Сучасні українські та іноземні компанії проводять робочі інтерв’ю з кандидатами англійською, щоби перевірити рівень володіння мовою та навички самопрезентації в незвичних обставинах. Водночас для кандидатів, що стресують від самих інтерв’ю, співбесіда англійською стає ще однією масивною підставою для переживань.
Як підготуватися до цього випробування, щоби здобути джоб офер наприкінці? Розповідає Buki School.
Підготовка до співбесіди англійською: з чого почати
Підготовка до співбесіди англійською містить такі стандартні етапи як збір інформації, її аналіз та тренування. Коли вам треба пройти співбесіду англійською, переклад ваших знань про себе, про компанію та про цілі на англійську також стає ключовим завданням. Тож як організувати процес?
Спершу дізнайтеся щонайбільше інформації про компанію. Вивчіть не лише імена засновників та продукт, а й за можливості історію розвитку, візію та місію. Слушним також буде більше дізнатися про ринкові умови та виклики.
Дослідіть корпоративну культуру та ключові вимоги до працівників. Дізнаючись цю інформацію, зважайте не лише на професійні навички, а й на soft skills.
Не забудьте подивитися на аналогічні вакансії та відкриті позиції в цій компанії, у такий спосіб ви зможете сформувати адекватні зарплатні очікування та прозоро обговорити цю тему на співбесіді.
На основі попереднього дослідження розробіть стратегію та меседж-бокс. Пропишіть 4–5 ключових повідомлень, які ви хотіли б донести працедавцю. В ідеальних умовах ваші тези мусять зустрічатися з вимогами та очікуваннями працедавця.
Якщо ви бачите, що якісь із ваших компетенцій є нижчими, аніж вимагає вакансія, окрему увагу приділіть побудові переконливої відповіді про те, чому саме ви, а не ваші більш досвідчені конкуренти, мусите отримати позицію. Спойлер: розкажіть та підтвердить розповідь конкретними фактами, що свідчать про вас як про гнучку, адаптивну, активну та мотивовану особистість.
Типові питання до кандидатів та відповіді на них
Далі ви побачите перелік найпоширеніших питань на робочих співбесідах та поради, як побудувати відповідь.
Розкажіть про себе/про свій досвід
Тут варто відзначити три-чотири ключових факти про вас. Серед них може бути як опис вашої особистості, так і коротка презентація вашого професійного доробку. Підберіть саме те, що найбільше пасує цінностям та вимогам компанії й посади. Щоби ваша промова була логічною, послідовною та лаконічною, пропишіть усі пункти завчасно та навчіться розповідати про них без підглядання в нотатки.
Зважайте, що відповідь на ці питання не мусить тривати довго. Краще коротко оглянути ключові факти, аніж завантажити працедавця купою непотрібних деталей. Якщо якийсь з аспектів потребуватиме уточнення, вас про це запитають окремо.
Розкажіть про свої слабкі та сильні сторони в роботі
Багато людей зосереджуються у відповіді на сильних сторонах, думаючи, що слабкі сторони лише відлякуватимуть працедавця. Однак тут працедавець хоче побачити ваш рівень самоаналізу, а не почути оду. Саме для цього сильні сторони потрібно не лише називати, а й обґрунтовувати фактами з вашого досвіду. А слабкі варто обрати з тих, що не є критичними для обраної посади.
Наприклад, якщо ви влаштовуєтесь розробником в IT-компанію, ви цілком можете дозволити собі бути невдахою в публічних промовах. Однак якщо ви подаєтеся на посаду менеджера з продажів, ця «слабкість» може, хоч і не критично, але зменшити ваші шанси.
Опишіть свою роботу мрії
У відповіді на це питання варто балансувати між власними солодкими фантазіями та можливостями конкретного працедавця. Опишіть ваші очікування від умов роботи та компанії. Наприкінці розповіді додайте, які саме риси ідеальної роботи, на вашу думку, має ця компанія. Можете завершити відповідь зустрічним запитанням про те, що саме з описаних ознак, може запропонувати вам компанія.
Ким ви уявляєте себе за 5 років?
Питаючи про майбутнє, працедавець хоче зрозуміти, наскільки реалістично ви плануєте час, якими є ваші амбіції та яке місце на вашому шляху може посісти ця компанія. Відповідаючи на це питання, ефектно буде коротко резюмувати ваш попередній шлях, пов’язавши його з вашими кар’єрними планами. Слушно буде також додати, яку саме участь у вашому шляху може мати працедавець.
У відповідях на це питання варто уникати абстрактних або фантазійних сценаріїв. Багато з нас мріють втекти від офісної роботи на острови або в гори, відкрити власну кав’ярню чи стати фермерами, та почувши про такі ваші мрії працедавець може зробити висновок про вас, як про непослідовну та ненадійну людину. Оптимальним рішенням буде назвати вищу посаду у вашій або суміжній сфері.
З яких причин ви пішли з минулої роботи?
Навіть якщо ви шукаєте нову роботу через те, що ваш керівник є емоційно неврівноваженим чи не платить вчасно зарплату, уникайте прямої критики на адресу попередньої роботи.
Натомість краще розкажіть про ваше бажання розвиватися, мати більш сприятливу робочу атмосферу чи більш зручні умови для роботи. Покажіть вибір шукати нову роботу як свідчення вашої ініціативності та бажання кращого. Це складе враження про вас, як про сильну та незалежну особистість.
Як ви побудуєте свій робочий день на новому місці?
У відповіді на це питання ви можете згадати про те, яким є прийнятний розклад робочого дня для вас, розповісти, як ви пріоритезуєте задачі та наскільки ретельно підходите до планування.
Яким досягненням ви пишаєтеся найбільше? Яким був ваш найбільший виклик?
Тут варто в кількох реченнях розповісти про релевантні історії успіху. Рухайтеся за стандартною фабулою оповідання: дайте проблему, шлях до вирішення та щасливий фінал.
Коректно сформулювавши відповідь на це питання, ви переконаєте працедавця в тому, що ви цілеспрямований та креативний професіонал.
Корисні запитання, які ви можете поставити працедавцю під час співбесіди
Стандартними варіантами можуть бути питання про організацію процесів у компанії, про ваш стандартний день на новій посаді, про причини пошуку нового фахівця, про ваші перспективи розвитку або про плани компанії на наступні роки. Оберіть із переліку щось, що цікавить вас найбільше.
Серед нестандартних питань до працедавця можуть бути наступні:
- Яким є масштаб внеску фахівця на цій позиції?
- Якими будуть мої найбільші виклики на цій позиції?
- Як виглядає ідеальний співробітник у вашій компанії?
- Опишіть двох найбільш різних працівників вашої компанії
Ви також можете поставити прямі питання тій людині, що проводить співбесіду. Так ви здобудете цінну інформацію про досвід роботи від першоджерела. Запитайте її про те, що вона найбільше цінує в роботі на цю компанію; який розвиток своїх компетенцій здобула, працюючи тут та як змінилися компанія протягом часу роботи в ній.
Про очікувану зарплату та соціальні гарантії краще не питати одразу. Якщо вже бачите, що інтерв’ю добігає кінця, а працедавець самостійно не ініціює цю тему, можете запитати про запланований бюджет на цю посаду та назвати свої очікування.
Як підготуватися до співбесіди англійською, якщо у вас високий рівень володіння англійською?
Для тих, хто має розвинену англійську, потрібно кілька годин підготовки. Для тих, хто не використовує англійську регулярно, також корисно буде отримати кілька годин мовної практики, щоби мозок пригадав потрібні слова та граматику.
Потренувавшись у говорінні, перекладіть вашу самопрезентацію та відповіді на стандартні питання англійською та потренуйтеся перед дзеркалом чи в цьому відеосимуляторі. Кілька разів пройшовши від початку та до кінця сценарій співбесіди, ви будете більш певно почуватися під час реального інтерв’ю.
Як підготуватися до робочого інтерв’ю англійською, якщо ваш рівень початковий або середній?
Проходження інтерв’ю англійською потребує від вас впевненого та зв’язного мовлення. Тобто, накидавши відповіді на запитання письмово та вивчивши їх напам’ять ви зробите величезну роботу, але навряд досягнете цілі.
Що було б слушно, то це звернутися до друга або близької людини, які добре знають англійську та мають час, щоби кілька разів програти з вами сценарій співбесіди, підказуючи вам слова чи формулювання.
Якщо доступу до такої людини у вас нема, завжди можна звернутися до фахівця. З репетитором із бізнес-англійської ви не лише підтягнете свій рівень та вивчите професійну лексику, а і зможете відтренувати мовлення у форматі інтерв’ю чи наради.
Фахового викладача, що розуміється на викладанні англійської для бізнесу та розробить для вас індивідуальну програму занять, враховуючи ціль, стартовий рівень та часові обмеження, можна знайти на Buki School.
У часі війни ми також проводимо безкоштовні розмовні клуби. Приєднуйтеся за посиланням, щоби говорити англійською впевненіше.
Як не нервувати під час співбесід?
Нервуватися перед співбесідою — це нормально, адже означає певний рівень мобілізації організму. Однак якщо нервозність викликає сильний дискомфорт, ось кілька порад, що можуть допомогти:
- Робіть звичайні вдихи та глибокі видихи. Коли ми хвилюємося, ми часто втрачаємо рівний ритм дихання, що своєю чергою заганяє тіло в ще більший стрес. Дихаючи ви даєте тілу сигнал розслабитися, і це вже половина роботи.
- Кожен раз відчуваючи тривожність, скеровуйте її в корисне русло: пригадуйте типові запитання працедавців та в довільному порядку формулюйте відповіді на них. Якщо помічаєте, що з відповідями на якісь із них виникають труднощі, занотуйте це, щоби розібратися з цим пізніше.
- Зізнайтеся собі, чого саме боїтеся. Називаючи власні страхи, ви зможете більш ефективно боротися з ними. Розбийте усі страхи на ті, на які ви маєте вплив, і ті, над якими не маєте жодного контролю. Першу групу можна перетворити на план роботи, побачивши в ній слабкі сторони та білі плями, які потребують доопрацювань. А коли в голові виникатимуть страхи другої групи — женіть їх геть без жодної зайвої думки.
- Нагадайте собі, що інтерв’ю при прийомі на роботу — це іспит для обох сторін, а не лише для вас. Робоча співбесіда є горизонтальною комунікацією, у якій ви маєте ті самі права, що й ваш потенційний працедавець.
- Передивіться кілька відео з інтерв’ю англійською за вашою спеціальністю. Їх можна знайти на YouTube. Це дозволить вам призвичаїтися до самого формату робочої співбесіди та знайти влучні фрази та формулювання.
- Подбайте про себе. Впевненість у собі складається з маленьких дрібниць. Підтримайте себе перед цим випробуванням, з’ївши щось смачне, одягнувши комфортний одяг, використавши улюблений парфум чи потанцювавши під улюблену пісню. Можна все разом.