Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Мотиваційний лист для вступу у ВНЗ та пошуку роботи: як написати

Раніше мотиваційні листи були поширеною практикою для тих студентів або вступників, які прагнули інтегруватися в західну академію. З часом практика поширилася й на робочу сферу, адже багато й українських, і закордонних працедавців вимагають від претендентів мотиваційного листа. А внаслідок повномасштабної війни у 2022 році мотиваційні листи також стали частиною вступного процесу в українські виші.

Зважаючи на всі ці фактори, робимо висновок, що вміння писати ефектні та переконливі мотиваційні листи — це абсолютний must у сучасному світі.

Розповідаємо, що мусить містити якісний мотиваційний лист, даємо посилання на приклади мотиваційних листів, а також поради для тих, хто почувається недостатньо впевнено в самопрезентації. Опановуємо навичку написання мотиваційних листів раз і назавжди.

Для чого потрібен мотиваційний лист

Коли йдеться про цілі та задачі мотиваційного листа, є дві сторони: та, яка його пише, і та, яка його оцінює.

Розглядаючи цінність мотиваційного листа також мусимо пам’ятати, що на відміну від стандартних тестувань, іспитів чи співбесід, цей формат дозволяє вам насправді вирізнитися з натовпу ваших конкурентів. Отож, для того, хто пише, мотиваційний лист — це шанс ефектно представити себе, переконати у своїх перевагах та в чесному бої обійти конкурентів.

Для тих, хто мотиваційні листи читає, ці есеї є прекрасним маркером для оцінки мотивації, креативності, критичного мислення, переконливості та інших важливих м’яких компетенцій претендента.

Структура мотиваційного листа

Структура мотиваційного листа проста:

Розділ

Зміст

Вступ

у ньому ви представляєтеся та згадуєте привід, з якого звертаєтеся. Для мотиваційних в українські або закордонні ВНЗ вам також потрібно додати згори праворуч шапку, де вказати ваше ПІБ, назву закладу, у який подаєтесь та спеціальність.

Основна частина

Тут ви в довільному, але логічному порядку розповідаєте про свій досвід, мотивацію, мрії та плани. У цій частині ви також мусите продемонструвати обізнаність про виш або компанію, у яку подаєтеся. Актуалізуйте власні цілі та зацікавлення, узгоджуючи їх із цілями місця, у яке прагнете попасти.

Висновки

У них потрібно коротко підсумувати все вище сказане й наголосити на своєму бажанні приєднатися до обраного вишу або компанії, а також пояснити, чому саме ця позиція чи спеціальність потрібна вам для майбутніх звершень.

Якщо обсяги дозволяють, ви можете ускладнити структуру, додаючи до основної частини кілька окремих абзаців, присвячених цікавим фактам із вашого життя, персональним досягненням та планам на майбутнє, зокрема, на обраній позиції чи в обраному виші.

Про що писати в мотиваційному листі

Попри удавану простоту структури, мотиваційний лист має низку нюансів. Зазвичай у вимогах до обсягу ви побачите або 1 або 2 сторінки. Переконливий виклад вашого життєвого шляху, прагнень та планів в умовах таких обмежень потребує лаконізму та впевнених навичок письма.

Про що потрібно точно розповісти в мотиваційному листі, а що можна не додавати до нього — далі.

Обов’язкова інформація в мотиваційному листі

  • Факти з вашого життєвого досвіду, релевантні навчальній програмі або посаді

Пишучи мотиваційні листи, як і складаючи резюме, завжди варто тримати в думці їхнього адресата. Подаючись на навчальну програму з ветеринарної медицини, згадати про те, як ви рятувати сусідського кота, є доцільним. Однак ця інформація лише нашкодить, якщо ви прагнете вступити на будь-яку іншу програму.

  • Головні досягнення та сильні сторони, що характеризують вас як цілеспрямовану, активну та рішучу (… список незліченний) особистість

Говорячи про ваші досягнення, так само зважайте на те, щоби вони були пов’язані з тим, куди ви подаєтеся та відповідали вимогам. Зокрема, вступаючи на юридичну або інженерну спеціальність, варто підібрати факти, що засвідчили б вашу наполегливість, посидючість та уважність до деталей. Якщо ж вступаєте на журналістику, підкреслюйте свою активність, сміливість та гостре відчуття справедливості.

Так само і з роботою: для креативних спеціальностей, краще пересвідчувати у тому, чому і який ви творець. Для менеджерських — у тому, що ви вмієте шукати рішення та організовувати процеси.

Якщо тут складно, то знайдіть особистісні риси, що якнайкраще пасують до обраної спеціальності або посади, на будь-якому сайті з вакансіями. А вже потім оберіть кілька фактів із вашого життя, що відповідають очікуванням приймальної комісії або працедавця. Намагайтеся кожну рису підтвердити своїм досвідом.

Зважайте на опцію розповісти про негативний досвід, невдачі або помилки, супроводячи цю розповідь тим, як вам вдалося виправити або розв’язати ситуацію. Це покаже, що ви жива людина, яка вміє працювати над собою.

  • Плани на майбутнє та загальне бачення свого життєвого шляху

Це одна з найголовніших частин мотиваційного листа, куди б ви його не надсилали. Але водночас і одна з найскладніших.

Не переймайтеся, якщо не маєте певності щодо того, де й ким ви будете за 5 років. Дуже мало людей мають чітке бачення свого майбутнього. Вам може стати легше, якщо спертися на теперішні пріоритети та проєктувати їх на майбутнє.

Або уявіть, що за п’ять років ви як особистість та фахівець будете розвиватися в ідеальних умовах. Яким тоді буде ваше життя? Чим тоді ви будете займатися? Світ неідеальний, і ви не можете нічого гарантувати, однак як претендент ви мусите дати цю інформацію, щоби запевнити комісію або працедавця в тому, що ви надійна та впевнена в собі людина.

Якщо в попередніх частинах мотиваційного листа краще надавати лише реальні факти та історії, то в цій ви можете пофантазувати без жодної шкоди для ваших шансів на успіх. І, звісно, бажано прив’язувати свою візію майбутнього до тієї спеціальності чи позиції, на яку подаєтесь.

Читайте також: Твір-роздум: як писати та на що звернути увагу

Мотивационное письмо для поступления в ВУЗ и поиск работы: как написать

Чого не треба робити та писати в мотиваційних листах

Переходити до складнішого рахунку слід у тому разі, якщо дитина добре засвоїла рахунок до 10.

  • Не складайте один мотиваційний лист для всіх вишів чи вакансій. Це заощадить вам час, але суттєво зменшить ваші шанси. Оптимальним рішенням буде зробити один великий документ із переліком усієї інформації про вас, і за потреби вибирати з нього найактуальніші для тієї чи іншої потреби факти.
  • Не пишіть довгі мотиваційні листи. Лаконічність та вміння чітко та ясно викладати думки — це перше, на що зважатиме людина, яка читатиме ваш текст. Якщо маєте з цим проблеми, пишіть довгі чернетки, а потім просіть когось досвідченого в поданнях на різні вакансії чи програми бути вашим редактором. Згодом ви зможете редагувати мотиваційні листи самостійно.
  • Намагайтеся уникати штампів. Більшість прикладів мотиваційних листів у мережі на 99 % складаються зі стандартних формулювань. Але мотиваційний лист потрібен саме для того, щоби вийти за межі загальних фраз. Якщо з першого разу бути креативним не вдається, напишіть листа так, як можете. Потім виділіть штампи та банальності й пошукайте більш оригінальні синонімічні сполуки або спробуйте знайти їх самі, звертаючись до вашого персонального досвіду та бачення світу.
  • Не відходьте від офіційно-ділового тону та стандартної структури. Пам’ятайте, що в більшості випадків мотиваційний лист — це документ, отже вимагає формалізму. Між креативністю та формальними вимогами потрібен баланс.
  • Не перебільшуйте. Дехто з нас дійсно почуваються рятівниками всесвіту та супергероями, однак більшість мають вельми приземлені та конкретні цілі. Спробуйте знайти баланс між глобальними впливами та вашим індивідуальним внеском. Щойно бачите, що впадаєте в загальні та пафосні сполуки, конкретизуйте кожну з них. Замість «Я доклав шалених зусиль і вивчив англійську» пишіть «Займаючись по 5 годин щотижня протягом двох років я опанував мову на рівні B2». Замість «Я дуже люблю вчитися» напишіть «Я пройшов 3 курси з SMM та маркетингу протягом останнього року»
  • Не бійтеся показати себе справжнього. Вкажіть у мотиваційному листі не лише те, чим пишаєтесь, а й те, що потребує розвитку та допрацювання. У такий спосіб ви покажете приймальній комісії або працедавцю, що ви маєте адекватну самооцінку та володієте мінімальними навичками самоаналізу. А це дуже цінні якості.
  • Пишіть без помилок. Такі інструменти, як Language Tool або Online Corrector, зможуть поправити вам маленькі стилістичні, граматичні та орфографічні помилки. Якщо ж треба фахова допомога з викладом інформації, радимо звернутися до репетитора з української або англійської мови на BUKI School. Під час онлайн-заняття ви зможете розібрати та покращити структуру, тези та аргументи вашого мотиваційного листа.

Читайте також: Як студенту знайти стажування: поради та можливості

Мотивационное письмо для поступления в ВУЗ и поиск работы: как написать

Як написати мотиваційний лист: питання, що допоможуть вам краще зрозуміти себе

Спробуйте чесно відповісти собі на наступні питання. Найкраще, якщо письмово. Вони допоможуть вам і краще зрозуміти свої потреби та особливості, і бути більш конкретним у розповіді про себе.

  • Що приносить мені радість?
  • Якими своїми досягненнями та рисами я пишаюся?
  • Яким я бачу себе в майбутньому?
  • Які кроки та зміни я мушу впровадити, щоби наблизитися до омріяного образу себе?
  • Якими є мої сильні сторони, а які — потребують покращення?
  • За що мене цінують мої друзі та рідні? У яких випадках у мене просять пораду?
  • Креативність чи аналітика — до чого я ближчий?
  • Що я ціную в навчанні/роботі, а що — мені не подобається?
  • Чи маю я особливий досвід, релевантний до позиції чи навчальної програми?

Не забувайте, що навичка письма — це м’яз, який потребує постійних тренувань. Що більше мотиваційних листів для різних потреб ви напишете, то більшим фахівцем у цій справі станете. Регулярна практика та адекватна оцінка себе у цій справі — найголовніше.

Читайте також: Реферат: як правильно написати та оформити

Автор:

27.05.2024

Додаток, означення та обставина в реченні

Додаток, означення і обставина – це не просто другорядні члени. Це основний будівельний матеріал для доповнення, розширення та уточнення підмета і присудка в реченнях. На які питання вони відповідають та які функції виконують? Відповіді знайдете в цьому матеріалі. Зберігайте його собі, якщо хочете покращити знання з української мови, або підготуватися до складання НМТ у 2024 році.

21.05.2024

Класифікація речень в українській мові: види з прикладами

Думаєте, що в українській мові не так уже й багато видів речень? Помиляєтеся! Адже крім загальновідомих розповідних, питальних та спонукальних є ще з півдесятка класифікацій, за якими можна розрізняти речення. У цьому матеріалі ми розкажемо про основні види за метою висловлювання, емоційним забарвленням, будовою, граматичною основою та наявністю другорядних членів.

17.05.2024

Загублена і віднайдена: про літеру «ґ» в українській мові

Ґанок і ґудзик – напевно, перші слова, що спадають більшості людей на думку, коли мова йде про літеру «ґ». Хоча ця буква не надто поширена в нашому лексиконі, сучасний словник Бориса Грінченка нараховує аж 270 слів, що починаються з неї. Давайте разом пригадаємо, як «ґ» з’явилася в українській мові. Чому вона на деякий час зникла, а потім знову повернулася? Які слова ви знали, а про існування яких ви навіть не здогадувалися? Відповіді знайдете нижче.

30.04.2024

Узгодження числівників з іменниками: просто про складне

Запитайте в будь-кого, яка частина української мови є найскладнішою, і більшість людей гарантовано згадають про числівник. А особливо про узгодження числівників з іменниками, яке спричиняє труднощі не тільки в учнів та абітурієнтів, що готуються до НМТ, а і кваліфікованих викладачів. Тож, спробуємо в цьому матеріалі разом розібратися, як правильно: «три людини» чи «троє людей», «чотири хлопці» чи «четверо хлопців», «півтори груші» чи «півтора груші».

26.04.2024

Правила подовження та подвоєння приголосних на письмі

Галичина чи Галиччина, написанний чи написаний, захоплений чи захопленний? Якщо ви можете зі впевненістю вибрати правильний варіант, значить ви гарно знаєте тему подовження та подвоєння приголосних. А якщо ні – саме час прочитати наш матеріал, у якому ми зібрали основні правила та приклади про подовження та подвоєння приголосних літер на письмі. Уважно вивчайте статтю, адже вона обов’язково знадобиться вам для підготовки до НМТ з української мови у 2024 році.

17.04.2024

Головні члени речення в українській мові

Ще в початкових класах на уроках з української мови діти починають вивчати важливу тему – про структуру речення, його головні та другорядні члени. У цій статті ми зібрали основну інформацію про підмет і присудок: що вони означають, на які питання відповідають, якими бувають та які функції виконують. Зберігайте матеріал, щоб згадати теорію та підготуватися до контрольної роботи, олімпіади чи іспиту. А якщо вам потрібна допомога, запишіться на додаткові заняття з репетитором з української мови. Ш

15.07.2022

Жанри української літератури: детальний гайд із прикладами зі шкільної програми

Ще в «Поетиці» Арістотеля бачимо одну з перших, і доволі успішних, спроб поділити літературні твори на роди: епос, лірику та драму. Ми й досі користуємося цим поділом, однак жанрова система з того часу суттєво збагатилася та розгалузилася.

01.06.2023

Тренажери для підготовки до ЗНО з української мови та літератури

Важко узагальнювати, що складніше – мова чи література. У кожному предметі є свої «підводні камені», які можуть вплинути на загальний результат і потягти вас, так би мовити, «на дно». Тим, хто складає тестування з української мови та літератури, доведеться працювати майже вдвічі більше. Та ми поділимося цінними ресурсами, які значно полегшать вам підготовчий процес.

15.09.2023

Обов’язково до перегляду: 20 найпопулярніших фільмів для підлітків

Зовсім скоро починаються літні канікули і школярі матимуть майже 3 місяці відпочинку. Вільний час можна проводити з користю, наприклад, переглядаючи підбірку наших фільмів. Зібрали список популярних кінострічок, обов’язкових до перегляду для підлітків 12-17 років. Відпочинок-відпочинком, але і про навчання також не варто забувати. Саме час покращити свої знання з основних предметів шкільної програми та підготуватися до нового навчального року. Цікаву інтерактивну програму з різних дисциплін для