Важко узагальнювати, що складніше – мова чи література. У кожному предметі є свої «підводні камені», які можуть вплинути на загальний результат і потягти вас, так би мовити, «на дно». Тим, хто складає тестування з української мови та літератури, доведеться працювати майже вдвічі більше. Та ми поділимося цінними ресурсами, які значно полегшать вам підготовчий процес.
Як підготуватись до ЗНО з української мови та літератури?
Ґрунтовна підготовка до ЗНО з української мови та літератури має включати такі кроки:
- Регулярно перевіряйте себе за допомогою пробних тестів і виписуйте свої помилки до окремого зошита.
- Додатково попрацюйте над темами, з яких у вас виявилося найбільше помилок. Виконайте тренувальні тести за цими темами.
- Робіть схематичні записи граматичних правил з прикладами.
- Якщо ви не читали твір і маєте обмаль часу, все одно прочитайте скорочений зміст. Так ви зрозумієте загальний настрій твору, який допоможе вам краще запам’ятати персонажів та події.
- Самостійно зробіть нотатки по кожному з творів за схемою: назва, автор – історична епоха – напрям – рід, жанр – тема, ідея – головні та другорядні персонажі – особливості.
Крім самопідготовки, повторювати матеріал можна з допомогою спеціально розроблених курсів чи репетитора. Знайти кваліфікованого педагога завжди можна в Buki School.
Список найкращих тренажерів для підготовки до ЗНО з української літератури
ЗНО онлайн
На сайті zno.osvita.ua знаходяться зразки завдань тестів ЗНО (основна і додаткова сесії та пробні тести) за попередні роки по 2021 рік включно. Запитання також можна сортувати за темами – розділами з мови та літератури. Зокрема, розділи з літератури охоплюють теорію літератури, хронологічні періоди від давньої літератури до сучасного літпроцесу, усну народну творчість. Платформа osvita.ua містить актуальні новини освіти та корисні поради щодо підготовки до незалежного оцінювання.
Українська мова та література. Підготовка до ЗНО і не тільки
zno.if.ua – сайт цінний перш за все величезним різноманіттям наукових статей з української мови та літератури. Тут ви знайдете аналізи творів, характеристику літературних епох та персонажів, біографії авторів, скорочені твори, поради щодо написання власного висловлювання, приклади творів, рекомендації з написання мотиваційного листа тощо. Щодо тестової практики, то тут зібрані усі завдання за попередні роки (до 2019 року включно).
ЗНО 2023. Мова і література
Це найновіший додаток з підготовки до ЗНО. Важливо, що як з мови, так з літератури, подаються теоретичні матеріали, власне тренувальні тести з української мови та літератури і корисна інформація. Наприклад, з української літератури це псевдоніми письменників, з мови – словник фразеологізмів, перелік слів з нормативним наголосом та поради щодо написання власного висловлювання. Завдання з літератури охоплюють 6 розділів і підсумковий тест. У кожному з розділів тести подаються за творами. Відсутній розділ, присвячений теорії літератури.
ЗНО 2022: Українська література
Цікавий ігровий додаток, що охоплює широкий пласт теорії: відомості про автора, аналіз твору, важливі поняття й терміни. Матеріали згруповані в 6 розділів. А тестові завдання мають 4 формати: «Вірю – не вірю», «Цитати», «Автор – твір» і «Терміни».
vsimosvita.com
На цьому сайті можна завантажити довідник-тренажер з української літератури для підготовки до ЗНО 2021 року випуску. Сам довідник невеликий, однак містить всю необхідну інформацію у форматі таблиць, схем і картинок, що дуже зручно для запам’ятовування.
Тренажери для підготовки до ЗНО з української мови
Тренувальні тести ЗНО з усіх предметів
На iznotest.info ви знайдете тести на знання української мови та літератури за темами (13 тем з мови і 14 – з літератури). Пропоновані варіанти завдань повністю відповідають вимогам та рівню незалежного тестування. Окрім цього, можна потренуватися складати повноцінний тренувальний ЗНО тест із 57 завдань.
Тренажер з правопису української мови
На iznotest.info ви знайдете тести на знання української мови та літератури за темами (13 тем з мови і 14 – з літератури). Пропоновані варіанти завдань повністю відповідають вимогам та рівню незалежного тестування. Окрім цього, можна потренуватися складати повноцінний тренувальний ЗНО тест із 57 завдань.
Завдання скомпоновані за тематичними блоками. Після обрання розділу і теми вправ вам спочатку пропонують ознайомитися з правилами. Це досить зручно та дієво, адже такий формат дозволяє відразу використовувати теоретичні знання на практиці. До кожного завдання подані чіткі інструкції.
Дискурс
На сайті dyskurs.net міститься чимало словникових матеріалів, присвячених наголошуванню слів. Подаються і спеціальні зручні словники, в яких окремо згруповані слова з наголосом на першому складі, слова з наголосом на другому складі, слова з наголосами на 3, 4 і 5 складах та слова з подвійним наголосом. Ну і, звісно, можна перевірити себе за допомогою тестових завдань.
Мова – ДНК нації
Платформа містить величезну кількість вправ з відповідями і можливістю перевірки себе за допомогою правил. Тут ви знайдете з-поміж інших завдання з орфоепії, лексики, стилістики, фразеології, а також вправи за новим правописом.
Але це далеко не все. Ще з допомогою ресурсу можна писати диктанти (для зареєстрованих користувачів), читати цікаві навчальні матеріали з правопису та перевіряти власні тексти на виявлення основних орфографічних, граматичних і лексичних помилок. Тож за допомогою ukr-mova.in.ua можна перевіряти власні твори та есе.
Українська мова на learningapps.org
Загалом це хороший сайт з підготовки тестових інтерактивних завдань. Тут також міститься чимало готових завдань з різних предметів. Вам потрібно просто обрати українську мову в категорії предметів та поставити значок на «Старша школа» у розділі «Рівні». Далі завдання можна обирати за тематичними розділами. Є автоматична перевірка та виправлення помилок.
Як окрему категорію, можна обрати українську літературу. Завдання досить різноманітні, спрямовані як на аналіз одного конкретного твору чи теми, так і присвячені підготовці до ЗНО. Наприклад, є теми «Поети України», «Письменники та їх твори», «Жанри творів», «Роди літератури», «Визначити письменника за поданою характеристикою» та багато іншого. Завдання містять портрети письменників та ілюстрації до творів, що допомагає залучити ефект візуального сприйняття.
Ймовірно, що після опрацювання усіх цих джерел у вас залишиться ще багато запитань. Найкращий спосіб розібратися з усіма труднощами одразу – це індивідуальні заняття з педагогом. За допомогою Buki School ви зможете знайти одного з кращих викладачів української мови та літератури і швидко досягти бажаного рівня. Ось чому варто обрати саме цю навчальну платформу:
- персональна навчальна програма;
- сертифікований досвідчений педагог;
- особистий менеджер та методичний супровід;
- сучасна онлайн платформа для занять з доступом до широкого асортименту функцій;
- безкоштовний пробний урок.