Оберіть замовлення для поповнення занять

Поповнити

Мотиваційний лист для вступу у ВНЗ та пошуку роботи: як написати

Раніше мотиваційні листи були поширеною практикою для тих студентів або вступників, які прагнули інтегруватися в західну академію. З часом практика поширилася й на робочу сферу, адже багато й українських, і закордонних працедавців вимагають від претендентів мотиваційного листа. А внаслідок повномасштабної війни у 2022 році мотиваційні листи також стали частиною вступного процесу в українські виші.

Зважаючи на всі ці фактори, робимо висновок, що вміння писати ефектні та переконливі мотиваційні листи — це абсолютний must у сучасному світі.

Розповідаємо, що мусить містити якісний мотиваційний лист, даємо посилання на приклади мотиваційних листів, а також поради для тих, хто почувається недостатньо впевнено в самопрезентації. Опановуємо навичку написання мотиваційних листів раз і назавжди.

Для чого потрібен мотиваційний лист

Коли йдеться про цілі та задачі мотиваційного листа, є дві сторони: та, яка його пише, і та, яка його оцінює.

Розглядаючи цінність мотиваційного листа також мусимо пам’ятати, що на відміну від стандартних тестувань, іспитів чи співбесід, цей формат дозволяє вам насправді вирізнитися з натовпу ваших конкурентів. Отож, для того, хто пише, мотиваційний лист — це шанс ефектно представити себе, переконати у своїх перевагах та в чесному бої обійти конкурентів.

Для тих, хто мотиваційні листи читає, ці есеї є прекрасним маркером для оцінки мотивації, креативності, критичного мислення, переконливості та інших важливих м’яких компетенцій претендента.

Структура мотиваційного листа

Структура мотиваційного листа проста:

Розділ

Зміст

Вступ

у ньому ви представляєтеся та згадуєте привід, з якого звертаєтеся. Для мотиваційних в українські або закордонні ВНЗ вам також потрібно додати згори праворуч шапку, де вказати ваше ПІБ, назву закладу, у який подаєтесь та спеціальність.

Основна частина

Тут ви в довільному, але логічному порядку розповідаєте про свій досвід, мотивацію, мрії та плани. У цій частині ви також мусите продемонструвати обізнаність про виш або компанію, у яку подаєтеся. Актуалізуйте власні цілі та зацікавлення, узгоджуючи їх із цілями місця, у яке прагнете попасти.

Висновки

У них потрібно коротко підсумувати все вище сказане й наголосити на своєму бажанні приєднатися до обраного вишу або компанії, а також пояснити, чому саме ця позиція чи спеціальність потрібна вам для майбутніх звершень.

Якщо обсяги дозволяють, ви можете ускладнити структуру, додаючи до основної частини кілька окремих абзаців, присвячених цікавим фактам із вашого життя, персональним досягненням та планам на майбутнє, зокрема, на обраній позиції чи в обраному виші.

Про що писати в мотиваційному листі

Попри удавану простоту структури, мотиваційний лист має низку нюансів. Зазвичай у вимогах до обсягу ви побачите або 1 або 2 сторінки. Переконливий виклад вашого життєвого шляху, прагнень та планів в умовах таких обмежень потребує лаконізму та впевнених навичок письма.

Про що потрібно точно розповісти в мотиваційному листі, а що можна не додавати до нього — далі.

Обов’язкова інформація в мотиваційному листі

 • Факти з вашого життєвого досвіду, релевантні навчальній програмі або посаді

Пишучи мотиваційні листи, як і складаючи резюме, завжди варто тримати в думці їхнього адресата. Подаючись на навчальну програму з ветеринарної медицини, згадати про те, як ви рятувати сусідського кота, є доцільним. Однак ця інформація лише нашкодить, якщо ви прагнете вступити на будь-яку іншу програму.

 • Головні досягнення та сильні сторони, що характеризують вас як цілеспрямовану, активну та рішучу (… список незліченний) особистість

Говорячи про ваші досягнення, так само зважайте на те, щоби вони були пов’язані з тим, куди ви подаєтеся та відповідали вимогам. Зокрема, вступаючи на юридичну або інженерну спеціальність, варто підібрати факти, що засвідчили б вашу наполегливість, посидючість та уважність до деталей. Якщо ж вступаєте на журналістику, підкреслюйте свою активність, сміливість та гостре відчуття справедливості.

Так само і з роботою: для креативних спеціальностей, краще пересвідчувати у тому, чому і який ви творець. Для менеджерських — у тому, що ви вмієте шукати рішення та організовувати процеси.

Якщо тут складно, то знайдіть особистісні риси, що якнайкраще пасують до обраної спеціальності або посади, на будь-якому сайті з вакансіями. А вже потім оберіть кілька фактів із вашого життя, що відповідають очікуванням приймальної комісії або працедавця. Намагайтеся кожну рису підтвердити своїм досвідом.

Зважайте на опцію розповісти про негативний досвід, невдачі або помилки, супроводячи цю розповідь тим, як вам вдалося виправити або розв’язати ситуацію. Це покаже, що ви жива людина, яка вміє працювати над собою.

 • Плани на майбутнє та загальне бачення свого життєвого шляху

Це одна з найголовніших частин мотиваційного листа, куди б ви його не надсилали. Але водночас і одна з найскладніших.

Не переймайтеся, якщо не маєте певності щодо того, де й ким ви будете за 5 років. Дуже мало людей мають чітке бачення свого майбутнього. Вам може стати легше, якщо спертися на теперішні пріоритети та проєктувати їх на майбутнє.

Або уявіть, що за п’ять років ви як особистість та фахівець будете розвиватися в ідеальних умовах. Яким тоді буде ваше життя? Чим тоді ви будете займатися? Світ неідеальний, і ви не можете нічого гарантувати, однак як претендент ви мусите дати цю інформацію, щоби запевнити комісію або працедавця в тому, що ви надійна та впевнена в собі людина.

Якщо в попередніх частинах мотиваційного листа краще надавати лише реальні факти та історії, то в цій ви можете пофантазувати без жодної шкоди для ваших шансів на успіх. І, звісно, бажано прив’язувати свою візію майбутнього до тієї спеціальності чи позиції, на яку подаєтесь.

Мотивационное письмо для поступления в ВУЗ и поиск работы: как написать

Чого не треба робити та писати в мотиваційних листах

Переходити до складнішого рахунку слід у тому разі, якщо дитина добре засвоїла рахунок до 10.

 • Не складайте один мотиваційний лист для всіх вишів чи вакансій. Це заощадить вам час, але суттєво зменшить ваші шанси. Оптимальним рішенням буде зробити один великий документ із переліком усієї інформації про вас, і за потреби вибирати з нього найактуальніші для тієї чи іншої потреби факти. • Не пишіть довгі мотиваційні листи. Лаконічність та вміння чітко та ясно викладати думки — це перше, на що зважатиме людина, яка читатиме ваш текст. Якщо маєте з цим проблеми, пишіть довгі чернетки, а потім просіть когось досвідченого в поданнях на різні вакансії чи програми бути вашим редактором. Згодом ви зможете редагувати мотиваційні листи самостійно.
 • Намагайтеся уникати штампів. Більшість прикладів мотиваційних листів у мережі на 99 % складаються зі стандартних формулювань. Але мотиваційний лист потрібен саме для того, щоби вийти за межі загальних фраз. Якщо з першого разу бути креативним не вдається, напишіть листа так, як можете. Потім виділіть штампи та банальності й пошукайте більш оригінальні синонімічні сполуки або спробуйте знайти їх самі, звертаючись до вашого персонального досвіду та бачення світу.
 • Не відходьте від офіційно-ділового тону та стандартної структури. Пам’ятайте, що в більшості випадків мотиваційний лист — це документ, отже вимагає формалізму. Між креативністю та формальними вимогами потрібен баланс.
 • Не перебільшуйте. Дехто з нас дійсно почуваються рятівниками всесвіту та супергероями, однак більшість мають вельми приземлені та конкретні цілі. Спробуйте знайти баланс між глобальними впливами та вашим індивідуальним внеском. Щойно бачите, що впадаєте в загальні та пафосні сполуки, конкретизуйте кожну з них. Замість «Я доклав шалених зусиль і вивчив англійську» пишіть «Займаючись по 5 годин щотижня протягом двох років я опанував мову на рівні B2». Замість «Я дуже люблю вчитися» напишіть «Я пройшов 3 курси з SMM та маркетингу протягом останнього року»
 • Не бійтеся показати себе справжнього. Вкажіть у мотиваційному листі не лише те, чим пишаєтесь, а й те, що потребує розвитку та допрацювання. У такий спосіб ви покажете приймальній комісії або працедавцю, що ви маєте адекватну самооцінку та володієте мінімальними навичками самоаналізу. А це дуже цінні якості.
 • Пишіть без помилок. Такі інструменти, як Language Tool або Online Corrector, зможуть поправити вам маленькі стилістичні, граматичні та орфографічні помилки. Якщо ж треба фахова допомога з викладом інформації, радимо звернутися до репетитора з української або англійської мови на Buki School. Під час онлайн-заняття ви зможете розібрати та покращити структуру, тези та аргументи вашого мотиваційного листа.

Мотивационное письмо для поступления в ВУЗ и поиск работы: как написать

Як написати мотиваційний лист: питання, що допоможуть вам краще зрозуміти себе

Спробуйте чесно відповісти собі на наступні питання. Найкраще, якщо письмово. Вони допоможуть вам і краще зрозуміти свої потреби та особливості, і бути більш конкретним у розповіді про себе.

 • Що приносить мені радість?
 • Якими своїми досягненнями та рисами я пишаюся?
 • Яким я бачу себе в майбутньому?
 • Які кроки та зміни я мушу впровадити, щоби наблизитися до омріяного образу себе?
 • Якими є мої сильні сторони, а які — потребують покращення?
 • За що мене цінують мої друзі та рідні? У яких випадках у мене просять пораду?
 • Креативність чи аналітика — до чого я ближчий?
 • Що я ціную в навчанні/роботі, а що — мені не подобається?
 • Чи маю я особливий досвід, релевантний до позиції чи навчальної програми?

Не забувайте, що навичка письма — це м’яз, який потребує постійних тренувань. Що більше мотиваційних листів для різних потреб ви напишете, то більшим фахівцем у цій справі станете. Регулярна практика та адекватна оцінка себе у цій справі — найголовніше.

Автор:

28.05.2022

Як написати власне висловлювання на ЗНО

Твори є невіддільною частиною ЗНО з української мови, а отже кожен учень, що прагне вступити в престижний український виш, мусить вміти на відмінно складати власні висловлення за вимогами зовнішнього незалежного тестування. Гарно написане власне висловлювання максимально може принести 20 балів, тобто скласти чверть вашої оцінки. Ставки високі. Як скласти ефектний та грамотний твір та отримати високий бал — далі в тексті.

15.07.2022

Жанри української літератури: детальний гайд із прикладами зі шкільної програми

Ще в «Поетиці» Арістотеля бачимо одну з перших, і доволі успішних, спроб поділити літературні твори на роди: епос, лірику та драму. Ми й досі користуємося цим поділом, однак жанрова система з того часу суттєво збагатилася та розгалузилася.

02.09.2022

Список фразеологізмів для ЗНО з української мови

Запас фразеологізмів та вміле їх використання робить мовлення людини багатшим, виразнішим, оригінальнішим. Під час складання ЗНО з української мови учневі необхідно встановити відповідність між синонімічними фразеологізмами чи знайти правильне значення вислову.

15.11.2022

Як написати твір-роздум у школі та на ЗНО

Твори-роздуми справедливо вважаються вершиною в майстерності написання творів. Дотриматися структури, бути лаконічним та продемонструвати здатність до критичного мислення — ось перелік ключових завдань, що стоять перед автором твору-роздуму.

29.12.2022

Список найкращих підручників для підготовки до ЗНО

За допомогою якого підручника готуватися до ЗНО? Саме це питання завжди виникає на початковому етапі підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Багато випускників не розуміють: з чого почати, як усе встигнути, де взяти підручники, як готуватися (самостійно чи з репетитором)?

08.01.2023

Готуємося до ЗНО з історії України: найважливіші дати та події

На що потрібно звернути увагу під час підготовки до ЗНО з історії України? Першочергове завдання кожного одинадцятикласника – вивчити найважливіші дати та події, оскільки значна частина тестових запитань на іспиті пов’язана саме з ними.

03.05.2023

ЗНО з української літератури: список творів для підготовки

ЗНО з української літератури є обов’язковим предметом для всіх абітурієнтів, які планують вступати до вишу. Тому варто завчасно розпочати підготовку, а саме - читання списку літератури. Які твори необхідно прочитати та яку іншу інформацію для успішного складання ЗНО вивчити, ви дізнаєтеся з цієї статті.

01.06.2023

Тренажери для підготовки до ЗНО з української мови та літератури

Важко узагальнювати, що складніше – мова чи література. У кожному предметі є свої «підводні камені», які можуть вплинути на загальний результат і потягти вас, так би мовити, «на дно». Тим, хто складає тестування з української мови та літератури, доведеться працювати майже вдвічі більше. Та ми поділимося цінними ресурсами, які значно полегшать вам підготовчий процес.

19.01.2022

Як стати репетитором: поради для початківців

Люди, що здібні навчати інших, зазвичай мають свідоме бажання передавати свої знання. Це бажання спонукає їх ставати викладачами, працювати в школах, вишах тощо. Проте, є інший шлях – приватне репетиторство. У цьому матеріалі розповімо про те, як стати репетитором, які нюанси треба враховувати та до чого готуватися, наважуючись навчати когось додатково.

03.01.2023

Говорімо українською правильно: найпоширеніші лексичні помилки

Кожна людина має притаманний стиль мовлення. Хтось вміє вдало використовувати фразеологічні звороти, синоніми та цікаві неологізми. Хтось наповнює мову діалектизмами чи навіть застарілою лексикою. Головне завдання мовців – не змішувати всі стилі мовлення в один, інакше це призведе до появи лексичних помилок. Про них і поговоримо в цьому матеріалі.

12.04.2023

Як написати доповідь: правила та зразок оформлення

У закладах освіти учням і студентам часто задають самостійно написати повідомлення з певної теми і виступити з ним перед аудиторією. Під час публічних виступів учні знайомлять слухачів зі своїми напрацюваннями, які найчастіше оформлені у вигляді доповіді.

01.03.2023

Найкращі книги для підлітків

Підлітковий вік – один із найголовніших періодів у житті дитини та її батьків. Саме в цей час починає формуватися власна думка про навколишній світ, отже необхідно підібрати правильну літературу, що дасть змогу розширити кругозір та розібратися в собі.

15.03.2023

Скільки років дійсні результати ЗНО (НМТ)

Для вступу до державного чи приватного вишу в Україні кожен абітурієнт має скласти ЗНО. Але якщо майбутній студент раніше отримував сертифікат ЗНО або НМТ, він має право подати їх у приймальну комісію. Скільки років дійсні результати ЗНО та які інші особливості тестування у 2023 році ви дізнаєтеся із цієї статті.

01.01.1970

Як підготувати та оформити реферат у школу?

Серед безлічі письмових завдань для школярів та студентів одним із найпопулярніших є реферат. Він вважається легкою письмовою роботою, оскільки його ціль – перевірити та закріпити знання із заданої теми.

29.12.2022

Що таке анотація і як її написати

Анотація є важливою частиною будь-якого документа, оскільки вона допомагає залучити увагу читача та швидко ознайомитися з основними ідеями тексту (статті, книги, наукової роботи тощо). У новому матеріалі розкажемо вам найнеобхідніше, що потрібно знати про анотацію: що це таке, якою вона буває, та як її правильно написати.

10.12.2022

Все про займенник

Для школярів це досить загадкова частина мови. Бо, крім особових, є ще інші типи займенників, яким зазвичай приділяють мало уваги на уроках української мови. Власне, із займенником виникає чимало проблем під час виконання завдань ЗНО (НМТ). Його легко плутають з іменником та прикметником, а також припускаються помилок у відмінюванні і правописі займенників.

21.08.2023

Правила вживання апострофа

Учні знайомлять з апострофом ще в початковій школі, а в 5 класі вивчають правила його вживання. Завдання із цієї теми часто трапляються на ЗНО, адже програма тестування передбачає перевірку знань абітурієнтів з орфографії. Ця стаття про апостроф підійде для школярів, які вперше вивчають тему та тих, хто вже розпочав підготовку до ЗНО й повторює матеріал.

21.08.2023

Що таке герундій та інфінітив: прості правила вживання

Під час вивчення англійської мови ви обов’язково дійдете до знайомства з двома досить складними темами – інфінітив та герундій. У цьому матеріалі ми зібрали найнеобхідніше, що ви маєте знати про ці «специфічні» дієслова, а також підготували основні правила, що допоможуть вам відрізнити герундій та інфінітив від інших частин мови.

25.08.2023

Правопис слів іншомовного походження

Правопис слів іншомовного походження – одна із найскладніших тем, які вивчають за програмою з української мови в школі. Також запитання із цієї теми щороку з’являються серед списків завдань для складання ДПА, ЗНО та НМТ. Якщо вам треба повторити правила правопису іншомовних слів та надолужити втрачені знання – скористайтеся нашим матеріалом, де ми зібрали основну інформацію з теми.

28.08.2023

Як розрізняти стилі мовлення?

Стилістика є важливим розділом мовознавства, знання якого необхідне випускникам під час складання ЗНО. У тестах питання щодо визначення стильової приналежності запропонованого тексту є обов’язковим. Тому пропонуємо ознайомитися зі статтею і запам’ятати важливий матеріал.

02.09.2023

Як написати рецензію?

Немає нічого складного в написанні рецензії, якщо ви знаєте її структуру та маєте під рукою чіткий план роботи з рекомендаціями та прикладами. У цьому матеріалі ми підготували основну інформацію про те, як правильно скласти огляд на будь-яку роботу: книжку, фільм, статтю тощо

05.09.2023

Архаїзми та неологізми: у чому різниця і як їх використовувати

У цій статті розкажемо вам усе, що потрібно знати про архаїзми, історизми та неологізми: що це за слова, яка між ними різниця, та де їх найчастіше вживають. Скористайтеся нашим матеріалом, якщо ви готуєтеся до ЗНО/НМТ з української мови та літератури, або просто хочете покращити знання із цієї теми.

15.09.2023

Обов’язково до перегляду: 20 найпопулярніших фільмів для підлітків

Зовсім скоро починаються літні канікули і школярі матимуть майже 3 місяці відпочинку. Вільний час можна проводити з користю, наприклад, переглядаючи підбірку наших фільмів. Зібрали список популярних кінострічок, обов’язкових до перегляду для підлітків 12-17 років. Відпочинок-відпочинком, але і про навчання також не варто забувати. Саме час покращити свої знання з основних предметів шкільної програми та підготуватися до нового навчального року. Цікаву інтерактивну програму з різних дисциплін для

25.09.2023

Невідмінювані іменники в українській мові: визначення роду

Мовознавча наука, метою якої є дослідження граматичних значень слів називається морфологією. Слова, відповідно до їхніх граматичних значень поділяють на різні класи – частини мови. Вивчення морфології традиційно розпочинають з іменника, з ним школярі знайомляться ще в 5 класі, а далі поглиблюють свої знання про цю частину мови. В одному матеріалі неможливо охопити всі відомості про іменник. Тому ця стаття буде присвячена незмінюваним іменникам.

27.09.2023

Типові помилки в словосполученнях та реченнях

Синтаксис – це розділ граматики, який вивчає будову словосполучень і речень. Синтаксична будова української мови має свої особливості, які важливо знати. Правильне поєднання слів у словосполучення є показником освіченості людини. Щоб не припускатися помилок під час розмови й не втрачати бали за контрольну роботу чи ЗНО – ознайомтеся із цією статтею.

09.10.2023

Складоподіл VS Правила перенесення слів: спільне і відмінне

З правилами перенесення слів учні знайомляться ще в початковій школі. Але ці знання необхідні чи не щодня. Тому потрібно періодично повторювати цю тему, щоб не припускатися помилок або не уникати перенесення. У цій статті зібрана вся важлива інформація, що стосується складів, складоподілу й перенесення слів в українській мові.

13.10.2023

Що таке вставні слова: поняття, правопис і пунктуація

Вивчаючи речення як синтаксичну одиницю, учні знайомляться з реченнями, ускладненими вставними словами. Під час розгляду цієї теми важливо звернути увагу на пунктуацію і правопис вставних слів. Учні часто помиляються в написанні лексем «на жаль», «по-перше», «начебто», «якраз», бо погано засвоїли правопис вставних слів. Щоб розібратися із цією темою – читайте цей матеріал.

01.11.2023

Безкоштовні уроки з репетитором від BUKI School для клієнтів ПриватБанк

Раді оголосити про наше партнерство з найбільшим банком України - ПриватБанком. Відтепер його клієнти мають унікальну можливість скористатися безкоштовним доступом до трьох індивідуальних онлайн уроків з репетитором на нашій платформі.

19.10.2023

Як розрізняти групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми та пароніми

Вивчення української в школі – це не тільки ключ до відмінних знань і грамотного мовлення, але і важливий крок на шляху до успішного складання іспитів для вступу до ВНЗ. Під час тестування учням щороку трапляються завдання на визначення груп слів за значенням, а саме – синонімів, антонімів, омонімів та паронімів. Тому, якщо ви хочете отримати додаткові бали на НМТ, саме час зайнятися підготовкою із цієї теми. У нашій статті ми розглянемо основні правила вживання синонімів, антонімів та омонімів

19.10.2023

Найпоширеніші художні засоби в українській літературі

Метафори, епітети, гіперболи, порівняння тощо – це художні засоби, які використовують автори для збагачення літературної мови. У цьому матеріалі ми зібрали основну інформацію про найпоширеніші художні засоби, які зустрічаються у творах шкільної програми. Зберігайте нашу статтю, якщо ви готуєтеся до складання іспиту з української літератури, адже питання із цієї теми обов’язково трапляються на олімпіадах, підсумковій атестації в 9 та 11 класах, а також на ЗНО. Якщо потрібна додаткова підтримка,

27.10.2023

Готуємося до НМТ: історія кріпосного права в Україні

Скасування кріпацтва в Російській імперії – важлива подія, що вплинула на історію та розвиток України в ХІХ столітті. Що таке кріпосне право та хто такі кріпаки? У яких умовах мешкали закріпачені українські селяни? Що стало приводом до відміни кріпацтва? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашому матеріалі, який ми спеціально підготували для абітурієнтів, що планують складати НМТ з історії України. Випускникам 11-х класів варто починати підготовку до іспитів якомога раніше, адже відтепер НМ

01.11.2023

Галицько-Волинське князівство в історії України: причини утворення та зовнішня політика

Галицько-Волинська держава є прямою спадкоємицею Київської Русі. Князівство відіграло важливу роль в історії українського народу. Воно стало новим центром політичного та економічного життя після занепаду Києва і зберегло від знищення східну та південну гілки слов’янства. У цьому матеріалі ми зібрали головну інформацію про Галицько-Волинське князівство: від причин утворення до подальшої ролі в історії України.

06.11.2023

Україна в умовах десталінізації: 1950 – 1960 роки ХХ століття

Після закінчення Другої світової війни та смерті Йосипа Сталіна Україна, яка в той час входила до СРСР, потрапила під вплив правління нового «керівника» – Микити Хрущова. Як змінилася економіка та соціально-політичне життя українців в умовах десталінізації? Що відбувалося у 1950-1960-х роках, та як це вплинуло на подальший розвиток України? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашій статті.

15.11.2023

Гетьман Павло Скоропадський та його роль в історії України

Українська держава Павла Скоропадського проіснувала всього 7.5 місяців. Проте навіть за такий короткий час гетьману вдалося провести вдалу соціальну та економічну політику для відновлення нашої незалежності в умовах геополітичної нестабільності та внутрішніх міжусобиць. У цьому матеріалі розкажемо головне, що потрібно знати про Павла Скоропадського та його роль в історії України ХХ століття. Використовуйте нашу статтю для підготовки до НМТ з історії у 2024 році.