Українська держава Павла Скоропадського
Українська держава Скоропадського почала існувати після гетьманського перевороту. Гетьманський переворот 1918 року – державний переворот, що відбувся в Україні і призвів до встановлення Гетьманату під проводом Павла Скоропадського.
Передумови гетьманського перевороту
- Німецький вплив. На той час Україна перебувала під німецькою окупацією під час Першої світової війни. Німецькі війська підтримали та сприяли перевороту, оскільки вважали Скоропадського надійним та поступливим лідером у порівнянні з Українською Центральною Радою. До речі, багато сучасних істориків називають події 1918 року в Україні «проєктом Німеччини».
- Прагнення до стабільності. Українська Центральна Рада, яка на той час була керівним органом, зіткнулася зі значними проблемами в підтриманні стабільності та порядку. Політичні та соціальні негаразди в поєднанні з економічними труднощами призвели до зростання невдоволення серед населення. Скоропадський пообіцяв відновити стабільність і забезпечити правопорядок, що сподобалося багатьом українцям, які шукали безпеки й порятунку від тривалих заворушень.
- Підтримка аграрної еліти. Переворот підтримала консервативна аграрна еліта, особливо поміщики і заможні землевласники. Вони бачили в Скоропадському лідера, який захищатиме їхні інтереси та підтримуватиме традиційний суспільний лад. Політика Гетьманату була сприятливою для аграрної еліти, що ще більше зміцнило її підтримку перевороту.
Прихід до влади Скоропадського
Проголошення Павла Скоропадського гетьманом Української держави відбулося 29 квітня 1918 року в Києві в будівлі «Hippo Palace» (зараз там розташований кінотеатр «Україна»). Того дня більш як 6 тисяч делегатів єдиноголосно проголосили Павла Скоропадського гетьманом усієї України, здійснивши політичний переворот.
У ніч із 29 на 30 квітня гетьманські війська перейняли контроль над урядовими установами та унеможливили роботу Української Центральної Ради. Гетьман розпустив Раду та оголосив про створення нової Української держави. Ним був ухвалений Закон про тимчасовий державний устрій. За цим законом визначалася нова форма правління – Гетьманат.
В Українській державі гетьман мав найвищі політичні повноваження, серед яких:
- затвердження законів;
- призначення на посаду та звільнення урядовців і верховних суддів;
- верховне командування збройними силами;
- управління зовнішньою політикою;
- право оголошення надзвичайного стану та амністії;
- право надавати громадянство іноземним особам.

Економічна політика та реформи гетьмана Скоропадського
Під час свого Гетьманату в 1918 році Павло Скоропадський спробував запровадити низку економічних і політичних реформ, спрямованих на зміцнення української державності та покращення економічного стану України.
- Законотворчість. Трохи більше як за пів року було ухвалено понад 500 нормативних актів (орієнтовно 70 в місяць). Уперше був запроваджений державний бюджет – нормативний акт «Правила про порядок розгляду Державного бюджету й фінансових кошторисів на 1918 рік».
- Промисловість і торгівля. Гетьман намагався підтримувати внутрішню промисловість і торгівлю, а також створити умови для розвитку сільського господарства. Він спрямовував зусилля на збільшення виробництва й забезпечення внутрішнього ринку українськими товарами.
- Земельна реформа. Її основною метою було наділення земельними ділянками хліборобів, тобто – надання приватної власності на землю. У теорії ця реформа мала позитивно вплинути на соціально-економічні показники країни, проте вона спричинила невдоволення. Поміщики почали активно відновлювати свою земельну власність, залишаючи селян ні з чим. Німецько-австрійські союзники також були невдоволені реформою.
- Податки та фінанси. Влада Скоропадського спробувала збалансувати бюджет і збільшити надходження до казни через реформу податків та оптимізацію державних фінансів.
- Підтримка української культури та освіти. Гетьман виділяв кошти на відкриття українських шкіл, університетів і наукових установ. Він підтримував українізацію в усіх галузях суспільства, включно з державним апаратом і армією. Скоропадський намагався забезпечити поширення української мови й культури. Саме за його підтримки 14 листопада 1918 року була створена Українська академія наук у Києві. А 2 серпня 1918 року засновано Національну бібліотеку Української Держави (нині – Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського).
Занепад Гетьманської України
У Гетьманату було багато політичних та соціальних розділень. Скоропадський співпрацював із різними соціалістичними силами, але це призвело до суперництва та конфліктів в уряді та суспільстві. Внутрішні суперечки ослабили уряд та змушували гетьмана втрачати підтримку.
Гетьманат стикався з тиском інших держав, зокрема Німеччини та Австро-Угорщини. Зовнішні сили намагалися впливати на внутрішню політику України та вигідно контролювати її ресурси.
Зовнішній контроль та внутрішні міжусобиці змусили Павла Скоропадського в грудні 1918 року піти у відставку. Отже, Українська Держава припинила своє існування, а наші території знову розділили між різними країнами.
Якщо вам потрібен репетитор з історії України та інших предметів шкільної програми для підготовки до ЗНО/НМТ, намагайтеся обирати тільки перевірених викладачів. Краще записатися на індивідуальні заняття, оскільки уроки сам на сам сприяють гарному засвоєнню матеріалу. Групові заняття також ефективні, але в тому випадку, коли учень дійсно вмотивований до навчання і готовий до самостійного опрацювання навчального матеріалу.
На сайті онлайн-школи BUKI School ви знайдете перевірених викладачів з історії, української, англійської, математики, хімії, фізики, біології та ще двох іноземних мов – польської та німецької. Перше заняття в школі безплатне, а далі можна обрати один із п’яти пакетів уроків на вибір.