїм військом він намагався знищити козацьке та татарське військо під Зборовом, проте зазнав поразки. Розуміючи своє тяжке становище, король погоджується на підписання компромісної угоди.

 

 

Умови Зборівського договору:

  • Утворення Гетьманщини.
  • Амністія для всіх повстанців.
  • Київське, Чернігівське та Брацлавське воєводства здобувають самоврядність і функціонують за правилами запорозького війська.
  • Польське військо, євреї та єзуїти мають покинути територію України.
  • Державні посади на землях козаків мають право посідати тільки представники православної церкви.
  • 40 тисяч реєстрових козаків повертаються служити до панів.

 

Так виглядали кордони козацької держави за Зборівським договором:

Кордони козацької держави за Зборівським договором

Берестецька битва та Білоцерківський договір

Богдан Хмельницький вирішує розширити свої володіння і знову йти на війну проти Речі Посполитої, заручившись підтримкою кримського хана. У 1651 році починається Берестецька битва, яка стала однією із наймасштабніших за період національно-визвольної війни.

 

Під натиском польської артилерії татарське військо відступає і козаки опиняються під загрозою оточення. Війську Богдана Хмельницького довелося покинути територію і евакуюватися через болотяну місцевість до Білої Церкви. Щоби не зазнати значних втрат гетьману доводиться визнати поразку й підписати новий договір.

 

 

Умови Білоцерківського договору:

  1. Козаки мають припинити будь-яку зовнішньополітичну діяльність.
  2. Кордони Гетьманщини зменшилися до одного Київського воєводства.
  3. Шляхтичі змогли повернутися до своїх маєтків у двох воєводствах – Чернігівському та Брацлавському.
  4. Кількість реєстрових козаків зменшилася до 20 тисяч.

 

У результаті битви кордони Гетьманщини зменшилися до таких розмірів:

Кордони Гетьманщини після Білоцерківського договору

Батозька битва і Жванецька облога

Богдан Хмельницький вирішив не дотримуватися умов Білоцерківського договору і продовжувати війну. Його син, Тиміш Хмельницький, одружився з донькою молдавського короля. Заручившись підтримкою Молдови, Гетьманщина блискавично перемогла в битві під Батогом у 1652 році.

 

У наступному році (1653) починається Жванецька облога. Військо Запорозьке разом із татарами заблокували польське військо. Проте, кримський хан не дозволив Хмельницькому знищити поляків, адже боявся Речі Посполитої і дотримувався політики «двох стільців».

 

Результатом Жванецької облоги стало скасування Білоцерківського договору. Натомість чинності знову набув Зборівський договір, за яким до Гетьманщини повернулися втрачені воєводства.

 

Читайте також: Навчаємося граючи. Що таке гейміфікація

Співпраця Гетьманщини з Московським Царством

Розчарувавшись в османах, Богдан Хмельницький вирішив шукати підтримки в національно-визвольній війні в Московського Царства. У 1654 році відбулася Переяславська рада, під час якої гетьман та козаки присягнули на вірність царю і підписали «Березневі статті».

 

 

Умови «Березневих статей»:

  1. Збережені всі права та вольності війська Запорозького.
  2. Гетьманщина перейшла під повний захист (протекцію) московського царя.
  3. Чисельність реєстрових козаків була збільшена до 60 тисяч осіб.
  4. Московське Царство мало виплачувати «заробітну плату» полковій та генеральній старшині.
  5. Право на вибір гетьмана мало тільки військо Запорозьке.
  6. Гетьманщина могла заводити зовнішньополітичні відносини з будь-якими державами, крім Речі Посполитої та Туреччини.
  7. Московські військові частини виставили на всіх кордонах України з Польщею.
  8. Московське Царство прийняло зобов’язання піти війною на Річ Посполиту.

 

На жаль, Богдан Хмельницький та московський цар Олексій Михайлович по-різному трактували умови «Березневих статей». Український гетьман вважав, що після отримання повної протекції від Москви зможе остаточно зруйнувати Річ Посполиту і здобути незалежність. Москва, своєю чергою, переслідувала зовсім інші плани. Цар розглядав цю угоду тільки з користі для себе. Після підписання договору він фактично визнав свою владу на українській території і здійснив давню мрію про «возз’єднання земель руських».

 

У 1654 році почалася війна Гетьманщини та Москви проти Речі Посполитої і Туреччини. Попри перемогу та розгром Польщі, гетьман не дістав бажаного. Марнославний московський цар вирішив перехитрити Хмельницького. У жовтні 1656 року він підписав Віленське перемир’я з Річчю Посполитою.

 

У результаті підписання угоди практично всі умови «Березневих статей» були скасовані. Гетьман та вся козацька старшина були обурені таким рішенням, проте не могли самостійно вплинути на цю ситуацію. Богдан Хмельницький вирішив шукати нових союзників, але цього разу не тільки проти Польщі, а й Москви. У цей час він присягає на вірність «лише собі, а не комусь із чужих монархів».

 

Гетьман вмів добре налагоджувати зовнішньополітичні відносини, тому незабаром до антипольської коаліції приєдналися Швеція, Трансильванія та Бранденбург. Також підтримку надали Молдова й Волощина. Проте, навіть збільшення чисельності армії не допомогло Хмельницькому перемогти в національно-визвольній війні. У 1657 році він помер, так і не здійснивши мрію про вільну й незалежну Гетьманщину.



Історія України – один із найцікавіших та найважливіших предметів шкільної програми. Якщо ви хочете, щоби ваша дитина знала цю дисципліну «на відмінно», спробуйте записати її на додаткові заняття з репетитором. Кваліфікованих викладачів із різних предметів шукайте та платформі онлайн-школи БукіСкул. Програму для кожного напрямку роботи розробила команда методистів, вони також постійно пильнують найсучасніші техніки навчання та адаптують їх до потреб українських студентів.

 

Читайте також: Як написати доповідь: правила та зразок оформлення

Автор:

1649 – 1657 роки в історії України

Що таке Національно-визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького?

Під керівництвом Хмельницького козаки виступили проти польської шляхти, яка здійснювала тиск на українське населення.

Які умови Зборівського договору?

Утворення Гетьманщини.

Що означали Берестецька битва та Білоцерківський договір?

Кордони Гетьманщини зменшилися до одного Київського воєводства.

27.05.2024

Додаток, означення та обставина в реченні

Додаток, означення і обставина – це не просто другорядні члени. Це основний будівельний матеріал для доповнення, розширення та уточнення підмета і присудка в реченнях. На які питання вони відповідають та які функції виконують? Відповіді знайдете в цьому матеріалі. Зберігайте його собі, якщо хочете покращити знання з української мови, або підготуватися до складання НМТ у 2024 році.

21.05.2024

Класифікація речень в українській мові: види з прикладами

Думаєте, що в українській мові не так уже й багато видів речень? Помиляєтеся! Адже крім загальновідомих розповідних, питальних та спонукальних є ще з півдесятка класифікацій, за якими можна розрізняти речення. У цьому матеріалі ми розкажемо про основні види за метою висловлювання, емоційним забарвленням, будовою, граматичною основою та наявністю другорядних членів.

17.05.2024

Загублена і віднайдена: про літеру «ґ» в українській мові

Ґанок і ґудзик – напевно, перші слова, що спадають більшості людей на думку, коли мова йде про літеру «ґ». Хоча ця буква не надто поширена в нашому лексиконі, сучасний словник Бориса Грінченка нараховує аж 270 слів, що починаються з неї. Давайте разом пригадаємо, як «ґ» з’явилася в українській мові. Чому вона на деякий час зникла, а потім знову повернулася? Які слова ви знали, а про існування яких ви навіть не здогадувалися? Відповіді знайдете нижче.

30.04.2024

Узгодження числівників з іменниками: просто про складне

Запитайте в будь-кого, яка частина української мови є найскладнішою, і більшість людей гарантовано згадають про числівник. А особливо про узгодження числівників з іменниками, яке спричиняє труднощі не тільки в учнів та абітурієнтів, що готуються до НМТ, а і кваліфікованих викладачів. Тож, спробуємо в цьому матеріалі разом розібратися, як правильно: «три людини» чи «троє людей», «чотири хлопці» чи «четверо хлопців», «півтори груші» чи «півтора груші».

26.04.2024

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.

17.04.2024

Головні члени речення в українській мові

Ще в початкових класах на уроках з української мови діти починають вивчати важливу тему – про структуру речення, його головні та другорядні члени. У цій статті ми зібрали основну інформацію про підмет і присудок: що вони означають, на які питання відповідають, якими бувають та які функції виконують. Зберігайте матеріал, щоб згадати теорію та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи іспиту. А якщо вам потрібна допомога, запишіться на додаткові заняття з репетитором з української мови. Ш

29.12.2022

Список найкращих підручників для підготовки до ЗНО

За допомогою якого підручника готуватися до ЗНО? Саме це питання завжди виникає на початковому етапі підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Багато випускників не розуміють: з чого почати, як усе встигнути, де взяти підручники, як готуватися (самостійно чи з репетитором)?

15.11.2023

Гетьман Павло Скоропадський та його роль в історії України

Українська держава Павла Скоропадського проіснувала всього 7.5 місяців. Проте навіть за такий короткий час гетьману вдалося провести вдалу соціальну та економічну політику для відновлення нашої незалежності в умовах геополітичної нестабільності та внутрішніх міжусобиць. У цьому матеріалі розкажемо головне, що потрібно знати про Павла Скоропадського та його роль в історії України ХХ століття. Використовуйте нашу статтю для підготовки до НМТ з історії у 2024 році.

15.08.2023

Вчимо історію України: перші князі Київської держави

Київська Русь – велична держава, яка розвивалася на теренах сучасної України та суміжних регіонів. Її джерела та ранній розвиток розкривають деталі про формування політичної, культурної та етнічної основи суспільства. У цій статті ми розглянемо початкові етапи існування Київської Русі та роль перших князів у становленні держави. Чим запам’яталося правління Аскольда та Діра, Олега, Ігоря, Ольги та Святослава – читайте в нашому матеріалі.