Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Гетьман Павло Скоропадський та його роль в історії України

 1. Коротка біографія гетьмана Скоропадського
 2. Українська держава Павла Скоропадського

Українська держава Павла Скоропадського проіснувала всього 7.5 місяців. Проте навіть за такий короткий час гетьману вдалося провести вдалу соціальну та економічну політику для відновлення нашої незалежності в умовах геополітичної нестабільності та внутрішніх міжусобиць. У цьому матеріалі розкажемо головне, що потрібно знати про Павла Скоропадського та його роль в історії України ХХ століття. Використовуйте нашу статтю для підготовки до НМТ з історії у 2024 році.

 

Коротка біографія гетьмана Скоропадського

Дата та місце народження

Скоропадський народився 15 травня 1873 року у Вісбадені (Німецька імперія).

Помер 26 квітня 1945 року в містечку Меттен у Баварії (Третій Рейх або Гітлерівська Німеччина).

Сім’я

Гетьман походив зі старшинського козацького роду Скоропадських. Він був прямим нащадком гетьмана Івана Скоропадського та Івана Самойловича.

Батьки – Петро й Марія Скоропадські.

Дружина – Олександра Петрівна Скоропадська (до шлюбу – Дурново-Кочубей).

Діти – Марія, Єлизавета, Петро, Данило, Павло, Олена.

Дитинство

Від народження і до 5 років Павло з родиною мешкали в німецькому місті Вісбадені. У 1882 році вони переїхали в родовий маєток на Сумщині, у місті Тростянець Чернігівської губернії.


Вихованням гетьмана займався його дідусь Іван Скоропадський, який навчив онука розмовляти українською мовою. У маєтку, де вони мешкали, була велика колекція предметів українського побуту, а також портрети визначних українських діячів. Родина дуже шанувала старі українські звичаї.

Освіта

Початкову освіту гетьман здобув у Стародубській гімназії. Скоропадський дотримувався сімейних традицій, тому після навчання обрав шлях військовика. У 1886 – 1893 роках навчався в Пажеському корпусі в Санкт-Петербурзі. Далі його призначили до Кавалерґардського полку, де він тимчасово виконував обов’язки полкового ад’ютанта (офіцера зі службових доручень). У 1897 році він став поручником. Нині це звання лейтенанта і старшого лейтенанта.

 

Читайте також: Галицько-Волинське князівство в історії України: причини утворення та зовнішня політика

Кам'янець-Подільський

Українська держава Павла Скоропадського

Українська держава Скоропадського почала існувати після гетьманського перевороту. Гетьманський переворот 1918 року – державний переворот, що відбувся в Україні і призвів до встановлення Гетьманату під проводом Павла Скоропадського.

 

 

Передумови гетьманського перевороту

 • Німецький вплив. На той час Україна перебувала під німецькою окупацією під час Першої світової війни. Німецькі війська підтримали та сприяли перевороту, оскільки вважали Скоропадського надійним та поступливим лідером у порівнянні з Українською Центральною Радою. До речі, багато сучасних істориків називають події 1918 року в Україні «проєктом Німеччини».
 • Прагнення до стабільності. Українська Центральна Рада, яка на той час була керівним органом, зіткнулася зі значними проблемами в підтриманні стабільності та порядку. Політичні та соціальні негаразди в поєднанні з економічними труднощами призвели до зростання невдоволення серед населення. Скоропадський пообіцяв відновити стабільність і забезпечити правопорядок, що сподобалося багатьом українцям, які шукали безпеки й порятунку від тривалих заворушень.
 • Підтримка аграрної еліти. Переворот підтримала консервативна аграрна еліта, особливо поміщики і заможні землевласники. Вони бачили в Скоропадському лідера, який захищатиме їхні інтереси та підтримуватиме традиційний суспільний лад. Політика Гетьманату була сприятливою для аграрної еліти, що ще більше зміцнило її підтримку перевороту.

 

 

Прихід до влади Скоропадського

Проголошення Павла Скоропадського гетьманом Української держави відбулося 29 квітня 1918 року в Києві в будівлі «Hippo Palace» (зараз там розташований кінотеатр «Україна»). Того дня більш як 6 тисяч делегатів єдиноголосно проголосили Павла Скоропадського гетьманом усієї України, здійснивши політичний переворот.

 

У ніч із 29 на 30 квітня гетьманські війська перейняли контроль над урядовими установами та унеможливили роботу Української Центральної Ради. Гетьман розпустив Раду та оголосив про створення нової Української держави. Ним був ухвалений Закон про тимчасовий державний устрій. За цим законом визначалася нова форма правління – Гетьманат.

 

В Українській державі гетьман мав найвищі політичні повноваження, серед яких:

 • затвердження законів;
 • призначення на посаду та звільнення урядовців і верховних суддів;
 • верховне командування збройними силами;
 • управління зовнішньою політикою;
 • право оголошення надзвичайного стану та амністії;
 • право надавати громадянство іноземним особам.

 

Читайте також: Готуємося до НМТ: історія кріпосного права в Україні

Вивчення історії

Економічна політика та реформи гетьмана Скоропадського

Під час свого Гетьманату в 1918 році Павло Скоропадський спробував запровадити низку економічних і політичних реформ, спрямованих на зміцнення української державності та покращення економічного стану України.

 • Законотворчість. Трохи більше як за пів року було ухвалено понад 500 нормативних актів (орієнтовно 70 в місяць). Уперше був запроваджений державний бюджет – нормативний акт «Правила про порядок розгляду Державного бюджету й фінансових кошторисів на 1918 рік».
 • Промисловість і торгівля. Гетьман намагався підтримувати внутрішню промисловість і торгівлю, а також створити умови для розвитку сільського господарства. Він спрямовував зусилля на збільшення виробництва й забезпечення внутрішнього ринку українськими товарами.
 • Земельна реформа. Її основною метою було наділення земельними ділянками хліборобів, тобто – надання приватної власності на землю. У теорії ця реформа мала позитивно вплинути на соціально-економічні показники країни, проте вона спричинила невдоволення. Поміщики почали активно відновлювати свою земельну власність, залишаючи селян ні з чим. Німецько-австрійські союзники також були невдоволені реформою.
 • Податки та фінанси. Влада Скоропадського спробувала збалансувати бюджет і збільшити надходження до казни через реформу податків та оптимізацію державних фінансів.
 • Підтримка української культури та освіти. Гетьман виділяв кошти на відкриття українських шкіл, університетів і наукових установ. Він підтримував українізацію в усіх галузях суспільства, включно з державним апаратом і армією. Скоропадський намагався забезпечити поширення української мови й культури. Саме за його підтримки 14 листопада 1918 року була створена Українська академія наук у Києві. А 2 серпня 1918 року засновано Національну бібліотеку Української Держави (нині – Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського).

 

 

Занепад Гетьманської України

У Гетьманату було багато політичних та соціальних розділень. Скоропадський співпрацював із різними соціалістичними силами, але це призвело до суперництва та конфліктів в уряді та суспільстві. Внутрішні суперечки ослабили уряд та змушували гетьмана втрачати підтримку.

 

Гетьманат стикався з тиском інших держав, зокрема Німеччини та Австро-Угорщини. Зовнішні сили намагалися впливати на внутрішню політику України та вигідно контролювати її ресурси.

 

Зовнішній контроль та внутрішні міжусобиці змусили Павла Скоропадського в грудні 1918 року піти у відставку. Отже, Українська Держава припинила своє існування, а наші території знову розділили між різними країнами.

 

Якщо вам потрібен репетитор з історії України та інших предметів шкільної програми для підготовки до ЗНО/НМТ, намагайтеся обирати тільки перевірених викладачів. Краще записатися на індивідуальні заняття, оскільки уроки сам на сам сприяють гарному засвоєнню матеріалу. Групові заняття також ефективні, але в тому випадку, коли учень дійсно вмотивований до навчання і готовий до самостійного опрацювання навчального матеріалу.

 

На сайті онлайн-школи БукіСкул ви знайдете перевірених викладачів з історії, української, англійської, математики, хімії, фізики, біології та ще двох іноземних мов – польської та німецької. Перше заняття в школі безплатне, а далі можна обрати один із п’яти пакетів уроків на вибір.

 

Читайте також: Україна в умовах десталінізації: 1950 – 1960 роки ХХ століття

Автор:

Гетьман Павло Скоропадський та його роль в історії України

Чим цікава біографія гетьмана Скоропадського?

Початкову освіту гетьман здобув у Стародубській гімназії. Скоропадський дотримувався сімейних традицій, тому після навчання обрав шлях військовика.

Як розвивалася Українська держава Павла Скоропадського?

Під час свого Гетьманату в 1918 році Павло Скоропадський спробував запровадити низку економічних і політичних реформ, спрямованих на зміцнення української державності та покращення економічного стану України.

18.01.2024

Пряма мова: правила та схеми з розділовими знаками

В українській мові є чіткі норми правопису та схеми, як правильно оформлювати пряму мову. У цьому матеріалі розкажемо основні правила, які потрібно знати для вживання прямої мови. Обов’язково збережіть статтю, адже вона стане вам у нагоді під час підготовки до НМТ з української мови.

09.01.2024

Усе, що ви маєте знати про прикметник

Українська мова вважається однією з найкрасивіших мов світу. Це й не дивно, адже в нашій лексиці є одна частина мови, яка робить її дуже милозвучною. Звісно ж, мається на увазі прикметник. У цій статті розкажемо все, що ви мусите знати про прикметник: на які питання відповідає, які має ознаки та на які види поділяється. До речі, до НМТ з української мови залишилося не так багато часу, тож зберігайте наш матеріал для підготовки до іспитів.

05.01.2024

Як правильно писати тези: структура та приклади

Публічні виступи – це завжди складно, особливо якщо вам потрібно розказати перед великою аудиторією про свою наукову роботу, курсову чи важливе дослідження. Від того, наскільки впевнено ви будете почувати себе під час промови та чітко висловлювати свої думки, залежить не тільки оцінка за підготовану доповідь, а й загальне враження про ваші ораторські вміння. Запорука успішного виступу перед публікою – це правильно написані тези доповіді. У цій статті ми розкажемо, для чого потрібні тези та як їх

21.12.2023

Як стати журналістом у 2024?

Засоби масової інформації у всьому світі небезпідставно називають четвертою гілкою влади. Сучасні журналісти мають значний вплив на соціум, політику та культурну сферу. Мабуть, через це багато абітурієнтів мріють пов’язати свою майбутню професію зі ЗМІ. Як вступити на журналістику у 2024 році, який університет обрати, та які предмети потрібно складати на НМТ/ЗНО – розкажемо просто зараз.

18.12.2023

Де дізнатися результати НМТ 2024

До початку вступної кампанії 2024 залишилося вдосталь часу, проте майбутні абітурієнти хочуть знати основну інформацію вже зараз. Головне питання кожного одинадцятикласника – як проходитиме НМТ у цьому році та коли можна буде дізнатися результати? Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запити про НМТ, а також сформували список корисних ресурсів, які знадобляться школярам у підготовці до тестування.

11.12.2023

Кличний відмінок: правила та приклади

Українська мова на відміну від інших іноземних мов, має одну особливість, пов’язану зі вживанням конструкції звернення до особи. Ця особливість зветься «кличним відмінком». В англійській, коли ми хочемо привернути увагу друга й покликати його, просто кажемо – «Hey, Arthur!» (Гей, Артур). В українській мові такий варіант вважається хибним, адже правильно сказати – «Гей, Артуре!». Чому так? Розкажемо нижче. У цьому матеріалі ми зібрали основні правила творення кличного відмінка з прикладами, а та

14.08.2023

Відмінювання в українській мові: кличний відмінок

Усі школярі знають про кличний відмінок в українській мові, але не всі вміють ним користуватися в різних ситуаціях мовлення. Часто учні не знають, як правильно звернутися до Ігоря чи Олега в кличному відмінку. Щоб не виникало сумнівів, яке відмінкове закінчення вжити в тому чи іншому іменникові в кличному відмінку – читайте цей матеріал.

01.11.2023

Галицько-Волинське князівство в історії України: причини утворення та зовнішня політика

Галицько-Волинська держава є прямою спадкоємицею Київської Русі. Князівство відіграло важливу роль в історії українського народу. Воно стало новим центром політичного та економічного життя після занепаду Києва і зберегло від знищення східну та південну гілки слов’янства. У цьому матеріалі ми зібрали головну інформацію про Галицько-Волинське князівство: від причин утворення до подальшої ролі в історії України.

15.03.2023

Скільки років дійсні результати ЗНО (НМТ)

Для вступу до державного чи приватного вишу в Україні кожен абітурієнт має скласти ЗНО. Але якщо майбутній студент раніше отримував сертифікат ЗНО або НМТ, він має право подати їх у приймальну комісію. Скільки років дійсні результати ЗНО та які інші особливості тестування у 2023 році ви дізнаєтеся із цієї статті.