Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Як зрозуміти математику: поради для дорослих та дітей

Зазвичай складнощі з вивченням математики починаються там, де навчання виходить за межі рахування яблук та переходить до більш абстрактних формул. Та методисти пропонують низку ефективних рішень. Далі даємо детальні поради, що дозволять навіть суцільним гуманітаріям і вивчити, і полюбити математику.

Чому так складно вчити математику?

Вам може здаватися, що ви просто не створені для того, щоб опанувати точні науки, але науковці виокремлюють низку цілком раціональних причин, що впливають на ваші математичні успіхи.

 • Нестійка основа. Математичні навички та знання цілком можна порівняти з пірамідою. Без стійкої основи, ви не зможете просунутися далі. Наприклад, вам буде важко зрозуміти принцип множення та ділення, якщо ви не розібралися із правилами складання. Виходом з цієї проблеми можуть бути лише регулярні заняття та ретельне опрацювання кожної теми.
 • Потреба у постійній практиці. Завчення формул напам’ять — важлива частина навчального процесу, коли йдеться про математику. Однак не меншу вагу мають і практичні вправи, де ви можете застосувати вивчену теорію. Саме під час розв'язання задач та прикладів ви зможете не лише відтренувати навичку, а й отримати справедливу дозу нейромедіатора дофаміну, що відповідає за задоволення від досягнутих результатів.
 • Нудне навчання. Математика — абстрактна, сповнена формул та чисел наука, що, здається, не має простору для цікавих історій та експериментів. Але це лише здається. Гарний викладач математики зможе зробити процес вивчення цього предмета веселим та інтерактивним. Знайдіть викладача математики на Buki School, поділіться з ним своїми складнощами, і він створить для вас індивідуальну навчальну програму, в якій точно знайдеться місце для цікавинок і фану.
 • Вивчене відторгнення. Деякі з нас опускають руки щоразу, як їм щось не вдається. Однак помилки — це основа навчання. Якщо ви бачите, що дитина або ви самі маєте упередження щодо того, що математика — надто складна, спробуйте попрацювати не лише з математикою, а й зі своїм настроєм. Далі ми детальніше зупинимося на тому, як це зробити.
 • Дискалькулія. Існує реальне когнітивне порушення, що його часто списують на лінощі або відсталість в розвитку. Діти та дорослі, що потерпають на дискалькулію, мають труднощі з математикою, адже сприймають цифри та формули абсолютно відмінно від більшості людей. Якщо маєте підозри, що причина складнощів з математикою — це клінічний стан, зверніться до фахівців. Що швидше буде діагностована проблема, то раніше ви зможете вжити заходів для того, щоб її вирішити.

Як почати вивчення математики з дошкільнятами

Для наймолодших учнів математика починається з рахунку. Інтегруйте числа у ваше повсякденне життя — для цього можна використовувати яскраві картки з ілюстраціями або й побутові предмети. Разом рахуйте банани у в’язці, пташок на заборі, авто на парковці чи печива у пачці. На цьому етапі головне завдання зробити математичні підрахунки максимально наочними, щоб дитина розуміла та бачила прямий зв’язок між абстрактною цифрою та реальним предметом.

Згодом можна переходити до простих прикладів на складання та віднімання. Ось перелік приблизних цікавих математичних питань та тем, які можна обговорити з вашим малюком:

Поки стоїте на пішохідному переході, чекаючи на світлофор, порахуйте кількість машин чи автобусів.

Дайте дитині певну суму грошей та попросіть порахувати, скільки упаковок печива чи цукерок вона може придбати за ці кошти.

Попросіть дитину порахувати, скільки порцій їжі залишиться після обіду, якщо у каструлі було 5, а ви з’їли — 2.

Скільки шкарпеток чи футболок ви поклали або дістали з пральної машини або скільки поверхів має наш будинок, а скільки — сусідній.

Для дошкільнят також цікавими будуть математичні пазли, математичне доміно чи зашифровані малюнки. Ці вправи так само ефективно навчають складати та віднімати, але роблять це за допомоги яскравих малюнків або цікавих фігур, що складаються внаслідок правильного рахування.

Ви також можете звернутися до цікавих ігор, розроблених спеціально для малюків:

 • “Білчин склад” — настільна дидактична гра для рахування до 20;
 • “Морський рахунок”, “Ситий щеня”, “Математика мамонтів” — настільні ігри, що навчать малюка додавання.

Как понять математику: для взрослых и детей

Математика для школярів

Для дітей молодшого шкільного віку також будуть слушними апеляції до побуту або їхніх зацікавлень, але більш ускладнені варіації.

Ви можете приготувати разом печиво, поділивши великий кусень тіста на багато малих та запропонувавши порахувати, скільки печив дістанеться кожному члену вашої родини.

Спільно спробуйте також порахувати, скільки коштує одна цукерка з упаковки, якщо у пачці міститься 10 цукерок. Або попросіть школяра порахувати, скільки коштуватиме розмальовка, якщо від стартової ціни є знижка 25%.

Долучіть дитину до обрахунків сімейного бюджету або попросіть розрахувати її власний бюджет, виходячи з певної суми та виділяючи кошти на шкільне приладдя, іграшки та інші потреби.

Придумуйте й інші математичні вправи та ігри, засновуючись на вашій рутині, у такий спосіб показуючи дитині, наскільки міцно математика вплетена у людське життя.

Математика для студентів та дорослих

Дорослим учням, що вирішили розібратися у математиці, можуть допомогти онлайн-курси, індивідуальні уроки з репетитором.

Спершу вам потрібно визначитися з метою навчання, а потім — прокласти до неї найкоротшу стежку.

Для натхнення та погляду на математику під новим кутом також радимо наступні книжки:

 • Екскурсія математикою. Як через готелі, риб, камінці і пасажирів зрозуміти цю науку — від Стівена Строґаца
 • Безмежна сила математики. Як завдяки матаналізу винайшли смартфони, телебачення і GPS — цього ж автора
 • Наука для душі. Нотатки раціоналіста — авторства Річарда Докінза
 • Проста фізика. Від атомного ядра до межі Всесвіту — авторства Волтера Левіна, Воррена Ґольдштейна
 • Математика кохання: стереотипи, докази і пошук остаточного рішення — від Ханни Фрай

Как понять математику: для взрослых и детей

Як зробити математику цікавою для дітей та дорослих — 5 порад

Шукайте зв’язки та асоціації. Математика будується на вигаданих та абстрактних формулах. Щоб наблизити ці абстракції до життя, спробуйте при кожному новому кроці у точній науці запитати себе: Яке відношення представляє ця формула та які предмети з реального світу демонструють, що ця формула працює? Це прості запитання, але за допомоги асоціацій вони допомагають краще розуміти нові теми. Наприклад, не боятися від’ємних чисел допоможе просте уявлення. Спробуємо на коровах. Якщо маємо 5 — то це 5 корів. Маємо 0 — це відсутність корів. А якщо корів -5, то це про дефіцит корів, який варто було б надолужити.

Спрощуйте завдання. Є купа трюків, які зроблять множення або ділення легшими. Наприклад, щоб помножити 5 на будь-яке парне число, поділіть його на два та додайте збоку нуль. Припустімо, треба помножити 5 на 14. Ділимо 14 навпіл, отримуємо 7. Додаємо до сім 0 — отримуємо відповідь — 70.

Для непарних чисел теж є фокус: потрібно відняти від нього 1, поділити на два і додати 5 в кінець отриманого числа. 5*23. Забираємо одиницю від 23, отримуємо 22. Половина від 22 — це 11. Додаємо до 11 ще 5 на кінець та отримуємо 115. Перерахуйте на калькуляторі або в стовпчик — отримаєте ту саму відповідь.

Звертайтеся по допомогу. Не всі математичні теми будуть такі ж легкі, як ті, про які ми згадали вище. Мати складнощі з певними темами — не вирок, а причина для ретельнішого допрацювання. Досвідчений репетитор з математики допоможе вам легко пройти навчальну програму або закріпити окремі проблемні теми. Знайдіть фахівця для ваших потреб на Buki School.

Запам’ятовуйте перемоги, а не поразки. Колись ви не вміли рахувати до 10 і не знали таблицю множення, однак ви змогли цього навчитися. І нічого не заважає вам зрозуміти теорему Піфагора чи логарифми.

Підтримуйте високу мотивацію. Балуйте себе подарунками за кожен пройдений урок, відзначайте свої успіхи, порівнюючи свої минулі знання та нещодавні здобутки. Фокусуйтеся на меті, до втілення якої вас веде математика.

Якщо ви вивчаєте математику на ЗНО, у складні моменти візуалізуйте, як круто ви почуватиметесь, коли завдяки високим результатам вступите на омріяну програму. Якщо математика потрібна для роботи, уявляйте собі, наскільки впевнено ви почуватиметесь на новій позиції з усіма здобутими знаннями.

Автор:

23.05.2022

Як навчити дитину рахувати?

Вміння оперувати числами життєво необхідна навичка, яка стане в нагоді кожному незалежно від професії. Починати знайомство з цифрами та арифметичними діями краще у дошкільному віці, щоб на уроках математики дитина почувалася комфортно і впевнено. Як зацікавити дитину рахунком, читайте далі у статті.

30.08.2022

Що таке ДПА та хто мусить її складати?

ДПА — це державна підсумкова атестація, що її складають усі учні українських шкіл. ДПА проводять із метою перевірки засвоєних знань та для моніторингу якості освіти в тому чи іншому навчальному закладі.

31.08.2023

Цікаві математичні загадки та задачі

Школярам на уроках математики, олімпіадах і навіть на ЗНО (НМТ) можуть запропонувати виконати завдання на логіку. Уміння виконувати подібні завдання дасть змогу отримати гарну оцінку за поточну тему, зайняти перше місце на конкурсі чи скласти іспит на найвищий бал. Але розв’язання цікавих задач з математики корисно для дітей та дорослих будь-якого віку. Тому пропонуємо потренуватися та подумати над відповідями до запропонованих головоломок та загадок. У кінці кожного розділу ви знайдете відпові

07.09.2023

Як математика допомагає в реальному житті

Під час навчання в школі учні часто замислюються, чи знадобляться їм знання з певних предметів у реальному житті. Наприклад, умовний десятикласник вивчає теми «Тригонометричні функції» чи «Геометрична прогресія», хоча він уже вирішив вступати на філологічний факультет. І в його голові виникає логічне питання — навіщо це все мені знати? З цієї статті ви дізнаєтеся про значення математики в побуті та про професії, у яких неможливо обійтися без цієї точної науки.

08.09.2023

Корисні посилання для підготовки до НМТ 2023

До проведення НМТ залишилося не так багато часу, тож пора переводити підготовку в супер активну фазу. Напередодні початку іспитів зібрали для вас перелік корисних ресурсів для перевірки знань та вивчення основних тем із предметів, що входять до списку Національного мультитесту. У цьому матеріали ви знайдете ресурси для підготовки з української мови, математики, історії України, іноземної мови, фізики, хімії та біології.

11.09.2023

Готуємось до НМТ із біології: корисні ресурси

У 2023 році з огляду на безпекову ситуацію в країні класичний формат ЗНО з біології трансформовано в НМТ – національний мультимедійний тест. Усі зміни зроблені для того, щоб кожен абітурієнт зміг легше і швидше скласти іспити та вступити до омріяного вишу. Важливо розібратися з усіма нововведеннями й запам’ятати важливі дати для вступників.

13.09.2023

Як розрахувати бал НМТ 2023

Навчальний рік для випускників 11-х класів добігає кінця, тому саме час остаточно визначитися із вибором предметів НМТ і ознайомитися із правилами розрахунку балів за іспити. Зібрали для вас основну інформацію щодо НМТ у 2023 році, а також таблиці переведення балів з усіх предметів вступної кампанії. Правильна підготовка до мультитесту – це ваша запорука успішного вступу до одного з українських ВНЗ. Скористайтеся підтримкою професійних репетиторів онлайн-школи БукіСкул, які точно знають, як ефе

27.10.2023

Формули для НМТ з математики у 2024 році: пояснення та приклади завдань

Молитви абітурієнтів, які складають ЗНО/НМТ із математики були почуті й до тестового зошита з 2021 року крім блоку завдань почали додавати блок із формулами, які можна використовувати під час іспиту. Це значно полегшило підготовку до мультипредметного тесту, оскільки школярам більше не потрібно напам’ять вчити всі формули. Проте, своєрідна шпаргалка допоможе не всім. Мало бачити її перед очима – потрібно її розуміти. У цьому матеріалі ми зібрали всі формули, які будуть на НМТ із математики у 202

30.10.2023

Вступ до КНУ ім. Шевченка у 2024 році: умови та правила прийому

Мрієте навчатися в престижному університеті, проте не хочете задля цього їхати за кордон? В Україні є достатньо навчальних закладів вищої освіти, що мають змогу дати своїм студентам міцну освітню програму, не гіршу ніж у європейських чи американських ВНЗ. Серед них – КНУ ім. Шевченка. У цьому матеріалі розкажемо все, що потрібно знати про вступ до КНУ: факти про університет, назви факультетів та спеціальностей, умови прийому та вартість навчання у 2024 році.

03.11.2023

Вступ до академії Ярослава Мудрого у 2024 році: довідка для абітурієнта

Одинадцятикласникам, що планують вступати на юридичний факультет у 2024 році потрібно серйозно підійти до вибору престижного навчального закладу з гарною освітньо-практичною базою. В Україні одним із найкращих ВНЗ за цим напрямком є Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. У цій статті ми розповіли основне про нього: що треба знати про вступ до академії, які предмети складати на НМТ, які є факультети та вартість навчання у 2024/2025 навчальному році.