Люди, що здібні навчати інших, зазвичай мають свідоме бажання передавати свої знання. Це бажання спонукає їх ставати викладачами, працювати в школах, вишах тощо. Проте, є інший шлях – приватне репетиторство. У цьому матеріалі розповімо про те, як стати репетитором, які нюанси треба враховувати та до чого готуватися, наважуючись навчати когось додатково.
Як розпочати кар’єру репетитора
Бути репетитором – високооплачувана, проте складна справа, оскільки ви не тільки несете відповідальність за успіхи кожного учня, а й самостійно організовуєте свій час та роботу. Деякі стають репетиторами одразу після закінчення ВНЗ. Інші працюють викладачами очно й підробляють репетиторством у режимі онлайн. Хтось відразу починає працювати з учнями індивідуально.
Стати репетитором не так складно, як може здаватися на початку. Вам не обов’язково подавати заявку в Асоціацію репетиторів України, здобувати грамоти та нагороди, проте кілька важливих умов виконати доведеться.
Репетитор – це наставник, помічник та соратник одночасно. Він має поєднувати в собі такі якості:
- витримка;
- терпіння;
- професіоналізм;
- організованість;
- дисципліна;
- розуміння кожного учня (і неважливо, скільки йому років – 5 чи 45).
Робота репетитором: що потрібно?
- Вибір предмета. Варто викладати ту дисципліну, якій ви самі навчалися, або в якій ідеально розумієтеся. Наприклад, якщо ви вчилися на математичному факультеті, можете стати репетитором із математики. Для початку візьміть кілька учнів, яких потрібно підтягнути до складання ЗНО з математики, щоби точно зрозуміти, чи підходить вам професія.
- Вища освіта. Наявність освіти – вкрай важлива. Також величезну роль грає досвід, оскільки «цінник» досвідченого репетитора часто значно відрізняється від прейскуранта новачка. Добре, якщо майбутній репетитор має освіту за профілем, а також знається на психології викладання навчального матеріалу.
- Ліцензія. Вона потрібна тільки тоді, коли ви плануєте не просто викладати в індивідуальному порядку, а відкрити навчальний центр. В інших випадках репетитор є звичайним підприємцем, тому йому варто просто оформити ФОП.
- Режим викладання – очно чи дистанційно:
- Очно. Ви можете працювати репетитором вдома, приїздити до учнів самостійно або ж обирати для проведення занять різноманітні коворкінги, кафе чи інші місця.
- Дистанційно. Безумовним плюсом у викладанні онлайн є можливість складати графік під себе й не зустрічатися з людьми віч-на-віч. Проте, починати самостійне репетиторство в такому форматі досить складно, адже потрібно завоювати довіру своїх клієнтів. Щоби довести свій професіоналізм, спробуйте провести перший урок безплатно, на пробній основі. Це допоможе зрозуміти рівень знань учня і скласти індивідуальну програму майбутнього навчання.
Як знайти учнів на репетиторство
Найкращим способом знайти учнів завжди було сарафанне радіо. Навіть якщо ви не маєте досвіду роботи в навчальному закладі та не можете розповісти про свій намір вести приватні уроки колегам – розкажіть близьким та знайомим. Розмістіть пост про старт діяльності та контакти у своїх соціальних мережах. Обов’язково необхідно прописати хештег на кшталт «репетитор_Київ», вказавши своє міст
Якщо ви тільки починаєте свій репетиторський шлях, можна звернутися до таких варіантів пошуку учнів для репетиторства:
- Онлайн-ресурси для репетиторства. В інтернеті можна знайти безліч онлайн-шкіл, яким потрібні репетитори. Наприклад, Buki School. БУКІ Скул – це один із проєктів BUKI, у якому зібрані перевірені репетитори з 5 напрямків: українська, англійська, польська, німецька мови та математика. Заняття в школі проводяться дистанційно за допомоги спеціальної інтерактивної платформи.
- Сайти з працевлаштування. На таких сайтах як Work.ua та Rabota.ua часто трапляються вакансії для репетиторів приватних шкіл. Спробуйте розмістити своє резюме та пошукати відповідні позиції.
Як викладати онлайн
Перед початком онлайн-репетиторства вам треба перевірити власні знання і підготувати необхідний інвентар для викладання. Ось кілька кроків, які варто зробити:
- ознайомитися зі шкільною програмою предмета, який ви збираєтеся викладати;
- за необхідності придбати спеціальні підручники, методичні матеріали, збірники завдань тощо;
- провести кілька пробних занять зі знайомими чи рідними, щоби оцінити власний рівень викладання.
У яких програмах можна викладати онлайн?
Вивчення цифр має відбуватися в ігровій формі і лише за наявності у вашої дитини бажання та зацікавлення. Отже:
Skype – найвідоміший додаток, що дає змогу проводити безплатні онлайн конференції у HD якості.
Zoom – додаток для проведення онлайн зустрічей, який також можна використовувати безплатно, або за 15$ на місяць користуватися ним без будь-яких обмежень у часі.
Google Meet – це зустрічі в реальному часі від Google. Використовуючи свій браузер, ви можете проводити онлайн-уроки, ділитися своїми відео, робочим столом і презентаціями.
Viber – класичний месенджер, який використовують сучасні репетитори, що викладають усні дисципліни. Недоліком цього додатку можна назвати відсутність можливості показувати презентації чи запис екрану.
GoToMeeting – базова програма для конференцій зі щомісячною оплатою від 12$. Цей додаток не такий популярний, оскільки він має менше можливостей і лише платну форму користування. Проте, досить багато викладачів і далі використовують його для занять репетиторством.
Webroom – віртуальна дошка для занять онлайн. Для роботи не потрібно встановлювати програми, адже все працює в браузері. Також на сайті можна проводити заняття без реєстрації.
Скільки заробляє репетитор в Україні
За даними статистики Work.ua, онлайн-репетитори в Україні мають таку середню заробітну плату:
Напрямок |
Середня зарплата |
Репетитор з англійської |
16 000 грн |
Репетитор з української мови |
12 000 грн |
Репетитор із математики |
13 500 грн |
Репетитор з історії України |
11 000 грн |
Репетитор із французької |
13 500 грн |
Репетитор із німецької |
14 000 грн |
Репетитор із фізики |
13 500 грн |
Репетитор із хімії |
17 500 грн |
Репетитор із польської |
14 000 грн |
Хочете спробувати себе у якості онлайн-репетитора? Заповнюйте анкету на сайті школи Buki School і починайте займатися улюбленою справою вже зараз. Менеджери БУКІ Скул самостійно підберуть вам учнів і спланують зручний графік проведення занять.